Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Kalam Mekhar

Съвети за вкореняване на резници

Recommended Posts

Kalam Mekhar
преди 12 минути, WildLady написа:

За моята баба ставаше въпрос, не за Вашата  :D

Бяхте ме цитирали. През лятото, вкореняването става доста успешно. Условието е да не вкоренявате, като мен на напечена от слънцето тераса, а в двор на къща и на сянка. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
WildLady

Да, на двор съм, но досега не съм успяла нищо да вкореня лятото, освен за сега  кивитата в кофичките, които са още живички и пускат листенца. Но от 5 - само 2 се развиват добре :) При трети опит за 2 месеца........:D Комшията все изрязва някакви долни клонки  и аз все опитвам..дано тези станат вече. Пробвах и нещо като ашладисване на асмата да сложа киви, но като го напече слънцето и до вечерта си  изсъхна....

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 12 минути, WildLady написа:

Да, на двор съм, но досега не съм успяла нищо да вкореня лятото, освен за сега  кивитата в кофичките, които са още живички и пускат листенца. 

При смокинята си нарязвате резници на които поне долната част да е узряла дървесината. Премахвате всички листа, измивате ги и ги поставяте в чаша с вода. Аз сменям водата всеки ден, но, не твърдя, че така трябва, а си нямам работа. След около седмица при тази температура, започват да се формират корени. Тогава ги поставяте в саксия и оставяте саксията на сянка на двора или под навес, но да е свеж въздуха. Поливате, когато почвата изсъхне, като не изсипвате водата до резника, а по краищата на саксията. Да не изгнива стъблото, а, корените да "гонят" влагата към края на саксията. Това са моите препоръки за вкореняване през лятото.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
WildLady

Благодаря много за съветите, това още днес ще го пробвам след работа :)

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

В крайна сметка, след няколко години експерименти, съвета който бих дал на всеки е да не вкоренява в стая, когато може да вкоренява на открито или в оранжерия. Смъртността е несравнимо по- ниска. За съжаление, аз не издържам и не спазвам собствените си съвети. Съсипвам най- хубавите си резници още през зимата.

Другото проверено нещо е, че канелата не отблъсква мухъла. Нищо вярно няма в това. Той просто я обожава.

Относно ларвите на гъбените мушици, колкото и да не е еко-био съобразно, нищо няма по- добър превантивен ефект от гранули с качествен инсектицид, поставени на дъното на съда в който ще се залагат резници за вкореняване. Това, разбира се може да стане само при вкореняване на открито. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
inna

Моля, помогнете със съвет! Имам няколко резника от смокиня, на които постепенно листата започват да клюмват и падат. Този от снимката е поредния. Корените са прилични.Намират се в неотопляема, но топла и светла стая.Гледам да не прекалявам с поливането.Водя упорита,но не особено успешна борба с почвените мушици.Тези, които вече са с опадали листа не изсъхват-връхчето седи зелено, но не им покарват нови. Седят си така няколко седмици вече. Притеснявам се да не загубя всичките резници!

smokinia-1-small.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
Отговорено (Редактирано)

Не мога да ти помогна много, защото и аз не съм в цветущо състояние. Само да те предупредя да не поливаш, докато останалите листа не провиснат. При преждевременно поливане ще умрат за нула време. Аз ги полях с вода в която съм сложил Натуралис при засаждането и досега не съм забелязал почвени мушици. Това не попречи на един от резниците да повехне, без видима причина. Не им понася нещо в стаята. Открих и акари, днес ги напръсках и се надявам, да не ги уморя, защото намокрих почвената смес.

С почвени мушици с физическо избиване, трудно ще се справиш. Всеки мъник снася по 200 яйца в почвата. Една убиваш, сто излизат.

Редактирано от Kalam Mekhar

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
inna

 Сложила съм лепенки покрай растенията-покрити са със залепнали мухи, но още сто хвърчат наоколо. Сега съм взела Проксимо,защото на съседна теменужка забелязах памукова въшка, а агрономът от аптеката каза,че препаратът е ефективен и за двете- и мушици и въшки.Лошото е, че за да утрепе мухите, трябва да се полива обилно,което не виждам как ще стане.Засега само напръсках всичко в стаята. След някой и друг ден, в същото помещение трябва да слагам и разсада домати и не ми се мисли ако гадините  нападнат и него. Иначе, точно на тези смокинови резници, страшно държа и ми се къса сърцето като ги губя един по един. Дали да не ги засадя май месец на открито? Или пък им е много рано? Взети са декември 23г.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov

Каква е температурата? Възможно ли е да поливате много? Каква е почвата? Колко бързо очаквате да се случват нещата?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
Отговорено (Редактирано)
преди 11 минути, inna написа:

 С Дали да не ги засадя май месец на открито? Или пък им е много рано? Взети са декември 23г.

Стига да са живи до Май, няма проблем да се засадят на открито. Но е достатъчно да се изнесе саксията навън и на сянка, за да се променят коренно нещата. 

Редактирано от Kalam Mekhar

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
inna

 

преди 20 минути, peterstamov написа:

Каква е температурата? Възможно ли е да поливате много? Каква е почвата? Колко бързо очаквате да се случват нещата?

  Температурата в помещението е около 18градуса, почвата е универсална смес,купешка. Поливам, като се засуши горният слой.Отчитам като грешка факта, че много съм я притъпкала при засаждането и като поизсъхне, става на буца. Чак ми е трудно да я разровя, за да видя дали навътре е влажно.

преди 14 минути, Kalam Mekhar написа:

Стига да са живи до Май, няма проблем да се засадят на открито. Но е достатъчно да се изнесе саксията навън и на сянка, за да се променят коренно нещата. 

    Мислех и за това, но нощите са студени, дали да не ги покривам с отрязана туба от вода?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 28 минути, inna написа:

 

  Температурата в помещението е около 18градуса, почвата е универсална смес,купешка.

Студено си е доста в това помещение.А, за почвената смес, щом корените са преминали през нея и са стигнали края на саксията, значи не е прекалено плътна. Не е в това причината. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров

Като гледам снимката се виждат корени добре развити защо не я пресадиш в по голяма саксия с нова третирана почва и с това ще се справиш с мушиците почвата ще е по ровка за по добро развитие на корените и както казва Калам я сложи на по топло? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
inna

 Приемам всякакви предложения. Мислех, че след като има листа и корени, не е необходимо да седи на топло.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров

В по топлите райони на света смокинята е постоянно с листа и ражда плод така че не и е нужен зимен покой и на топло ще се чувства по- добре а и резниците за по добро вкореняване им е нужна по- висока температура.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми
Отговорено (Редактирано)

Постави я на проветриво място, ако нямаш такова - поне дневно време при по-високи температури измествай саксиите на открито. С туба вода не покривай, това спира проветрението. Това че връхчето е зелено е отличен знак, без значение че не покарват листа. Аз бих рискувал поне с една саксия и да я изкарам на открито, по възможност в някой треволяк или под дърво, та микроклимът да смекчи ефекта от евентуален сутрешен мраз . Но увита в алуминиево фолио и лекичко мулчирана, че с тази прозрачна бутилка ще прегрее и изсъхне много лесно. Растението ще издържи това че листата ще окапят, има запаси да изкара до май.

Редактирано от Котарак без чизми
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
inna

Резникът ми продължава да бере душа,въпреки преместването на по- топло и проветриво място. Реших да го измъкна от саксията да видя корените. Оказа се,че  е един единствен корен,наистина дълъг и силно разклонен,но пък изключително хилав. Отгоре на  това, наличието на малко червейче в съседство с мястото на излизане на корена от стъблото- вижда се гадинката на снимката. Това дали е  ларва на почвена мушица или пък нещо друго? Стъблото под корена е загнило.

IMG_20240313_180041.thumb.jpg.0495545c6eabb3505ee104659515fdc7.jpg

 Другото, което се яви, са тези петна по листата 

IMG_20240310_083207.thumb.jpg.89bf75273a56c77bdffed50ca385da90.jpg

 Тъкмо се чудех въшки ли са или друго и открих гадната памуклийка, приютила се под листото на съседен резник пираканта. И това при положение, че пръскам 2 седмици със Сиванто и две седмици с Проксимо. Хвърлих и двата препарата и си взех Моспилан, защото досега два пъти ме е спасявал от въпросната въшка. Надявам се да закрепя положението с останалите смокинчета.

  Да питам нещо друго: днес,на пазара, видях да продават пръчка от бяла смокиня, дълга около метър,с корен,увит в торбичка с мокър пясък. Абсолютно импулсивно я купих. Не знам каква е точно( пишеше само " бяла смокиня" и толкоз), и дали ще вирее при мен, но утре си отивам на вилата и я засаждам. Ако някой може да ми каже повече по въпроса за белите смокини,ще съм му много благодарна!

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
Отговорено (Редактирано)
преди 1 час, inna написа:

Резникът ми продължава да бере душа,въпреки преместването на по- топло и проветриво място. Реших да го измъкна от саксията да видя корените. Оказа се,че  е един единствен корен,наистина дълъг и силно разклонен,но пък изключително хилав. Отгоре на  това, наличието на малко червейче в съседство с мястото на излизане на корена от стъблото- вижда се гадинката на снимката. Това дали е  ларва на почвена мушица или пък нещо друго? Стъблото под корена е загнило.

IMG_20240313_180041.thumb.jpg.0495545c6eabb3505ee104659515fdc7.jpg

 Другото, което се яви, са тези петна по листата 

IMG_20240310_083207.thumb.jpg.89bf75273a56c77bdffed50ca385da90.jpg

 Тъкмо се чудех въшки ли са или друго и открих гадната памуклийка, приютила се под листото на съседен резник пираканта. И това при положение, че пръскам 2 седмици със Сиванто и две седмици с Проксимо. Хвърлих и двата препарата и си взех Моспилан, защото досега два пъти ме е спасявал от въпросната въшка. Надявам се да закрепя положението с останалите смокинчета.

  Да питам нещо друго: днес,на пазара, видях да продават пръчка от бяла смокиня, дълга около метър,с корен,увит в торбичка с мокър пясък. Абсолютно импулсивно я купих. Не знам каква е точно( пишеше само " бяла смокиня" и толкоз), и дали ще вирее при мен, но утре си отивам на вилата и я засаждам. Ако някой може да ми каже повече по въпроса за белите смокини,ще съм му много благодарна!

Вероятно е точно ларва на почвена мушица. На смокините не им понася Сиванто Прайм. Листата им изгарят дори да не превишаваш максималната концентрация. Появяват се кафяви петна по листата, дори под нея.  Коя точно бяла смокиня е, нямам представа.  

Редактирано от Kalam Mekhar

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
inna

Благодаря за отговора! Действително се появиха няколко кафяви петна по горната повърхност на листата и се чудих от какво са. В Агро аптеката даже заподозряха гъбички. А  относно бялата смокиня, тепърва предстои да видя,ако имам късмет,разбира се.:smile:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
Отговорено (Редактирано)

Тези бели точици наченки на корен ли е? Ризници от храст евонимус в пясък и малко почва

430035004_385535137682738_6083310465224920260_n.jpg.f44e91f106cba958d5249fb27565f558.jpg429922798_1161213801978922_8638661181753416603_n.thumb.jpg.94de1f83f04fdac21e3ca1537876281b.jpg

 

 

Редактирано от Jimmy Stoikov

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване