Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Индиански банан, Паупау (Asimina triloba, Paw Paw)

Recommended Posts

Славянски

Благодарности на @peterstamov, който ми подари буквално последните си плодове за сезона за опитване. Черпих някои познати, подарих и фиданки. Ето една снимка набързо направена:

IMG_20231018_102334.thumb.jpg.49f9d3632177cbae904e33cd83593fa7.jpg

Бяха попреминали плодовете и честно казано двата с най-добри вкусови качества бяха тези, които бяха и външно най-зелени. Като покафенеят под ципата омеква също и се появява едно нагарчане. Нетрайни са, това се знае. То след един ден по Еконт имаше чувствителна разлика във външния им вид. Най-едрият плод е сорт Sibley.

Между другото, дръвчето при родителите ми върви много добре и вече е малко над човешки ръст, т.е. около два метра високо (за съжаление съм пропуснал да го снимам). Мисля, че е никнало 2019 г. и в края на 2019 беше 10-15 см, клечица, която посадих в земята. Значи е на пет години. Гледах за цветни пъпки, но не видях.

Много по-добре върви отколкото дръвчетата при мен, някои от които са с една или две-три години по-възрастни. Въпреки това от най-големите, две от които и облагородих, чакам плод 2025 г., живот и здраве. Добър прираст правят. При все че много зависи и от растението и мястото очевидно, защото някои тригодишни семенаци са ми по-големи от такива на шест години.

Интересно ми е на @Venetka растенията как се развиват? Семенаците ѝ бяха тръгнали много рано. @Ру® при теб имат ли по-добър прираст вече?

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 2 часа, Славянски написа:

. @Ру® при теб имат ли по-добър прираст вече?

Не, едвам кретат, но все пак са живи (някои ;-))

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov

IMG-20230908-105855.jpg

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Добре са и четирите растения. Това лято са вече без слънцезащита. Издържаха. Големите две са около 1.2 метра, семенаците 50- 60 см някъде. Надявам се след година- две големите да цъфнат. 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Между другото, на снимката на г-н Стамов се виждат няколко цветни пъпки (вляво от долния плод). На вниманието на онези, при които такива пъпки още не са се появявали.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Днес снимах едното от големите пау паута. Листата започват да пожълтяват. Спрямо другите дървета в градината / изключвам дюлята / по- късно им пожълтяват и падат листата. И миналата година беше така.20231026_123138.thumb.jpg.8cec9aa054abdcc9951c1573b27cea65.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

При мен вече им изсъхнаха листата. Не насмогнах с поливането. То жега, вятър, какво ли не беше. Твоето изглежда доста мощно.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

През 2021 @peterstamov ми изпрати две шепи семки и ние ги сложихме в една леха в общата градина. През 2022, въпреки капка и плевене, нищо не покълна. Изрових няколко, изгнили, кухи. Отписах ги.

През 2023 в тази леха сложихме пуклива царевица и през юни забелязах, че има 2-3 пау пау покарали, снимка има в предно мнение. Сложих им маркер да не ги оплеви някой, царевицата им прави сянка лятото и те оживяха.

Наскоро ходихме да видим има ли царевица за бране, че беше тръгнала да съхне. И заварихме над 25 семенака покълнали след средата на юни.

image.jpg

Нататък има още извън кадъра. Та с благодарност към Петър, бих искал да споделя тези семенаци с хората от форума. Пишете ми на лично и да го измислим.

А Петър ако има пак семки артък, нека знае, че винаги ще съм на линия за размножаване!

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov

Не събирам. Изхвърлям ги. Даже мисля да намаля дърветата от четири на две. Някой ако иска да облагородява мога да пратя резници!

Относно семената, може би, часовете на охлаждане (стратификация) в естествена среда са помогнали за пробуждането. 

Пък и така остават само най-силните мисля! Отделно съм забелязал, че процента кълняемост е различен всяка година.

Зависещ от климата, брой плодове, изхранване, период и начин на прибиране и други предполагам.

По нета пише, че не е добре да се разнасят на гол корен поради чувствителност при разсаждане. Препоръчват разсадни саксии. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 28.10.2023 г. at 9:01, peterstamov написа:

Не събирам. Изхвърлям ги. Даже мисля да намаля дърветата от четири на две. Някой ако иска да облагородява мога да пратя резници!

За момента дори само като маточни дървета са ценни. Живот и здраве, може да пратиш някой калем към края на зимата. От Сибли.

При мен никнаха добре семките тази година. Но много слаб прираст. И късно никнаха с тая хладна пролет.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Асимината при баща ми много дръпна. Хем беше една мижава клечка 10-15 см.

IMG-e6a930b16824aeb7d9b4cb134ab4626b-V.thumb.jpg.59ac201a70489f6aaace6e7f8f5ed50a.jpg

Трябва да издиря снимки, но е сложена в земята вероятно в края на 2019. Мисля, че расте на мястото вече четвърта година. И стана по-голяма от мен. Е, единствено, че е единствена. Та ако не се окаже самоплодна, ще трябва да ашладисвам втори сорт на нея. И бих го направил и превантивно, живот и здраве, тая зима. Щото място за втора няма.

Расте много по-мощно от тези при мен. И понеже не мисля, че родителите ми полагат кой-знае какви/някакви грижи, очевидно е до почвата и мястото. Там и Годжи берито расте като лудо, а при мен гинат.

Вече не е като ветрило както беше миналата година. Догодина ме съмнява да цъфне, но по-догодина е много вероятно.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 22.10.2023 г. at 15:46, Ру® написа:

Не, едвам кретат, но все пак са живи (някои ;-))

Ру, не спираш да ме обнадеждаваш 'начи! Що не качиш някоя снимка? Плевиш и поливаш ли ги?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 5 часа, Славянски написа:

Плевиш и поливаш ли ги?

Е, сега... неудобни въпроси. ;-)  Важното, че още са живи (някои).  Щом до сега са оцелели - мисля, че в някакъв момент ще дръпнат и без да ги дондуркам.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Как беше - "то може да а дребно, ма а дръто".

P.S. Имай предвид, че се дондуркат бебета. Вече като отраснат няма нужда от такива специални грижи. И аз имам някои, които в момента не са по-големи от първата година, когато ги сложих. Но и грижите ми никакви. Буренясали, почти без поливка. И мръзне тазгодишният прираст редовно, щото е тънък.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Военновременната реколта на тоя човек си я бива. Плодородна украинска земя, Днепропетровска област:

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Е, как е на вкус тоз банан азиатски? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Първо, не е азиатски, а американски. Не си чела назад темата :) вкусът може би има някаква вариация, но наподобява крем брюле, крем карамел. Нещо между банан и пъпеш, но с много силен и характерен тропически аромат (малко е субективно). Маслен стои някак и не можеш да изядеш много. Неудобство са семките, които са големи и са няколко във плод. Те и ципата не се ядат.

Аз обаче съм впечатлен тези млади дръвчета на украинеца с колко плод са се отрупали. Няма изяждане това. Бе, като за военно време. Да има. Всъщност бая спокойни люде ми се видяха като за видео отпреди два месеца.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 28.02.2020 г. at 9:38, алина написа:

Прочетох ви всичките. И аз купих семена,  6 засадих направо  в градината, .6 оставих в хладилника до края на февруари.. Колкото изкарат, толкова..Вече загубих интерес ..понеже  расте бавно и дали да има реколта  , която да видя, не знам. ((((

Какво стана с тия семки? Значи си чела, но си забравила.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 1 час, Славянски написа:

Какво стана с тия семки? Значи си чела, но си забравила.

Всички засях през пролетта. Нищо не прокара. възможно нещо не направих правилно.Може би трябвало да постои във вода, може би трябваше  с шкурка да пробия дупчица да прокарат по-бързо, като на лотос... Отказах се, понеже растат бавно и съмнявам се че  ще пробвам собственото производство)))

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 2 часа, Славянски написа:

Първо, не е азиатски, а американски. Не си чела назад темата :) вкусът може би има някаква вариация, но наподобява крем брюле, крем карамел. Нещо между банан и пъпеш, но с много силен и характерен тропически аромат (малко е субективно). Маслен стои някак и не можеш да изядеш много. Неудобство са семките, които са големи и са няколко във плод. Те и ципата не се ядат.

Аз обаче съм впечатлен тези млади дръвчета на украинеца с колко плод са се отрупали. Няма изяждане това. Бе, като за военно време. Да има. Всъщност бая спокойни люде ми се видяха като за видео отпреди два месеца.

Не обичам да говоря на тази тема.Доста е остра и непредсказуема в диспутите..

Война има само в Денецка и Луганска области. Там хората страдат от 2014 година.Светът спокойно съзерцаваше тази драма, както сега в сектор Газа, където загиват палестинци.

На тази тема стига.

Пау пау не пробвах даже от магазина. Затова питах за вкус..Ако на мен ще подарят(случайно)))) то ще засадя иначе няма да купувам, а от семки трябва да чакам доста.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване