Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Групова поръчка на растения от Франция (PLANDOREX)

Recommended Posts

Славянски

Най ме кефят едни украинци, ама са извън ЕС и на тоя етап е нереалистично да се поръчва от там. Рудницки имат и декоративни немалко, ако това ви е болката.

Ако някой издири добри оферти, може да помислим. Полша е голяма държава. И в Олх-а им излизат оферти, ама трябва човекът да е сериозен... Малко е тъмна Индия да не платим и с това да си останем. Иначе по Англия, Германия, Белгия цените са страшни. А в Щатско какви ги правят - там фиданка за 30-40 долара е нормално, дето при нас е пет лева.

От Лубера някой вземал ли е?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димо

@Славянски Аз пътувам всяка година до Украйна с кола (освен миналата пандемична). Освен това насам пътуват приятели. Незнам как е сега с граничния контрол но преди съм си докарвал доста неща. В умерени количества смятам няма да е проблем.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Особено семена и резници става. И на мен са ми носили. Но заради дръвче ги върнаха. Което беше прецаквачка, защото аз дръвче не бях поръчвал, но оня мошеник пратил (май ясен) и заради него ми забавиха нещата с месеци, после семена се съсипаха и така. Отделно неудобството за хората, които не ми бяха оставили нещата на пропусквателния пункт, а ги бяха запазили заедно с дръвчето.

Ако ходиш, кажи (може би не в тема, да не те погнат властите). Мерси.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 1 час, Славянски написа:

От Лубера някой вземал ли е?

Гошев купува от тях. Но, трябва да знаеш, кое какво е. Те си имат политика на прекръстване на сортове. Лицензират имена (думички) и след това, продават дървета от добре известни сортове, купени от други разсадници под тези имена. Дотам им е стигнала наглостта, че даже ползват снимките от каталозите на колегите си. Само сменяват името срещу тях. Примерно - Perretta (лицензирана думичка, измислена от тях) е добре известния по цял свят сорт Longue d'Aout (Дълга августовска). А, зад измислената и лицензирана думичка Morena, стои още по- известната Браун Търки.

  • Ха-ха 1
  • Объркан 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 3 часа, Димо написа:

@Славянски Аз пътувам всяка година до Украйна с кола (освен миналата пандемична). Освен това насам пътуват приятели. Незнам как е сега с граничния контрол но преди съм си докарвал доста неща. В умерени количества смятам няма да е проблем.

Може би с резници на нас , разбира се платим, ще се заемеш? През граница разрешават без почва, на гол корен , резници, семена. Увиваш на пакети, вътре намокрени вестници за да не изсъхнат.. 

за тези които  смятат да садят под сняг:Не правете това, по-добре прикопайте ги в  оранжериите в пясък или ,ако е на открито, ,да прикопавате и завивате с нещо(първо листа, след това найлон отгоре) Напролет  ще ги засадите, където решите.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димо

@алина Това ще бъде есента (ако сме живи и здрави) С радост ще вляза в ролята на трафикант. Но да не спамим темата за френската поръчка. Като дойде времето ще се чуем.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Благодаря на Георги и Нелка. :)

Всичко е точно, растенията са прекрасни. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Йоско

Айде и моите са тръгнали от Куклен днес. То на всички ни всъщност. Дано стигнат безаварийно.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
stef.an

Само за протокола, прибрах растенията от Еконт, опаковани прекрасно, визуално изправни.

Благодаря на всички по веригата, които направиха и тази поръчка възможна въпреки предвидените и непредвидени обстоятелства по трасето!

Спорен остатък от седмицата!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

И аз си взех растенията. Наложи се да ходя пеша в 30 см сняг на километър в едната посока до главния път, за да посрещна куриера. Той трябваше да ме превари, а аз преварих с него заради непочистените пътища. Нямаше и шанс да се качи към мене с автомобил, въпреки че мислеше да тръгне пеша и той, което чест му прави. Та паметна поръчка и паметно получаване!

Всичко изглежда опаковано супер и цената на транспорта дойде по-малка от очакваната. Благодаря сърдечно на @nelka_iai@almodovar за поръчката!

Тепърва ще ги разопаковам и мога да снимам някои растения колко са големи, но имам да рина много сняг.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Йоско

Всичко е точно и при мен. Благодарности на замесените! Бъдете здрави.

IMG_20210127_105024.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

@nelka_iai Благодаря, и аз си получих пратката, всичко е тук.

Явно прекрасните растения са отишли при Димо. Моите са минита. Прилагам и снимка за ориентир, за останалите поръчали (като видях на Йоско снимката, и неговите са минита). От ланската и тази френска поръчка като цяло придобих впечатление и не мисля в бъдеще да се включвам. Полските разсадници дават по-добри растения, на по-добри цени, по-бързо, по-лесно и без всички тези усложнения и разправии. Затова и искам да благодаря и на @Славянски ;)

 

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Йоско

@Боби Димитров аз тези в контейнерите смятам да ги доотгледам в големи контейнери поне до есента.А жасмините може и повече. Виж дюлите и касиса, които дойдоха на гол корен са стабилни растения със сериозни коренища. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Голият корен си е гол корен! За жалост повечето не ги продават на такъв ;) Моят 1 бр касис на гол корен има добър корен, макар и нагоре да е просто една права пръчка 40 см дебела като молив. Което, нали, дори моите любителски едногодишни вкоренени пръчки от касис са разклонени и по-големи.

Иначе и аз жасминчето и фуксийките ще ги доотгледам, то ясно. Не съм ги вадил още да видя как е коренът там. Но примерно сравни с полска камчатка в същата саксийка ;) 

  • Харесвам 1
  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Най-накрая се доредих да разопаковам растенията. Браво на Анелия за стабилната опаковка! Отне ми бая време да ги извадя и всичко не е мръднало.

Смесени са чувствата относно растенията на французите - някои са много дребни, други са добре, трети са супер. Ние си знаем, че тези в P9 са дребосъци, такава им е практиката. Но дори тук има вариация. Примерно въпросната боровинка, която излезе по-скъпа от полските, няма и 15 см. Но поне е сорт!

IMG_20210127_184100.thumb.jpg.860f5462f1a4978f2aaef0082e48a02d.jpg

Дано се хване. Тя изглежда най-зле.

Иначе иргите на Ламарк са по-едри от миналата година - дебели по 8-10 милиметра, с по няколко клончета, и към 30-35 см високи. Миналата година бяха по-тънки и късички.

Кивито също е голям дребосък около 15 см, но изглежда добре. Те бързо се развиват.

IMG_20210127_184126.thumb.jpg.9e556aaba93997cda5d26a63364f954f.jpg

До него се вижда хвойната "Синя стрела", която е 45-50 см. Камчатката Ленинградски великан е от ранга на боровинката:

IMG_20210127_184036.thumb.jpg.f34126eaf3b5b3acb6b28f2b9bbe8524.jpg

Според мен е несериозно да продават толкова дребни камчатки. Поляците имаха в такива контейнери в пъти по-едри, но това е.

Иначе тези на гол корен са друга бира. Касисите са 35-45 см, но много дебели и стабилни (по сантиметър и горница), добре разклонени и с мощни корени.

Японските дюли са може би най-задоволителни измежду всички. Юкиготен е 60-70 см, добре разклонена още от основата и ще цъфти изобилно още тази пролет. И е най-евтина! Crimson & Gold пък, уж е същият калибър и размер, пардон - възраст - е педя висока и хубаво разклонена. Едната е като 3-4 годишна, другата като двегодишна. Не знам защо е тая разлика. Да е до сорт?!

Като цяло съм доволен. Можеше повече от боровинката и камчатката. Ще видим и тези касиси какви са. За съжаление немското грозде отпадна от поръчката. И то щеше да бъде едро като растения.

Този ден ще го помня със зимната разходка след месеци тръпнене.

Photo0221.thumb.jpg.72ed40e8b6a332b7ecdc75d3dd872e56.jpg

И взех две пратки наведнъж.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

Благодарности за старателно опакованите китки! Хеномелесът е тръгнал да цъфти.
https://photos.app.goo.gl/PTnJN5TzoJhEoS5h7

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Малко по никое време. И моят единият имаше малки листенца. Може би него трябваше да го прибера. Сега е в снега. Тръгнали са по-рано да се развиват.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

В тази поръчка някой поръчвал HEPTACODIUM Miconioides. Ако му излишно едно, да препрати на мен. Но искам и резници, пак платя,   или семена, ако е големичко и цъфти. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Elaeagnus ebbingei "Maryline" го мъчих две години и гледам, че го няма. Преселил се е в отвъдното. Дали от суша, дали от студ, дали щото беше и леко опасан по едно време, но съм разочарован. А нашенски такъв храст с непъстри листа на два метра от този от Франция си е съвсем добре. Може би френският е бил по-изнежен, знам ли?! Така и не стана повече от 15 см...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване