Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Славянски
Отговорено (Редактирано)
преди 2 часа, tsankov написа:

А кава е тази майска круша? Не видях някакво инфо за нея в гугъл.Майска а връзва с юнска?

Дребни са. Ето един скрийншот:

IMG_20240205_154710.jpg.e43ac7f0f701fe7e30793f0f879d77e3.jpg

Атанас не знам има ли фиданки, но поръчки за калеми приемаше до четвърти, което беше вчера. Евентуално ако се свържеш директно. Той калеми продаваше, за дръвчета знам, че прави някаква бройка неголяма, но вероятно са заминали. @peterstamov беше поръчвал някакви круши от него.

То предимството на тая круша е единствено, че е много ранна. Друго не знам. Но в крайна сметка и това е нещо. Аз чак за круши в началото на юни не напирам. Тогава чакам черешите.

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Готвех и дорде изчета на Славян списъка с круши от Наско Крушата за малко фасула ми да загори.. Сега, сериозно. На срещата с Христо Ашламинатора беше и Наско. Показа ни доста неща, както и присадени  от него на основа диви круши. Намират се до Розариума в Пловдив. Доколкова беше зарибяваща срещата в неделя, че днес с ММ направихме 7 присадки, 2 от тях крушови с калеми от азиатска круша. Някой ги донесе на срещата. Тия дни ще ходя да разчистя треволяка около присадените круши в Розариума и да се пробвам да си откопая 1 или 2 дивачки. Идеята ми е ги пренеса при мама и ашладисам. Да видим какво ще стане.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Брей, тоя тайнствен Розариум! Може би трябва да кажеш какво точно представлява въпросното място и откъде са дивите круши там? Или пък някоя снимчица.

Радвам се, че сте се охрабрили. И аз се радвам, на крушите, които съм ашладисвам и вече са пораснали. Имат някои проблеми, дано не е фатално това с кората. Предстои да видя.

Иначе при Дунава толкова ли няма диви круши та трябва да носиш чак от Пловдив?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Ми, знам ли Славяне? Може и да има по Дунава диви круши, ама аз не знам такива. От години нямам време особено за разходки по полетата в тоя край.

Като отида на Розариума ще снимам присадените круши.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Снимки от присадените круши в Розариума в Пловдив.

20240208_120134.thumb.jpg.c6b7c78055162e5fbf70b70a7a2fca98.jpg20240208_120129.thumb.jpg.f7993c25142d2d39bbe918c19e6cf37c.jpg20240208_120127.thumb.jpg.7a76ae97f76392eb9a6d744b491ba010.jpg20240208_120047.thumb.jpg.0e0c81bca82c2fefb9dacceff7305ed7.jpg20240208_120015.thumb.jpg.f19ebb49883a0df4933b6f8510c082d2.jpg20240208_115953.thumb.jpg.b4ddd1476a36e6a29614968a9bf9d43a.jpg20240208_115938.thumb.jpg.893a1a568ff94b58c14798e522d18e8e.jpg20240208_115919.thumb.jpg.54c4cd9f00e07e1279fdf89c54db8f29.jpg20240208_115904.thumb.jpg.7f3dcea96e42702ff3c374ffa104f2b9.jpg20240208_115856.thumb.jpg.b7b86c29e2a9c6dbe6d9bd9fa189b826.jpg20240208_115856.thumb.jpg.b7b86c29e2a9c6dbe6d9bd9fa189b826.jpg20240208_115849.thumb.jpg.3add6940275d5ead8ac53e3f71dc8dba.jpg20240208_115828.thumb.jpg.2d5aa8948f3702c5814cb0f775b652c6.jpg20240208_115818.thumb.jpg.221b3cabc8b236c234f3aced56a48d52.jpg20240208_115810.thumb.jpg.0ed632b3b7990e58e91258de7d81ce65.jpg20240208_115802.thumb.jpg.5b45f1f10d7207dd87a07c2255d6fd46.jpg20240208_115711.thumb.jpg.b52b0e6f23f6daa4fa112a7d9c3230c5.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Тия първите дървета круши ли са? При нас така изглеждат вишните/черешите...

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Само круши са Боби.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 5 часа, Боби Димитров написа:

Тия първите дървета круши ли са? При нас така изглеждат вишните/черешите...

И за мен тези дървета са вишни или череши. Нещо не се връзва с тая кора. Махалебка да е? Тя като листа мяза на дива круша.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi

Странни круши са почнали да растат по нашите ширини.

Относно присажданията на тях, на такива чепове се слагат поне два калема, даже три. Що само един?

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Хора, това са само  дървета, ползвани показно за присаждане. Два, три калема или само един.. Един, два или три сорта все тая.. Не е търсено съвършенство.

А аз не съм специалист и може нещо да не съм разбрала, но мисля, че само круши казаха, че са. Ще ги наблюдавам във времето, наблизко са ми. Може и друго освен круши да има..

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo
Отговорено (Редактирано)
преди 2 часа, Venetka написа:

Хора, това са само  дървета, ползвани показно за присаждане. Два, три калема или само един.. Един, два или три сорта все тая.. Не е търсено съвършенство.

А аз не съм специалист и може нещо да не съм разбрала, но мисля, че само круши казаха, че са. Ще ги наблюдавам във времето, наблизко са ми. Може и друго освен круши да има..

Надявам се да не са те разсърдили коментарите на другите съфорумци. Тази ситуация е много шарена, както и всяка друга ситуация с писмено общуване. Когато липсва визуален контакт, както при директния разговор "очи в очи" много дребни детайли остават неказани или нечути (невидяни). Това всъщност е малка частична илюстрация на едно от моите твърдения по темата "Отвъд върха", плюс другите две така странно :)  изтръгнати от нея нови теми, но тук няма да се отклонявам повече, ами се връщам на крушите ...

И така, @Venetka , твоите присадки са прекрасни и също така е много хубаво, че двамата с мъжа ти сте се зарибили за толкова благотворна дейност!

Предполагам че понякога, просто: или по-опитните овощари забравят какво точно е било положението, когато те самите са били начинаещи; или на някои от нас (на мен например) ни липсва умението да се изразяваме дипломатично. Предполагам също, че и затова Христо Ашламинатора стана много по-популярен в последните години -- най-вероятно, с течение на времето е подобрил и умението да учи другите на своето изкуство (а своето изкуство той си владее доста по-отдавна).

Ако има подходящ случай, при следващи срещи с Христо, може би той ще каже благо, че присадките ви са добри, ще ви похвали и ще добави, че за в бъдеще, когато вече се чувствате задобрели в присаждането, можете да обърнете внимание и на тънкости като за напреднали. Например, да вземете мерки за да не се получава ръб от мъртва дървесина на подложката, когато подложката е много дебела, а на нея имаме присаден само един калем. Причната е че през мъртвата дървесина могат да навлязат болести и неприятели в бъдеще. С две кратки изречения в своя постинг по-горе, колегата съфорумец Георги също засяга тази тънкост, съвсем накратко, без подробности и обяснение на причините.

А по отношение на това, че кората на някои от дръвчетата на най-горните ти снимки прилича много на кората на вишневи дръвчета, то просто никой не е виновен. Нито ти ще си виновна ако тези дръвчета се окажат (примерно) вишни, нито пък Боби, Славянски и Георги ще са виновни ако тези дръвчета се окажат круши. Приличат на вишни и това е! Божа работа!

Редактирано от embedeo
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 2 часа, Venetka написа:

Хора, това са само  дървета, ползвани показно за присаждане. 

От тая страна не ги бях погледнал - че може да са направили присадки круша върху череша, за да се покаже нагледно как нищо няма да излезе. Не е невъзможно. Въпреки че в повечето случаи се демонстрира добрият и успешен пример.

@Venetka моля те, не се засягай, но нямаше как да пропуснем тая вметка за първите снимки. Пък ти ще следиш как се развиват присадките. Този розариум много обрасъл.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
преди 10 часа, Venetka написа:

Хора, това са само  дървета, ползвани показно за присаждане. Два, три калема или само един.. Един, два или три сорта все тая.. Не е търсено съвършенство.

А аз не съм специалист и може нещо да не съм разбрала, но мисля, че само круши казаха, че са. Ще ги наблюдавам във времето, наблизко са ми. Може и друго освен круши да има..

Що се сърдиш, постваш снимки където показваш как не се прави и очакваш някой да те аплодира? По-добре да беше питала що се слагат повече калеми, щото не е все тая.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

И как точно реши Георги, че искам някой да ме аплодира? И не, това не са правени от мен или ММ присадки, за да чакам или искам коментари.

Бях обещала на Славян снимки, снимах и ги качих.

Градинарствам за удоволствие, а не за нечие внимание или ръкопляскания.

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)
преди 5 минути, Venetka написа:

как точно реши Георги, че искам някой да ме аплодира? И не, това не са правени от мен или ММ присадки, за да чакам или искам коментари.

Не знам защо се засегна. Ако не са твои присадки, какъв е проблемът да се посочат грешките? В крайна сметка всичко, което се публикува, може да бъде и коментирано.

Това, което отбелязва Георги, е, че когато се показва нещо погрешно, добре е да се отбележи, за да не си помислят хората, че е нормално. Сега, аз разбирам, че ти нямаш опит и просто отразяваш посредством снимките, но тогава защо се засягаш? Защото си представила за круша нещо, което (може би) не е и ти е криво, че има критика?

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз снощи изкопах една млада дива круша и днес я посадих до пострадалото от моя милост дръвче:

IMG_20240209_151804.thumb.jpg.f8417531c8d9d88127416b9ecd6cc210.jpg

Гъвкава е и има необходимата височина да направя срастване/мостова присадка. Даже бих могъл да облагородя и върха ѝ или странично със същия сорт, но ще видим. Това е едно от проблемните места, които трябва да премостя:

IMG_20240131_183728.thumb.jpg.6caafbfee305067d9bb5e09898a90a32.jpg

По-нагоре има и обелване околовръст на 1,5-2 см, но дръвчето, макар и малко, има височина.

Крушата е на много стръмен терен край път и като копах около нея да заравня мястото малко нараних корена или стъблото. Оказа, че върви в един участък хоризонтално към брега. Но мисля, че не влязох дълбоко с лопатата, а и не е толкова тънка. Свързването на двете круши ще бъде по-натам. Просто исках да я пресадя тази малката помощничка навреме да не страда твърде много лятото. Сортът определено си струва, въпреки че мястото и почвата са кофти.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
tsankov

Докато си чакам да ми доставят овошките, си поръчах една круша highland от "фантазия".Засега само една рехава ябълка прима не ми хареса много, но  друго каквото съм поръчал  от тях е ок.Ето я крушата.

1708169153678.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

Моля за помощ. В мойта натъпкана и сенчеста градина успях да измисля 2-3 неоптимални места за дръвчета. Едното ще е круша. Отдавна съм влюбен всорта, но не знам кой е. Мисля че е боскова масловка. Среден размер, изцяло кафява, с матова/грапава люспа. Много сочна и сладка. Има ли друг подобен сорт? И кой разсадник препоръчвате за този сорт? (знам че има тема, ама ако някой случайно знае къде го има в читав разсадник, без значение цената) И не за тазу тема, ама като съм почнал.... Другото ще е ябълка. Някой да препоръча сорт който е всенародно любим и късен и сравнително траен? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

И аз мисля, че е боскова масловка. Вземах калеми от такава от дърво, но по някаква причина ми върви слабо. Имаше и още някакъв сорт производен на тази, с подобни качества, но ми се губи името. По-скоро е непопулярен.

Фантазия я имат на подложка, която дава с 30 процента по-слаб растеж от дивата круша:

https://www.razsadnikat.com/овощен-декоративен-разсадник/овощни-дръвчета/овощни-дръвчета-круши/боскова-масловка/

От този разсадник съм доволен като материал и мисля, че ще е малко по-евтино, но не зная подложката каква е:

https://ovoshkiatanasovi.com/sortove/krushi/boskova-maslovka.php

За ябълка "всенародно любим сорт" не зная... може би Флорина или Мелроуз.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

@Славянски Тази която помня не е тзи за която си писал в чата... явно все пак е Боскова масловка. И една друга масловка прилича, но я изключих щото не е 100% кафява. Благодаря още веднъж! 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване