Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

tsankov
Отговорено (Редактирано)
преди 27 минути, Славянски написа:

При тези цени материалът трябва да е превъзходен

Ето какво представляваше ябълката:

 

 

IMG20230720102802.jpg

IMG20230720102832.jpg

IMG20230720104750.jpg

Нека хората да видят "качествен" материал за 25 лв.

"Ако Ви се чака за японска круша до есента, бих могъл да пробвам да присадя една Хосуи. Но ще е на дива круша."

 А какви размери ще придобие дървото ако се присади на дива круша?Ще може ли да се потдържа на стройно вретено с височина 2-3 м.?

 

Редактирано от tsankov

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Това дръвче като видях и ми изплува в съзнанието снимка на някакъв "чукундур", който май Жоро (Оризаки) беше вземал от тях. Може би бадем. Изключително нелицеприятен, но беше жив и той мисля го размножи даже. А тази не беше ли жива или просто не искахте да слагате дръвче с такъв вид?

Относно подложките, при мен засега върви мощно, но чета следното.

“Asian pear trees require rootstocks that impart a high state of vigor. No Pyrus communis rootstocks are vigorous enough for most Asian pears, with the possible exception of the most vigorous Old Home x Farmingdale clones.

Asian pears require vigorous rootstocks such as P. betulaefolia or P. calleryana. Unfortunately, their cold-hardiness isn’t well-known.”

Бърз превод:

"Азиатските крушови дървета се нуждаят от подложки, които им придават голяма сила на растежа. Нито една подложка Pyrus communis не е достатъчно силна за повечето азиатски круши, с изключение на най-енергичните клонове Old Home x Farmingdale.

Азиатските круши се нуждаят от силнорастящи подложки като P. betulaefolia или P. calleryana. За съжаление тяхната студоустойчивост не е добре позната."

https://depts.washington.edu/hortlib/pal/grafting-pears/

Трябва да търся повече информация по въпроса. Дивата круша е силнорастяща. 

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
tsankov
преди 55 минути, Славянски написа:

А тази не беше ли жива или просто не искахте да слагате дръвче с такъв вид?

Като се има предвид,че е ябълка , а може да мине визуално за лоза, няма как да си губя времето с това недоразумение.

преди 57 минути, Славянски написа:

Дивата круша е силнорастяща.

Жалко.Няма да имам място за дърво с такива размери.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Трябва да разпитам на какво ги присаждат и коя е препоръчителната подложка за нашите условия. Хора, които имат повече опит от мен с азиатските круши. Щото по форумите има противоречиви мнения, но в САЩ ползват и разни други подложки, които тук ги няма.

Ще видим моята колко ще порасне. Мен не ме бърка да е височка.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
Отговорено (Редактирано)
преди 8 часа, tsankov написа:

Ето какво представляваше ябълката...

Преди време бях взел едни бадеми от Гошев като присадките бяха същите топузи. Към момента единия върви долу горе, втория обаче едвам е мръднал. Мислех да ги махам, но не ми се занимава нещо. Гошев каза, че такива присадки били нормални. Силно се надявам да е усетил силно притискане в областта на врата в този момент. Е, ще си имаш подложка М9 и някой друг калем за 25 лева и да се пробваш да присадиш наново.

По темата, дивата круша е много добра подложка за слаборастящите видове като Д-р Жул Гиьо например. Виждал съм 7-8 годишни дървета с прилично компактни размери. Иван Марков от овощарските групи у фейса мисля предлагаше тази комбинация. Имаше и азиатски круши на BA29, но не знам дали са му останали.

Редактирано от Georgi
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 2 минути, Georgi написа:

Преди време бях взел едни бадеми от Гошев като присадките бяха същите топузи. Към момента единия върви долу горе, втория обаче едвам е мръднал. Мислех да ги махам, но не ми се занимава нещо. Гошев каза, че такива присадки били нормални. Силно се надявам да е усетил силно притискане в областта на врата в този момент. Е, ще си имаш подложка М9 и някой друг калем за 25 лева.

Аз имам една такава мушмула върху глог на "под кора", една от първите ми ашлами. Не зарасна хубаво и почти не расте от няколко години, мъчи се. Просто не е читава присадката. В случая с дръвчето режеш, взимаш калем от върха и присаждаш наново да го изправиш. Аз моята осакатена кайсия ще я мъча и на калеми, щото там коренът е проблемен.

Значи викаш азиатските ставали на дюлева подложка?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
преди 9 минути, Славянски написа:

Значи викаш азиатските ставали на дюлева подложка?

Аз нямам азиатски круши, но този човек е опитен овощар и щом предлага такава комбинация и то не за първа година, за мен е ОК.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Издирих публикацията на Марков:

IMG_20240204_185255.jpg.443905e3be8a2d750c9f04cd8791a2e8.jpg

@tsankov, има(ло е) и избор. Не са евтини. Не знам струват ли си парите, при положение, че по разсадниците са по десет лева макс?

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала
Отговорено (Редактирано)

Дори европейските круши които са по-разпространени не ги дава евтино, като цяло всеки в България гледа да изкара някой лев в повече. Но можете да му имате вяра, а пък със Гошев, човек трябва първо да се запознае с историята на разсадника му, тогава на свой риск да купува.:)

Що се отнася до препоръката за избора на ябълки, то зависи от вашия вкус, зависи от вас какви ябълки предпочитате и е трудно друг човек да пресъздаде вашия идентичен вкус за хубава ябълка.  При крушите нещата са много лесни повечето са сравнително еднакви на вкус, или ти харесват или пък не(говоря за първокласните сортове). 

Например от ябълките сорт Макинтош, няма да съжалявате една стара класика неслучайно е описана в българската помология като много добра ябълка, а в чужбина също е оценена на високо ниво. От Стамен Попов знам, че селекционер от Италия е създал следните сортове круши в Италия - Санта Мария, Кармен, Ранна на Моретини, препоръчвам. 

Редактирано от Астрала

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Препубликувам един списък с реда на зреене на сортовете круши - кои по-популярни, кои не толкова. Дело на Атанас Тодоров от Пловдив, публикуван на 6 януари 2024 г. Поне доколкото имам наблюдения, човекът има вероятно най-голямата колекция крушови сортове в България. Беше се хванал да издирва и размножава и стари сортове от стари/вековни дървета. Аз лично съм му пращал три. Единият го наричат Сулужи.

Тъй че датите са като за пловдивско. Тази информация може да се събере от тук и там, но човекът е направил тази подредба от личен опит. Бяха го питали за сорт Хайланд защо не бил в списъка; той отговорил, че още не му плододава и не можел да я добави.

Прилагам списък, който може би ще е интересен за някои хора. В него можете да видите приблизителната последователност на сортовете.

1 - 15.06

Майска

Хубава Юнска

15 - 30.06

Ечемянка

Пауталия

Ранна Болярка

1 - 10.07

Кондула

Трапезица

Клементинка/Бейка

Неизвестна Делбар

Жифардова масловка

Енисейка/Лятна стамболка

10 - 20.07

Етруска

Юбилеен дар

Турандот

Гълъбовска ранна

20 - 30.07

Русенора де Клуи

Кармен

Двумесечна

Синявец/Синя круша

1 - 10.08

Ранна на Моретини

Клапов Любимец

Доктор Жил Гию

Дичиана

Старкримсон

Света Неделя

Хосуи

10 - 20.08

Гербруг

Чихард

Тоска

Тихий Дон

Изолда

Санта Мария

Гълъбовска лятна 1

Асешо 2

Лятна на Комитов

20 - 30.08

Гетика

Бенита

Юбилей 50

Президент лятен

Гъллъбовска лятна 2

Караманец

Вилямова масловка

Сенсейшън

Ред Макс Бартлет

Червена Вилямова Масловка

Арманджика

Аманлиева масловка

1 - 10.09

Асешо 1

Хардиева Масловка

Мертон прайд

Ред Ауньон

Президент Де Волиен

Талгарска красавица

Сиси

Граф Дитрих

Генерал Льоклер

Неизвестна... Изилюмка крим

Долорес

Таврическа

11 - 20.09

Нитака

Банкетная

Конференция

Потомак

Тудор

Моника

Кондо

Мехмедка

Електра

20 - 30.09

Деканка на Комисията

Боскова масловка

Елдорадо

Хароу Суит

Снежинка

Пловдивска бергамота

Дилова масловка

Бланка

Тимо

Абат Фетел

Конкорд

Джезира

Пекхамс Триумф

Александър Лукас

Виктория Зимна

Лятифа

Александрина

Неизвестна Делбиас

1 - 10.10

Неизвестна Слаборастяща масловка

Кутийка

Екхард

Новембра

Гигант Живондов

Анжелис

Ерика

Льовен

Давид

Диколор

Золоторовотская

10 - 20.10

Декора

Гросдеманж

Попска

Хъмбуг

Топавец

Марковска зимна

Памет княз Турбецки

Пас Красан премиер

Амфора

Кримска зимна

Сударня

Приемна

Фрагранде

Васа

Харденпонтова масловка

Словения

20 - 30.10

Мария

Вирджин хибернау

Еурас

Бохемика

Изумруд

Деведжи - Менте

Зимна деканка -Менте

Зимна деканка

Пас красан

1 - 10.11

Зимен гигант

Признателност към г-н Тодоров за положения труд!

А аз да тагна няколко човека: @Любо Д @Venetka @Emil @stef.an @Аси @Кукумир @ivanina. @Антоанета @Лозан @embedeo @Боби Димитров @Ivaylo Bogomilov

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 1
  • Мерси 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала
Отговорено (Редактирано)
На 2.02.2024 г. at 18:21, Славянски написа:

Днес продължих с резитбите на крушите и ми прави впечатление колко различен е растежът като форма, дебелина клонки, посока, цвят на кората и прочие. Но ето тези пъпки ме впечатлиха най-много и ги снимах. Като мушмулки с две пъпки на върха на клончето:

Photo1142.thumb.jpg.8bf88e1396ba3b84c2c6f5ad69ed5a9a.jpg

Прощавайте за недоброто качество, но нямах по-хубав "апарат" под ръка. Ето един кадър:

Photo1143.thumb.jpg.e20de4d662ad5f3e8cb161bd539106d9.jpg

Имаше няколко такива. Очевидно е особеност на сорта, който така и не съм идентифицирал като име (дано оцелее на перипетиите тая зима и да даде плод). Миналата година, при все че е младо дървото, това беше единственият "питомен" сорт круши, който даде плод - първото десетдневие на юли.

Долу се вижда мостовата присадка.

Това, което си показал от снимките, които си качил е стара плодна пъпка, не е специфична за сорта. На снимката, качена от мен, с червената стрелка е плодна пъпка, а синята стрелка е листна пъпка. 

Не го приемай като критика човек може да се обърка, и аз си мислех, че разбирам как се гледат праскови, но може би нищо не знам. :mrgreen:

IMG_20240204_220526.jpg

Редактирано от Астрала
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Гледам времето на зреене на сортовете... От Хубава юнска скачам чак на Кармен края на юли (а при мен сигурно две седмици по-късно и за двете). Тази Ранна на Моретини не се оказва толкова ранна (август). Но за август и септември имаме доволно сортове. Голямо богатство. В интерес на истината съм завъдил два сорта на местна почва, които зреят юли при мене. Тепърва трябва да ги идентифицирам, ако въобще са наименовани. Едната е хубава и едра сочна жълта круша - онази, чиято кора обелих почти изцяло в основата.

Някак като поръчвах си мислех, че съм ги разпределил във времето, но не е баш така. Късни обаче ще има. Досега бяха почти само попски. Вероятно другата е Харденпонтова, но тя не трае толкова сякаш. Лошото е, че падат от високо и се нараняват, особено при суха есен.

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

Бих се радвал на хубава лятна круша.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko
преди 11 часа, Любо Д написа:

Бих се радвал на хубава лятна круша.

Мога ти взема калеми еветуално ако проявяваш желание, зрее някъде към края на юли.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д
преди 2 часа, kokorko написа:

Мога ти взема калеми еветуално ако проявяваш желание, зрее някъде към края на юли.

Стига да е вкусна!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko
преди 3 минути, Любо Д написа:

Стига да е вкусна!

Е тва вече... нали знаеш , доста субективно, аз ги обичам

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
tsankov

А кава е тази майска круша? Не видях някакво инфо за нея в гугъл.Майска а връзва с юнска?:smile:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д
преди 38 минути, kokorko написа:

Е тва вече... нали знаеш , доста субективно, аз ги обичам

сподели любовта ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
tsankov

А кава е тази майска круша? Не видях някакво инфо за нея в гугъл.Майска а връзва с юнска?:smile:

 Ще разгледам  вечерта какво предлага фб. групата с крушите.Ако взема нещо ще кача снимки какво са ми доставили.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko
преди 1 час, Любо Д написа:

сподели любовта ;)

дай адрес и ти пращам

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване