Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

alys

Великата Доматена Тема - 2020

Recommended Posts

alys

Уж чета, но чак сега ми се изясни, Жожка. Щом е от купен домат, не се знае знае ли се. :tounge_wink: Имам два експеримента подобни на твоя. Единият беше случаен, а другият специален. И при двата на четвъртата година доматите нямаха нищо общо с тези от първата година. Едните са кръстени от мене Кнежа, а другият е хибридът Рапунцел. Кнежа бяха домати, които взех от една жена, станаха много вкусни и големи, изобщо приказка. Ама на четвъртата година се получиха розови и червени, и ги изоставих. Рапунцел от събрани семена станаха дълги и кръгли. Продължих само с дългите, но и те на четвъртата година станаха съвсем различни на вид и вкус. Направила съм си изводите, но ето пак сях Брутус от събрани семена. Но там има противоречиви мнения дали е хибрид или директен. Жената, която ми даде семената, ги е купила като семена за хибрид, а в нета има информация, че са директни. Писали сме, да не се повтарям.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000

Права си Алис, но какво да направя?Той не е и вкусен (поне по моя вкус), но понеже стана много рано и изглежда добре и затова реших да питам, ако някой го познае да каже хибрид ли е или директен.

Иначе да отговоря на Боби.Има три разклонения и общо 10 китки като на някой китки има по 3-4 домата, а на други по 5-6.Отгоре има 6 китки, които видимо си заминават.Бяха вързали, но сега гледам, че почват да падат.Вероятно от жегата, но и ние малко сме помогнали, защото в петък жена ми е забравила да отвори оранжерията сутринта и аз я отворих чак към обяд и вътре беше ад.

Сега видях че и Баневски се представя добре.Има 5 китки като само на едната има 11 доматчета и още 5-6 току що завързали.Ако продължава така най-вероятно той ще е рекордьора.Третият както вече казах вчера, който се представя добре е Гордостта на Гритмире.Останалите са по-скоро зле като най-малко е родил Розов Блян.Има корени с по 1 домат, а са като дървета по 1,80м и дебели колкото два пръста

20200623_173212.jpg

20200623_173125.jpg

Banevski.jpg

Gritmire.jpg

20200623_182600.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Жожка, кой е сортът на последните две снимки? Това ли е Баневски? Аз май го пропуснах, а и не помня дали си оставих семена от него. Ще се кандидатирам отново, пък все ще ме огрее. :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
преди 1 час, alys написа:

Жожка, кой е сортът на последните две снимки? Това ли е Баневски? Аз май го пропуснах, а и не помня дали си оставих семена от него. Ще се кандидатирам отново, пък все ще ме огрее. :D

Баневски е на третата.Последните две са Гордостта на Гритмире от бай Христо

Gritmire.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Аа, значи Гордостта на Гритмире - много добре изглежда. :) Да споделиш, когато узрее. Много добре ти се развива и големи домати е направил. Аз нямам толкова големи домати. Вярно, че ги рязах и ги забавих с 2 седмици, но и след две едва ли ще имам някой сорт в оранжерията с такава големина. Браво, браво, супер са!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
преди 24 минути, alys написа:

Аа, значи Гордостта на Гритмире - много добре изглежда. :) Да споделиш, когато узрее. Много добре ти се развива и големи домати е направил. Аз нямам толкова големи домати. Вярно, че ги рязах и ги забавих с 2 седмици, но и след две едва ли ще имам някой сорт в оранжерията с такава големина. Браво, браво, супер са!

Благодаря.За съжаление само тези са така и Миляната.Аморозото също е доста едро и до 1 седмица се надявам да узрее.Другите 25-26 сорта са вързали много малко

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

А извън оранжерията имаш ли насадени? На някои просто не им е добре в оранжерия. Пример за това е Розово с картофени листа и Зелен гигант. Навън и от двата сорта съм доволна, ама в оранжерия - тц. Сега наблюдавам основно директните как се развиват - Червен крушовиден, Оаксаканско бижу, Блек чери, Женечка, Ябълки на снега, Лабрадор (естествено), Жълто чери, Дружба Ким, Триумф, Сибирска мечка, Аметистова драгоценност, Японски черен, един сгрешен сърцевиден и някакъв неизвестен Сибирски от USA. От хибридите засега Сона Роса има добри домати, но е важен и вкусът, Бенатар върви добре също, чери Рапунцел е перфектно, Хъни, Пинк рок, Зерси и може да съм забравила някой. Като цяло засега вървят добре, да не ги урочасам. Брутус  също е добре, подрязах му колтуците над цъфналите китки, оставих един или два с връх.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
qn4eto

      Алис, Рапунцела не е хибрид, нали? Ще помоля за няколко семенца.

      Тази година сях Бляк чери и едно безименно, продълговато чери, подходящо за сушене, което обаче е много ниско или се самозадъни и другите го засенчват. Ще видя как ще се държи нататък.

   Иначе от седмица бера червени домати, всъщност розови -оказа се, че червени имам само 15 корена. Изхвърлила съм 3 корена от оранжерията и 5 до 8 от външните. Някои подозирам, че напразно, но предпочитам да се презастраховам.

Сортовете, от които съм доволна са : Розово сърце, Ръгби, другите носят имената на жените, които са ми дали семена -Руми, Ники. С нетърпение чакам да узрее прехваления Розов идеал, очаквам да оправдае очакванията.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000

Алис, отвън имам от всички без този, който не знам какъв е.Там нещата са с един месец назад , а и заради по-студеното време последният месец въврят още по-бавно.Лабрадора обаче се е скършил и вътре и вънка.Снимката е 04.06.2020г.

Labrador.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Янче, хибрид е Рапунцел. Забравила си, че дори ми изпрати семена, събрани от Рапунцел. Докарах ги до F4, но накрая станаха едни дълги и доста по-големи, но по-малки от консервни. Мога обаче да ти събера семенца. Като сееш по няколко само от тях, ще си имаш за няколко години. Имам доста черита пак тази година. Жълтото беше много хубаво. Има нови сега, дори получих бонус някакви Милион намсикви сладки черита. Ама те са в градината, садени скоро.

Малееей, Жожка, кво правиш ти, бре!! :) Много як Лабрадор!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
qn4eto

Наистина съм забравила. :) Иначе става ли дълга китка както про хибрида? Ако не е вече чери ще сеядруг сорт. Ако можеш да ми изпратиш наесен.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Ами станаха дълги и кръгли плодчета, пак така на дълга китка са. Е, може да е с няколко домата по-къса, ама бяха хубави. Пращах семена на няколко човека от дългите и при тях също се получиха, но накрая се промени. Ще събера семена.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ch Petrov

баавно и полека - но все пак зреят

някакво подарено чери посято в края на февруари

dom.thumb.JPG.1ed7a06cb19860db22768d1ecb2ebab4.JPG

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Сорт? Кога е сят?

Днес забелязах, че жълтото чери е зажълтило едно доматче. Надявах се, но не очаквах. :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ch Petrov
Отговорено (Редактирано)

Почти узрялото доматче чери (на снимката по-горе) е от подарено плодче миналата есен. И понеже място в градината почти няма -  посято е в края на февруари в северните поли на Витоша на височина около 560 мнв. Там - на балкона - се огрява от слънцето (когато го има) до обяд.

изображение.png

От същия подарен плод чери има още 2 растения (вдясно) отглеждани на височина ~ 850 мнв - Владая. Доматът вляво също е чери, но по-дребно. Тук слънцето (когато няма облаци)   ги огрява пряко почти 6-7 часа.

947164716_1podarenocheri.thumb.JPG.bed35c762a1580f1eff4b0182f0d3b40.JPG

 

 

Редактирано от Ch Petrov
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
преди 10 часа, run. написа:

Прилича на Червен Градински по оребряването...

Вътре е розов, доста сух, плътен,сипкав и почти без семки

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Може да е Хоумстед. Но той е вкусен като сладко-кисело. Иначе е приседлив. И също е оребрен. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

На Ponderossa ми заприлича на мен по ореброяването. Според мен Пондеросата е сравнително вкусен домат.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
преди 3 часа, alys написа:

Може да е Хоумстед. Но той е вкусен като сладко-кисело. Иначе е приседлив. И също е оребрен. 

Имам Хоумстед, но е различен от него

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
преди 3 часа, Александър Ал написа:

На Ponderossa ми заприлича на мен по ореброяването. Според мен Пондеросата е сравнително вкусен домат.

https://www.mmtrbg.com/domat-rozov-ponderoza-nai-vkusniyat-salaten-sort-tomato-ponderosa-sel-belmonte

Ако го сравним с тази снимка много си приличат, даже бих казал, че е същият

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване