Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Jimmy Stoikov
На 20.01.2024 г. at 22:23, Пламен написа:

В Ямбол, ще ги сравним да видим. Моята няма засенчване.

В какво положение е рубиста в Ямбол?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен

На единични къси плодни клончета се вижда бял бутон. Другите още не са тръгнали. Аз съм в село на 4 км от Ямбол. Разликата между града и тук е огромна. Градската среда кара дръвчетата да избързват с 10 дена поне. Оня ден ходих да видя една Киото, която живя 2 години при мен в саксия и после я засадих в двор в Ямбол. Всичко беше на бял бутон, а имаше и единични отворени цветове. При мен цъфтеше заедно с Рубистата.

  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 37 минути, Пламен написа:

Градската среда кара дръвчетата да избързват с 10 дена поне.

А сланите в града по-леко ли ги понасят?

Рубиста се води с късен цъфтеж. Значи други сортове би трябвало вече да цъфтят или във вашите условия не е голяма разликата?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен
преди 1 минута, Славянски написа:

А сланите в града по-леко ли ги понасят?

Рубиста се води с късен цъфтеж. Значи други сортове би трябвало вече да цъфтят или във вашите условия не е голяма разликата?

Води се, но не е. Няма цъфнали кайсии в селото.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)
преди 7 часа, Пламен написа:

Води се, но не е. Няма цъфнали кайсии в селото.

Интересно. Какво - във Франция е късен, а тук не? Може би тези часове (chill hours) са и малко - като за Франция - и рано се буди.

И това е в района на Ямбол. Трябва да видим и в по-студен район. @Jimmy Stoikov при теб как се равнява Рубиста като цъфтеж с другите кайсии наоколо?

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
преди 8 часа, Пламен написа:

На единични къси плодни клончета се вижда бял бутон.

И при мен образува бял бутон на места, значи вървят едновременно. Ясно, в нашата зона рубиста е в средата на март, ако зимата не е тежка и дълга.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров

В софийско съм и имам три кайсии една до друга силистренска ранна,силистренска компотна и Киото и трите са на едно положение бутон като има рядко някоя пъпка да се вижда леко беличко а на комшията на ашладисана преди три години донесени калеми от някаква кайсия казва по късно цъфтяла на същото местоположение въобще не са набъбнали пъпките.

  • Харесвам 3
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Браво на комшията! Следи какво ще направи тая година с късния си цъфтеж. Щото Киото и Силистренска компотна ги водят с късен, за Силистренска ранна не зная (но едва ли). Значи или не са баш с късен, или онази е в следваща категория. И аз до година-две, живот и здраве, трябва да мога да сравнявам цъфтежа на повече сортове. За съжаление Силистренска компотна ми загина и няма да откажа някой калем. Щото от нашенските тя се води по-надеждна.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров

Миналата година цъфтя десетина дена след мойте кайсии но незнам какъв сорт е и той не знае взел я от някаква баба от стара кайсия.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Ами има си чар и това. Може нататък да се идентифицира по време на зреене, пък може да е и някой семенак. Ако дава добър плод и задържа редовно, какво те бърка, че няма лъскаво име?

Те купешките сортове, новите вносни особено, са с "късен", "по-късен", и "най-късен" цъфтеж. Това се продава. Думата рàнен не продава кайсии.

И аз съм видял едно дърво в комшийски двор при баща ми, което цъфти сигурно седмица след нашата зарзала. Но хората живеят някъде по Варна и нямаме достъп до дървото за някой калем. Пък и баща ми не може да я издебне дали ражда въобще. Не е особено мотивиран и с набито око, вече две-три години.

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Едно резюме на сорт Киото в Украйна, Запорожска област. Човекът сравнява урожая и с на други сортове като Харкот и Харгранд. Казва, че цветовете стоят на бутон и не бързат да се отварят. Сортът плододава при тях редовно и повече от други сортове.

"Особеност на сорта (според някои градинари) - цъфтеж 2 седмици по-късно от другите сортове кайсии, което му позволява да заобиколи пролетните слани, които увреждат съцветията. Според моите наблюдения в нашия регион времето за цъфтеж е по-късно от няколко дни до седмица."

Иначе вижте за колко сорта кайсии става дума. Там виреят много. Има описания на руски и видеа. Някои от сортовете ги има и у нас.

https://www.agro-sad.com/abrikosy/

Редактирано от Славянски
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov

За мое голямо учудване, установих вчера след първите цъфнали пъпки на Рубиста, че липсва близалце в цветовете или поне аз не открих такова?

  • Объркан 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov

Амиии генетика, технологии и етс...:mrgreen:

423686993_268042196385911_7810905304512621756_n.jpg.24dcc6c49f9bdaf459589fa46a4a026f.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Това значи ли, че ядките ще са празни или безсеменни? Всичките цветчета ли са така? @Пламен и теб те тагвам.

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен

Моите не съм ги ровил, даже не съм поглеждал дали има отворени.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
преди 12 минути, Славянски написа:

 Всичките цветчета ли са така

Имаше 5 и в петте нямаше близалце, в други ще видя отново

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Това е Киото от днес. Или поне за такава съм я купувал.

Photo1196.thumb.jpg.7eacc3262cafa7c6242028af35d9262e.jpg

Това е наравно или една идея след първите джанки, което ми се вижда твърде рано за късен цъфтеж и хвърля някакви съмнения за автентичността на сорта. Но понеже дръвчето го местих зимата, нека изчакам още една година.

На другото място, където съм присадил от същия сорт и не е местено, отиваме вече към бял бутон. Няколко дни до отваряне на първа пъпка. Ориндж Ред е с по-стегнати червени пъпки, назад е спрямо тази. Но за късен цъфтеж аз си мислех поне към прасковите да отидем. То 80 процента от джанките не са цъфнали! Прочее, зарзалата на баща ми, която обикновено цъфти преди тукашните джанки и е според мен със среден цъфтеж - тя още не цъфти.

При вас Киото кога цъфти спрямо джанките?

P.S. Същевременно пъпките на Харлейн (Harlayne) са доста дребни и далеч от цъфтеж. Дори по-назад от другата Ориндж ред. Ако Киото е с толкова късен цъфтеж, би трябвало да е след Харлейн си мисля. Въпреки че украинецът във видеото каза, че Харгранд била малко по-късна. Трябва да видя двете канадски помежду си как се равняват. Но при всички положения цъфтеж с и преди джанките не ме удовлетворява.

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)
преди 8 часа, Славянски написа:

Същевременно пъпките на Харлейн (Harlayne) са доста дребни и далеч от цъфтеж.

Попрочетох тук-там за цъфтежа на Харлейн. Ами наистина е много късен (тя и зрее късно). В един форум бяха дискутирали цъфтежа на много сортове в САЩ и ето какво е писал един човек:

"Имах страхотни резултати със Zard. Определено това е най-късно цъфтящата ми кайсия от около 20 сорта, Harlayne и Precious са вторите най-късни."

Ето едни записки за фазата на цъфтеж към 18 април (не зная точната локация, трябва да проверя):

91AD19A4-C629-436A-ABD6-A37DAA5D0EBF.thumb.jpeg.29b4e130f82b5cf2afadc114cbc5763e.jpeg

Full bloom - изцяло цъфнала

First white - на бял бутон

First pink - розов бутон ли се казва? (Red calyx е другият термин.)

Прави впечатление, че докато някои са цъфнали на 40, 60, 80 процента, други са на бял бутон - 10, 30, 50 процента, а последните три сорта са на розов бутон още.

Тъй че Харлейн, която ми беше препоръчана от @peterstamov, не е случаен сорт. Отделно канадските са устойчиви и на болести. И е възможно Киото да цъфти малко по-рано, но чак пък с джанките...

Има и една таблица от Боб Първис, който е в Айдахо и се занимава с много сортове кайсии (разсадник). Там се вижда разликата между ранни и късни. Не е много за първи цвят (3-5 до 7 дни), но някои минават за две седмици, други за три и разликата при изцяло разцъфнали е до 12 дни между ранни и най-късни, като някои прецъфтяват за 14, други за 21 дни. Там вече се натрупва разлика. На база на четено тук и там бих казал разлика от седмица до две между ранни и късни. И вече има значение и какъв процент от цветовете се отварят по-късно на база лятната резитба.

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
Отговорено (Редактирано)
На 7.03.2024 г. at 10:32, Jimmy Stoikov написа:

За мое голямо учудване, установих вчера след първите цъфнали пъпки на Рубиста, че липсва близалце в цветовете или поне аз не открих такова?

Ха! И аз не виждам близалце в единственото ми цъфнало за сега цветче!

20240310_111246.jpg

Редактирано от Ру®
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
преди 43 минути, Ру® написа:

Ха! И аз не виждам близалце в единственото ми цъфнало за сега цветче!

 

Аз обаче намерих в доста цветове близалце, оставам с впечатление, че има мъжки и женски цвят

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване