Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

alys

Великата Доматена Тема - 2020

Recommended Posts

Ру®

Еми аз отговарях до сега в Седянката ;-) 

С две думи - черитата аз не ги колтуча, защото искам да имам повече доматчета и не ми е толкова важно те да са по-големи. Колтученето ти осигурява евентуално по-големи домати, за сметка на количеството като бройка и общо тегло. 

Т.е. колтученето се прави при тях с цел да има повече въздух - да не им е толкова влажно и обикновено се премахват най-долните колтуци като от двата под първата китка нагоре може и да не се колтучат.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Описвам и аз, макар че е писано преди, но не мога да си го намеря.

При нас доматите се садят през капка, демек на 60 см има "точка" за садене. Във всяка точка влизат по 2 корена. На "празните" капки слагаме чубрица, тагетес, космос, зинии и тн.

Във всяка леха имам по 2 маркуча успоредни, през около (но не точно) 40-50 см. Самите лехи са широки около (но не точно) 80-90-100 см.  По тези два маркуча слагам доматите разминато (шахматно, или както аз му викам, на триъгълник). С други думи, на единия маркуч има корени на капка 1, 3, 5 и тн, а на другия - на 2, 4, 6 и тн.

Двата корена в точка се връзват на 1 общ кол с общо въженце и вървят заедно нагоре. Всички листа под първа китка се махат по подразбиране. Щом оформи завръза тя, махам и нагоре листа до следваща китка.

Колтуците се махат веднага, щом ги видя. Най-често са под 3-4 см. Когато са малки, "раната" реално я няма. Колтуча всички домати, и салатни, и черита, и консервните (Рио Гранде / Сан Марцано). Вторите са ИДТМ, първите се водят ДТМ, обаче колтученето не намалява реколатата, даже напротив. От къде знам? Все се случва да изтърва някой корен и си казвам, айде, за пробата ще го оставя и в крайна сметка като го видя колко дава ми става ясно, че не си струва да го правя на храст.

От чата резюмирам още друго.

Тезата на Ру е, че ако не се колтучи изобщо, резултатът е същите килограми че и повече домати. Това при нас твърдо не е така, защото:

  • Колтученето ми дава по-едри домати и по-рано, а при изтегляне на реколта (в случая с Рио Гранде и Черен Ананас) - реално неколтучените дадоха по-малко кг, макар да бяха повече като бройка доматите.
  • Намалява шансът да се разболее растението, демек увеличава количеството реколта.
  • Връзването на доматен храст към колче е неизмеримо по-трудоемко и тегаво от колтученето. Като референция, за мен не е било проблем да околтуча 100 корена домати с 1 посещение на градината седмично, в което трябва да включа и всички други грижи + децата + гости. Добавенето на колци, както загатна Ева в чата, е просто демонстрация, че е допусната генерална грешка :)
  • Целта ми не количество, а качество. Бих предпочел 5 хубави домата от корен Червен Баневски, вместо 10 дребни, макар и по-тежки общо.

Дядо и баба гледаха доматите на телове и бетонови колове и всичко се колтучеше много съвестно, аз от малък бях научен как и кога да го правя.  В какви случаи умишлено се оставяше при тях колтук, а и при мен реално?

  • Ако основното стъбло не върви добре по някаква причина. Прерязва се и се оставят 2 колтука, по възможност от 2 различни нива.
  • Ако поради дъждовна година растенията са много високи, с големи междувъзлия, съответно рискуват да стигнат края на конструкцията, а още да нямат всички нужни китки. Тогава се скъсяват овреме и се оставят 1-2 колтука според растението.
  • Ако има загуба на корен в реда по някаква причина, или някой корен върви хилав. Пуска се по 1 колтук от двата му съседа, който колтук да сочи към слабия.

Ако изтърва някой колтук, оставям го само ако първите поне 3-4 китки са минали. Така или иначе при нас поради късния / късия сезон, на този етап растенията забавят растежа си и оставянето на колтук осигурява свеж растежен импулс. В последните 4 години, обаче, установявам, че колтук над 4та китка обикновено значи да бера зелени домати началото на октомври.

Черитата са изключение донякъде, защото могат да зреят по-бързо и растат с по-различно темпо. След като ни няма 2 седмици по морето, винаги черитата са се зашумили горе. Оставям ги така, предвид, че за оставащите 2-3-4 седмици със студени нощи няма да спечеля нищо като чистя нагоре големи нацъфтели колтуци. Освен това, като са горе по коловете, чери храстите се държат един друг като се оплетат и не си играя да ги връзвам.

Паниката даде връзки към статии (научни) където изводът е в общи линии да се водят доматите на 2 или 3 стъбла на корен. Ест. това е при конвенционално отглеждане, яко торене, в "идеални" условия на голямо монокултурно поле домати с големи разстояния между растенията и между редовете. Реално при мен се получава сходно нещо, но вместо да са 2 стъбла на 1 корен, са 2 стъбла на 2 корена, което ме устройва, защото имам двойно корени за изхранването.

  • Харесвам 2
  • Мерси 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Доматите в оранжерията на 8ми и на 25ти

IMG_20200508_172329.jpg

IMG_20200528_205513.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Йоско

Привет градинари! Днес разсадих почти целия разсад. Въпрос ме мори. Черния щурец може ли да ги напада? И ако да,то Как се борим?

IMG_20200529_102135.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 27 минути, Йоско написа:

Черния щурец може ли да ги напада?

Може да напада разсадите и да ги гризе.  

Не знам как обаче да се защитиш... Може пък да не ти ги нападне и да се задоволи с нещо друго - по-вкусно, той е всеяден. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Йоско

@Ру® Ще се надявам на сколопендрите тогава , макар че са още малки. Даже мисля че срещнах и Черно житно пиле из мулча..смятай

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
преди 46 минути, Йоско написа:

Черния щурец може ли да ги напада? 

гризе ги яко в основата - на или маалко над нивото на земята..  а поповото прасе ги прегризва подземно.. 
пробвай да ги "заградиш" с "оградка" от PVC/PET бутилки сцепени по дължина по 15-20 см високи и леко вкопани в почвата.. по една оградка около растение.. става и с тетрапак кутии от сок или прясно мляко..

Намерих снимка -

 epbfin.jpg

Чакай да цитираме източника поне ;) https://ventnorpermaculture.wordpress.com/2008/06/24/how-to-deter-slugs-and-reuse-plastic-bottles/

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Йоско

 Да взема да им разхвърлям една, две салати освен. Глей Какво става

https://youtu.be/Ccsn2ZgvDXg

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
преди 4 часа, Веселата ферма в Родопите написа:

Доматите в оранжерията на 8ми и на 25ти

IMG_20200508_172329.jpg

IMG_20200528_205513.jpg

Каква е тайната за този ускорен растеж, ако не е дълбока тайна?

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

За първи път използвах кокоша тор, еднократно, и доматите полудяха. Нямам обяснение, досега не съм имала толкова големи растения, дори и в края на сезона. А се чудех защо на бабата съседка й са винаги толкова хубави...А и са пръскани 2 пъти с масло от нийм и са поливани с дъждовна вода.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Йоско

Явно щурците си ги викнах аз, след като разхвърлях няколко пъти хранителни остатъци по вадите. Урок 1 за тази година

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Ето и малката градина, на преден план са картофите, тиквичките и краставиците, а после са домати навън и доматите в оранжерията, които са сложени в земята с 1 седмица разлика.

IMG_20200530_201845.jpg

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Щурците скачат, какви оградки... Вкъщи са се качвали в кофичките с разсад по двама, да не им е скучно. И, разбира се, бяха прегризали доматчето. Това преди няколко години. После набучвате доматчето обратно, то ще се вкорени. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
skarlet71

Ето актуални снимки на доматите. Десетина корена са с черните точки по листата, не са един до друг, а са разхвърляни в редовете. Два от корените са с жълтите петна.

Пръскани са на 30 май с ридомил голд и скор против мана. А снощи със сода и йод. Нали уж вече да не използвам препарати. Но ако трябва да скубя и сменям кажете, да го правя докато е време.

101797937_582843099032551_4293196575473139712_n.jpg

101812534_252479322753949_6155459399625211904_n.jpg

101807734_690486474830427_5722035321864978432_n.jpg

102372685_251019565997188_2233845166760787968_n.jpg

101943135_256554232265212_7779871229892100096_n.jpg

101945619_566023544347230_2896821524071710720_n.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

@skarlet71 и аз съм на мнението на @Веселата ферма в Родопите.. включително и за Тишо.. макар, че черните точки може и да са алтернария или нещо бактериално - бактерийни петна или бактерийно струпясване.. а може и да е комбинация..

Всички с черни точки задължително бих изкоренил и изхвърлил надалеч или направо в смесения боклук.. Защо, защото са много нагоре към върха, което означава че сигурно вече цялото растение е заразено..  Жълтото може би ще се оправи с бордолезов, а може и вече да е стопирано от ридомил-а и скор-а..

Ей тук има колекция от най-разпространените болести, както и различни включително "природни" начини за овладяването им - https://paralel42.com/2328/bolesti-po-domatite/

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Ако растението е с изкривени грозни листа, почти сигурно е, че е вирус. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
skarlet71

Само част от растенията са поразени и вероятно са един и същ сорт. Купих разсада от човек, който се занимава с това професионално. Но така като гледам растения, които ми продаде като определен сорт са смесени. Личи си, че са различни. Може би самият разсад да е болен. Защото едно до друго са прекрасни корени, големи и с хубави здрави листа и тези хилавите и заболели. Ще ги оскубя, но по това време на годината дали ще мога да намеря да купя нов разсад?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000

33.Розали.....за някой сезона едва сега започва...

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

Жожката, да ти услужа с палатка? :joy:

  • Ха-ха 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
преди 27 минути, Теди написа:

Жожката, да ти услужа с палатка? :joy:

Още един сорт и ще трябва да сменявам планетата....жената каза, че ще ме намери дори, ако избягам в друга държава ...

....но ако имаш някой хубав сорт и палатката е широка бих рискувал...

  • Ха-ха 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване