Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Kalam Mekhar

Съвети за вкореняване на резници

Recommended Posts

Ангел Димитров

Началото на декември сложих резници от смокиня в пластмасови шишета с почва и държа в гаража температура около 15-18 градуса . Сега пъпките са се разлистили та питането ми е да ги оставя така без да ги местя но в гаража е тъмно или да ги преместя в по светла стая но там е и по топло? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Хъх, и мен ме интересува, щото от мързел и моите са доникъде. Бях подарил на комшия, той го е сложил на топло и светло и се кефи как расте, пък такова и в гръчко не съм виждал.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

Щом са се разлистили, нормално е да ги сложиш на светло и топло. Аз съм решил, тази година да вкоренявам само в чист перлит на закрито. Преди десет дни, сложих за проба един резник в смес от почва и добре отлежал оборски тор и за няколко дни хвана мухъл и тръгнаха ларви на почвени мушици. В същата смес, на открито и на сянка, няма никакви проблеми с вкореняването.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров

Почвата е купена за цветя гледам че има и в нея перлит и пише обезаразена. Не съм ги завивал отгоре с найлон открита бутилка и две поливки за периода.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
mphenix

Аз ще вкоренявам края на Февруари. В бирена чаша прозрачна да се виждат корените. Отгоре чашата ще е покрита с найлонов прозрачен плик надупчен. Универсален торф ще ползвам. Чашките ще са на максимално топло и слънчево място. По веднъж на ден два ще махам торбичките да няма мухъл. Резниците ще са на поне 4 см от дъното.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров

Шишетата са от минерална вода 1.5л прозрачни но не се виждат корени (разглеждах ги)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
mphenix

Принципно отдолу на бутилката трябва да е по топло отколкото отгоре. Аз гледам да имам една тестова.

Някои от мойте миналогодишните имат вече зелени пъпки в чашките.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Аз не вкоренявам в прозрачни съдини, избирам ги по-тъмни и дори ги увивам в станиол. Така предотвратявам развитието на ред нежелателни микроорганизми.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

@Боби Димитров ти киви как беше вкоренявал? Че се чудя дали да не бодна някоя пръчка от аргутата, или по-добре със заравяне на стъблото?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

При мен за месец и половина лозови пръчки, сложени в компотен буркан с 3 см вода вече имат бради от красиви бели коренчета. Пръчките са дълги към 40 см, не съм правила разрези в долната част. След седмица ще посадя всяка клонка в саксия с пръст. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

При пролетна резитба на аргута, пръчките забодени в земята директно на силно влажно място. На пролет следващата се откопават. Прочее имам баш такава вкоренена, която лани цъфтя, ама е самичка и женска и нали. @yanev ми даде микс от разни, но където ги сложих се оказа, че не е работело капковото и заминаха в сушата. Та тая година пак ще му просим, няма къде да оди!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ти просенето го остави - първо го издири, че е инкогнито от онази пролетна среща.

Ще я видим тая резитба... Тя се катери по една ограда. Уж самоплодна. Тая година вече се надявам да има и женски цветове за потвърждение.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 4 часа, Ангел Димитров написа:

Почвата е купена за цветя гледам че има и в нея перлит и пише обезаразена. Не съм ги завивал отгоре с найлон открита бутилка и две поливки за периода.

Обеззаразена е, докато не отвориш плика и не я намокриш. После, става прекрасна храна за мухъла.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров
преди 1 час, Kalam Mekhar написа:

Обеззаразена е, докато не отвориш плика и не я намокриш. После, става прекрасна храна за мухъла.

В едното шише има мухал и се чудя ако забъркам проплант препарат за разсад срещу гъбички дали ще има ефект?Аз ги преместих в топла стая на южен прозорец и сега от топлина и слънце може и да изчезне мухала.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 12 часа, Ангел Димитров написа:

В едното шише има мухал и се чудя ако забъркам проплант препарат за разсад срещу гъбички дали ще има ефект?Аз ги преместих в топла стая на южен прозорец и сега от топлина и слънце може и да изчезне мухала.

Залудо ще се харчиш, както направих аз миналата година.  Нищо не те спасява от мухъл, освен добър контрол над влажността. Проплант е срещу бактерия, причиняваща кореново гниене, но, кой знае, колко други вредоносни бактерии има. А, мухълът е гъба. Където има мухъл се появяват и гъбени/почвени мушици и разказват играта на корените. По- добре е да си даваш парите за перлит и вермикулит. Просто е удоволствие да вкореняваш в неорганични материали. Излиза по- евтино и е с огромен процент успеваемост. Като тръгнат и позаякнат коренчетата, слагаш само по една капка течен тор в бутилката с водата, колкото да имат някакъв ресурс и като заякнат корените и направят добър защитен слой, директно в саксия или земята. Дотогава ще се запролети и на открито и на сянка всичко е ОК. На открито няма нито мухъл нито почвени мушици. И да има, не виреят добре. 

П.П.: По принцип, растения, които не са добре вкоренени не се държат на директно слънчево осветяване. Ако им понася, няма проблеми, но ги наблюдавай.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

От нехайство едва тези дни си преместих резника от смокиня в саксийка, няколко месеца беше във вода. Имаше само няколко "пъпчици" по кората, надявах се на коренчета, иначе е жизнен.

Яд ме е, че изхвърлих ябълковите "колчета": цяло лято бяха във вода, но образуваха само "пъпчици" вместо корени. Излиза, че трябвало да ги сложа в саксийки. PS Тези колчета бяха от пролетната резитба, намушкани из градината за маркери. Повечето дори цъфтят, но после съхнат, запазилите се бяха на по-сенчесто и влажно място и ги прибрах за експеримента, не че ми трябват.

Редактирано от Лозето ме наби!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 34 минути, Лозето ме наби! написа:

От нехайство едва тези дни си преместих резника от смокиня в саксийка, няколко месеца беше във вода. Имаше само няколко "пъпчици" по кората, надявах се на коренчета, иначе е жизнен.

Яд ме е, че изхвърлих ябълковите "колчета": цяло лято бяха във вода, но образуваха само "пъпчици" вместо корени. Излиза, че трябвало да ги сложа в саксийки. PS Тези колчета бяха от пролетната резитба, намушкани из градината за маркери. Повечето дори цъфтят, но после съхнат, запазилите се бяха на по-сенчесто и влажно място и ги прибрах за експеримента, не че ми трябват.

Относно смокинята - за коренчета си трябва по- висока температура. Освен това, само при влага, корените се формират по лесно, отколкото във вода. 

Белите образования, могат да бъдат калус (трансформираща се тъкан) или гъбички по загнила тъкан. Ако е било калус и сортът е добър, жалко за ябълките. За разлика от облагородените дървета, ако нещо се случи с вкоренено от резник дърво, просто оставяш издънка и още на следващата година почва да цъфти. Нямаш грижа за поливане всяка седмица, защото коренът на старото дърво е огромен. С тези масови нападения от дървояди през последните години, това е доста ценно предимство.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

@Kalam Mekhar , нави ме, при първа възможност ще вкореня, защото старите дървета са хралупясали и берат душа. Мислех да присаждам, но защо пък да нямам и фиданки - аргументът ти е железен.

Писал съм бил за "колчетата" на предната страница. На ябълките "пъпките" бяха много, кафеникави и определено не бяха болест. Уж ги бях снимал, ама...

А бе трябва си в къщи стационарен компютър с големи и надеждни дискове, разделени на потребители и потребности... Последния го прибрах преди почти година заради врънкането на жената, че заемал място, и настъпи хаос.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров

Това че се разлистват смокиновите резници гаранция ли е че вече имат и коренчета?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Не е. Някои загиват в последствие. Трябва да мине време. Не знам точно, но поне месец или повече. Те имат някакви вещества в себе си да пуснат листа. Затова някои ги бодат в прозрачни контейнери, за да се вижда като плъзнат корени.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване