Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Ру®

Епичната Доматена Тема - 2021

Recommended Posts

Лозето ме наби!
На 14.06.2021 г. at 1:53, Ina написа:

Друго което успешно съм прилагала за въшките е тютюнева вода...

Тютюнът е противопоказен за домати! Другото за въшките е чесън, лук, цитрусови кори с повечко сапун - има доста рецепти в нета. https://www.bgfermer.bg/Article/6247742

Повечето за срещу въшки помага и срещу трипси, но вторите са по-упорити. Намерих: 50-60гр намачкан невен (май само цвят) се вари минута-две в литър вода, престоява 3 дни и се прецежда.

А това го водят за панацея, не съм го пробвал: https://amiti.org/product/limocid

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 1 час, Лозето ме наби! написа:

 

А това го водят за панацея, не съм го пробвал: https://amiti.org/product/limocid

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

За панацеята ще докладвам в късна есен.

Експериментът е в ход.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
luchi92
На 13.06.2021 г. at 1:58, domatin написа:

Mushichki 02.jpg

и аз имах такава мушица

0-02-05-e363d13d759c554ade9d0e1499a1c774d8b09e98d9ec6628f7c1a92a528f368b_1c6da3edabdc03.png.63430037137386fc6982f6b7ea2ad4ef.png

пръсках и поливах с няколко  неща. Последната манджа от 07.06 аз си я измислих. Може да не е било много правилно, но не навреди на доматите и вече мушици няма.

 

03.06 пръскани заради мушиците с настойка от чесън

05.06  имат едни черни мушици с дълги вертикални крила. Накиснах змийско мляко и стоя 2 дни. Имах от преди 2 седмици накиснат тревен тор. Полях с по 1л.  По 2 буркана от настойката и змийското мляко с 12л. вода.  Напръсках мушиците с настойка от чесън. 100мл  в 1.5 л вода. Днес започнах да привързвам със сезал.

07.06 напръсках доматите със салицилова к-на, железен сулфат с оцет, че нямах лимонена к-на, боракс с топла вода и амоняк,  янтарна к-на и разстопен домашен сапун. По рецептите  на Иван Руски.

08.06 днес мушици пак имаше.

09.06  пръскано всичко и земята и доматите с боверия и триходерма

 Вчера и днес не виждам мушици. Те не бяха много и като ги виждах ги мачках. Те изобщо не бягаха даже и да разклатя листата.

 

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Йоско
преди 19 минути, luchi92 написа:

и аз имах такава мушица

0-02-05-e363d13d759c554ade9d0e1499a1c774d8b09e98d9ec6628f7c1a92a528f368b_1c6da3edabdc03.png.63430037137386fc6982f6b7ea2ad4ef.png

пръсках и поливах с няколко  неща. Последната манджа от 07.06 аз си я измислих. Може да не е било много правилно, но не навреди на доматите и вече мушици няма.

 

03.06 пръскани заради мушиците с настойка от чесън

05.06  имат едни черни мушици с дълги вертикални крила. Накиснах змийско мляко и стоя 2 дни. Имах от преди 2 седмици накиснат тревен тор. Полях с по 1л.  По 2 буркана от настойката и змийското мляко с 12л. вода.  Напръсках мушиците с настойка от чесън. 100мл  в 1.5 л вода. Днес започнах да привързвам със сезал.

07.06 напръсках доматите със салицилова к-на, железен сулфат с оцет, че нямах лимонена к-на, боракс с топла вода и амоняк,  янтарна к-на и разстопен домашен сапун. По рецептите  на Иван Руски.

08.06 днес мушици пак имаше.

09.06  пръскано всичко и земята и доматите с боверия и триходерма

 Вчера и днес не виждам мушици. Те не бяха много и като ги виждах ги мачках. Те изобщо не бягаха даже и да разклатя листата.

 

 

Въй! На пет Чернобил-а трудно се издържа. Следя...

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin

Градината вече мирише на чесън. Напръсках ги с чеснова отвара от ситно нарязан чесън, престоял във вода 7 часа и после водата беше прецедена и налята в пръскачката, но не стигна сместа за 8 домата /може би защото гледах да напръскам отвсякъде/ и ги напръсках с калиев перманганат профилактично, за да оцелеят до утре, когато ще бъдат третирани с чеснова отвара.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

За Змийско мляко не се бях сещал, би трябвало да помага. Както и лютите чушки - старите хора си сушат и на следващата година са излишни.

Но хитът е цитрусовите кори, не ги хвърляйте а ги сушете!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
luchi92
преди 16 часа, Лозето ме наби! написа:

 

Но хитът е цитрусовите кори, не ги хвърляйте а ги сушете!

 Иван Р. препоръчва  и  да ги сушим и да ги влагаме и при засаждане, но аз си мисля че са толкова пръскани с химикали, че да не е по-вредно отколкото полезно, но за  пръскане ще се прежаля.

 я кажи каква е рецептата за корите

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Сетих се, че и твърдите люспи от лук не трябва да се изхвърлят, но не съм пробвал с тях.

Цитрусови кори: просто накиснах колкото сушени кори имах за няколко дена в около литър вода с течен сапун. Добавих и остатъка от чесново-луковата настойка, която почти не помогна, но мирише ужасно. Само с 2-3 пръскания избавих растенията на балкона от изключително упоритите и опасни щитоносни въшки, видим резултат имаше още след първото пръскане.

Намери няколко рецепти в интернет и си направи извода. Тук има за пресни кори: https://napravisam.net/?p=11387

PS Цветята и други неядливи не се притеснявам да ги пръскам с химикали, но в града имам аквариумни рибки и папагалче...

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000

Е то, ако са кори от турски лимони в тях има толкова много пестициди, че нищо чудно да помагат...

  • Харесвам 1
  • Ха-ха 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Предимно гръцки портокали и мандарини бяха и повечето съм ги купувал за чадото...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin

Мушичките още са по листата, но повечето не забелязвам да се движат /те и преди не се движеха май/. Дали е възможно да са неутрализирани и въпреки това да са захванати за листата? Или си въобразявам и приемам желанието за реалност?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
преди 2 часа, jojkata2000 написа:

Е то, ако са кори от турски лимони в тях има толкова много пестициди, че нищо чудно да помагат...

И аз си помислих същото - то май за всички цитрусови важи.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Разни консерванти и други химикали, които ги правят да не се развалят. Иначе набрани веднъж не са много трайни. На сестра ми й бяха пратили прясно набрани домашни портокали от Гърция - ами много бързо заминаха, в смисъл нямаше да траят. Обаче вкусът няма общо с купешките.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Ние бая време живяхме из гръчко...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
РозмариН

Тази година се престраших да си правя доматени експерименти и аз. Наличните условия не позволяват започване на расад когато му е време и реших, че ще действам късно, отколкото хич, пък каквото стане! /Като гледам, може и да стане работата! Съседите изреваха на умряло от последната градушка, тъй че, може и да ми се получи някое и друго доматче кат лешник накрая:lol:/Вече стигнах до момента на пикирането на "великия" разад от 5+ корена на кръст черита и 2 вида розови домати. /До момента ги гледам в яйчени черупки/ и въпросчето ми е следното... хубаво ще ги сложа в по-големи съдчета/кофички от кисело мляко/, но не ми е в момента много субстрата, та ми се ще да включа и разни остатъчни от опити почви. Имам една, в която тъй и не успя да тръгне набучкан чесън, ами си изгни. Дали, ако смеся и от тази почва няма да утрепя великите 5+ свежи растенийца домати?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
преди 15 минути, РозмариН написа:

Имам една, в която тъй и не успя да тръгне набучкан чесън, ами си изгни. Дали, ако смеся и от тази почва няма да утрепя великите 5+ свежи растенийца домати?

Аз бих сложила тази почва в тава във фурната на 80-90 градуса за час - два, за да се изтрепят всякакви гадинки. Моята баба винаги препичаше пръстта за разсадите.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
РозмариН
преди 1 час, Миленка® написа:

Аз бих сложила тази почва в тава във фурната на 80-90 градуса за час - два, за да се изтрепят всякакви гадинки. Моята баба винаги препичаше пръстта за разсадите.

Благодаря ти, @Миленка®, ще го направя!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Снимах малко, за всеки има по нещо. Отговарям на въпроси, ако възникнат. :)

https://photos.app.goo.gl/oBJJRMo1XjzA4eq28

  • Харесвам 6

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
преди 3 часа, alys написа:

Снимах малко, за всеки има по нещо. Отговарям на въпроси, ако възникнат. :)

https://photos.app.goo.gl/oBJJRMo1XjzA4eq28

На 3-тата снимка големият домат какъв сорт е?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
Темата е заключена. Нямаш право да коментираш в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване