Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

alys

Великата Доматена Тема - 2020

Recommended Posts

alys

Е, сега, Розов блян, много ясно. :love:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Простено му е на Жожката, не стига, че е нов, ами и спи на улицата :D Къде е Розов Блян, къде е Лабрадор?! При мен в градината салатните домати почват да зреят от 10 август натам, докато Лабрадор - 5-6 седмици по-рано. Ето резюме от лани, а тая година ще е поне 2 седмици изместено, с това странно време и карантини... Няма място за сравнение!

В момента само Лабрадор и Женечка имат завръз. Черитата цъфтят на 1ва китка, заложили са втора. Салатните тук-там имат оформен цвят, но не отворен на първа китка и като цяло са под 40 см височина.

ACtC-3efOWvYB2M2gfcwmKFlAVwFos3ku8iklrFU  ACtC-3dGUgEa4h88CRPZule81o2JGY4oReUu6mBG

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Лекомислено е да си внушаваме, че ще победим природата. Миналата година сях разсада за 8 март. Навън посадих за 27-30 април. Тази година сях разсада края на февруари. На открито бучнах първите коренчета на 17-20 април. Надявах се, че ще бера резултати 10 дни по-рано. Квостана? Днес е 02,07. Все още нямам зачервен домат. Сортовете са същите+добавка. Миналата година съм брал първите зрели домати от градинката на 08,07... Няма как да излъжем природата... Пак ще узреят по същото време, ако не и по-късно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Ще съм доволна, ако има какво да бера, а кога, когато му дойде времето. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Засега имам 4-5 оскубани корена поради съмнения за заболяване в начална фаза. Заместени с вкоренен колтук. Имам и два корена селски от Айтос, купени от пазара за експеримент. Единият даде фира май. Списъкът е този:

Ред 1- 18 бр.

Parris F1- 6 бр. 

Фаворит- 11 бр.

+ 1бр. неизвестен- Вероятно сълзи 

 Ред 2- 23 бр

Сърцето на Албенга- 7 бр.

Пондеросса- 14 броя(-1)

Розов блян- 2 броя

Ред 3- 20-22

Розов блян- 12 броя

Розов хасковски-6-7

 Ред 4

Розов хасковски-6-7

Момини сълзи- 13

Ред 5

Момини сълзи- 7-8

Меделина-12

Ред 6

Розова магия - 12

Руми Варна- 10

 

Чери- 8

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 32 минути, alys написа:

Ще съм доволна, ако има какво да бера, а кога, когато му дойде времето. 

Днес разсадих късните. Малки са още. Подават се по три листа над земята. Дано не се наложи да ги ползвам за зелени... В смисъл на неузрели, защото два от сортовете са зелени. Не знам друга година слагал ли съм толкова късно домат в градината, мисля че една година садих Опалка по това време и не узряха.

И в оранжерията ще добавя, че онези за там бая високи станаха. Но и аз ще съм доволен разправията да не е напразна. Засега вървят мощно и добре доматите. Единствено, че най-едрите плодове към момента са като джанки.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000

Боби споменавам Розов блян, защото Алис искаше да разбере какво според мен е вкусен доман, а иначе, че разликата с Лабрадора е огромна то се знае.Между другото вчера откъснах 2 Лабрадора отвънка.Също така пробвах и Баневски.Понеже Алис се интересуваше от него да кажа, че на вкус е леко кисел и с изключително дебела ципа.Пробвах и Розовия блян ама за него вече говорихме достатъчно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Розов блян ти е узрял в оранжерията ли? Много рано :) . При мене Женечка е зачервил домат. Единият корен е отрупан с домати, много приятна гледка. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
преди 2 минути, alys написа:

Розов блян ти е узрял в оранжерията ли? Много рано :) . При мене Женечка е зачервил домат. Единият корен е отрупан с домати, много приятна гледка. 

Да в оранжериятя навън само Лабрадора е узрял.От оранжерията до момента съм пробвал 6-7 сорта като наред е Гордостта на Гритмире, но искам да узрее напълно защото това е най-големият домат и ако случайно е вкусен да събера семена.Снощи откъснах един червен домат който пак е събиран от семена на купешки домат и при мен се води Мой1.Оказа се много вкусен с тънка ципа сладко-кисел и сравнително едър около 200гр.Оставих няколко семки въпреки, че най-вероятно е хибрид. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Жожка, браво, при тебе по-рано узряват или си ги садил по-рано, евентуално затоплянето на оранжерията е било по-качествено от мене. Събери повече семена от този Мой 1. Ако се окаже добър плод, може да се ползват тези семена още няколко години, докато имат кълняемост. Ако събереш повече от необходимото, се кандидатирам за семенца. Това не означава, че непременно ще ти искам. Може да ми се охлади лакомията. :joy:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000

При мен в оранжерията редовно е над 50 градуса и затова вечер ги поливам с маркуча отгоре като дъжд, за да живнат малко, че са оклюмали.Сутрин са пак добре и вечерта същата процедура отново.Малко са като в тропиците и предполагам, че ще заминат набързо от болести по този начин обаче Лабрадорите почти съм ги обрал (има още малко зелени)  ще ги оскубя всичките и на тяхно място ще садя нови от колтуци.Така ще стане с всеки,  който се предаде рано-рано или другият вариант, който пробвах миналата година е е да оскубя всички листа и да чакам да тръгнат колтуци които пак си раждат.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
skarlet71

Как да се справя с това? Вече изскубах половината корени, но и другите започват да боледуват. Дори такива, които са сложени далеч от основните лехи.

Пръскани са няколко пъти. Редувах сода с йод, суроватка и химия (шампион, ридомил голд и скор). Изчистих долните листа, не ги преполивам. Те тази работа я свършиха дъждовете.

Подменям с нови корени, но като пораснат и те се заразяват. А новите още не са третирани. Та няма как да е от препарати.

106554976_633918100591088_2731369911346431417_n.jpg

106565515_272927743974851_3361290772040391362_n.jpg

106751765_633219210624020_1729999284807015011_n.jpg

106913340_817359562127907_6174362369188084025_n.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
преди 2 часа, alys написа:

Жожка, браво, при тебе по-рано узряват или си ги садил по-рано, евентуално затоплянето на оранжерията е било по-качествено от мене. Събери повече семена от този Мой 1. Ако се окаже добър плод, може да се ползват тези семена още няколко години, докато имат кълняемост. Ако събереш повече от необходимото, се кандидатирам за семенца. Това не означава, че непременно ще ти искам. Може да ми се охлади лакомията. :joy:

Забравих да кажа, че съм ги садил на 15.04 в оранжерията.Иначе ще събера семена от всички по малко, но ако са хибрид не знам какво ще излезне

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

@skarlet71 От снимките за мен не е ясно какъв е проблемът. ОК, пръскала си с медни химии и други против гъбични, но ако е бактериално увяхване (известно и като фузарийно и вертицилийно увяхване)? Вътре стъблото като го срежеш как е, има ли кафяво, или е само по повърхността?

Ако е картофена мана (фитофтора), поражения ще има по целите растения, не само стъблата. Тя се развива и много бързо при добра влажност (а при вас си вали редовно до колкото следя чата). В напреднала фаза не мисля, че има фунгицид, който да я спира, а и човек трябва да постави някаква граница - колко тежка отрова ще метне връз това, което ще яде?

Струва си да се пробва с Поливерзум, ако Димо, Валери или друг може да ти отдели няколко грама. Иначе друго - не знам. При нас това състояние не съм го наблюдавал, освен късно на есен, когато при много по-малки поражения просто режа всичко до дъно, прибирам зелените домати и край на сезона.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
skarlet71

@Боби Димитров Поразени са целите растения, повърхността на кората на стъблата и клонките, листата пожълтяват, а ето и домата какъв става. Старите няма да мога да спася. Но какво да направя, за да оцелеят новите корени, които още са млади и здрави?

106908713_695514551296292_2620869943938650234_n.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Докато не занесеш растение на агроном и не се ориентираш какво е, ми се вижда несериозно да пръскаш напосоки. Мобе да не е гъбично.

Относно поливерзума, ако с тези ударни фунгициди нямаш ефект, с поливерзума, забрави. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Според мен е картофена мана. Ако имаш достъп до агроном (но не в магазина, щото нали) - питай, както предлага Димо. Но каквото и да ти кажат, при такова ниво на поражения, занулявай. Дори да ти препоръчат да пуснеш някоя атомна бомба, не си струва за мен подобна жертва.

А поливерзумът би трябвало да е доста добро решение, защото потенциално може да спре развитието на болестта при НОВИТЕ корени. С него има такъв момент, че заразени листа примерно увяхват без да предават болестта натам, така че според мен пак - имаш шанс с него. Най-малкото ще е страхотен експеримент в такава трудна обстановка и представи си, че свърши добра работа, каква реклама ще е това, а?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Ммм, май само на чуждите домати ще се радвам тая година основно. На вилата нещо са много кекави, а от двата корена в контейнери расте нещо странно. От толкова прехвърляне насам-натам на разсад не е ясно какво е това.

photo_2020-07-03_14-37-49.thumb.jpg.8f23e46a074990ab10f189e981084dce.jpg

Отнесен в офиса и подарен на двете колежки, които ми наглеждаха разсадите. Казаха, че бил вкусен.

 

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

След Лабрадор почти едновременно зазряват трите черита - Жълто, Блек чери и Рапунцел F, Женечка и Оаксаканско бижу, Ябълки на снега са в същата графа (реално). Около 5+месеца от семе до първи узрял домат. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Йоско

В Приморско сме. Идваме тук поне от 7 години. Огледах добре доматите на открито. Всяка година садят хората + имам една образцова доматена градина. Всичко е садено по традиционното време. Растения между метър и два. Завръз много зле. Без изключение. Отделно половината градини с домати са болни. Като гледам всичко се пръска освен това.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване