Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Гого

Пернати в двора на свобода

Recommended Posts

Kalam Mekhar
преди 2 часа, Славянски написа:

Ще трябва да търсим някакво компромисно решение. Соеви добавки не ми се вземат. 

Можеш да си направиш ферма за щурци и/или брашнени червеи. Тъкмо ще вземеш и пари по някоя евро програма. Или соя, или мръвка. Това е алтернативата. Всички останали растения с това ниво на протеин са или много скъпи, или неизползваеми в големи количества (например слънчоглед). 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

Не знам, дали коките зобат листа от черница, но Филип Харманджиев сподели, че във врачанския институт по бубарство имат сорт с високо съдържание на протеин. За съжаление нищо не се споменава на сайта им.
https://ses-vratza.bacsa-silk.org/bg/chernichevi-fidanki/

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Пуснах ги към 16:30. Ей сега се изпокриха с голямо кудкудякане. Нищо не успях да видя. Но сякаш всички са налични. Не му трябваше много време за реакция.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 2 часа, Любо Д написа:

Не знам, дали коките зобат листа от черница, но Филип Харманджиев сподели, че във врачанския институт по бубарство имат сорт с високо съдържание на протеин. За съжаление нищо не се споменава на сайта им.
https://ses-vratza.bacsa-silk.org/bg/chernichevi-fidanki/

Не ядат листа от черница. Има латекс, като останалите фикуси. Ядат плодовете. И да има протеин, той е 1-2%. Копривата и към 8% и е рекордьор между зелените растения, които виреят у нас. Но, тук говорим нужда от 17%. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Познати в САЩ за протеин ползват микс от коприва, люцерна и черен оман. Последния има 15-30% протеин. Обаче имат и няколко квм легло чкч, от където също идва протеин доволно.

Аз понеже нямам директен опит, предното лято метнах една стиска оман през оградата, е ми изчезна доста скоропостижно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

По причина лисици последните години на село не пускаме кокошките на поляната както преди. Емии, страдат животинките и това е.

Хвърляме им зеленилки и други такива, ама не им достига.

Ще се прибирам на село за Великден и съм замислила основно почистване на кокошарника, дезинфекция. Ако успея да убедя мъжете и смяна на кацалата, че не ми харесват. За поилка мама ползва стара малка кофа, но сега ровя да намеря нещо по различно. Сегашната не ми харесва как за 2 дена я замърсяват. Хранилките и тях ги мисля с какво да ги сменя. Блокчета с минерали и витамини съм харесала да взема също. 

В главата ми се върти и кокошарник като на Ру за вилата, ама ще ми е жал кокошките да излизат от него само когато ходим там уикендите. Друго си е да си на място. И ти си спокоен, и животинките по-добре обгрижвани. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Много сме хубави:

IMG_20230425_110645.thumb.jpg.33341f7de04fa7d3425b1f34ad6a7341.jpg

Наполовина е маран, но има и орпингтънска кръв. И по-дебеличък от марана оригиналния. Иначе шарката на гърба е същата. На гърдите този е пъстър като златно-кантирания орпингтън. От по-предната година поколението е останал само този и две кокошки. Миналогодишните са към 12 (от над 30 пилета). Страшно много загуби от ястребите имаше. Късните люпила също бяха в голяма си част обречени. А две ярки умряха и след зимата по някаква причина. Но в последния месец нападенията спряха. Може би някой му видя сметката.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Някой да знае как може да се откаже кокошка да бъде квачка? Лежат по две една до друга и точно където другите ходят да снасят. Махам ги, карам ги другаде, с яйца без яйца. Стават и заминават пак там. Две лежат на места където е ок. Ама останалите само се разправяме.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Садистичен метод ползван от дядо.. Топиш кокошката в кофа или друг съд със студена вода няколко пъти, 2-3 дена. Докато дядо ги топеше аз виках, че е садист и бягах настрани да не ме перне с ръката си. Тежичка беше ръката му. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

И при мен са две-три така. Има разни препоръки и методи - топване в студена вода, пускане при напорист петел. На мен ми е тъжно да ги отказвам, но и да лежат със седмици, на което са способни, не е работа. Аз ги местя в друг кокошарник всяка вечер и се връщат на другия ден. Щеше ми се още някоя да насадя, но някой да се занимава с толкова пилета без заградено място.

От квачките чакам утре или вдругиден брамата да люпи. Остана с 12, едно от които според мен не е читаво (спряло развитие). Иначе е много прилежна и бързо се връща на яйцата. Снимах ги онзи ден:

IMG_20230429_200349.thumb.jpg.e8a12d4f77a515064846d7fb95d5a62d.jpg

Плоски, плоски. Иначе се ежи като я доближиш:

IMG_20230429_200425.thumb.jpg.573c7fddb94be60b25d20f827d0abbf5.jpg

А това са яйцата от 23-ти:

Photo0911.thumb.jpg.38aa34f073b68fe4805c263e834d2d65.jpg

На брамата, и на бялата - тези са като за снимка (читаво сено нямах, та слама овесена):

Photo0910.thumb.jpg.fbc39519470d97a9bea06ef0fed1e101.jpg

Комшийка по кауза. Вратите ги пазят от зверчета.

IMG_20230429_200552.thumb.jpg.123c25f65b24dc2361e4278b4fd57ef7.jpg

Храня ги привечер в оранжерията и те сами си се прибират. Досега не са ги изкушили разсади зеле, марули или спанак току пред очите им. Жито и водичка им е диетата от много време.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 5 минути, Славянски написа:

И при мен са две-три така. Има разни препоръки и методи - топване в студена вода, пускане при напорист петел.

 

 

Храня ги привечер в оранжерията и те сами си се прибират. Досега не са ги изкушили разсади зеле, марули или спанак току пред очите им. Жито и водичка им е диетата от много време.

С какво ще им помогне напористият петел, като те нямат формирани яйца и точно за това са квачки? Все едно да го пуснеш при друг петел. Ако ти пречат, отделяне и хранене с качествена храна. Аз съм писал и друг път, че почне ли да яде от смеските на пиленцата, квачката се угоява, често си сменя перата и до третата седмица пронася и ги изоставя.  

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Те много бягат от петлите като мътят или лежат. Може би това един вид би им пречупило посвещението.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Как го дебне само с брадвата!

Photo0940.thumb.jpg.b420863bb12f3814cba6f0682434b7e6.jpg

  • Ха-ха 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 16 минути, Гого написа:

Какво им правят на тези кокошки?

https://www.facebook.com/reel/978198623168445

Може би им топят краката във вода с разтворен инсектицид против краста. Видях и някаква жълта субстанция, което може би е смес от мас и сяра.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Саксийни кокошки:

IMG_20230609_211908.thumb.jpg.d481b0115c159a5ed5c6a7535e38169d.jpg

Беше затворена вратата на кокошарника и се бяха курдисали в саксията с яйцата. Все едно мътят. А тя е и на поне 150 см от земята. Майка и дъщеря най-вероятно. Възрастната е на около девет години. Вече почти не снасят.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Тези дни стана малко тегаво с кокошките. Един петел нещо го беше отнесло и намерих доста пера. Той беше за колене, та загубата е месото. После една млада кокошка я намерих умряла и нея, но тя беше нещо флегматична напоследък, та не съм изненадан. Но покрай многото кокошинки изпразних два кокошарника това лято и спят нагъчкани кокошките в два кокошарника и оставих броенето вечер, което преди беше по-лесно.

Та тия дни се загледах в една кокошка и се сетих, че другарчето й не го виждал отдавна (те са две такива почти еднакви, люпени и израснали заедно, ходещи заедно, като бели брами, но без гащи). И наистина търсих и и вечерта не се появи. Те всъщност бяха в сложени в различни кокошарници и си дадох сметка, че втората не съм я виждал от дни, да не кажа седмици.

Та специално внимание обръщах като ги храня сутрин дали няма да се появи. И така три-четири дни нямаше ни следа, ни помен и я отписах и нея. Но пък пера така и не намерих, отделно две нещо почнаха да окуцяват и гу заколих... Хайде, едната беше на шест години, но много станаха в рамките на няколко дена. Придобиваш едно усещане, че постоянно са в опасност и си нащрек при всяко разкудкудякване, а те са често. Пък тези дето не са нападнати вземат че се разболеят, отделно и гадините, които обгарям през десет дена...

И днес като минавах по пътеката покрай единия кокошарник и гледам една кокошка се пощи на прага и я познах! Да не повярваш! Потърсих и втората и я намерих - и двете бяха налични.

Та съм възложил на едно от децата на моя човек да я дебне и проследи. Интересна история. Дано намери гнездото, щото така една след 7-8 дни и появила се повече не я видяхме преди две години. Тази се държи като квачка, както и подозирах, но никога не е мътила.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Гнездото на кокошката е намерено - в едни гъсти къпини и коприви, на земята. Обаче яйцата... гледам две половинки черупки около нея, викам да не е пък излюпила? Но пиленца няма. После намерихме общо към шест или седем изядени яйца, само черупките. Им на полепнал жълтък по някои. Предполагам е работа на плъх. Очевидно един от рисковете при мътене на открито.

В момента има седем цели яйца под нея като пет са бели и вероятно нейни. Те са и по-мръсни. Има и две червени, които може да са снесени и в последствие. Ако бях обърнал внимание по-рано, можеше и да спасим яйцата, но поне тя е жива. Довечера я прибирам в един от кокошарниците за мътачки.

По принцип има някакъв шанс и да е била излюпила и пиленцата да са изядени, но самите яйца по начина, по който бяха оставени, не ми изглеждат като такива, от които е излязло пиле.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivanina.

Това лято, с доста голямо  разочарование установявам , че инстинктът за мътене е напуснал кокошките ми. Разклюка се и легна да мъти само една в най-горещото време през юли и излюпи 8 пиленца от заложени 13 яйца.

Мисля си, дали след като смесих породите селска, катунска и мини кохин не надделя селската, която не искаше да мъти  заради което преди време потърсих яйца от препоръчаните за добри мътачки  мини кохин. 

Миналото лято беше голям наплив от квачки и се чудех какво да ги правя, защото имах други тревоги на главата си и не исках пилета, а ето че природата не върви с човешката воля, сега не ми дава нищо.:unsure:

При първа възможност ако ми се отвори, ще търся отново яйца от чиста порода.

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване