Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Евгени

Райска ябълка

Recommended Posts

Ру®
преди 36 минути, Panik написа:

не знам дали вече са се дръпнали соковете надолу...или трябва да чакам още.

Според мен, ако са му опадали листата - са се дръпнали, т.е. може да режеш смело! 

 

 

(И престани да се фукаш с кофичките от кисело мляко, щото ще ви спра Хармониката! ;-))

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз режа напролет, от март натам. Не бих правил резитба сега, освен ако не отбирам калеми. Може да изгубиш пъпките на върха след резитбата. Също според мен това увиване е прекомерно. А и как така мръзне до долу, а даже плодове имала?

Може би мястото не е подходящо? Какво е изложението? Течение има ли?

Имаш ли снимка на листата? Очевидно не избива от подложката или тя е каки. Също, нямаш ли проблем със снега с тия покривала и кофички?

Райската ябълка не е тропическо растение, че чак такива грижи да й трябват като палма, банан или манго през зимата. Все пак добре не се отказваш.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

И при мен има едно чудене тези дни, понеже ми подариха една райска ябълка Джиро (от безтаниновите) - да я тествам в моите условия. Тези мръзнат при минус 17-18 поне на книга. И се чудя сега де я слагам. Нямам защитено и топло място. Там където мисля е защитено от запад и ветровете оттам и донякъде от северозапад, но от север и североизток е открито. Мога да я сложа на малко по-слънчева позиция и да я грее повече от юг и запад, но север ще е хептен незащитена. Не е оптималното място. По-добре беше някъде пред южна фасада, но няма. Ако натрупам няколко големи камъни около нея, дали би помогнало да вдигне малко минималните температури? Стена не мога да зидам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

@Славянски Какво значи че мога да изгубя пъпките по върха? Тия най близо до среза ли? Или...? За плодовете...всъщност май не описах правилно събитията. Мръзнеше всички години, дори и след увиването със стреч фолио и листа. След което се отказах да я увивам....и по миналата зима не замръзна. Тогава цъфна с 5-6 цвята, но опадаха. Тогава си рекох: сега както оживя и се вдърви...ако я опазя още 2-3 години и може да станат работите. Затова и направих якото засипване и увиване с 2-3 слоя агрил. Тази година пак цъфна и задържа 1 плод до размер 5-6см който после падна. Та съм решен  и тази година да дам всичко от себе си пък ако оживее е по вероятно после сама да се справи (ще я завивам докато мога!). Мястото че е кофти - кофти е, ама само там имах свободно място....на 3-4м от северната страна на къщата. Течение...май да. Със снега нямаше проблем....палатката е остра и не се задържа много многоlarge.IMG_0605.JPG.953fa7d68873b692b8d5572670ff2078.JPG

Ето я и райската ябълка....малко извън снимката защото не тя е фотомодела ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

...и ето как я зазимих....

large.IMG_20201128_144756.jpg.ea82e5eccc3ce3f443b6173920920f6c.jpglarge.IMG_20201128_151313.jpg.a946e71767e87b02edc7ad14193fd98d.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza

Ето го и моят опит за зазимяване. Около присадката насипах трици от резачката и ги покрих с найлон да не ги вали и замръзнат.

IMG_20201128_103123.jpg

IMG_20201128_103827.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza

После набих три винкела и завързах дръвчето да стои изправено, и опаковах с найлон за вятъра. Дано оцелее и се аклиматизира, защото трети опит за отглеждане на райска няма да има!

IMG_20201128_110802.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Имам два бебешора от пролетта, много мижави спрямо вашите. Но съм ги оставил непокрити. Ако оживеят, ще им пиша - браво. :))

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Тези найлони дано не ви изиграят лоша шега, защото те задържат и голяма жега и влажност. Райската ябълка се разбужда при сто часа над седем градуса, което може да я убие, ако е твърде рано.

Аз моите не успях да ги увия. Дано успея след разтопяването на снега. Но Росиянка няма да увивам. На Костатите основното стебло плюс младите фиданки, които са по-малки от вашите. Мисля да ползвам клечки, папрат и треви и ще направя снимки. Досега не са ми мръзнали с такава защита, но и зимите не бяха тежки.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

@Славянски Говориш в множествено число за увиването с найлони. Само да кажа че мойта е увита с агрил, а не с найлон. Той си диша....е вярно че са 2-3 пласта, ама пак си диша. Единствено се чудя при такава палаткова конструкция дали трябва да има листа в основата или не. От една страна предпазват корените и основата на стъблото, но от друга спират топлината от земята която иначе би затопляла горната част на палатката. Но...ще разбрем напролет. Миналата година поне процедурата беше успешна.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Да, дишащата материя е по-добре според мен. Няма да има чак такава температурна амплитуда и няма да задържа конденз и вода. Дано удържи на снега. Аз лично нямам време да се занимавам с кофички и прочие на всяко клонче, гледам да опазя стеблата и по-дебелите клонки. За смокините повече ще се постарая. Може да използвам съвета на Боби за слагане на неугнил оборски тор около дръвчето, но достатъчно далече от стеблото. Поне за безтаниновата и за сортове Сайо и Хиакуме, които са ми по-хилави и рискови. Но това са експерименти. За сорт Росиянка не планирам никакво завиване и увиване повече, все пак расте успешно в Северна Украйна и Русия. Вирджинките имаха някои проблеми (конкретно една, подобно на твоята, Паник), и тая година ще я завия да видим дали ще е по-добре. Като са млади не са постигнали максимална студоустойчивост.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

@MarangozaАз доколкото помня си в Пазарджик или около Пазарджик, а там съм виждала много райски ябълки. На мястото ти духа особено ли? Защо трябва да защитаващ дървото?

Аз съм много мераклия да засадя, ама не остана място. Тоест място има, ама е пътя за влизане на багер и камион, та сега нищо не мога да сложа.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza
преди 37 минути, Venetka написа:

@MarangozaАз доколкото помня си в Пазарджик или около Пазарджик, а там съм виждала много райски ябълки. На мястото ти духа особено ли? Защо трябва да защитаващ дървото?

Аз съм много мераклия да засадя, ама не остана място. Тоест място има, ама е пътя за влизане на багер и камион, та сега нищо не мога да сложа.

 

 

Ябълката е в Калугерово на 18 км.северозападно от Пазарджик,в селски двор ограден с кирпич.Би трябвало да е защитена,но преди две-три години първата измръзна. Има едно постоянно въздушно течение от северозапад по течението на Тополница и през зимата когато духа е студено.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Днес след почти цялостното стопяване на снега се хванах да увия райските ябълки. Имах време само за една, но тия дни ще го направя и с другите, които са по-уязвими. Сортът Джиро е безтанинов и нямах намерение да го отглеждам, но ми го подариха да го пробвам в моите условия в Балкана. Посадих го преди снега, но не му бях сложил кол. Разбира се, някакво животно го беше бутало и разбутвало и тъпкало пръстта, та беше полегнала на 60 градуса, но не е наранена. Сложих колче:

Photo0199.thumb.jpg.1c638ce32171848a8a8c4ecfb97d9d5d.jpg

Мястото е до гора в края на една ливада, защитено е от дърветата от запад и северозапад. Има доста папрат наоколо. По идея на Боби натрупах малко неугнил оборски тор около него, но без да го допира, а и малко пръст преди това до нивото на присадката.

Photo0198.thumb.jpg.f13d6234761342c5d6a9f9b33a9d651b.jpg

След това нарязах габърови клонки, които забих и привързах около фиданката. Принципно може и повече.

Photo0200.thumb.jpg.cb6354c0a3c2ad64e3ae66e8645e2364.jpg

Планирах да добавя слоеве папрат и трева, но понеже папратта беше изобилна, ограничих се с нея. Отгоре му турих шапка от чувал от жито:

Photo0202.thumb.jpg.a57749d6626188d4e54af57f28cfa9d6.jpg

Ще го пази от директно зимно слънце и от намокряне, и от напукване на кората, и от ранно разбуждане. Надявам се гъстия слой папрат да го пази заедно с клонките и от северните и западните ветрове. Принципно, треви може и да добавя, но не съм сигурен, че има нужда. Цялото опасване е около педя. Надявам се и торът да хвърля малко топлина като за първа година. Предни зими правих подобни завивания, но с пирей и клечки от аморфа и бъз. Не са ми мръзнали, но и зимите бяха по-меки.

Цялата операция трая около двайсет минути, с ходенето до там, вземането на тора и връщането (мястото е на около 150 метра). Наблизо имам млада Костата и вирджинка Пийпър, които ще увия по същия начин. Една малка вирджинка от семе изкара миналата зима без поражения и без защита на няколко метра от безтаниновата и не мисля да я увивам засега.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Линк към една прясна дискусия на английски за безтаниновите, таниновите и другите сортове райски ябълки, със семена, без семена и прочие. Също идеи за сушене. Не знам @Варела какво направи с неговите, но казват, че при сушене дори стипчиви и твърди плодове стават сладки. Аз суша две повече от седмица, но ще ги чакам поне още седмица или две. Бая се свиха.

https://growingfruit.org/t/non-astringent-persimmon-reccomendations/32503/22

Като цяло отзивът е, че таниновите сортове имат по-комплексен и богат вкус като узреят, докато безтаниновите са твърди и сладки, но не особено вкусни. И те може да се чака да поомекнат. Ако човек иска хрупкави плодове, няма избор, но ако няма против райски ябълки по-меки от домати - такива са повечето сортове. А и някои танинови са по-твърди като са готови от други. Примерно, Хачия са съвсем меки.

Аз имам две щайги и ги мъча да зреят, но очевидно им е студено. Отядох си полустипчиви райски ябълки :(

Имам и сорт Сайо да увивам, че е съвсем тъничка. За нея има добри отзиви (и като студоустойчивост даже). Тепърва ще я пробвам, живот и здраве.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Имам една хачия и съм я взел за сушене. Но ще й трябват няколко години, докато има какво да суша, ако оцелее. :))

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
преди 7 часа, Славянски написа:

Не знам @Варела какво направи с неговите, но казват, че при сушене дори стипчиви и твърди плодове стават сладки.

Тя беше на комшията.. ама я отряза:wacko:.. но точно така си става при сушене.. 

Сега там където са капали има 4-5 семеначета.. явно в квартала е имало друга която е опрашител и са връзвали тук там семена..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Славянски, спред мен да се режат райските ябълки и да се сушат в дехидрататор е като на морските хора да им дадеш шаран за Никулден...

Целият смисъл се губи. Когато е цял плода, отвътре става като локум и въобще си е деликатес. 

Да не говорим, че тези портативни дехидрататори са много несериозен уред за хора, които имат градина с плодни дървета. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, Димо 33 написа:

Славянски, спред мен да се режат райските ябълки и да се сушат в дехидрататор е като на морските хора да им дадеш шаран за Никулден...

Целият смисъл се губи. Когато е цял плода, отвътре става като локум и въобще си е деликатес.

Ти не разбра. Суша ги цели и това ми е идеята, не в дехидрататор. Гошев беше дал пример как се белят и нанизват. Моите стоят близо до печката. В темата във форума по-горе има едно видео, където човекът ги е окачил с конче по единично на едно стелажче. И те се свиват. В сърцевината си остават меки обаче. Не съм опитвал. Хубавото е, че става и с неузрели. Моите стават кафеви отвън.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, Варела написа:

Тя беше на комшията.. ама я отряза:wacko:.. но точно така си става при сушене.. 

Сега там където са капали има 4-5 семеначета.. явно в квартала е имало друга която е опрашител и са връзвали тук там семена..

Комшията какво сложи на нейно място? Райграс или нещо декоративно? Беше ли болно дървото? Аз тук садя и ще чакам още години, а други секат готовото.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване