Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

alys

Великата Доматена Тема - 2020

Recommended Posts

Миленка®

А де, всяка година им боледуват, независимо от пръскането и пак не се отказват... 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Йоско

@миленка няма домат който да не боледува, смятам..както и човек и све. Иначе наблюденията конкретни важат за тази година само

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, alys написа:

След Лабрадор почти едновременно зазряват трите черита - Жълто, Блек чери и Рапунцел F, Женечка и Оаксаканско бижу, Ябълки на снега са в същата графа (реално). Около 5+месеца от семе до първи узрял домат. 

Яд ме е, че няма как да проследя колко са ранни сортовете ми, просто щото отидоха в градината по различно време и някои бяха по-едри растения от други. Лабрадорът е от най-късно разсадените сортове.

Други години Черен Алтай ми беше от най-ранните, както и Жълта круша. Сега посадих горе-долу едновременно освен тези двата и Червено чери, Хоумстед, Сърцето на Албенга, добавих и (според мен) Опалка. Засега нямат завръзи почти - може би черитата са най-напред.

В другата градина, за която помагам, има разни, повечето червени: Идеал и Ръгби, Биволско сърце, разни черита, жълта круши, някои стари селски без име, някои саморасли, като добавихме и Черен принц, Сърцето на Албенга, Рома, Рио Фуего и Сан Марцано. Плюс немного бройки Лабрадор, някакви черни, оранжево чери и зелен гигант от @Ру®, още Черен Алтай и ... Станаха много корени, още не съм ги преброил. Има и немалко саморасли.

В моята градина вчера добавих още повече от дузина корени за късни - Лабрадор и Сан Марцано, Черно чери и Зелено грозде, Yellow stuffer, Черен принц и Чероки грийн. Мерси на @alys за семената, макар и да пробвах само няколко. Дуся жълта имах едно растение, което уморих, а два сорта оранжеви от мои стари семена не поникнаха. Съжалявам за което. И двата бяха хубави сортове - Брендиуайн Платфут и един без име с много характерна кадифена шума и скъсено туловище. Германско раирано също не поникна. Но пък жълтите круши ще са много. Ако оцелеят и дадат плода си.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Да се разпиша и аз във Великата тема с Розов домат от дядо Гено от Беловица. :)

IMG_20200704_094957.thumb.jpg.b9ceee278c1939ef500c4e563f8143de.jpg

IMG_20200704_095014.thumb.jpg.b1454245d963faa8c9bef79b9216b425.jpg

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

АБ...имам по половин кило домати (не съм мерил, ама има)... ама нямам червени.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
skarlet71

Видяло се е, че ще поръчвам разсад домати за пресаждане. Кои два сорта от тези да избера: рила, Калина, Наслада ,Идеал , Прекос, Червен гигант , жар , паулина, Розова магия, Розов дар, момини сълзи ,биволско сърце , розов идеал, ръгби, розалина?

Като се има пред вид, че ще трябва да ги сложа на мястото на изкоренените. Ще обеззаразя с разтвор с калиев перманганат до колкото може. Но нямам друго място, където да мога да ги засадя.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Паулина и Розова магия. Първият е хибрид, не е велик вкус, но е добър и сравнително дащно растение. Вторият е също родлив, директен сорт. Малко бързо омеква, иначе го харесвам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
skarlet71
преди 10 минути, alys написа:

Паулина и Розова магия. Първият е хибрид, не е велик вкус, но е добър и сравнително дащно растение. Вторият е също родлив, директен сорт. Малко бързо омеква, иначе го харесвам.

Оцелелите ми домати са точно Розова магия. Нещо червено и вкусно ми се иска.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Момини сълзи 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
skarlet71
преди 15 минути, alys написа:

Момини сълзи 

Благодаря!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
преди 19 часа, skarlet71 написа:

Оцелелите ми домати са точно Розова магия. Нещо червено и вкусно ми се иска.

За червено и вкусно а и сравнително ранно би ти препоръчал Афен F1.Хибрид е но е доста вкусен с леко по-дебела ципа...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

За мен момините сълзи са перфектния червен домат(като вкус). Една Кака твърдеше, че Меделина бил по-хубав, та тази година съм на експерименти.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Жожка, в грешка си. Афен е розов домат. :) От розовите може би Яша ми хареса най-много, но да повторя, трябва да се уцели моментът, не трябва да презрее. Ааа, и Розов блян, разбира се. Магията ражда много, но като вкус за мене не е нещо особено. Но определено става. Възможно е да съм го брала малко по-презрял и оттам да съм останала с по-негативно впечатление за вкуса.

Меделина не е по-вкусен от Момини сълзи. Момините сълзи са най-вкусният домат, който съм яла. А Меделина отглеждах една година.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000

Алис права си за Афен, че го водят розов ама виж го на снимката дето съм я качил колко е розов.А и вътре като го разрежеш си е обикновен червен домат, но определено е вкусен

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

(пригответе си камъни)

Значи, аз сортов домат не бих предпочел нивгаш пред старите чишити, дето ги въдим. Еле па хибриди репресивни.

Една торба розов микс ни дадоха лани, от био градина, всички блянове, магии, минимаксове и намсикое.

Не може да се равнява на салата от пожаревски, баневски, лозански!

(Фургайте ся киминяко!)

  • Харесвам 2
  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

В градината нямам хибриди. Има в оранжерията. Питай защо :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
преди 1 час, Боби Димитров написа:

(пригответе си камъни)

Значи, аз сортов домат не бих предпочел нивгаш пред старите чишити, дето ги въдим. Еле па хибриди репресивни.

Една торба розов микс ни дадоха лани, от био градина, всички блянове, магии, минимаксове и намсикое.

Не може да се равнява на салата от пожаревски, баневски, лозански!

(Фургайте ся киминяко!)

Що камъни бе....ще замеряме с домати F1... :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Определено има хубави сортови домати. Особено тези, които са с цвят, различен от червено. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
преди 2 часа, jojkata2000 написа:

Що камъни бе....ще замеряме с домати F1... :)

Аслъ, то си е киминяк в розово-червено. Като знаеш, че мнозинството хибриди са провокирани от трите най-грешни подбуди: държеливост при зелено бране, държеливост на механични наранявания и транспорт и държеливост на синтетично зазряване - някак не могат да ме трогнат неща като Ръгби, което е горе-долу с консистенцията на топката от спорта, на който е кръстен.

Трябва да видя дали ще мога да ви изровя едно видео, в което се разказва за проби на моркови. Събират се една тумба фермери на огромно опитно поле да пробват нови сортове моркови. 2 часа гледаш само как някакви мъже в гащеризони и ботуши дърпат моркови от земята и си ги бият в ботушите.

Защо? Защото за тях най-важното нещо на един морков е като го метнеш от самолет да падне долу без да му стане нищо и да издържа по 12 месеца в хладилна камера. Това е гледната точка на машината, а не на човека. На никой не му пука за крехост, сладост, ароматен профил, вкус на листата...

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 3 часа, jojkata2000 написа:

Що камъни бе....ще замеряме с домати F1... :)

Не, не! Запазете ги за жълтите павета ;) По-твърдите стават за многократна употреба :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване