Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Славянски
Отговорено (Редактирано)

Ще си позволя да цитирам тук един материал от Атанас Тодоров от Пловдив, на тема прореждане на плодовете при ябълки и круши. Ето я оригиналната публикация, но е в група и вероятно не всеки ще може да я отвори:

https://www.facebook.com/?paipv=0&eav=AfaS6278n9rYR-6FpsJBrD5MdKNKCTMCexJOdtJfedi1sebw1vdYSFEtFYzRiwZlcIQ&_rdr

"Това е от преди две години, но има нови хора в групата, а може и някои да са го забравили.

Прореждане на плодовете - Много има казано напоследък, но е хубаво да си го кажа и в отделна тема, а не в коментари на други публикации. Има много вариации кога се прави и колко плод се оставя, затова аз ще кажа аз как практикувам и защо го правя.

Защо се налага прореждане на плодовете? Ябълките и крушите са едроплодни видове и за това при тях най-много си проличава кога едно дърво е претоварено и кога не е. При претоварване се получават следните недостатъци: по-дребни и по-безвкусни плодове, недобро оцветяване, понижени вкусови качества, по-слаба съхраняемост, по-голяма вероятност от нападение на вредители и болести, както и големи предпоставки на дървото да влезе в алтернативно плододаване. Прореждането на плодовете дава възможност кои плодове да останат. Още на ранен етап може да се премахнат по-дребните плодове, тези, които са засенчени, и кривите и дефектните плодове също се премахват. Докато се прорежда, дърветата се оглеждат за неприятели и може да се отреагира навреме, а не когато е прекалено късно. Голям плюс е, че докато прореждаш плодовете, ти обгрижваш дървото с любов и то го усеща и ти се отплаща. Някои сортове като Хардиева масловка, Деканка на Комисията, Пекхамс Триумф, Пас Красан, Ранна на Моретини сами си регулират натовареността, други сортове го правят частично, при тях е хубаво да се проредят, но не е фатално, ако не се направи (Клапов Любимец, Старкримсон, Аманлиева масловка, Електра, Боскова масловка). Други сортове, ако не се проредат, до последно задържат прекалено много плодове и в крайна фаза преди узряване започва нападението на плодовите червеи, които, ако не се открият навреме, започват да гният и да предават гниенето на съседните плодове и загубите стават големи. Такива сортове са Тоска, Санта Мария, Конференция, Попска круша, Доктор Жил Гийо! Кога се прореждат плодовете?! 

Аз започвам почти след цъфтеж, за да имам повече време за да мина всички дървета, като следя само да е минало окапването на неоплодените завръзи, и го практикувам почти до края на юли, при зимните сортове до началото на септември. Първо премахвам дребните завръзи. Те може би сами ще окапят, но за какво да взимат храната на големите плодове или ще останат, но като по-дребни плодове нямат място на дървото. След това ако преценя, че дървото изисква още прореждане, премахвам скритите плодове зад листа, повредените и кривите плодове. При прореждане в началото на сезона оставям малко повече плодове, които с напредване на сезона преценям кое да премахна. При ранните сортове плодовете се прореждат минимално! При младите дървета прореждането е много по-належащо! Големите дървета се саморегулират по-добре!"

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 3
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

При ограждението за животните има една круша, която беше доста малка преди няколко години, но дръпна и даже имаше цвят тая пролет сефте. Аз зимата ѝ прерязах едното стъбло, защото беше много напукана и обелена кората и ми изглеждаше болно. Тя пък после взе че цъфна точно на странични от същото стъбло и задържа. Снимах крушките:

Photo1358.thumb.jpg.9eb31ddfd2bacdd26f57fa6625231a49.jpg

Photo1359.thumb.jpg.499aabb3a8ca0c7094d1aa19bd7c9b65.jpg

Според вас дали са диви? Наполовина червени стоят и са продълговати.

А за стъблото не знам дали правилно постъпих. Някъде на 150 см го прерязах, но има доста клони вървящи нагоре.

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Emil
На 5.05.2024 г. at 20:17, Славянски написа:

Според вас дали са диви? Наполовина червени стоят и са продълговати.

Това са снимки на дивите круши в нашия двор. Като че ли са по-дребни, не са продълговати и не червенеят. Листата по върховете на леторастите не са червени.

diva krusha.jpg

divi krushi.jpg

  • Харесвам 2
  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ако това дърво не се окаже дива круша, би било много интересно, понеже наоколо има много диви круши. Най-близката питомна - някакъв много древен сорт на голямо дърво, която рядко ражда и е сплесната и много сладка - е на едно 50 метра от мястото. Но тези са продълговати. Другите круши са на стотина метра (попска и една друга есенна без руменина). Наоколо около пасището има много глогове, габър, цер, саморасли ябълки, и диви круши, от които съм брал - типични и стипчиви екземпляри.

Ще следя дървото какво ще направи. Мерси, @Emil, за отклика.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 5.05.2024 г. at 20:17, Славянски написа:

Според вас дали са диви? Наполовина червени стоят и са продълговати.

Ами гледах ги пак и са наедрели и въобще не мязат на диви круши. Още повече, че гледах и диви, които са плододавали, и са съвсем сплеснати и дребни. Ето снимка от 16-ти май:

Photo1389-1.thumb.jpg.e584ff6599f7c09f43eb1b819dacc8e3.jpg

Ще ги чакам да узреят с нетърпение.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров
преди 17 часа, Славянски написа:

Ами гледах ги пак и са наедрели и въобще не мязат на диви круши. Още повече, че гледах и диви, които са плододавали, и са съвсем сплеснати и дребни. Ето снимка от 16-ти май:

Photo1389-1.thumb.jpg.e584ff6599f7c09f43eb1b819dacc8e3.jpg

Ще ги чакам да узреят с нетърпение.

Това че дървото под което расте е дива круша не значи че и то ще е като майчиното не се знае опрашителя на тоя плод ( цъвтеж ) от каква круша е бил нали така се правят кръстоските. От семка знам че не се получава 100% като майчиното растение докато от калем да.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
lokibu

С тези издължени листа, не изглежда да е дива тази круша. Пък и наедрява доста. Интересна работа.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Дървото като форма на короната си ми изглеждаше като дива круша и не съм очаквал друго. Наоколо е ливада, но тя е точно на края, където свършва косеният участък и надолу към деренцето почват глогове най-вече пак в ливада, която не се коси, но има и диви круши няколко - някои като нея, други по-големи. Наблюдавам я поне от шест години и беше някъде към два метра до два и нещо тогава. Сега, възможно е някое животно през изпражненията си да я е посяло, знам ли? Има мечки. Но пак казвам: наблизо няма къщи или поддържани имоти, най-близката недива круша е на 40-50 метра може би и тя като форма на плода няма нищо общо (по-скоро като сплесната ябълка и мисля, че е лятна).  Та не е като да е паднала под крушата. Посята е на пасище. Вече са едри. Огледах попските. И те така червенеят, но са по-издължени, различна е формата.

Още едно дърво имахме, което загина след като го ашладисах. И то по листа не ми приличаше на дива круша. За съжаление не задържа, а и не го запазих чрез калеми (доколкото си спомням). Май не насмогнах миналата година. То сортове бол, но ми беше интересно какво ще излезе от тези семенаци. Диви круши съм брал вече няколко от тези младите. Само от една съм доволен.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

Снимай плода, Славянски. Ти ми праща калеми и от нея, но аз така и не стигнах да й намеря подложка и след време бяха позасъхнали. Сложих само Електра и Конкорд. Те вървят.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, ivkit написа:

Снимай плода, Славянски. Ти ми праща калеми и от нея, но аз така и не стигнах да й намеря подложка и след време бяха позасъхнали.

Аз я прерязах дивата круша, мислейки че е заминала. Има един клон и една издънка, но не цъфтя. Едва ли скоро ще цъфне, щото се възстановява от метър височина. Аз имам още калеми сякаш също. Така и не ги ползвах май... Излезе ми от главата. А преди две години сигурно имаше една щайга плод.

Нали за дивата говореше? Тая другата, за която пиша, тя цъфтя за първи път и е доста по-млада.

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

 

преди 19 минути, Славянски написа:

Нали за дивата говореше? Тая другата, за която пиша, тя цъфтя за първи път и е

Да. Ами следим и чакаме да се докажат във времето.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Сега проверих калемите от онази, от която ти пращах - имат листенца по върха, но са в добро състояние. Те са по 50-60 см калеми. Трябва да намеря подходящо дръвче някъде. Присаждах на една, където единия сорт може и да не тръгне и може да ги преправя. За дива круша е супер, а съм опитвал много, понеже е пълно с гъсталак в района - глог, шипка, дива круша, ябълка, джанка - от тези има много.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Тазгодишните ми круши

hardi2.jpg

hardi.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване