Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Kalam Mekhar

Съвети за вкореняване на резници

Recommended Posts

inna

Докато не избие истински корен,никога не може да си сигурен. Може да седи така 1-2 месеца и накрая да изгние.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

В последно време голяма част от търсенията ми в гугъл завършват със статии от този сайт, попаднах на това почти случайно, просто споделям :)

 

Early Development of Fig (Ficus carica L.) Root and Shoot Using Different Propagation Medium and Cutting Types
 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
inna

С моята бяла смокиня нищо не излезе. Като разопаковах балата с пясък,първоначално се зарадвах, защото видях 4 хубави големи корена. Това, докато не вдигнах пръчката нагоре и  установих,че три от корените увиснаха безжизненено.Бяха полуизгнили в основата и то сигурно отскоро,защото при срез си бяха белички.Двоумих  се дали да ги отстраня, накрая закопах всичко както си е. Две седмици по-късно, дървото не дава никакви признаци на живот.Чудя се, дали да продължавам да го поливам, или да не си хабя водата, че и без това ми е кът.Е*ах го и времето!!! 28градуса и никакви прогнози за дъжд, началото на април. Ами юли :frown:?

  Отдавна се заричам да не купувам опаковани в пясък дръвчета, взимаш котка в чувал.На три едно ако става,пак добре.За компенсация си поръчах една мичуринска в саксия от Палм център. Утре я очаквам с огромно нетърпение да пристигне!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров

Е ми то от мерак май си я удавила тая смокинка :tounge_wink:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 31 минути, inna написа:

 

  Отдавна се заричам да не купувам опаковани в пясък дръвчета, взимаш котка в чувал.На три едно ако става,пак добре.За компенсация си поръчах една мичуринска в саксия от Палм център. Утре я очаквам с огромно нетърпение да пристигне!

Не знам, как могат да се опаковат в пясък. Продават се или на гол корен на поне едно година, когато коренът вече не може да гние или в саксия на различна степен на развитие. Аз съм купувал смокиня с по две листенца, която си умря при мен. Оказа се, че в голямата саксия с торф е поставено растение от миниатюрна саксийка с която е внесено в страната и корените му дори не успяха да излязат от предишната формичка. Залято беше с вода, преди да ми го изпратят, защото е било пресадено набързо и мисля, че това го довърши. 

Goutte-d-or.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
inna
преди 3 часа, Kalam Mekhar написа:

Не знам, как могат да се опаковат в пясък. Продават се или на гол корен на поне едно година, когато коренът вече не може да гние или в саксия на различна степен на развитие. Аз съм купувал смокиня с по две листенца, която си умря при мен. Оказа се, че в голямата саксия с торф е поставено растение от миниатюрна саксийка с която е внесено в страната и корените му дори не успяха да излязат от предишната формичка. Залято беше с вода, преди да ми го изпратят, защото е било пресадено набързо и мисля, че това го довърши. 

Goutte-d-or.jpg

Във влажен пясък,увит в найлон,пакетирано и етикетирано,. обикновено продават овошки в големите вериги- Бриколаж,Практикер и т.н.Преди си взимах често, но не си е работа- не знаеш какво е състоянието на корените вътре.

 

преди 3 часа, Ангел Димитров написа:

Е ми то от мерак май си я удавила тая смокинка :tounge_wink:

За удавяне в тая жега от миналата седмица и дума не може да става:smile:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

И един 'съвет' от института по приложна черна магия в люлин, калифорния

1) Накисвате резници от смокиня в пластмасова кофа с вода и накълцани клонки от върба.

 

2) След 6 дни около бактериалните колонии са се образували зачатъци на корени

 

3) tba, залагам на 90%.

 

P.S. повече за бактериите и смокините >>>> https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9356298/

20240404_180254.jpg

20240404_180135.jpg

20240404_180226.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 20 часа, Жоро написа:

Накисвате резници от смокиня в пластмасова кофа с вода и накълцани клонки от върба.

А с нещо друго дали ще проработи тоя метод? Примерно ябълка, круша или скоруша?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

 

преди 15 минути, Славянски написа:

А с нещо друго дали ще проработи тоя метод? Примерно ябълка, круша или скоруша?

Пратих ти контактите на института на института да питаш, работят с всичко, вкл. нокът от врана, зъб от бръмбар и, разбира се, мас от мармот. (Не се стряскайте, но и това се продава като мехлем за стави)

П.С. Хапвайте смокини.

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 32 минути, Славянски написа:

А с нещо друго дали ще проработи тоя метод? Примерно ябълка, круша или скоруша?

С клонки от върба, няма да стане. За ябълката, вероятно ще стане със качествен вкоренител или въздушен отвод.Мисля, че те имаха по- голяма способност за вкореняване, защото съм виждал вкоренен клон.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 5 минути, Kalam Mekhar написа:

клонки от върба, няма да стане. За ябълката, вероятно ще стане със качествен вкоренител

Научни изледвания по темата има основно за вкореняване резници от канабис, тъй като на места IBA е зсбранена, а това е основният метод за индустриално размножаване.

"A study by Caplan  tested a willow (Salix alba) bark extract gel against an indole butyric acid (IBA) gel on drug-type cannabis cuttings with reported rooting successes in 40% and 84%, respectively. Willow bark extracts contain the phytohormone salicylic acid, which has been associated with improved root growth in plant cuttings, for example, in soybean." 

Но една баба ми каза, че помага при всичко. Вкореняването на една пръчка зависи от много фактори, вкл. вид, възраст, температура, осветяване, влажност на въздуха и особено % кислород в субстрата за вкореняване. Понеже нямам помпичка за аквариум, вадя и разбърквам водата често. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
Отговорено (Редактирано)

Гел от екстракт от кора на върба не е клонки от върба. 

Редактирано от Kalam Mekhar

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване