Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Kalam Mekhar

Съвети за вкореняване на резници

Recommended Posts

Ангел Димитров

Значи да не се радвам предварително.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 13 часа, Ангел Димитров написа:

Значи да не се радвам предварително.

Дори да тръгнат коренчета не трябва да се радваш предварително. След това е критичният период през който е най- високата смъртност. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Изводът: очаквай най-лошото с примирение ;)

Прави каквото трябва, пък да става каквото ще! На каква температура са резниците? Мен ме инструктираха да са на топло.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров

В стаята е около 20-22 градуса и южен прозорец но са над радиатора та може и да им е по топло в стаята пускам овлажнител за въздуха че парното го суши и два- три пъти дневно ги пръскам с пулверизатор.Чуда се дали да взема да изважда един резник да го проуча има ли коренчета или не? Бутилките са прозрачни но не се виждат коренчета.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз им правех като парник с найлонов плик или рязана бутилка отгоре. Трябва влажността да е висока.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Въх, радиатор + южен прозорец! Не мъчи добичетата, а пулверизирането по някое време ще почне да пречи. Намери им светло място, но по възможност без пряко слънце или с малко такова. Температурата е второстепена нужда, при мен на остъклената тераса може да се вкорени и бастун :) PS Температурата рядко спада под 10 градуса и редовно се простира пране.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

При мен не е толкова топло. От 20-22 градуса варира температурата в хола . Преди седмица, сложих пет резника в перлит да си ги гледам, но се съмнявам, скоро да тръгнат коренчета. Няма никакви индикации за активиране. При над 24 градуса, за седем дни, коренчетата достигат ръба на чашата. В действителност, само единият резник, може да се нарече така. Четири са само връхчета от резници, дълги по 3 сантиметра, а единият, който не се вижда на снимката е само връхче с едно око под него. Жал ми беше да го изхвърлям.

Nd-C-and-Verdino.jpg

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
mphenix
На 19.11.2021 г. at 19:48, Kalam Mekhar написа:

На остъклена тераса за мен е най- добре. С подложки под саксията да изолира от студеният под, защото при мен е мозайка. 

Като стана студено към 10 Януари реших да прибера вътре смокините. Това им се отрази много добре. 

 

IMG_20220202_122035106_HDR.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 33 минути, mphenix написа:

Като стана студено към 10 Януари реших да прибера вътре смокините. Това им се отрази много добре. 

 

IMG_20220202_122035106_HDR.jpg

Толкова малки растения са склонни да се активизират преждевременно, защото нямат много натрупани ресурси. Поради същата причина изпадат трудно в летаргия и задържат листата си, докато не измръзнат. Една миниатюрна Далматинска на терасата се опитва да изкара листа при около десет градуса. 

Сериозно ли мислиш да оставиш долното клонче ? Ако нямаш такова намерение, премахни го сега. Като го оставиш да расте с всеки следващ ден ще нанесеш по- голяма травма на растението. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!
преди 44 минути, Kalam Mekhar написа:

.... Сериозно ли мислиш да оставиш долното клонче ? Ако нямаш такова намерение, премахни го сега. Като го оставиш да расте с всеки следващ ден ще нанесеш по- голяма травма на растението. 

Я раздуй, защото това не се връзва с моите виждания: аз бих премахнал само най-долното листенце (мижаво е и само пречи), в краен случай по-горното и още в по-краен случай най-долното на на горния израстък. Просто сега светлината не стига и не е моментът за премахване на листа. Може би имаш предвид оформянето на бъдещата корона, но като гледам горният израстък ми се струва твърде оптимистично.

Ти си майсторът, затова питам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 1 час, Лозето ме наби! написа:

Я раздуй, защото това не се връзва с моите виждания: аз бих премахнал само най-долното листенце (мижаво е и само пречи), в краен случай по-горното и още в по-краен случай най-долното на на горния израстък. Просто сега светлината не стига и не е моментът за премахване на листа. Може би имаш предвид оформянето на бъдещата корона, но като гледам горният израстък ми се струва твърде оптимистично.

Ти си майсторът, затова питам.

Не, корона, а стъбло. Ако смяташ да създаваш изправена (нормална) конфигурация, първо ти трябва стъбло. Като израсте малко, чупиш връхната пъпка на желаната височина и оставяш 3-4 срещуположни клона за да формираш бъдещата корона. Аз оставям стъблото на около 80 см, като прасковите. Само горното клонче от растението на снимката е подходящо за бъдещо стъбло. Приземна формировка с два срещуположни клона, разположени близо до земята няма да стане от тези два клона, заради горното клонче. То вече е израсло под прекалено малък ъгъл и не става, да го огъваш настрани. По - добре да се премахне долното, а от горното да се формира бъдещо стъбло. Така или иначе, то расте изправено и всичко е наред с него.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров

Радост голяма единия резник такива хубави листа покара но радостта бързо се помрачи ,като извадих резника да го пресадя в по голямо шише какво се оказа че няма грам корени.

IMG_20220218_153423.jpg

IMG_20220206_165948.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 29 минути, Ангел Димитров написа:

Радост голяма единия резник такива хубави листа покара но радостта бързо се помрачи ,като извадих резника да го пресадя в по голямо шише какво се оказа че няма грам корени.

IMG_20220218_153423.jpg

IMG_20220206_165948.jpg

За да го пресадиш, корените трябва да изпълнят съда и да започнат да излизат от отворите. Малко си избързал. Растежът е бил за сметка на натрупаните хранителни вещества в резника. Следващата грешка, която можеш да направиш е до го сложиш на директно слънце и да го изпечеш. Здрава ли е изобщо кората или има загниване в долната част? Не виждам добре на снимката.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров

Почнала е да загнива.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 1 час, Ангел Димитров написа:

Почнала е да загнива.

Видях, колко мокра е почвата и се досетих. Аз на закрито вече ползвам само изкуствени материали - перлит или вермикулит.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров
На 24.01.2022 г. at 19:42, Kalam Mekhar написа:

При мен не е толкова топло. От 20-22 градуса варира температурата в хола . Преди седмица, сложих пет резника в перлит да си ги гледам, но се съмнявам, скоро да тръгнат коренчета. Няма никакви индикации за активиране. При над 24 градуса, за седем дни, коренчетата достигат ръба на чашата. В действителност, само единият резник, може да се нарече така. Четири са само връхчета от резници, дълги по 3 сантиметра, а единият, който не се вижда на снимката е само връхче с едно око под него. Жал ми беше да го изхвърлям.

Nd-C-and-Verdino.jpg

 

Твойте в перлита пуснаха ли коренчета? Ще взема и аз перлит и ще резна още резници да пробвам. Да кажеш как се поливат през колко време че перлита май не държи влага.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 6 часа, Ангел Димитров написа:

Твойте в перлита пуснаха ли коренчета? Ще взема и аз перлит и ще резна още резници да пробвам. Да кажеш как се поливат през колко време че перлита май не държи влага.

За коренчета - не знам. И да имат, не са стигнали до стените на чашата, за да ги видя. Имат слаб растеж на листа, но, това са връхчета от по три сантиметра и нямат много ресурс. Колкото - толкова. Относно поливането, всяка сутрин и вечер капвам по няколко капки вода по краищата на чашата. При перлита, няма опасност от преполиване. Той е стерилна среда. Излишната вода просто ще изтече. От снимката се вижда, че залепих два листа А4 на прозореца пред купичките. В момента е облачно, но при слънце върши работа. Прозрачните купички ги поставих в непрозрачни да не се развиват водорасли в перлита.  

Verdino-1.jpg

 

Verdino-2.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров

Четири дена от пресажда ето и пусна коренчета и те са от към прозореца където го е напичало слънцето. Но са белички млади.IMG_20220222_152428.thumb.jpg.0cb3120eb0806357fdcff1d8ff390e5b.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

@Ангел Димитров : Такива трябва да са здравите коренчета. Увий някакво фолио в долната част на съда да не ги пече слънцето.

 

При мен, коренчета пуснаха две. Видях, че листата дръпнаха с един сантиметър за един ден, повдигнах чашата и видях, че имат коренчета. Другите не мърдат.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров

Днеска сложих още резници . Ще слагам докато не прихвана от тая смокиня.

IMG_20220223_185600.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване