Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Kalam Mekhar

Съвети за вкореняване на резници

Recommended Posts

Ангел Димитров

Да пробваме в перлит дали е по добре.

Редактирано от Ангел Димитров

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 11 часа, Ангел Димитров написа:

Да пробваме в перлит дали е по добре.

Според мен ще е по- добре. Ако нямаш нещо по- подходящо, пробий дупка в капачката на една малка бутилка от минерална вода и капвай по десетина капки върху перлита всеки ден. Поглеждай от време навреме дъното. Ако почне много да изсъхва перлита, увеличи капките. Ако почне да се задържа вода на дъното ги намали.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
mphenix

Аз ползвам кокосови фибри от средата на януари до март.

После по - лесно се вкореняват и минавам на торф като покривам чашката с найлонова торбичка с 1 -2 дупки.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров

Сложил съм ги в стереопорени чашки и съм ги завил отгоре с найлоново пликче

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров

Интересно резниците от смокини за една седмица пуснаха коренчета но не в перлита а отвънка?

IMG_20220303_163943.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 9 минути, Ангел Димитров написа:

Интересно резниците от смокини за една седмица пуснаха коренчета но не в перлита а отвънка?

 

При висока влажност над перлита, нищо чудно няма в това. Каква температура поддържаш ? За толкова бързо вкореняване, със сигурност е над 24 градуса.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров

Да върху котела за отопление са ми и са завити с пликчета.Сега се чудя дали да не ги обърна коренчетата да сложа в перлита а долното отвън.

преди 24 минути, Kalam Mekhar написа:

При висока влажност над перлита, нищо чудно няма в това. Каква температура поддържаш ? За толкова бързо вкореняване, със сигурност е над 24 градуса.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 11 часа, Ангел Димитров написа:

Да върху котела за отопление са ми и са завити с пликчета.Сега се чудя дали да не ги обърна коренчетата да сложа в перлита а долното отвън.

 

Бих ти казал да не ги пипаш. Като намалее влажността ще тръгнат и други надолу. Може и да има, но да не ги виждаш.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
mphenix

Здравейте,

Тази година започнах от 10 януари и първият опит се провали. Смесих торф и пясък. Получи се много плътна смес и повечето изгниха. 

Сега пробвам с кокосови фибри и само торф отделно. Кутията е върху тръби за парно, отдолу се нагрява. 

С кокосови фибри определено по - бързо поникват коренчета но иска после присаждане. 

IMG_20220304_085117676.jpg

IMG_20220304_085134149.jpg

IMG_20220304_085212086.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров
преди 1 час, Kalam Mekhar написа:

Бих ти казал да не ги пипаш. Като намалее влажността ще тръгнат и други надолу. Може и да има, но да не ги виждаш.

Няма аз ги извадих да видя нали съм любопитен ще изчакам още да станат по голямо и ще ги засадя така че само пъпката да е над почвата но поне след още една седмица. А интересното е че тия където пуснаха коренчета отгоре пъпките не се развиват а другите където нямат коренчета пъпките се разпукаха.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

@Ангел Димитров : Ще пусне и отдолу. Просто трябва време. Моите започнаха нещо да губят жизненост. Реших да намаля водата и да намокрям перлита през ден или два. Ще видя, какво ще стане. Другата причина, може да е, че капнах една капка течен тор във водата им, но се съмнявам да е от това. Концентрацията е нищожна.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров

Аз през ден сипвам по малко вода.Но са постоянно завити с найлоновото пликче.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 1 час, Ангел Димитров написа:

Аз през ден сипвам по малко вода.Но са постоянно завити с найлоновото пликче.

Моите не са завити. Ще започна и аз през ден, да ги засуша малко. Това е положението в момента.

SS853784.jpg

SS853783.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Emil

Заразих се от вас с тези смокинови резници и реших да се пробвам. В магазина нямаше нито кокосови фибри, нито перлит. Най-подходящ ми се видя: експандиран вермикулит. Това е състоянието след десетина дни.

viber_image_2022-03-05_12-24-38-022.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov

Идеята е средата да е свободна от фитопатогени!  Аз си ползвам висококачествен торф дето си правя разсадите. Само следя да си пише че е чист - свободен от фитопатогени!  Има си различни фракции и храна вътре!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 2 часа, peterstamov написа:

Идеята е средата да е свободна от фитопатогени!  Аз си ползвам висококачествен торф дето си правя разсадите. Само следя да си пише че е чист - свободен от фитопатогени!  Има си различни фракции и храна вътре!

Бих казал, че си голям оптимист. Торфът е чист, докато не отвориш плика и не го намокриш. След това, мухълът тръгва за отрицателно време. Дори и той не е голям проблем, ако спазваш подходяща влажност и не допуснеш задържане на вода и не започне кореново гниене. Мисля, че колегата Емил правилно е заложил на неорганични материали. Аз също съм на това мнение.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov
На 6.03.2022 г. at 12:43, Kalam Mekhar написа:

Бих казал, че си голям оптимист. Торфът е чист, докато не отвориш плика и не го намокриш. След това, мухълът тръгва за отрицателно време. Дори и той не е голям проблем, ако спазваш подходяща влажност и не допуснеш задържане на вода и не започне кореново гниене. Мисля, че колегата Емил правилно е заложил на неорганични материали. Аз също съм на това мнение.

Никога не съм имал описаните от теб проблеми, които също важат и за неорганичната матеря. Нали като полееш ще вкараш спори  на патогени а резниците са органика, пък и ако стане задържане на вода и влажността е висока ........ кореново гниене. Нали резници слагаме  - те гният преди да пуснат корени още, ако ги удавиш в кал!!!

За пример страница 6 от темата ......

Изобщо за смокинята е толкова лесно, че само като помирише пръст и пуска корени! Не знам защо го коментираме даже. Я пробвай с киви?!

Всички разсададжии по света ползват висококачествен торф. Малкото кълнче като поникне от семенцето е много уязвимо на почвените фитопатогени. При вкореняването е същото!!!  Да не би да им гният семената и младите коренчета?

Пък тези неорганични фракции изобщо не знам как са съхранявани, как са обработвани, в какво и кой ги е пълнил! И нямат храна!

И пак казвам  - важно е средата да е свободна от фитопатогени каквато и да е!!!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 2 часа, peterstamov написа:

Никога не съм имал описаните от теб проблеми, които също важат и за неорганичната матеря. Нали като полееш ще вкараш спори  на патогени а резниците са органика, пък и ако стане задържане на вода и влажността е висока ........ кореново гниене. Нали резници слагаме  - те гният преди да пуснат корени още, ако ги удавиш в кал!!!

За пример страница 6 от темата ......

Изобщо за смокинята е толкова лесно, че само като помирише пръст и пуска корени! Не знам защо го коментираме даже. Я пробвай с киви?!

Всички разсададжии по света ползват висококачествен торф. Малкото кълнче като поникне от семенцето е много уязвимо на почвените фитопатогени. При вкореняването е същото!!!  Да не би да им гният семената и младите коренчета?

Пък тези неорганични фракции изобщо не знам как са съхранявани, как са обработвани, в какво и кой ги е пълнил! И нямат храна!

И пак казвам  - важно е средата да е свободна от фитопатогени каквато и да е!!!

При мен са доста големи щетите при вкореняване в торф. Пред очите ми е един плик с торф от предишната година. Пише, че е на Stender AG - Германия, стерилен, с перлит, кокосови влакна, не поддържа фитопатогени и други такива суперлативи. В крайна сметка, изгубих много растения с него. Вероятно, такъв ми е бил късмета или нещо съм объркал. Не смея да го ползвам, защото са ми останали ограничен брой резници от Verdino, която се опитвам да вкореня и не искам да рискувам. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov
преди 8 минути, Kalam Mekhar написа:

При мен са доста големи щетите при вкореняване в торф...... 

Всеки пише от опит! Няма грешно! Не съм ползвал торф на Щендер, но знам че го търсят и го харесват. Скъп е последните години.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Днес отворих чувалче с маркова тофено-почвена смес: такава миризма на мухъл ме лъхна! Ама набучках семето.

@Ангел Димитров, обръщай резниците обратно, не слушай @Kalam Mekhar! Ще ми е интересно да видя листа в перлит :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване