Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Индиански банан, Паупау (Asimina triloba, Paw Paw)

Recommended Posts

Venetka

Поляците дават цена при запитване. Пращат таблица какво имат налично в момента, какви размери и на каква цена. Аз не съм комуникирала с тях, във форумните поръчки така вървеше информацията. 

Относно моите семеначета пау-пау- няма да ги отписвам разбира се. Надеждата умира последна. Не ми пречи да ги държа, пък те ще си покажат.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

От този разсадник са моите 2 камчатки (чрез друга цветарка), които дойдоха в големи саксии, 5 литрови. Мисля, че бях пускал снимка, ще видя - ако не, ще я добавя в темата. Цената им не беше ниска, с транспорта по около 10 лв/бр, при все, че ги взех лично, демек без еконтин. Но пък на размер (височина) са колкото моите най-стари 2 и като дебелина на пръчките са 2 пъти по-дебели, макар и не толкова разклонени. Така че ако парите не са проблем, определено си струва, особено предвид, че тази година литровите камчатки от Рудника бяха по 6 лв и са супер дребни на фона на тия за 10. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ценни съвети за засаждане и отглеждане на дръвчета паупау от Флориан от pawpawschule.de (версия на английски):

https://www.pawpawschule.de/app/download/9024413014/growing+pawpaws+big+trees.docx?t=1606151556

Съветва да се сади на добре осветено място, иначе се забавя развитието. Също ако почвата е плитка и бедна, съветва да се изкопае по-голяма яма и да се добави стабилно компост. Човекът има опит. На сайта му мернах градинска количка пълна със семена от паупау... Не е бакла, я ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Човекът от Словакия, от когото поръчахме семена с Любо и @Димо , е пратил инструкции за сеитба и отглеждане на дръвчетата в първите години. Ще ги пусна тук в превод:

"Семената се накисват в топла вода за 12 часа. Трябва да бъдат стратифицирани за 90 дни до края на февруари в стерилен пясък или перлит, леко влажни.

Съхранявайте ги в хладилник - до края на февруари. Започват да растат при температура от 23 °C до 28 °C.

Семената, които покълнат и направят около 3 см корен, поставете в саксии за цветя с дълбочина около 20 см.

Поставете саксиите със семената в оранжерия при температура около 30 °C. Лятото - максимум 37 °C. Оранжерията трябва да бъде засенчена.

През лятото трябва да е мокро в оранжерията. По този начин растат най-бързо. Asimina triloba извън оранжерията расте бавно.

Садете в земята само растения високи поне 70 см. Не излагайте листата на фиданките на директно слънце, за да не бъдат изгорени листата.

Дръвчетата се засаждат в почвата в градината през септември и октомври."

Очевидно за човека този метод работи най-добре. Но, нали, оранжерия с температура 30 градуса през март... При мен покълваха обичайно април-май, което е доста късно, но навън е така. И се подават над земята юни-юли. И съответно не стават особено големи до края на есента. Тези, сяти директно в земята, са живи, но не надминаха 50 см за три години.

Нямам такава оранжерия, иначе би било добре. Трябва друг метод за получаване на тези 23 градуса. Аз обичайно ги изкарвах денем на слънце, вечер ги прибирах в къщата на топло преди покълнването.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Славенски,  накисни за два часа с разтвор, преди да засадиш.

3% кислородна вода 1ч.л. кисл.вода в 100 мл вода. След това добре да се изплакнат..

-----------------------------------

Това , което ти изпрати  човек от разсадника, аз правих с моите семена. но така и не постигнах желаем резултат. Хем киснах ги във вода, от растопен лед., топла.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

 

преди 8 часа, алина написа:

Славенски,  накисни за два часа с разтвор, преди да засадиш.

3% кислородна вода 1ч.л. кисл.вода в 100 мл вода. След това добре да се изплакнат..

-----------------------------------

Това , което ти изпрати  човек от разсадника, аз правих с моите семена. но така и не постигнах желаем резултат. Хем киснах ги във вода, от растопен лед., топла.

Миналата година отбрах семена от плодове и без никакво киснене и дезинфекция имах над 90 % кълняемост. Стояха в пясък от есента до пролетта на стайна температура без отопление.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

Май не било добра идея човек да яде повече от 1-2 плода на ден, защото съдържат токсини. Някои хора твърдят, че проблем биха били например 30 плода, а не 1-2.

https://www.petersonpawpaws.com/are-pawpaws-safe#:~:text=Moderation in eating pawpaw is,the leaves%2C is probably unwise.

https://growingfruit.org/t/the-dangers-of-pawpaw-consumption/16536/16

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Чел съм аз. Даже бях пускал едни линкове тук. То и за райските ябълки се твърди подобно нещо, че не трябва да се ядат повече от две-три дневно. Но и зависи от хората. И от мед може да ти призлее - това означава ли, че е токсичен?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 32 минути, Любо Д написа:

Май не било добра идея човек да яде повече от 1-2 плода на ден, защото съдържат токсини. 

И за райската ябълка четох нещо подобно, заради танините. Аз, райски ябълки ям по 2-3 на година, но в червеното вино също има доста танини и това вече ме притесни. Сега, пия всяка вечер  Мускат Отонел за детоксикация. 

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

Да ги видим тези баубау. Дано да се крием под сянката им и да ядем плод след 7-10 години.

image.thumb.png.ac27945cb3c9d7ba69a5fa8118832a71.png

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

@Славянски, започна се! И това е от потенциалните лоши, които не потъваха.

image.png.b7dff3af5b384cb10f66abbb5b0ff9eb.png

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 6 минути, Любо Д написа:

@Славянски, започна се! И това е от потенциалните лоши, които не потъваха.

image.png.b7dff3af5b384cb10f66abbb5b0ff9eb.png

Можеш да скъсиш срока  за получаването на реколта, например,  ще сложиш калеми на вече възрастно дърво ашладиствано на твоите мъничета..Ще помолиш за резници тези, които имат плододайните  Азимини. но все пак мисля, че ще минат една две три години, защото твоите също трябва да пораснат за ашладисването.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

То при добър растеж за 4-5 години може и той да бере. Семето е от едроплодни сортове. Браво! Моите са на студено и няма скоро да тръгнат.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Има ли признаци на движение в надземната част на растенията при вас?
При мен едни мъничета не са мръднали - не виждам никаква жизненост.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Чак след 15-ти април чакам развитие на старите растения. Трябва да се затопли. Дори тези в стаята не са напъпили още.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

И двете получени от Полша растения и двете мои семеначета още не са тръгнали, но изглеждат добре. Мисля, че им е рано.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

@Venetka Колко големи излязоха полските? На какви пари дойдоха?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

@Славянски Около 55-60 см са високи.

photo_2021-03-15_08-50-20.thumb.jpg.eedf570855bd30484e6ec74dd749d9f0.jpg

С всичките разходи общо 60 лева за двете растения. 

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

В мазето, Слънчогледа има пъпка, а Прима спи още.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Турнах днес семките от САЩ. Бях писал нагоре за тях https://bezmotika.com/topic/617-индиански-банан-паупау-asimina-triloba/page/7/?tab=comments#comment-17122 . Прекараха зимата в бурканче с оцетена вода в хладилника. 5 броя бях сложил веднага в саксия с почва в стаята още тогава, 22 градуса, но изгниха всички, както и предполагах, макар да имаше напречни съвети.

Та ще видим тия сега 10тина какво ще направят.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване