Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Камчатки (Lonicera caerulea var. kamtschatica)

Recommended Posts

Боби Димитров

Почват да зреят... около 3-4 седмици преди нормалното... Бравос :)

20240423_130350.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

И при мен имаше преди може би седмица на Аурора. Но кисели още. Само на цвят го докарали.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аурора е доста по-късна при мен, това е Морена...

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo

Така изглеждаше при мен камчатка сорт Стрежевчанка, преди 3 дни, на 2024-04-21. Това ѝ е втори вегетативен сезон в моята градина.

IMG_20240421_195347s.thumb.jpg.b48c190ccbce011b4c39e07093aba412.jpg

Предполагам, това че точно Стрежевчанка е най-напред с узряването, преди другите ми десетина сорта камчатки, не е нейна сортова особеност, ами е по-скоро нещо като растението се е "объркало" от извънредния климат тази година, или пък се дължи на друго обстоятелство, като например, това че точно тази камчатка съм я поливал най-често миналото лято и есен (2023).

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Може реколтата да е малко, но има сини пладчета на 3 от четирите сорта. Четвъртото го местих през пролетта, та може и това да е повлияло.IMG_20240424_185126.thumb.jpg.2777d22b73e61622d953b17cd94a8c51.jpg

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys
Отговорено (Редактирано)

Престраших се да опитам дали са узрели камчатките. Тази година дори са вкусни. Имат добър прираст, приличат на храстчета и реколтата не е малко, както изглеждаше в началото. Дори храстчето, което преместих, се разписа с няколко плодчета. 

Редактирано от alys
  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Вчера първото голямо бране за сезона. След доста похапване останаха 1.2 кг, които станаха тази сутрин на прекрасно сладко.

20240507_193135.thumb.jpg.ae5396622c1b7a8cafc59f8127c61716.jpg

  • Харесвам 8

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

@Venetka тази реколта от колко храста е и за коя година ги гледате, ако не е тайна? Има ли сорт, който да се откроява?

При мен опитвахме вчера, но не са достигнали добра зрялост. Тепърва почват.

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka
Отговорено (Редактирано)

@СлавянскиОсновното засаждане е 2019 година, есента. 12 храста са, 2 са подменяни. Открояват се Nimfa, Sinii utes и Дочь Великана 

Редактирано от Venetka
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

При мене Синий утьос е най-дребното храстче. :) Преместих го през пролетта. Интересно дали ще расте повече.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

Тази година от около 20 храста съм обрал няма и 10 плодчета. Младите едвам оцеляват, а старите се подлъгаха да цъфнат зимата и ги засипа сняг. Сега старите нямат никакъв плод, но пък избухват с растеж.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Някаква сянка хващат ли лятото или са на припек? Искат си поливка ако ще залагат цвят за следващата година. При мен тези в неполивни условия са почти без цвят тая година, а не са толкова малки. Миналата имаха някакъв плод, но голяма суша беше от август до ноември. Вероятно някои ще ги местя, защото от листа полза няма.

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 14 часа, Venetka написа:

@СлавянскиОсновното засаждане е 2019 година, есента. 12 храста са, 2 са подменяни. Открояват се Nimfa, Sinii utes и Дочь Великана 

Горе-долу колко сте ги поливали лятото?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

В най- големия пек през деня през лятото са на сянка. Къщата на съседите ги засенчва. Поливаме 1 път седмично, уикенд градинари сме.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Второ бране за сезона.

20240512_200759.thumb.jpg.e3752700741ae04748d7415fe733e043.jpg

Пренесли сме де що има подходящи съдове за слагане на реколта в града и днес брахме и слагахме в купи и в един турски чайник. 

20240512_200246.thumb.jpg.2efcc27cd5e0cdddde1a3315d8a3668e.jpg

Купата в дясно е с реколта от само един храст, сорт Нимфа. Най - много до сега, рекордьор храстче.

Премерих ги, 320 грама.

20240512_200459.thumb.jpg.cf1f032bc3c9433ebf25f45f18110d45.jpg

 

 

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

При нас мерене много трудно става, защото има непрекъснат поток хора, който яде наред. Оня ден гледам една гуспойца тригодишна набива зелени камчатки барабар с листата, нека хапне, гладно детето...

Но все пак успяхме да изтеглим кило и полвина вчера, след 3 седмици ядене. Ще има и още да се набере, но имаме и във фризера от лани още 2 кутийки.

20240511_142953.jpg

1 кг влезе в сушилня за проба (към момента са 24 часа и не са изсъхнали, 50 градуса).

500 г смесихме с 500 г захар за извличане на сока и после плодовете ще минем пак през сушилня. Този метод се оказа супер добър с неща като вишни за вишновка или касис, но сме го правили на слънце сушенето до момента.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Аз правих сладко първия път. Сега станаха на 7 компота/ толкова побира тенджерата / и на 3 бутилки сироп. Ще пробвам и да суша, има още за бране. 

20240513_080420.thumb.jpg.988708a83a11cf4c573e57487dee3c77.jpg

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Копирам малко от чата.

Камчатките още се наемат на размер, предвид че и ги орязах бая лани, но до 3-4 години като ги закротя на 150 см височина ще е оптимума. Но някои растения ще ги подменя вероятно, имам едно, което нещо крета и вехне, два от сортовете не са оптимални като комбинация вкус/плод, искам да добавя и други.

  • Сега сефте вземам плодче от кенди блу, този сорт си заслужава доста, защото дори и непълно узрели плодове не са брутал кисели, с други думи ядливи са в по-широк диапазон време, та трябва да го размножа догодина.
  • Другото е Войтек, хабитусът му е нисък, стелещ се. Новият прираст от вертикален бързо става хоризонтален и не ми се вписва в структурата тип плет, вероятно ще го махна и ще го преместя на някое по-високо място, да може да работи декоративно.
  • Амфората е уникално като растеж растение, защото има по-дребни листа и супер гъсто расте, идеално е да си направи човек плет от него, но плодовете му са по-дребни и имат странен дъх, като тревисто едно такова.
  • Славянката има леко нагарчане пък, предната година даде някоя шепа, тая година има доста повече, но сам по себе си плодът не е интересен. Като го набереш в купа с много сортове, притиква се, но гледам децата специално не го берат, а няма по-добър индикатор от ловците-събирачи.
  • На Димо 33 джуганата дето ми я даде, разбирам защо не я искаше, плодът е дребен и не е така на гроздове от много плодчета заедно като на редица други сортове. Странно, защото на западни сайтове гледам пишат я едра и предполагам поляците не са уцелили сорта.

Другата промяна, която ще направя при това разместване в идните няколко години, е да премахна фолиото и каменния мулч и да ги заместя с едрата фракция от компоста + строфария. Едрата фракция при мен е 50-75% дървесна, та ще заложа експеримент това лято като отворя поредния компост, дали може да вирее мицелът в тая фракция. И без това казват, че предпочитат soil interface. Баш там под камчатките ще е удачно за гъбата, защото сянка и влага.

Имам и 3-4 оживели семенака, които са по 3-4 см високи де, но като гледам тези, които Славян ми подари, първите 3 години се мотат, после експлозия. Тая година ще гледам и нови семенаци, целта ми е да направя след няколко години една 15 метрова леха с 20-30 храста в нея "нови сортове", горе на разсадника.

При мен в разсадните лехи размножените храсти се оказват любимо място за децата, особено най-малките, защото самите растения са малки и са лесни за бране, не се ровиш в жунглата. Та там пък идеята ми е да поддържам винаги асортимент от любими сортове за (раз/про)даване, което ще го подпочна още от тая есен - предстои да извадя 10тина храста за градината на тъста и ще се освободи място.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване