Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Georgi
На 29.12.2022 г. at 13:43, Славянски написа:

Знам, че с крушите е бавно, но в най-лошия случай ще излезе подложка. Има и сантиментална стойност, предвид че е бѝла толкова път от другия край на света.

Аз досега не бях опитвал от азиатските круши. Различни са. Определено хубав плод. А и беше като най-едра ябълка на размер.

Не в най-лошия случай, а във всички случаи ще е подложка. От семка резултата ще е коренно различен, нищо общо с вкусните круши които си ял.

То и за подложка е малко тегава история, след присаждане очаквай плод след доста време, понякога 7-8 години. Пред блока в градинката изникна круша, някой ял на терасата и изплюл семките, присадих попска круша и сега ще влезе в третата година и няма заложени плодни пъпки. 

Но не пречи да пробваш, четох някъде че на 1 000 дървета от семка едно става хубав сорт, а на 10 000 едно е изключителен, така че шанс има. :smile:

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo

@Любо Д , ако те интересуват попски круши, можеш да погледнеш моите снимки, на страница 3 в темата "Някой правил ли е сайдер?", за да видиш как изглеждат крушите на едно дърво (от две или три такива дървета) на мои роднини.

Аз, през февруари или март 2023, ще режа калеми за себе си от тези попски круши на моите роднини. Ако искаш мога да ти отрежа калеми и на теб и да ти пратя. Двете дървета, на моите роднини, малко се различават помежду си, като на едното крушите са по-едри, по-симетрични и стават за бране няколко дни преди другото дърво (може това да е особеност и на местоположението, а не генетична разлика). Аз правих сайдер от дървото с по-дребните круши, но мисля да взема калеми предимно от дървото с по-едрите круши. Моите роднини, не пръскат техните круши с никаква химия, а същевременно крушите са в много добро състояние и почти всяка година дърветата са отрупани с плод. Според мен сорта е напълно подходящ за органично отглеждане.

Редактирано от embedeo
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Тук има добра обща информация за крушите и различните по-популярни сортове:

https://zagradinata.eu/encyclopedia/круша/

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Някой отглежда ли от азиатските круши? Задържат ли плод? Мръзнат ли? Присадих сорт Хосуи, но не зная какво да очаквам. Имам и едни семки от плод донесен от Виетнам също.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

Пас Красан , засадена преди 4г. За първа година има завръз ,че даже прореждах , че много иначе

viber_image_2023-04-29_21-06-44-259.jpg

viber_image_2023-04-29_21-06-44-419.jpg

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

И при мен тази за пръв път цъфтя и завърза:

Photo0982.thumb.jpg.29470c1a53834d06f42acab3dec56073.jpg

Присаждана е преди пет или шест години върху дива круша с три високи присадки буквално на или над нивото на главата ми, за да не я пасат дивите животни. Лятна круша, дребна, брал съм ги в началото на юли от оригиналното старо дърво над съседно село, благородно гният отвътре. Задържала е десетина плода, което предвид времето мисля, че не е зле. За сравнение, двете огромни круши над селото, цъфтящи изобилно, в силната си година, са почти без завръз. Очевидно липсата на слана нищо не гарантира. Интересно, че тази цъфтя доста рано и това май се оказа предимство в ситуацията. Нямам търпение да почнат да зреят. Като първа крушова реколта от присадени или купувани дръвчета, има сантиментална стойност. То всъщност аз купешки крушови фиданки май нямам. Все калеми съм вземал.

Ето го дръвчето:

Photo0983.thumb.jpg.45a7c2b815a8809995be6da4ce0a9a24.jpg

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Понякога крушите имат нулева година и човек е недоволен, но нека не забравяме, че годината може да бъде и отрицателна, не просто нулева, при определени обстоятелства, като това:

IMG_20230706_162145.thumb.jpg.6bf373a25c5f3edde739e2b809bdcd55.jpg

Онзи ден имаше буря с много силен вятър и дъжд следобеда и прекърши бая дървета. При мен две сливи частично, нагоре в селото видях още нагътани сливи. А това на снимката е едната от двете стари летни круши (сортът видях да го наричат "сулужи", не знам какво значи). Единият клон е откършен и метнат връз оградата на помпената станция.

Тъй че плод не задържа едно на ръка заради дъждовете по време на цъфтежа, но и половината дърво замина.

А това е една ябълка с несилен растеж наблизо, която също беше пречупена:

IMG_20230706_162309.thumb.jpg.938cb81d2b8dd1216db50e9fe60e7ead.jpg

Без резитби, лятото в дъжда и бурния вятър короната много е натежала и се е пречупила отчасти и подпряла в тревата. Дивите животни ще я довършат.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Сега видях, че и на една от крушите, които облагородих, целият двугодишен растеж на върха е откършен. Но мисля над присадката. Доста буйно и гъсто беше тръгнала и така и не я проредих. Бурята не прощава.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Хардиева масловка засадена 2020 година -  есента. Днес- 24-08-23

харди2.jpg

харди1.jpg

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Взел съм сорт Хосуи. Дано я докараме до плод. Досега не съм имал кой-знае какъв досег с азиатските круши. Листата на тази са доста едри.

Опрашвали се от европейските раноцъфтящи сортове.

  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
tsankov

Здравейте, миналата година засадих 1 бр сиси, и кармен.Имам място за още 2 круши.Да препоръчате сортове подходящи за софийско ,които да са с висока уст. на болести?И също така да са летни и зимни.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Хардиевата масловка е хубава круша, при мен зрее през септември, късно-лятна и я водят устойчива на болести. Обаче цъфти по-късно от другите ми круши и не задържа много плод. Мисля, че проблемът е в опрашването. Ранна на Моретини е хубава лятна круша с някаква устойчивост, мисля зрее началото на юли. От зимните аз лично взех два сорта, които обаче не са популярни - Бохемика (чешки) и Мария (украински). Вземал съм ги на калеми. Засега още не плододават, но на хартия са добре. Примерно, Пас Красан се води податлива на огнен пригор, както и попските круши между впрочем, но пък при мен те си плододават редовно и не са загинали. Струпясване мисля имат.

Ако имате крушова подложка, бих могъл да ви дам калеми от сорт Мария. На дюля не зная доколко става.

https://pitomnik.com.ua/grusha/mariya/

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
tsankov
Отговорено (Редактирано)

 

Как са ечменката и хубава юнска?

 Подложки нямам,  а от миналата година си правя тестове с ашладисване, т.е далече съм още да събирам калеми.

  Като цяло се насочих към круши,.защото уж са по държеливи от ябълките на болести.

Дръвчета азиатски круши единични бройки някой да сподели от къде може да се закупят?Вече няколко  пъти ме отсвириха защото не всеки му се занимава за 3-4 броя.

  

Редактирано от tsankov
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Днес продължих с резитбите на крушите и ми прави впечатление колко различен е растежът като форма, дебелина клонки, посока, цвят на кората и прочие. Но ето тези пъпки ме впечатлиха най-много и ги снимах. Като мушмулки с две пъпки на върха на клончето:

Photo1142.thumb.jpg.8bf88e1396ba3b84c2c6f5ad69ed5a9a.jpg

Прощавайте за недоброто качество, но нямах по-хубав "апарат" под ръка. Ето един кадър:

Photo1143.thumb.jpg.e20de4d662ad5f3e8cb161bd539106d9.jpg

Имаше няколко такива. Очевидно е особеност на сорта, който така и не съм идентифицирал като име (дано оцелее на перипетиите тая зима и да даде плод). Миналата година, при все че е младо дървото, това беше единственият "питомен" сорт круши, който даде плод - първото десетдневие на юли.

Долу се вижда мостовата присадка.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)
преди 6 часа, tsankov написа:

Как са ечменката и хубава юнска?

Да Ви кажа, при родителите съм слагал няколко круши - абат Фетел, Пас Красан, Кармен, Ечменка, отделно има отпреди една попска и една, която може би е Вилямова (все не съм там като зрее август месец). Двете стари нямат проблеми и попската редовно е отрупана, а младите ги уби според мен огнения пригор - и Пас Красан, и Кармен, и оригиналната Абат Фетел, която обаче междувременно бях присадил на дюля и на дива круша. От пет присадки двете на дюля вървят добре, две от трите на круша загинаха (почернели) и третата също имаше черни клонки. Имаме там една мушмула, което според мен ги заразява и скоро ще я изкореним. Но думата ми е, че абат Фетел страда също, особено на крушовата подложка, но понеже дивата круша и дюлята си растяха на място, има повече съпротивителни сили от купената фиданка, която между другото беше мощна и хубава. От купешките единствената жива е ечменката, вече 3-4 години. Върви, обаче е много дребна на тая дюлева подложка. Та от опита ми там с тези конкретно сортове, тази се държи най-добре. Ябълките не страдат, но те са и доста млади и няма плод от тях на мястото.

Цитат

 Подложки нямам,  а от миналата година си правя тестове с ашладисване, т.е далече съм още да събирам калеми.

С диви круши тук е пълно при мен по ливадите и покрай гората. Ако има стари дървета наоколо, те си се разсяват. Но растежът им е силен.

Цитат

  Като цяло се насочих към круши,.защото уж са по държеливи от ябълките на болести.

И ябълки има държеливи сортове, има и кекави. Аз ябълки досега не съм пръскал и някои наистина зле се представят, но други редовно са отрупани. Писал съм в темата за старите сортове миналата година. От по-новите примерно Пилот, Freedom, Флорина, Либърти и други. Пуснах една таблица в ябълковата тема с устойчивост/уязвимост на четири основни болести на ябълковите сортове. Можете да я прегледате.

Цитат

Дръвчета азиатски круши единични бройки някой да сподели от къде може да се закупят?Вече няколко  пъти ме отсвириха защото не всеки му се занимава за 3-4 броя.

Ами по разсадниците може и да има. Не съм сигурен. Моята Хосуи е от калем. Те цъфтели рано и се опрашвали от европейските, ми казаха. Фантазия имат ли? Мисля, че гледах някъде оферта във Фейсбук ли, трябва да подиря и може да я препратя на лични.

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
tsankov

Фантазия  азиатски круши май нямат.От там взех кармен и сиси- то  и бяха много добре развити, но ябълката прима беше като клечка.Гледам предлагат някакъв хибрид ф1

https://www.razsadnikat.com/овощен-декоративен-разсадник/овощни-дръвчета/овощни-дръвчета-круши/хибрид-f1/

 Една конференция съм поръчал на познат агроном ще му пусна и заявка за аз. круша, дано намери.

  

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Вижте ей тук, Ангел Кръстев от Долни Чифлик:

https://www.facebook.com/profile.php?id=100024080738166

Възможно е да има, но сега не намирам асортимента. Видях, че има зимна круша Лятифа също, води се и тя устойчива, но не съм я опитвал.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Като гледам в момента Екзотик плантс са шампиони на азиатските круши, но и повечето фиданки са по 29 лева, че и в контейнери (т.е. по-скъп транспорт). Оферта за ценители на редки сортове. Разсадник Пламен Пенков също би трябвало да поддържат няколко сорта като им гледам сайта, доколкото при тях може да се разчита фиданките да отговарят на сортовете. Там цената е поносима.

В последствие видях листата на Кръстев - няма азиатски круши. 

Честно казано с тези многобройни семенни крушови фиданки, аз за дръвчета не се озъртам. Пропадна поръчката на подложките OHF 333, евентуално наесен да ги пробвам... но то отпадна необходимостта. Тая година поръчах един сорт круша на калем - Старкримсон и три сорта ябълки (ще добавям сортове на установени дървета). Обикновено правя по 3-4 присадки от такъв калем. Сортовете, които присаждах преди две години се развиха доста добре. Има някои потенциално цветни пъпки и чакам с нетърпение да видя дали някоя ще цъфне. Но на дива круша на единия сорт да цъфне сефте му трябваха шест години. В крайна сметка колкото и да са годините, след като растат дръвчетата, с всяка изминала година се приближаваме към реколта. От сортовете, които съм присаждал, май съм опитвал само четири или пет - калемите съм отбрал тук в района. Всичко останало е по описания и чужди отзиви. Но всяка добре узряла домашна круша ще е по-вкусна от онези недозрели недоразумения във веригите.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
tsankov

От екзотик плантс взех круша -  първоначално беше ок, засадих я пролетта миналата година  и след 2-3 месеца и окапаха листата и умря.После взех от тях  една ябълка без да я преглеждам в  еконт.Меко казано не ставаше за нищо.Докато това нещо го носих към кофата за боклук, направо се разлепи мястото на ашладисване.Никога не бих взел от тия нищо ,даже  безплатно.

   Вчера говорих с агронома, намерил ми е конференция, може да засадя още една сиси, а имам вече и абат фетел.Евентуално мога да взема една много ранна круша за да имам плодове още от юни -юли.А за зимата основно ябълки.Също така човека ще ми достави и пилот, пинова,флорина и ревена.Може би само последната няма да я засадя, защото  укр. и руски клипчета в youtube  я определят като не особено вкусна.Ще изчакам с аз. круша, че и този пенков има доста нег. коментари.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, tsankov написа:

Никога не бих взел от тия нищо, даже  безплатно.

Аз не съм вземал много от тях, но примерно от асимините не бях доволен, и най-вече от отношението им като им писах. Дръвчето едното беше брак. Вече пет години се мъчи. Не е умряло, но аз го взех уж за по-скоро да имам плод от със семенаците. После вземах бадеми и бяха хубави растения, но вървят лошо. Според мен почвата при мен не е много подходяща за подложките бадемови, липсва адаптация. Но доста хора са им набрали. При тези цени материалът трябва да е превъзходен или поне едно ниво над другите. Отделно понякога и сортовете не отговарят. Но аз от всички дръвчета, които съм садил, единствените, които загинаха на първа година, бяха тези с много осакатени корени. Включително някои, които ги бях вадил аз в един камънак :)

Ако Ви се чака за японска круша до есента, бих могъл да пробвам да присадя една Хосуи. Но ще е на дива круша. На дюля не зная колко успешно става.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване