Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

alys

Великата Доматена Тема - 2020

Recommended Posts

alys

В различните градини добивът от един и същи сорт е различен. Напоследък се повредих и отглеждам много сортове и виждам, че някои просто ми се получават много добре. Хем са вкусни, хем раждат добре. Ще видим дали ще повторят миналогодишното  си представяне. Сега са ми още по-интересни, защото ги оглеждам и забелязвам, че някои и като разсад се държат много добре. Какво означава ли? Не пожълтяха, въпреки малките формички, в които ги отглеждах. За мене беше учудващо как, примерно, Ворлон във всички разсадни табли беше с перфектен цвят. Имаше и други, но този го знаят повече хора. Освен, че повтарям някои миналогодишни сортове, реших да изпробвам още, за да има тръпка в заниманието. :) С голямо нетърпение чакам Аметистова драгоценност. Умирам си да видя нещо лилаво сред доматите. :) За ужас на съпруга, де. :D 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Йоско

Ето и от мен ъпдейт. В крайна сметка реших и засадих целият разсад на Дъбрава. По на гъстичко, черита и големи.

IMG_20200618_175503.jpg

IMG_20200618_175832.jpg

IMG_20200618_175506.jpg

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Вече има защо да се слага засенчваща мрежа. Лятото дойде. Досега криехте зарзавата на тъмно... После що боледувал.. Майтап. Днес и аз сложих мрежите.spacer.pngspacer.png

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000

Някой дали може да ми каже какъв сорт е този домат.Снимките са на един и същ корен?

20200622_195037.jpg

20200622_195043.jpg

20200622_195049.jpg

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Може да е Меделина, а ако има сърцевидни на корена, може да е Дар. Откога са снимките? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000

Снимките са от днес, но онзи ден само 5 дни след Лабрадора откъснах от този и ми се вижда една идея по-хубав и доста ранен.Другото, което ми хареса е, че отгоре до долу е пълно с домати.....до момента са вързали 48бр малки и големи.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Ааа, Жожка, браво на тебе!!! И как така не си записал кой е сортът. Щом е толкова ранен, заслужава внимание. А сял ли си Меделина или Дар? Изобщо не може по снимка да се каже сорт. Сега се сещам, че имаше един дълъг списък. Сега се загледах - има един сърцевиден, ама той май не е от този корен, за който питаш. Значи остава да е Меделина или някой съвсем друг сорт. Да събереш семена и да го надпишеш - Най-ранният :). 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ако ще късаш и пазиш семе, поне изчакай тези най-ранните бройки да узреят хубаво, че да са читави семената. Това за мен не е узрял домат, поне седмица още.

От мен въпрос - имаш ли го този сорт извън оранжерия, да видим реално кога почва да зрее? Втора точка - на снимката виждам 3 китки с общо 11 домата, може да бъркам поради ракурса, но колко китки има този домат нагоре, че да станат 48? Колко стъбла е?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Не се разбира хубаво на снимката, но съм чувствителна към петна от листна плесен. Загледай листата на доматите и виж дали имат едни такива белезникави светли петна. Дано нямаш. Внимавай с проветрението и поливането.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 20 минути, jojkata2000 написа:

до момента са вързали 48бр

Eхааа - това на 1 корен!?   С какво ги храните тия домати!? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
преди 10 часа, alys написа:

Ааа, Жожка, браво на тебе!!! И как така не си записал кой е сортът. Щом е толкова ранен, заслужава внимание. А сял ли си Меделина или Дар? Изобщо не може по снимка да се каже сорт. Сега се сещам, че имаше един дълъг списък. Сега се загледах - има един сърцевиден, ама той май не е от този корен, за който питаш. Значи остава да е Меделина или някой съвсем друг сорт. Да събереш семена и да го надпишеш - Най-ранният :). 

При мен всичко се записва като телефонен разговор на ББ, но проблема е, че този домат дойде от нищото.Преди 5-6 години бях събирал семена от един домат, който ми хареса и бях купил от една жена, която продаваше пред магазин СВА домашни домати.Тези семена обаче ги засадих едва миналата година и от тях покара само един.От този един събрах семки и тази година посадих 25 корена.От тези 25 корена един се оказа различен и като листа и като форма и като ранност и като всичко.Ето това му и историята и сега се чудя какъв е?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
преди 10 часа, Боби Димитров написа:

Ако ще късаш и пазиш семе, поне изчакай тези най-ранните бройки да узреят хубаво, че да са читави семената. Това за мен не е узрял домат, поне седмица още.

От мен въпрос - имаш ли го този сорт извън оранжерия, да видим реално кога почва да зрее? Втора точка - на снимката виждам 3 китки с общо 11 домата, може да бъркам поради ракурса, но колко китки има този домат нагоре, че да станат 48? Колко стъбла е?

Аз този, който го откъснах си беше супер узрял.Сега тези още не са, но след 2-3 дена поне единият от тях ще е добър и от него ще оставя семена.Домата е малко сух и сипкав.На вкус не е нещо особено, но е по-вкусен от Лабрадора поне за мен и е доста по-голям.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
преди 10 часа, Ру® написа:

Eхааа - това на 1 корен!?   С какво ги храните тия домати!? 

Това е на един корен, но само на този сорт....на Розов блян на 10 корена имам 8 домата.Само Лабрадора е вързал много и още един от бай Христо - Гордостта на Гритмире също е вързал добре.Другите са зле, така че не мисля, че има нещо общо с торенето, но иначе съм ги поливал веднъж с "сокче" от пилешка тор две седмици след като ги боднах в оранжерията.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
преди 10 часа, alys написа:

Не се разбира хубаво на снимката, но съм чувствителна към петна от листна плесен. Загледай листата на доматите и виж дали имат едни такива белезникави светли петна. Дано нямаш. Внимавай с проветрението и поливането.

Тук-таме има петна.Малко ги преполиваме според мен, но в оранжерията е доста топло и затова ги поливам всяка вечер.До сега не съм ги пръскал с нищо, но май е време да ги пръсна с мляко и йод или нещо друго?!?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Хм. Доматите нямат нужда от малко начесто. Имат нужда от много нарядко. Така правят дълбок и силен корен. А и си спестяваш проблеми с гъбични. А и като че не си мулчирал, което допълнително усложнява нещата с изпарението (непрекъснато влажна повърхност). Ако е горещо в оранжерията, според мен правилното не е да преполиваш, а да я отвориш - демонтирай 2 стени и така.

И пак да помоля, изброй колко китки има вързали до момента и по колко домата са на китка. Мерси!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
преди 11 часа, Боби Димитров написа:

Ако ще късаш и пазиш семе, поне изчакай тези най-ранните бройки да узреят хубаво, че да са читави семената. Това за мен не е узрял домат, поне седмица още.

От мен въпрос - имаш ли го този сорт извън оранжерия, да видим реално кога почва да зрее? Втора точка - на снимката виждам 3 китки с общо 11 домата, може да бъркам поради ракурса, но колко китки има този домат нагоре, че да станат 48? Колко стъбла е?

Довечера ще ти кажа точно.За стълбовете са три!Този както казах е един единствен - друг няма.Пак да кажа че някой от доматчетата са току що вързали и са съвсем малки.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Жожка, следващия път като садиш различни домати и не ги надписваш, поне надписвай тези, които са хибриди и тези, които са от събрани семена от купени домати. Сега чак след 3-4 години ще знаеш дали твоят ранен домат е от хибрид. След толкова време със сигурност се разпада сортът, ако са семена от хибрид. Запиши ме в листата на чакащите, ако сме живи и здрави през 2024 г. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 1 час, alys написа:

 След толкова време със сигурност се разпада сортът, ако са семена от хибрид.

Ако е хибрид, разпада се при следващото поколение. Или, по- скоро, поколението е с непредсказуеми качества. Може да е с доминиращи гени на хибрида, изходните сортове или с напълно нови качества.  Всеки утвърден сорт дава хибридно поколение, ако се опраши с растение от друг сорт. Само поколението на две растение от един и същи сорт (не хибрид) има типичните за сорта характеристики.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
преди 1 час, alys написа:

Жожка, следващия път като садиш различни домати и не ги надписваш, поне надписвай тези, които са хибриди и тези, които са от събрани семена от купени домати. Сега чак след 3-4 години ще знаеш дали твоят ранен домат е от хибрид. След толкова време със сигурност се разпада сортът, ако са семена от хибрид. Запиши ме в листата на чакащите, ако сме живи и здрави през 2024 г. 

Алис май не си прочела обяснението ми....всичко надписвам, но този домат излезна от нищото.Както вече обясних това са семена, които съм взел от домат купен от една жена преди 5-6 години сигурно и миналата година ги посадих, но от 15-20 семки излезна само един корен.От него откъснах няколко домата, които много ми харесаха и им събрах семките.От тях тази година вече посадих към 25 корена, но между тях се пръкна този различен от другите и доста по-ранен.Няма как да знам дали е хибрид и въобще какъв е....

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

@jojkata2000 Ясно е, че няма как да определим вида на тоя домат, затова ти предлагам да го кръстиш някакси (Примерно jojcovid-19) и да почнеш да го селектираш от тук натам като събираш семена от най-ранните и най-родовити растения от неговото поколение...  до следващата епидемия, ще имаш изчистен сорт и може да почнеш да раздаваш семена - ето @alys вече се е записала за jojcovid-24. ;)

  • Харесвам 1
  • Ха-ха 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване