Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

alys

Великата Доматена Тема - 2020

Recommended Posts

Александър Ал

Започнаха експериментите, предхождащи сезона. Първият корен, засят под бутилка от минерална вода. Сортът е PARRIS F1

6и6а.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

Нашите домати са си още на прозореца.

Всичките 10 стръка от сорт Трапезица загинаха мистериозно. Най-буен растеж има сорт Златен медал.

https://photos.app.goo.gl/TNQiAZTnmzFGwZ6RA

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

От опитите ми около нова година и от жал да хвърля поникналото пикирах всичко и после ги пратих в офиса. В офиса в чудо се видяли щото прораснали и взели да падат от прозореца кофичките. Върнали ги обратно в къщи оня ден. ММ се чеше по главата и пита какво да го прави това чудо по 50-60 см високо. Два корена чери Радана му казах да засади в контейнери, а другото... отиде в контейнера за боклук. Ей, че ме е яд, че не съм у дома. Щях да мисля нещо... То не, че няма втора партида разсади, дето и тя чака по ред по топло време, ама разсад домати да хвърляш. А от китайските семена манголд се оказа, че всъщност е ... бок чой. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Ех, да ги бяха отрязали... все нещо щеше да може да се ползва. Нищо, нали има друг разсад.

Моите рязани долни части днес ги огледах и ги оставих с 2 или 3 колтука. Нещо сърце не ми даде да махна третите, където ги имаше. Горните части нямат колтуци засега, но изглеждат вкоренени вече. Не са така немощни както в началото, когато ги насадих. Дребните домати за градината са се издължили, ама не ми пука. Като ги пикирам, ще ги заровя до котиледоните. От всички 49 сорта има три, които не искат да поникнат. Сред тях е и Пърпъл Ръшън, другите са Веси Варна и Розово сърце, което имало златен медал през далечната 1948 г.. Може да е моя грешка, не знам. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

@Alys, ама те преди да идат в офиса бяха отрязани, а върховете им бучнати и прихванали се. Вече нямаше някъде...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Да, помня. Винаги може да се пробва втори път да се отреже. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
На 20.04.2020 г. at 6:50, Venetka написа:

В офиса в чудо се видяли щото прораснали и взели да падат от прозореца кофичките. Върнали ги обратно в къщи оня ден. ММ се чеше по главата и пита какво да го прави това чудо по 50-60 см високо. Два корена чери Радана му казах да засади в контейнери, а другото... отиде в контейнера за боклук. Ей, че ме е яд, че не съм у дома. 

Вени, на есен, окончателно е решено - слагам найлон на оранжерията.. никакви офиси повече - разсада домати при мен :) и нямам предвид аз да избирам сортове, да сея и пикирам вместо вас, макар че и това е опция.. просто като ги пикирате - в оранжера да се каляват.. после май месец идвате и си ги вземате..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Ако е студено, печка ли ще пускаш или при вас от март нататък не е толкова опасно?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

За проверка на кълняемостта и за бързо покълване на семена

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

@ВарелаВалери, е те това вече е сериозно бизнес предложение! Благодаря.

Непременно ще се възползваме от оранжерията... В отплата ... ми ще пратя щерката да помага на Софи като има спешна поръчка за някъде :grin:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Алис, при Варелчето е студено само 2-3 дни в годината, и то ако се падне да е облачно януари :D Но това с ледчето ме разби - винаги като си помисля, че просто няма какво допълнително дундуркане и глезене за домати да измислиш, ти изскачаш с нещо ново :D:D:D  

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Днес ще го опитам. :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Сложих три семенца за проба - едно от Веси Варна (последното) и две от Розово сърце, получило Златен медал 1948 г. Вчера вечерта го правих и на сутринта двете от Розово сърце бяха покълнали, а малко по-късно виждам, че и Веси Варна има шанс, вижда се беличко. Междувременно в разсадните табли са тръгнали Розовото сърце и Пърпъл Ръшън, та сигурно като съм поливала, по някакъв начин съм попречила на по-ранното им развитие. Семенцата от експеримента ще ги сложа в разсадните табли, но ще изчакам да им пораснат още малко кълновете. Много добър начин да се проверят семена, в които не сме сигурни. Горещата вода не беше 100 градуса, а просто силно гореща. Исках да измеря температурата, но реших, че докато се мотая, водата ще изстине. А и като се топва ту в гореща, ту в ледена вода, с изстискване на тампончето, горещата значително се охлажда. При нито едно изстискване не ми пареше на ръцете. 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Каква е последователността. Моля, посъветвайте ме! Първо да посадя лехата с домати и после да направя капковото или обратното- първо съоръжението, а после да садим?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз лично първо опъвам двата маркуча на всяка леха и после ползвам маркучите като гайд, чрез тях садя в права редичка. Като маркучите остават "вътре", с други думи в една леха 4 х 0.8 метра имам домат-маркуч-маркуч-домат. Доматите са по 2 на точка, с кол помежду им. Двата маркуча са с 2 колена и тройник към обща водовземка в ф32 тръба.

За разлика от Алис обаче, не се съобразявам къде са дупките на маркуча, садя през окол 40 см доматите. но не точно, както дойде. Така или иначе като се полива, почвата се напоява навсякъде и дълбоко. Двата реда домати са разминати, тнар триъгълна схема. Целта е да имам 18-20 точки, по 9 или 10 в ред, общо 36-40 корена в леха. 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Аз на 5 м сбутвам 16 корена. 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Благодаря и на двамата. Както го направя. Все е нещо..

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

За утре съм подготвил да садя на открито разсад, от сортовете Фаворит, Пондеросса и Сърцето на Албенга.Общо 40 коренчета.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Ще си надписвам ножовете, за да пикирам доматите и така да се подготвят постепенно за градината. От някои сортове ще е по 1 растение, от други 3, по преценка. Имам 116 гнезда в разсадните табли, за да е по-компактно. Една табла е с 32 гнезда, а другите три са с 28. После, ако не се съберат на 7 реда, ще садя, където има място извън навесите, живи и здрави. Не са подредени по някакви показатели, просто си копирах таблицата и така се получи. А съм си ги написала в таблица, защото може някое етикетче да се разлепи и няма да знам кое точно. :)

Червена круша

Калманс Пинк

Варна едър 

Оранжев Гора

Идеал Найден 

Ворлон

Бай Хасан 

Червен Чакал

Розов едър 

Червено сърце Лесково 

Розово сърце, златен медал 1948

Веси Варна (?) - не е поникнал

Полосатый шоколад

Хармония

Алтаечка

Черен Флориан

Пърпъл Ръшън

Черно малко Чакал

Петьо 1, Варна

Кечкемет 

Золотой Кьонигсберг

Розов Куклен

Да Коста Португалска

Опалка

Розабелла

Шопски

Скай Комиш

Яша Югославски

Азойка

Момини сълзи Краси

Каспийски розов

Змей, Пожарево

Магия

Червен Лозан

Пол Робсън

Розов Кр издължен

Чероки Грийн

Чероки Пърпъл

Червено сърце Краси

Марианас пийс

Sweet Million

Sugar rush

Блян

Момини сълзи

Розово с картофени листа

Влахова

Stump of the world

Аморозо

Оранжева ягода


 

Untitled.png

  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000

Алис "само" 49 сорта....нещо не си във форма :)

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване