Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

alys

Великата Доматена Тема - 2020

Recommended Posts

alys

Да, приликата е очевидна. При мене не се получи вкусен. Имаше и кухини, но в други условия може да е ок.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
Just now, alys написа:

Да, приликата е очевидна. При мене не се получи вкусен. Имаше и кухини, но в други условия може да е ок.

И по моя вкус не ми допада иначе няма кухини и много плътен....май няма да е лошо да направим една среща с дегустация :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Хайде и аз с един сорт за разпознаване. Вместо Аметистова драгоценност си имам подобие на Зелена зебра. Опитах едно доматче. Типично за зелените. Не е чери, но не е и голямо. Самото растение е детерминантно, така като го гледам. Това е първото узряло доматче от серията, сети в края на януари. 

IMG_20200625_163821.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Ще снимам следващия узрял домат. Малко по-светлозелено става, но остава на жълти ивички. При зелените най-показателното за това, че е узрял доматът е, че омеква.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Не съм максималист по отношение на растителната защита. Не залитам нито в едната, нито в другата посока.  Специално доматите се опитвам да произвеждам с минимална употреба на препарати. Днес напръсках с разредено прясно мляко, Йод и добавих калцинит.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Мне, тези си ги изписах през Ибей. :rolleyes:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

@alys, Ако изглежда като зелена зебра, но просто е по-малък - може да е зелена зебра чери.  Те са с размер по-голям от повечето черита, но по-малки от нормалните домати. Това на снимката в дясно са такива черита - виж дали приличат? 

https://photos.google.com/share/AF1QipPyKLRR3l_6ANDdnKwEcV_aomORo3le_BIbdPgo7q2TeH9FUzlqXbqYoeG7lCqiyQ/photo/AF1QipNT5F_bkXVHg25MFx93pRuJ5R7FckwHulfQsW-j?key=YUxrSzFWb3FhOFc3eWpiZ2xqSWh3WHhMU3JLVkhR

20140820_113446 (1).jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Ето и малко снимки от моите 2-метрови домати без завръз.. 2020 ще си ги купуваме явно..
поне 5 кофи листа и колтуци изкарах в неделя цял ден и понеделник и вторник сутринта..

IMG_20200630_081131.thumb.jpg.0fde71881b3cd17132293d4f4d21beb0.jpg

IMG_20200630_081115.thumb.jpg.a0d4813df656dd01fd5fa553b7b9d810.jpg

IMG_20200630_081106.thumb.jpg.455eb13d0757fbdfc443e72d09e00a17.jpg

IMG_20200630_081104.thumb.jpg.f33a51471867bc1c332faad93c38c571.jpg

IMG_20200630_081057.thumb.jpg.5fadcc754babe69d8b8795e856395858.jpg

IMG_20200630_081040.thumb.jpg.60be508f5f824623653525cc51fc3340.jpg

IMG_20200630_081035.thumb.jpg.5e339ccaafa073061ca05ca2f424c22f.jpg

IMG_20200630_081023.thumb.jpg.bfba7a91f81be2d036c4e813b3aa09fb.jpg

IMG_20200630_081017.thumb.jpg.e92bf16efac8ffb6cf87e6d6c90db203.jpg

инак пък от английската сол и поливерзума са едни свежо зелениии.. чудо.. ама пусто доматени листа не ядем ;)

 

 

 

  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

@ВарелаТи пак листа имаш, а ние и на листа не го докарваме. Едни гърчави чудесии, на нищо не приличат ... Гледах руски клип. КалиЙ не им достигал... Ми пък пусто като не ща изкуствен тор да внасям, какво правя с тоя калий?

Една приятелка миналата година се жалваше, че доматите и боледували от де що болести имало. Само глисти дето не били хванали. Смях и се, ама сега и на нашата глава.. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ch Petrov
Отговорено (Редактирано)
преди 2 часа, Venetka написа:

 " ...КалиЙ не им достигал... Ми пък пусто като не ща изкуствен тор да внасям, какво правя с тоя калий?... "

Растителната пепел (широколистни дървета,  слама,  стебла царевица,  стебла слънчоглед,  стебла от изкоренени през есента градински растения,  отрязани клони от овощни дървета,  отрязани рано напролет лозови стебла и др.) съдържа калий,  калций,  фосфор,  желязо,  магнезий,  бор,  манган,  цинк и други елементи във вид сравнително лесно усвоим от растенията.

Обикновено около 70 грама растителна пепел на кв.м

 

Редактирано от Ch Petrov
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Ооо, супер. Имам събрана пепел от камината от старите орязани овошки в градината. Ще насипя. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Банановите обелки са много богати на калии (впорчем и доста други плодове съдържат калии), също и утайката от кафе.  Понеже се смята, че тя е леко киселинна, докато дръвесната пепел е алкална - може да се комбинират...  Обикновено обаче в почвата си има достатъчно от всички елементи (евентуално с изключение на азот) и ако има симптоми на недостиг, то по-често е защото по една или друга причина не се усвояват, а не защото не са налични...

Във всеки случай нищо не пречи да се добавя около растенията пепел, утайка от кафе, бананови обелки... 

Дори листно може да се тори с тях, ако се накъсат на малки парченца, оставят се да ферментират в бутилка с вода, след което с полученото да се пръска .. 

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

От моите в оранжерията съм доволна. Първите китки до към трета са добре, нагоре масово изресяват. Е, някои сортове май се справят. Май писах, че отворихме общо 6 прозореца 1,40х0,70 плюс двете врати 2,00х1,00. Ако пак им е топло, нищо не мога да направя повече. 

 

IMG_20200630_155609.jpg

IMG_20200630_155327.jpg

IMG_20200630_155736.jpg

IMG_20200630_155131.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000

Още снимки на незнайният домат.Напречен разрез, надлъжен разрез и снимки на семките.Май само рентгенови снимки не съм качвал :)

Семената са от един и същ домат.От едната страна бяха съвсем малки като от ягода, а от другата страна си бяха нормални.

Другият домат е Афен.Доста вкусен с леко дебела ципа, но за съжаление хибрид.

20200701_172832.jpg

20200701_172901.jpg

20200626_174742.jpg

20200701_082126.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Много добре изглежда на снимката, но казваш, че не е вкусен? Като съберат достатъчно слънце, повечето стават вкусни.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Йоско

@Варела Не съм капацитет по домата, но си мисля че проблема е в засенчването. Като ги гледам какви са се изстреляли тънки нагоре. При мулчиране и капка си мисля че сянката е излишна. От друга страна като знам каква градушка бра миналата година те разбирам за мрежата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
преди 12 часа, alys написа:

Много добре изглежда на снимката, но казваш, че не е вкусен? Като съберат достатъчно слънце, повечето стават вкусни.

Този е пети домат, който късам и го пробвах и по-зелен и по узрял, но поне на мен не ми харесва.Сух и сипкав.Аз обичам домати с по-кисел вкус, но това, че на мен не ми харесва не означава, че на друг няма да му хареса.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

А Лабрадор харесва ли ти за ранен като вкус? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

За мен Лабрадор е точно каквото описва Жожката, по-кисел и анти-сух и анти-сипкав. Даже си идва леко чорбалив и с по-дебела ципа. Прочее по тая причина не обичам зелени домати узрели зимата вътре. До сега почти всички сортове ми стават сипкави, което ми е гадно. Изключение са черитата (без жълта круша, която е мега сипкава). И може би зелена зебра от салатните.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000

Честно казано и Лабрадора не ми харесва като вкус.За сега Розов блян и Афен (като изключим малко по-дебелата ципа) са вкусни домати

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване