Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Мотики и други градинарски инструменти

Recommended Posts

stef.an
преди 1 час, Димо 33 написа:

А, защо не изкорени дърветата, ами ги остави да ти усложняват живота?

На конкретното място можеше, наистина,  докато имаше строителна техника при копането на основите, но тогава не съм го мислил, а и бързо се превърна на складова площадка за арматура, дървен материял, кофражни плоскости и какво ли още не.  Но това е парче с размери приблизително 5х15. В останалата част от двора има дървета на ключови места, които не бих изкоренил - дюли, сливи, орехи и един дъб; орехите са повечето по периферията, но дюлите са разположени по-централно и объркаха маневрите на трактора когато беше наличен.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

@stef.an , мии продължавай да го мислиш за на есен, да речем. Защото: къпинИ, дюлИ, орехИ.... Ти друго няма ли да садиш? :) Дъбът е добре, но само ако не пречи. Сливите също са според зависито.

Освен заетото място имах предвид хвърляната сянка, а под орехите дори бурените спират да виреят.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 14 минути, stef.an написа:

На конкретното място можеше, наистина,  докато имаше строителна техника при копането на основите, но тогава не съм го мислил, а и бързо се превърна на складова площадка за арматура, дървен материял, кофражни плоскости и какво ли още не.  Но това е парче с размери приблизително 5х15. В останалата част от двора има дървета на ключови места, които не бих изкоренил - дюли, сливи, орехи и един дъб; орехите са повечето по периферията, но дюлите са разположени по-централно и объркаха маневрите на трактора когато беше наличен.

Става дума за вече отрязаните. Може да викнеш някой с багер да изкопае пъновете и да работиш спокойно. Разправия е, но после ще ти е лесно. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
stef.an

Благодаря, @Димо 33, @Лозето ме наби!, за коментарите които дават храна за размисъл! Добре е за човек да чуе различни мнения и да реши как да действа! Но тук мисля отклоняваме разговора в друга посока (аз само исках да пиша за вилата и кирката :) ). Но конкретно на върпоса на Лозето относно саденето - ще садим и друго, но още не му е дошло времето при нас - място за него има подготвено от лани. 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Като чуя вила и кирка ми се изправя косата, почти като да ходиш на война. Не, че съм слаб физически, просто не бих си го причинил. 

Ако едно място не може да се работи с мотика, значи иска почистване и заораване на компост от Долни Богров, до придобиване на желаната структура. Имам предвид само в обработваемите лехи, не на всякъде.

Тука ги гледам как се мъчат и три години ме убеждават, че са много напредничави, но не ми звучи убедително. На моето място имах проблеми да го прекопавам, сложих компост в лехите и сега буквално се разхождам с мотиката, което е два пъти годишно. Просто удоволствие. 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
преди 5 часа, Боби Димитров написа:

Е то и моите се кривят, но проблемът е, че примерно Фискарската се спраска при вече закривен зъб и копане, а Гардената се накриви така един път че директно се спраска след главата. Лидлската се криви обикновено среден зъб, защото ми заклинва корен между 1 и 2ри... Но не е драма, имам тригодишна такава, само тя си знае какво е изяла. Глиганът е добър, но ми е много тежък за това, за което ми трябва. А гренлинет версията с 2 дръжки пък не върши работа за целта, тя е за друга цел.

В работена почва, не мисля, че някога ще огънеш подобни вили за копане. Проблемът е в неработената.

Боби имаш ли снимка на тоя "глиган" да го видя как изглежда?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди
преди 1 минута, jojkata2000 написа:

Боби имаш ли снимка на тоя "глиган" да го видя как изглежда?

Жожка, ето тук: 

 

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000

А някакви отзиви за глигана след подобренията? Някой ползвал ли е тоя електроуред? Пак ли трябва да се наведеш до земята, за да обърнеш земята или вече наистина е подобрен? Може и отговор на лични ако не е лицеприятен...:innocent:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Жожка, кой електроуред? Глиганът си работи, но истината е, че всяка различна почва иска различно отношение. Не може всички почви по цялата земя, без значение от употребата, да са еднакви и да се използват еднакви инструменти от всички за всичко. Унификацията в природата е смърт. Това не значи да няма обмен и взаимстване, но начинът е да се взема само това, което работи добре в твоя контекст.

Димо, описаните от мен счупени вили и тн не са видели зор в лехите, а на места, където няма лехи, но човек иска да има нещо. За лехите инструмент от типа на гренлинет върши работа, ако ще се търси продълбочаване, а за повърхностна работа защо не и мотика, може пък и да е датска или push-pull или плоскорез.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 57 минути, Боби Димитров написа:

Димо, описаните от мен счупени вили и тн не са видели зор в лехите, а на места, където няма лехи

Аха, това по- го разбирам. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

О, аз вила не бих и ползвал. Тръгвам с кирка. Лопата за доразбиване. Купих и две по-ячки мотики, чуждоземски дизайн, които ще тествам като се размрази земята. Няма да е в близките десет дена като гледам прогнозните.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 6 часа, Славянски написа:

О, аз вила не бих и ползвал. Тръгвам с кирка. Лопата за доразбиване. Купих и две по-ячки мотики, чуждоземски дизайн, които ще тествам като се размрази земята. Няма да е в близките десет дена като гледам прогнозните.

За теб сме сигурни, че обожаваш кирката. :))

Тези мотички, ако са по- масивни, вероятно ще имат нужда от клепане. Ако е останал някой да клепа по вашият край, не му мисли много. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

А каква е разликата в резултата между клепане и заостряне?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

При клепането се нагрява и се изтегля материала с изчукване. По друг начин няма как да се получи, при дебели стени. 

При мен имам такава мотика, но още не мога да намеря кой да я наклепе и реално е неизползваема. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз мислех, че клепането е начукване с остро чукче за да се получи профил на режещия ръб тип трион за хляб - това в контекста на коса съм го виждал как се прави от един дядка...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Майсторското клепане на мотика не трябва да прави зъби, коса и сърп са друга бира.

Основното предимство на клепането е, че не отнема/хаби материал. При заточване рискуваш да прегрееш и разкалиш/отслабиш материала точно по режещия ръб. При клепането е обратно: материалът става по-твърд, макар по-крехък, но това е локално и преходът към нормалния метал е плавен.

Ако проблемът с мотиката е сериозен трябва да се нагрее при клепането, иначе ще е зор пък и твърдата и чуплива зона ще стане прекалено голяма, но това не е за човек без опит, иска си ковач.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 26 минути, Боби Димитров написа:

Аз мислех, че клепането е начукване с остро чукче за да се получи профил на режещия ръб тип трион за хляб - това в контекста на коса съм го виждал как се прави от един дядка...

Косата е тънка и не се нагрява, но при мотики и брадви не става. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
преди 11 часа, Славянски написа:

О, аз вила не бих и ползвал. Тръгвам с кирка. Лопата за доразбиване. Купих и две по-ячки мотики, чуждоземски дизайн, които ще тествам като се размрази земята. Няма да е в близките десет дена като гледам прогнозните.

Може ли снимка на мотиките с чуждоземен дизайн или линк към сайта или там откъдето си ги купил.Благодаря!

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik
преди 5 часа, jojkata2000 написа:

Може ли снимка на мотиките с чуждоземен дизайн или линк към сайта или там откъдето си ги купил.Благодаря!

 

(ако не се лъжа) по нагоре в темата мисля че има снимки на мотиките Bellota а сайта е https://arva.bg/

И да се втъкна тука да попитам знаещите и тия с опит. Става въпрос за събиране на листа есенно време. В момента ползвам един търмък  и една метална калпава малка грапа. Чудех се тия пластмасовите дето са по големи колко добре работят. Загледах това чудовище (82см!)  https://arva.bg/sawshop/bellota-3034-32-grapa-vetrilo-1

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
преди 6 часа, Боби Димитров написа:

Аз мислех, че клепането е начукване с остро чукче за да се получи профил на режещия ръб тип трион за хляб - това в контекста на коса съм го виждал как се прави от един дядка...

Съвсем арно мислиш, @Боби Димитров, по отношение на клепането, баш това е - начукване с остро чукче, като се подлага наковалня или някакъв твърд (ама много твърд) метален предмет (примерно отрязано от железопътна релса парче). И такова жуотно като награвяне по време на клепането няма.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване