Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Гого

Пернати в двора на свобода

Recommended Posts

Kalam Mekhar
преди 23 минути, Славянски написа:

Пуйките се бият? Интересно.

Иначе те имат къде да се скрият и в момента, но не са в укритията постоянно. А онези дебнат... Не знам вида, но лятото имаше по-дребен, който стоеше леко бежов (отдолу съм го виждал), този е голям и сиво-пъстър да кажем условно. Много бързо се скрива от поглед между дървета и сгради на около.

Нападение от такъв тип може да направи или ястреб, или мишелов. Разпознават се в полет, но, няма какво да се чудим, какво е, прави си планове, как да го ликвидираш. Мощна въздушна пушка или някакви капани.  Аз, пилета вече нямам. Всички станаха кокошки и петли. Петлите пропяха още на два месеца и половина. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 59 минути, Kalam Mekhar написа:

 Аз, пилета вече нямам. Всички станаха кокошки и петли. Петлите пропяха още на два месеца и половина.

При теб много бързо се развиват. За съжаление от най-първото люпило само две останаха. Другите ги отнесе като неголеми пилета. Но дори петлето още не кукурига, макар и да е на размер като големите почти. Той е с кръв на бяла брама и те доста късно почват да пеят. Поне старите брами бяха така. Доста по-късно почнаха от другите породи.

Предполагам, че въпросните смески ги забързват. А тези последните малки пилета толкова бавно растат - не е истина!

Гледах и аз разни идеи за капан. Такава безнаказаност е неприемлива. Предни години не е имало почти жертви от грабливи птици, но очевидно много се развъдиха. И лисицата е опасна, но така не можеш да изкараш младо поколение. В кокошата каравана не искам да ги мъча. А и стана малко по-тежка отколкото трябва и е зор за местене за сам човек, особено в тоя неравен терен.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Интересното е, че вчера бялата квачка се разпърха и разкряка, и аз заключих, че нейното пиле е отнесено. Обаче вечерта ги видях, че и двете са си легнали под нея. Та е отнесено на другата. Странно. Може би своите в крайна сметка ги е защитила? Лошото е, че нейните са по-малки, та е отнесъл от малко по-едрите и с по-голям шанс да изкарат зимата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен

Ако наслагаш хранилки със слънчоглед и започнат да се въртят диви птици ястребът дали няма да се насочи към тях? Аз нямам кокошки, но слагам хранилки и се събират много синигери. Съответно идват и грабливи птици да ловуват. Имам съседи с пуснати кокошки и не съм чул някой да се е оплакал от набези. Само гълъбарите се страхуват да си пуснат гълъбите. През лятото и за тях няма проблеми, защото има много прелетни птици за храна на хищниците.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

А, и лятото имаше проблеми. Нападаше си и лятото. Няма много други птици в селото. Може би още в две къщи. Не го знам какъв район обикаля, но сигурно не е малък. Един познат ловджия казва, че преди години е отстрелял два такива, нападали му кокошките. А е и смел - напада при положение, че има човек на няколко метра. Може и да не ме е забелязал, но това не е пръв път да го виждам как се спуска, макар и в повечето случаи да отивам като се разкудкудякат кокошките.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 2 часа, Славянски написа:

При теб много бързо се развиват. За съжаление от най-първото люпило само две останаха. Другите ги отнесе като неголеми пилета. Но дори петлето още не кукурига, макар и да е на размер като големите почти. Той е с кръв на бяла брама и те доста късно почват да пеят. Поне старите брами бяха така. Доста по-късно почнаха от другите породи.

Предполагам, че въпросните смески ги забързват. А тези последните малки пилета толкова бавно растат - не е истина!

Гледах и аз разни идеи за капан. Такава безнаказаност е неприемлива. Предни години не е имало почти жертви от грабливи птици, но очевидно много се развъдиха. И лисицата е опасна, но така не можеш да изкараш младо поколение. В кокошата каравана не искам да ги мъча. А и стана малко по-тежка отколкото трябва и е зор за местене за сам човек, особено в тоя неравен терен.

С каква кръв са не знам, защото закупих яйца от една жена преди три години и си оставям само такива, защото съм доволен от тях. Приличат донякъде на Брама (с розовиден гребен и гащати), но са набити и много скорозрели. Успешни мелези са вероятно.

SS853944.jpg

Относно храната, житото и царевицата не са естествената храна на кокошките. Те ги ядат, защото са всеядни и това им се дава. Но, не е достатъчно и направо ще умрат, ако се хранят само с тях. 65% от времето през което не спят, кокошките прекарват да търсят мръвка. Ако липсва - боледуват или направо умират. Нуждите им от протеин са много по високи от този, който се съдържа в царевицата (8%) и пшеницата (11% но, непълноценен). Смеските, които им давам са със соя, слънчоглед,  витаминен комплект и микроелементи, които поне частично заместват животинската храна. Все пак им давам трева и плодове да си разнообразят менюто.

За ястреба/мишелова, няма значение, дали един или два дни е ловил или не е ловил пилета. Той няма да престане. Трябва да се убие. Присъствието му около кокошките, премахва смисъла да ги отглеждаш.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 2 часа, Kalam Mekhar написа:

Присъствието му около кокошките, премахва смисъла да ги отглеждаш.

В интерес на истината дълго време нищо не беше убивал. Нито кокошки, нито пилета.

Те много ровят по двора и пасат трева, коприва и т.н. Дори най-малките пилета са доста яки на пипане.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

А, и да питам, @Kalam Mekhar, яйца имаш ли в момента? Тукашните не снасят вече повече от месец. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 8 минути, Славянски написа:

А, и да питам, @Kalam Mekhar, яйца имаш ли в момента? Тукашните не снасят вече повече от месец. 

В момента има доста, но, до преди 1-2 седмици снасяха много малко и се налагаше да купувам. Предполагам, че е заради смяната на перата. Много ресурс отива за нея. Кератинът също е белтък. Без този период на смяна си имам яйца през цялата година, включително през зимата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 57 минути, Славянски написа:

дълго време нищо не беше убивал. Нито кокошки, нито пилета.

Гадината май е отнесъл още едно от по-малките пилета днес следобед. Не бях наблизо. За съжаление ще трябва да ги затварям, докато не се приключи тая сага. Ни затворени е работа (заради ненабавяне на достатъчно хранителни вещества), нито пуснати (заради нападенията). Не съм сигурен този дали е същият. Щото преди удариха голям петел, а сега таргетира дребните пилета. Гледах някои варианти за капан. То какво значи да гледаш кокошки? Да ти ги отнася и да стоиш и да гледаш!?

Само вълци остава да се появят да стане екшън...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз пилетата и квачките днес ги затворих, обаче кокошка е утрепана и има останали само пера и кръв. И един от петлите нещо не го виждам. Ситуацията става брутална. И кокошките няма да мога да пускам. Досега много време имаше само две жертви от тях. Подозирам, че става дума и за повече от един нападатели... особено ако и петелът го няма. Не е лисица, защото тя не разкъсва и не яде на място.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ей това ме кара да се замисля - досега убитите от ястреб птици са основно бели (брами и легхорни). Не, че не са нападани и други, включително и различни пилета, но сигурно на деветдесет процента са бели или предимно бели. Този мъж казва, че откакто е завъдил основно черни кокошки няма проблеми с нападения от грабливи птици. Гарванът е черна птица и е враг на ястребите и може и черна кокошка да му изглежда по-опасна, знам ли? Или не бие толкова на очи.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Малко сводка от фронта. В единия кокошарник имаме три кокошки. Често вземам по едно или две яйца. Той е малък. Една седемгодишна, една на шест и другата може би на четири или пет години. Снасят си.

В друг по-голям кокошарник са единайсет големи кокошки. Нула яйца. Всеки ден са нула, може би без вчера, когато взех едно. Има и три-четири джинки също.

Трети кокошарник. Има две възрастни кокошки, три ярки (които не се знае дали снасят) и четири женски пилета (които са твърде млади да снасят).  Мъжките не ги броя, но са като женските или малко по-малко. Днес взех шест яйца от тези пет потенциално снасящи кокошки. Очевидно има и от предни дни. А и честно от ярките мисля, че двете по-дребни не снасят. Остават три кокошки да кажем, максимум пет.

Та чудим се какво да правим яйцата. И защо мислите е тази несиметричност? Уточнение: кокошките не ги пускаме на двора заради ястребите (освен понякога за кратко под наблюдение привечер). Хващам ги от време на време да ядат яйца. Днес в този с 11-те два пъти.

Загубите са големи и се обезсмисля упражнението. Не че и от ястребите са малки. Просто младите не са се научили да си ядат яйцата.

Има още един кокошарник с десетина кокошки. И там вземам по едно от време на време. Днес една лежеше и няма яйца.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 3 часа, Славянски написа:

Хващам ги от време на време да ядат яйца. 

Принудил си ги да си ядат яйцата. Основната причина една кокошка да си яде яйцата е липсата на протеин. Ако някой ти каже, че е заради липса на калций, да знаеш, че те лъже. Това се случва много често при тези, които купуват бракувани след 14-тият месец носачки. Вземат животни от  високопроизводителна порода или хибрид и започват да ги хранят по "био технология" с пшеница и царевица. Опитват се да ловят с трици маймуни. В резултата на това, още на третият ден, кокошките, изнемогващи за протеин, започват да си ядат яйцата. 

Моят съвет е да отидеш в някой склад и най- после да вземеш на тези измъчени създания добавка за кокошки по яйценосно направление, за да си направиш смески или направо качествени смески, ако нямаш жито и царевица. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Защо си сигурен, че не е липса калций?

Обикновено като ги пусна и яйцата се задържат. Но аз съм си мислил, че е щото са затворени и си нямат работа. Като са пуснати и ядат повече, очевидно. Интересно, че в два от кокошарниците засега не си ги ядат, пък храната е еднаква.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 10 часа, Славянски написа:

Защо си сигурен, че не е липса калций?

Обикновено като ги пусна и яйцата се задържат. Но аз съм си мислил, че е щото са затворени и си нямат работа. Като са пуснати и ядат повече, очевидно. Интересно, че в два от кокошарниците засега не си ги ядат, пък храната е еднаква.

Може и липса на калций да има. Не съм видял яйцата.  Липсата на калции (дублира се с повишено съдържание на сол в храната) ще я познаеш, като видиш яйцата. Черупката е много тънка и яйцето се държи основно на ципа, покрита с малко калции. Но, причината да си ядат яйцата е липса на протеин. Всяка кокошка има различни потребности. Тази, която е по- производителна се нуждае от повече протеин. Тази, която не снася е с по- малки потребности, които за теб са чиста загуба, колкото и да са малки. 

Теории можем да развиваме до безкрайност, но, складовете ще затворят утре. Трябват им поне две седмици на пълноценна храна, за да почнат да се възстановяват. Тези, които са напълно спрели да снасят, дори повече, за формират нов комплект яйца в различна степен на зрялост. 

Кокошката, която е най- активна в яденето на яйца я повиши в супа от кокошка.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Черупките са съвсем добре, не са тънки.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 16 минути, Славянски написа:

Черупките са съвсем добре, не са тънки.

Защото в триците на житото, което им даваш и камъчетата които поглъщат, за да го смелят, обикновено има достатъчно калций. Но не и достатъчно протеин за кокошка. Вече ти писах, че това за яденето на яйца поради липса на калций е лъжа, която се разпространява от години. На кокошка по яйценосно направление и трябва минимум 17% протеин в ежедневната дажба. Този в пшеницата е само 11% общо, но е много непълноценен. Считай, че реално, може да ползва само част от него. Този в слънчогледа е достатъчно за кокошка, като количество и качество, но не можеш да ги храниш само със слънчоглед, заради люспите и мазнините.  Него можеш да ползваш само за добавка. Аз слагам 1/4 собствен слънчоглед в смеските и за това съм намалил добавката в тях. Но в нея има соев шрот, калций и витаминен комплекс, които не можеш да пренебрегнеш. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Съгласен съм с Калам... Когато кокошките са на свободна паша, те предпочитат протеина, не са прости хора. Ларви, мравки, червеи, всякакъв почвен живот в горния слой - то е все протеин. Като ги затвориш, намалява източника. Така мисля аз, а и гледам на комшиите кокошките. Ръсни им една кофа зърно и една кофа карантия и познай къде ще са всичките :) Отделно, че умишлено хранят малките с варени яйца (защото така е правила бабата на бабата и те така), но няма ядене на яйца после при носачките. 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ще трябва да търсим някакво компромисно решение. Соеви добавки не ми се вземат. Наистина основната им работа е да ровят като са пуснати и да търсят всякакви насекоми и ларви. Тоя път със затваряне вече е вървян. Единствено запазваш живота на птиците, но го ограничаваш и яйца не чакай. Ако искаш яйца, вземай смеска дето я дават на онези клетъчно отглеждане. Или ги пусни на ястреба да се пробва.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване