Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

peterstamov

Lady COT, BERGE COT, ROUGECOT  - засадих тази година. И други, от Малчеви всички ми изсъхнаха. Харлейн дано ми пазят, че като споменеш и хората преписват - накрая няма да има за нас! :grin::mrgreen:  Дано да го бива материала тази година!!!:tounge_wink:

 

Все си мисля, тез подложки джанки дали не избутват цъфтежа към по-ран!?

Редактирано от peterstamov

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 24 минути, Славянски написа:

 

@Kalam Mekhar не може ли да й присадиш друг сорт или сортове евентуално след яка резитба?

Дървото е доста старо. От подложката, тази година почнаха да излизат издънки от джанка, което е още една причина за премахване. Двадесет години това не е ставало и предполагам, че нещо не е наред с него. Последните години в градината ми има много щети от дървояди. Мога да ползвам и някоя от издънките за присаждане, но, една праскова ще заема по- малко място и ще ражда по- редовно. От пет праскови, тази година нямам нищо, но, един съсед има семенак, който не пропусна и тази година, въпреки априлските студове.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 1 час, peterstamov написа:

Все си мисля, тез подложки джанки дали не избутват цъфтежа към по-ран!?

Според мен и двете почти по едно и също време, така, че се съмнявам да причиняват подраняване на цъфтежа. Първо е дрянът, след това са бадемът, кайсията и джанките. Но, дрянът цъфти през продължителен период от време.

Ако има такова влияние на подложката, да взема да присадя Виолетова от Солие на подложка Мичуринска 10, за да ми ражда през Август.  Както казват хората - "А, дано, ама надали".

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 4 часа, peterstamov написа:

Lady COT, BERGE COT, ROUGECOT  - засадих тази година. И други, от Малчеви всички ми изсъхнаха. Харлейн дано ми пазят, че като споменеш и хората преписват - накрая няма да има за нас! :grin::mrgreen:  Дано да го бива материала тази година!!!

Аз пролетта посадих Harcot от разсадник Пламен Пенков. Засега върви добре. Имам и Силистренска компотна, Фаркло, Киото, зарзала и една неизвестна. Засега обаче не са цъфтели. Комшията взе Фарбали, която уж била късна. Надявам се догодина да цъфтят и да мога да сравнявам. Не за реколта, щото са малки.

@peterstamov a ти тези сортове откъде се сдоби с тях? В момента какви имаш? Щото май и твоите късни слани правят случая ти подобен на @Kalam Mekhar ?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov
преди 2 часа, Славянски написа:

 

@peterstamov a ти тези сортове откъде се сдоби с тях? В момента какви имаш? Щото май и твоите късни слани правят случая ти подобен на @Kalam Mekhar ?

От Кондю и Гошев - вървят добре. Какво ще излезе е съдба! :smile:  По-стари имам Рубиста и някаква, която бащата е садил. Цъфтят за 8-ми Март. Тези горните по каталог ги дават края на Март, където и да се намира Ним във Франция....... https://www.cot-international.eu/media/2020/cot-catalogue-fruitier-gb-2020-bd.pdf

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ним е зона 9а, т.е. минимални минус 3-6 и нещо градуса. Почти като при теб. Но ако в зона девет цъфти толкова късно, при мен в зона 6b трябва да е доста добре. Свиленград в коя зона попада? 7-8?

Французите очевидно имат доста по-меки зими, поне на пръв поглед, щото не знам как се усеща с влажността.

http://acclimatons.com/climat-evolution-des-zones-usda/

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Чета сега за сорт Харлейн. Води се най-корав от една серия селектирана в Онтарио, Канада. Обаче канадците пишат, че има нужда от опрашител. Какъвто аз нямам наблизо. Иначе по Еуропата пише самоплоден:

http://www.lubera.co.uk/plants/fruit-trees/apricot-trees/apricot-varieties/apricot-harlayne-self-fertile

По съм склонен да вярвам на северноамериканските източници.

https://www.brambleberrypermaculture.com/2020/02/28/harlayne-apricot/

Ще трябва да й вземам другарче. Може би още една Киото. Или да присадя втори сорт в короната?

Някои добри съвети за садене на кайсии:

https://web.extension.illinois.edu/hortanswers/plantdetail.cfm?PlantID=627&PlantTypeID=11

От една страна да я садиш на северно изложение, от друга на високо и открито, че да не я удря сланата. Къде е сечението? Моето място е в края на ливада до гората, където сланата трябва да е по-слаба. Огрявано място от изток. Иначе знам, че в долната част на селото, където зимата слънцето се показва късно, дори сливите не ставали.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov

Да допълня поста ти с един линк от немски форум...

https://forum.garten-pur.de/index.php/topic,55236.0.html

https://www.baumschule-horstmann.de/aprikose-harlayne-65_63094.html

Много ми харесоха дръвчетата Харлейн, които ми изпратиха Малчеви тези дни! Дано се прихванат добре и сорта да отговаря!

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
На 12.10.2020 г. at 15:30, Славянски написа:

Аз пролетта посадих Harcot от разсадник Пламен Пенков. Засега върви добре.

Бих ти препоръчал да изчакаш, докато роди, преди да обявиш сорта.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 13 минути, Kalam Mekhar написа:

Бих ти препоръчал да изчакаш, докато роди, преди да обявиш сорта.

А, дано! Въпреки че с толкова много сортове е трудна идентификацията. Но със смокините ако бъркат сериозно, нали...

Иначе от немския на разсадник твърдят, че е самофертилна:

"Der Baum ist selbstbefruchtend, er benötigt keine anderen Aprikosenbäume in der unmittelbaren Nähe."

A, дано са прави! И в един канадски източник не ги редяха с нуждаещите се от опрашител. То по принцип кайсиите нямат нужда.

И моето дръвче е прилично. Ще отбера и два-три калема. Досега върху джанка кайсия и праскова присаждам с точно нула процента успеваемост.

@peterstamov а Лейди Кот защо я избра? Имам възможност да я взема и нея. Бержекот цъфти много късно.

https://www.dalival.com/abricots/lady-cot-c-o-v-2/

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

Смокините при него нямат проблем с идентификацията - Селесте Брънсуик, Блек Джак Брънсуик и така нататък. А, на самофертилността не отдавам голямо значение. По моя край, почти във всеки двор има по някоя кайсия на други ентусиасти. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov
преди 1 час, Славянски написа:

 

@peterstamov а Лейди Кот защо я избра? Имам възможност да я взема и нея. Бержекот цъфти много късно.

 

Пробвам да има. Самоопрашващ се сорт със почти късен цъфтеж, а зрее по-рано. Във Франция по хиперите .....

67258121-435226880406584-617744309953547

67293320-879720432389416-579936851872186

 

Кот интернешанъл държат правата...

https://www.cot-international.eu/media/2020/cot-catalogue-fruitier-gb-2020-bd.pdf

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

От каталога виждам, че разликата между цъфтежа на ранните и късните сортове е две-три седмици, понякога и повече. Това не е малко. За Франция цъфтеж от началото на март до третата третина на месеца. При нас трябва да е по-късно. При мен поне. Ако цъфти след 10-15 април, мисля, че има шанс. Дори за Лейди Кот е полукъсен, но пак три седмици след ранните в конкретната година. Не е разлика от три или пет дни.

При вас кога е оптимално да цъфти кайсията, че да избегне сланите? Гледайки разликата при джанките от две седмици между мен и при дядо ми, зарзалата му трябва да цъфти края на март ако беше тук, което си е рано. Очевидно е ранна и нищо чудно, че и в ниското не задържа.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov

Слана има и при плюсови температури. Под нулата си е мраз. Цвета и плодниците издържат малко под нулата - обобщено, нещо подобно на -2,2°С

При мен което цъфне в началото на м. Март мръзне. В началото на м. Април е ОК. Семковите завързват при мен защото цъфтят след костилковите. Стенли завързва, а Чачачнската цъфти по-рано и няма плод. Някви късно цъфтящи череши имам и те имат от време на време!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Не върви работата с кайсиите. Мисля, че цитоспороза им вижда сметката. Изсъхнали клонки и проблеми по кората. Сорт Силистренска компотна го пиша заминал след две години мъка. Дори да избие нещо от стъблото, не го виждам. Други два сорта имат по едно-две жизнени клончета, сухите ги махнах. Но трябва да взема някакви мерки, иначе няма да напреднат. Пръсках ги със зелен камък зимата и ги и полях. Но не знам как да им помогна. От старите сливи ли се прехвърля на младите фиданки и вървят слабо едно на ръка, ами и съхнат клонки?

Една от прасковите има подобни проблеми, но тя е по-голяма и мисля, че ще ги превъзмогне.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov
преди 1 час, Славянски написа:

Не върви работата с кайсиите.....

Отдавна градя едни съмнения относно дали джанката е подходяща за кайсия. Myrobalan 29C за мен си е също джанка, макар и да казват, че не е точно и т.н.  Тези дни Гошев препоръча една книга за овощарство от 1942 година, и о изумен се оказва точно в това в което се съмнявах!  Нямам време сега. По-късно мога да пусна текст от книгата, но вътре си пишат хората, че джанката не е много подходяща основа за кайсия!!!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ами факт е, че дядо ми има зарзала от костилка и стана голямо дърво. Там проблемът е ранният цъфтеж. При мен от кайсиите най-добре върви засега зарзалата.

При баща ми сложихме Мъркулещи и Силистренска компотна, като първата загина още първата година (май не потръгна), а втората едва се държи. Може би имах по-големи очаквания за кайсиите. Мислех, че проблемът е в цъфтежа, а те не могат и до там да стигнат. Една праскова на джанкова подложка също даде фира миналата пролет, джанката е жива. Биоземеделие в действие.

Ще трябва да се изучава повече тематиката. Щото аз си виках, че е по-добре да ги насадя да вървят, ама като не си положил необходимите грижи и ти загинат, де е файдата?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov

Из ръководство по овощарство 1942......

 

влияние1.jpg

влияние2.jpg

джанката1.jpg

джанката2.jpg

зарзала.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov
На 21.11.2020 г. at 14:48, Славянски написа:

От каталога виждам, че разликата между цъфтежа на ранните и късните сортове е две-три седмици, понякога и повече......

Виж какво си мисля, като не знам дали съм прав?

Ще създават сортове. Слагат костилките в редове и номера. Записват резултатите: качество на плода срокове на зреене, срокове на цъфтеж и т.н. Да но тук са на собствен корен. Разнасят се калемите от избраните сортове по света и хоп на джанка, която е една от първите, които се събужда. Вероятно допринася за изравняване на цъфтежа, ако е имало някаква разлика де. Търсиме сега костилки от истински късно цъфтящи кайсии, правим подложки и на тях слагаме благородния сорт - етова дали е пробвано от някой разсадник не знам!?

Без име.jpg

Цъвти или цъфти?

 

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 48 минути, peterstamov написа:

Виж какво си мисля, като не знам дали съм прав?

Ще създават сортове. Слагат костилките в редове и номера. Записват резултатите: качество на плода срокове на зреене, срокове на цъфтеж и т.н. Да но тук са на собствен корен. Разнасят се калемите от избраните сортове по света и хоп на джанка, която е една от първите, които се събужда. Вероятно допринася за изравняване на цъфтежа, ако е имало някаква разлика де. Търсиме сега костилки от истински късно цъфтящи кайсии, правим подложки и на тях слагаме благородния сорт - е това дали е пробвано от някой разсадник не знам!?

Никой не ти и казва какви са подложките, ако не питаш специално. И обикновено са джанка. При мен е по-влажно и това би дало някаква по-голяма устойчивост на почвена влага, но за мръзненето какво да кажа? Лятото се развиваха нормално, сега гледам сухи клонки, без да са набъбнали пъпките.

Костилки от късно цъфтяща кайсия или зарзала и сорт и на двете подложки и може да се правят някакви изводи. Аз пробвах да сея костилки, но нищо не покара, а един семенак се мъчи две-три години и загина. Снегът все го чупеше до земята. Та за момента не мога да пробвам. Заложих зарзали, но ядките са отпреди две-три години и може и да не никне нищо.

Цитат

Без име.jpg

Цъвти или цъфти?

Най-вероятно с "в" е по стария правопис от преди 1940 г.

@peterstamov а при теб как презимуваха дръвчетата?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване