Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Индиански банан, Паупау (Asimina triloba, Paw Paw)

Recommended Posts

Славянски
преди 1 час, Боби Димитров написа:

А, овреме писа, таман щях да хвърлям тия от САЩ дето не изкара ни една... Сега ще трябва да ги изровя и видя кои са здрави и после? Пак в саксия, която да държа влажна една година?

Е, те са през 2019 г. отбирани, в най-добрия случай. Ти нали ги държа на хладно и влажно тая зима? Ако да, направо тези, които не са меки/кухи, ги боди в саксия или друг съд и поливай, навън. Ако не никнат това лято, есента пак провери доколко са здрави и стегнати семките, и ако изглеждат запазени и не мухлясват, може да ги запазиш още една зима.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Мда, те са отбирани 2019 есента, стратифицирани са, седяли са след това в хладилник, после ми ги донесоха лично от САЩ август 2020, после аз ги държах в хладилник влажни (плуващите изгниха, без тях), после март 2021 сложих останалите не-кухи в саксия, но още не са чули. Тази саксия е била през цялото време на най-топло място в къщи, постоянна влага, завита в торбичка, мухъл няма. Сега не мисля да я вадя вън, защото нощните са 10тина градуса, нали искало жега да подкара?

Въпросът е дали изобщо имат шанс, защото това им е реално втора година и вече отива 3 месеца не са пипнали плувката? Да речем не ми пречат, ще ги изчакам, на есен обаче да вкарвам ли пак саксията в мазето на хлад, щото отива трета година 2022? С други думи, не-куха семка колко години се чака преди да се отпише егати :D

Втори въпрос: твоето баубаучи дали ще му е достатъчно това шише 30 см дълбоко 12 см диаметър за тая година, или да го удължавам с второ шише? За момента корен не се вижда да стига дъното, като го слагах в шишето коренчето беше около 10 см.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 32 минути, Боби Димитров написа:

Мда, те са отбирани 2019 есента, стратифицирани са, седяли са след това в хладилник, после ми ги донесоха лично от САЩ август 2020, после аз ги държах в хладилник влажни (плуващите изгниха, без тях), после март 2021 сложих останалите не-кухи в саксия, но още не са чули. Тази саксия е била през цялото време на най-топло място в къщи, постоянна влага, завита в торбичка, мухъл няма. Сега не мисля да я вадя вън, защото нощните са 10тина градуса, нали искало жега да подкара?

Моите стоят навън от доста време на шарена сянка и на слънце дори, непоникналите. Вече не виждам закъде да ги пазиш. По-скоро може да ги забави засъхване на субстрата.

Цитат

Въпросът е дали изобщо имат шанс, защото това им е реално втора година и вече отива 3 месеца не са пипнали плувката? Да речем не ми пречат, ще ги изчакам, на есен обаче да вкарвам ли пак саксията в мазето на хлад, щото отива трета година 2022? С други думи, не-куха семка колко години се чака преди да се отпише егати :D

Ами ти ще видиш. Но от моите от 2019 г. две са покарали, още няколко чакам.

Цитат

Втори въпрос: твоето баубаучи дали ще му е достатъчно това шише 30 см дълбоко 12 см диаметър за тая година, или да го удължавам с второ шише? За момента корен не се вижда да стига дъното, като го слагах в шишето коренчето беше около 10 см.

Добре е за тая година, може и за следващата да стане поне до лятото. То е малко.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

В понеделник прехвърлихме пау-паутата от контейнерите в земята. Двете купени са със страхотно добри корени, много добре тръгнаха и са облистени с големи, зелени листа. Хич не бях успяла да сметна колко слънцезащитна мрежа да купя. Оказа се, че да ги защитим и да не опират листата в мрежата трябва на доста голямо разстояние да сложим коловете от тях и накрая мрежата не стигна. Спретнахме само на тези два броя някакво подобие на странни палатки.

Двете от семенаци, които миналото лято прехвърлих в подарените от Славян дълбоки чували обаче са с малки корени. Като ги изкарвахме пръстта на едното се отчупи на половина и там корени нямаше, а второто си остана направо на гол корен. Имам съмнения дали нещо ще стане от тях, много са малки и накрая измислих как да ги защитя. Захлупих ги с по една пластмасова касетка. Доста добре засенчва, но не е съвсем тъмно. Те тъкмо сега тръгваха да отварят пъпките. 

Купените са присадени, ясно си личи мястото на присадката. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

А, присадени! Брей тия поляци! Сигурна ли си? А не казват сортове? Ако са еднакви? Каква им беше цената?

И една снимка ли нямате? @Venetka

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Ще снимам в събота Славяне. Да, със сигурност са присадени. По 30 лева излезе бройката. И да, еднакви са. Идеята е семенаците да са втория вид, ама ако нищо не  стане с тях, ще говоря с Гошев да купя от него. Имам място за 4 броя и повече нищо, ама нищо не трябва да засаждам доде не свършат ремонтите, дето не сме ги почвали още.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Едното е Sunflower - купено август миналата година от разсадник Фантазия, а другото е от семка от @Славянски,  поникнала също миналата година, обаче не съм си записал кое кое е ... Може ли някой да разпознае Sunflower-a, защото другото изобщо не се знае какъв сорт е?

20210527_115305.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Sunflower зрее късно, потенциално е самоплоден семенакът. По листа и растеж не мога да кажа засега. Но другото също е от плод от края на сезона (края на септември/началото на октомври).

А онези в градината не вървят ли? @Ру®

P.S. коректно е кажем "семенно растение/потомство от Sunflower", първа генерация ли се води... Иначе чист Sunflower е само присадено растение. Те и моите повечето са с произход, но няма едно ашладисано. Разчитаме на генетиката. Пък дори да не бяха, ще се претърпи.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
Just now, Славянски написа:

Sunflower зрее късно, потенциално е самоплоден семенакът. По листа и растеж не мога да кажа засега. Но другото също е от плод от края на сезона (края на септември/началото на октомври).

А онези в градината не вървят ли? @Ру®

Имам 3 Sunflower насадени навън, които тепърва започват да се разлистват и имат по 2-3 листенца от по сантиметър.  Имам и едно от теб от преди 2 години, което също започва да се разлиства сега, но е дори още по-назад.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ей това е при баща ми:

IMG_20210527_123343.thumb.jpg.3268e9da83b4f6c9808a9b5c6fced510.jpg

Тая година почна да дърпа. Малко ми се губят годините дали му е трета сега или четвърта. Но беше около десет сантиметра като го посадихме. Май точно края на 2019 г. И расте втора година там. Ама дали беше на една или на две... Като не си записва човек, така е. Ще гледам снимки. Но има разлика в произхода. @Ру® твоето първото има голям шанс да е измежду Овърлийз и Прима, защото мисля че беше от 2018 г. разсад.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 21 минути, Ру® написа:

Имам 3 Sunflower насадени навън, които тепърва започват да се разлистват и имат по 2-3 листенца от по сантиметър.  Имам и едно от теб от преди 2 години, което също започва да се разлиства сега, но е дори още по-назад.

А какво стана с онова дъртото от Екзотик плантс? Моето едното влиза в шеста година, но е по-малко от първоначално. Второто от тях е в пета, но няма метър още... А семенаците трябва да ги наторя, те са в четвърта и трета. Дано дръпнат. Повечето на място са сяти директно в земята и трябва да имат дълбок корен.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 22 минути, Славянски написа:

А какво стана с онова дъртото от Екзотик плантс?

Ей - аз за него пък съвсем бях забравил... Другия път като ида на Княжево ще проверя.   Иначе то беше с пречупен и връх и корен и на практика никакъв прираст не правеше.  От 2017 година е при мен, като го взех за две или три годишно...  Последния път, когато съм му обърнал внимание - предполагам есента - не е било повече от 40-50 сантиметра. Дано пък сега да вземе и да дръпне... 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 26 минути, Ру® написа:

Ей - аз за него пък съвсем бях забравил... Другия път като ида на Княжево ще проверя.   Иначе то беше с пречупен и връх и корен и на практика никакъв прираст не правеше.  От 2017 година е при мен ... Дано пък сега да вземе и да дръпне... 

А, така надеждата крепи човека! Или върви към по-добро, или към по-лошо.... Или инвалид цял живот :) В интерес на истината, някои такива късно, но подкарват. Един ден ще се хвалиш, "то може да е дребно, но е старо!"

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димо

Добре, че Славян ме светна че под мъничкото, показало се над земята растение се крие голям корен!

Трябва да се пресажда навреме!

Пау-пау2.jpg

Пау-пау3.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

@Димо това е още преди да се е измътило. В основата е криво, защото беше стигнало дъното и бях закъснял с пресаждането. Иначе става лакът брада.

 

image.png

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Офф, аз забравих, че щях на Славян да показвам присадените пау-паута от Полша. Добре, че темата изплува.

photo_2021-06-03_11-23-44.thumb.jpg.bd411fe0f6b2c4edc2c787e63e94bade.jpgphoto_2021-06-03_11-23-50.thumb.jpg.e163385905e941765404ab027e871ef8.jpgphoto_2021-06-03_11-23-55.thumb.jpg.bec92d6607cf9cceec9800d3ed1e9ad8.jpg

Такива нескопосани защити им направихме. Мрежата се води 90% защита, ама тако се муших вътре да снимам хич не ми се струва толкова много, че защитава.

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

@Любо Д Виж при Димо как са се разклонили корените, защото съдът е бил доста плитък. И при мен вървят дълги и прави като при теб. Очевидно в зависимост от мястото растението решава какъв корен да прави. Същото забелязах с едни степни вишни от семе, които се държаха по подобен начин в зависимост от това дали съдът е по-дълбок или по-широк и плитък.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

@Venetka чини ми се, че това пълно засенчване е твърде много. Ако тръгнат да се издължават, значи не им стига светлината.

А присадката не мога добре да я видя за съжаление.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Определено е присадка Славяне. Снимах насляпо, промушен телефон из отдолу та затова не се вижда. Поне присадка ясно разпознавам, ако друго не съм научила в годините. 

Ще следя за издължаване, но пак казвам. Изобщо не ми се струва на 90% засенчване тая мрежа. Не знам как се определя тоя процент.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 3 часа, Venetka написа:

Снимах насляпо, промушен телефон из отдолу та затова не се вижда. Поне присадка ясно разпознавам, ако друго не съм научила в годините. 

Ако е присадена наистина асимината, има шанс и догодина да цъфнат. Моите тази година двете по-големи изкарват хубави листа. Ако ги опазя и се развият добре, може и за догодина да заложат цветни пъпки.

Ето го по-старото от Гошев с лошия корен, шеста година му е, семенно от Сънфлауър/Пролифик:

IMG_20210603_145200.thumb.jpg.58f773d72446225ea045fcf6794da2ed.jpg

А това е от сорт Манго, семенак пета година, пак от там:

IMG_20210603_145210.thumb.jpg.3613c0bfa3222c7194fc55dab91f2bfa.jpg

Мангото го дават с по-буен растеж и върви добре. Ето и един семенак от семе от дръвчетата на г-н Стамов, четвърта година почва (другите са по-дребни, мъчат ги къртици):

IMG_20210603_145223.thumb.jpg.24afdd9493988e40d37382fbb7d99cea.jpg

По-хубави едри листа имат тая година. Заякват. Но не са дръпнали много, трета година са при мен. Нямат метър. Малките по 40-50 см.

Иначе дегизировката на твоите кърти мивки! Ще заинтригуваш комшиите :)

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване