Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Georgi

Вайро и Маринада - и двата сорта цъфтят обилно около седмица след прасковите. На Вайро по му се отразяват късните слани, влиза по-късно в плододаване и има по-силен разтеж. Резитбата при Маринада е съвсем минимална, дървото е доста компактно. При Вайро си трябва резитба, включително и лятна. Имам и Солета, но не го препоръчвам - прекалено буен разтеж и по някаква причина огромна част от цветовете остават неоплодени. Ще изчакам втората половина на Март и ще го прекръстя на Маринада.

 

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 18.02.2023 г. at 8:06, Georgi написа:

Имам и Солета, но не го препоръчвам - прекалено буен разтеж и по някаква причина огромна част от цветовете остават неоплодени.

Дали не цъфти по-рано и това да е причината? Трябва да се прочете кой сорт е подходящ за опрашител на Солета също. Аз при родителите ми садих двойка Маринада и Солета. Досега не са плододавали за две години. Но имаха цветчета.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
преди 6 часа, Славянски написа:

Дали не цъфти по-рано и това да е причината? Трябва да се прочете кой сорт е подходящ за опрашител на Солета също. Аз при родителите ми садих двойка Маринада и Солета. Досега не са плододавали за две години. Но имаха цветчета.

Не е това. И трите сорта, които цитирах цъфтят в рамките на два-три дена, и трите се самоопрашват. Не знам каква е причината, но повече няма да я чакам. А иначе Маринада ми дава плодове от две годишна, Вайро от три годишен.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo
На 18.02.2023 г. at 8:06, Georgi написа:

Имам и Солета, но не го препоръчвам - прекалено буен разтеж и по някаква причина огромна част от цветовете остават неоплодени. Ще изчакам втората половина на Март и ще го прекръстя на Маринада.

Тъй като ти си опитен градинар и овощар, а и не изглежда като прехраната ти да зависи от бадемовите ядки, бих ти предложил следния експеримент: да присадиш калеми от Маринада и Вайро върху Солета, както и калеми от Солета върху Вайро и Маринада. Предполагам, че заради конкуренцията на другите клони, новоприсадените калеми е доста трудно да се "подкарат" и поддържат, както и че има и други предизвикателства, обаче ти си правилния човек за изпълнение на този експеримент. Също така съм сигурен, че и у теб любопитството е силно развито ;) . Иначе винаги можеш да прережеш ствола на Солета и да присадиш по-късно, след края на експеримента. Е, да, ще имаш повече занимавка и по-неприятно изглеждащо присаждане, защото след две години примерно ствола на Солета ще е станал по-дебел, но все пак, какво мислиш?

Също, ако е удобно, искам да те питам в кой район на България са ти бадемите и случайно имаш ли датите на пика на цъфтеж (техния или на праскови)  записани в дневник, примерно за 2022?

Използвам случая да ти благодаря за съветите включително и видеото, за лятно присаждане (на пъпка) на праскова върху джанка! Тези присадки, които направих най-рано тогава -- веднага след като прочетох мнението ти, изглежда че са се хванали успешно. Надявам се, следващите сезони, да успея пробвам и бадеми върху някои прасковени междинници... за експеримента :D. Иначе и аз си купих, тази зима, Маринада и Солета (само тези бяха налични от съответния разсадник) и още чакат реда си във временни дупки.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi

Благодаря за мнението ти за мен. Нямам доходи от градината си, влагам повече от колкото плучавам, но там се отървавам от натрупания стрес.

Миналата година прекръстих едно Вайро на Маринада и резултата беше доста силен разтеж и почти няма заложени плодни пъпки, което ме разочарова леко. Мисля имам видео за това дръвче. Тази пролет както писах по-горе Солета ще стане Маринада. Идеята ми е да имам няколко Маринада и две Вайро, да помагат в опрашването. 

Градината ми е в едно село между Шумен и Търговище. Статистика за 2021 и 2022. Вайро от 21 и горното от 22 се оказа Солета.

 

image.png.af86769254cb379e23e3eff5d90041e8.png 

image.png.442e3abfee592fc09bc6caacc435efcd.png 

Правих присадки на Маринада върху праскова от костилка, става много добре, дръвчетата ги подарих. Солета върху джанка също става много добре, Маринада върху джанка не се получава. В момента имам четири саксии на прозореза, бадемови семенаци, тъкмо се показват от почвата, ще са готови за будна пъпка в началото на Юни. Само място няма, може съседите да се облажат. :grin: Миналата година направих две дръвчета също върху бадемови семенаци (имам видео по темата), успешно засадени през Септември.

 

 

 

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

Цъфтят пък да видим Сложих им яра мила комплекс по една шепа на дръвче

viber_изображение_2023-03-14_17-26-20-450.jpg

viber_изображение_2023-03-14_17-26-18-974.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д
преди 4 часа, kokorko написа:

Цъфтят пък да видим Сложих им яра мила комплекс по една шепа на дръвче

viber_изображение_2023-03-14_17-26-20-450.jpg

viber_изображение_2023-03-14_17-26-18-974.jpg

На каква надморска височина са? Моите са на 650м, Маринада тръгна леко, а Пента само пълни пъпки.

Маринада

image.thumb.png.517c2e579b2af8a52c79f2998cf3f787.png

 

Пента

image.thumb.png.faebe935b35d3527e745212e5b5c0897.png

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

При мен Маринада върху джанка мисля ще има едно цветче след втората година. Оригиналната Маринада е едвам жива, предполагам заради папрат и габъри в близост, които мъчат/задушават нея и Вайро, които са по-малки отколкото бяха при закупуването. Пента ми е най-добре, но на съвсем друго и по-чисто място. Тази година посадих и един семенак и имам още два, на които да търся място.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko
преди 52 минути, Любо Д написа:

На каква надморска височина са? Моите са на 650м, Маринада тръгна леко, а Пента само пълни пъпки.

 

 

 

около 100-150м близо до морето

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi

От днес: Маринада, Вайро, Солета.

20230317_091500.jpg

20230317_091553.jpg

20230317_091628.jpg

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Георги, коя година са садени? Прощавай, видях пак таблицата. Дръпнали са определено. Моите са пародия. Все едно сега съм ги посадил. Предполагам е до почвените условия. Слагах ги януари 2021 г., което не е толкова след някои от твоите.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

И мойте са пародия мислех си че може да и от подложката  @Georgi знаеш ли каква е подложката на твойте и от къде си ги купувал? Предполагам първит 2 лета са поливани за да се вкоренят хубаво

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
преди 11 часа, kokorko написа:

И мойте са пародия мислех си че може да и от подложката  @Georgi знаеш ли каква е подложката на твойте и от къде си ги купувал? Предполагам първит 2 лета са поливани за да се вкоренят хубаво

Да, първите две години поливам всички овошки. Не много, по 10 литра на дръвче на всеки 7-10 дена през лятото, че и до листопада ако е сухо. 

Подложките на почти всички бадеми, както и на прасковите ми, са GF677, много силна подложка. Особено Солетите не мога да ги удържа, миналата и тази година свалям по 1.5 - 2 метра. Мислех да ги правя на Маринада, но ще им дам шанс до окапването на цветовете. Ако пак не задържат плод ще режа и присаждам, имам калеми в хладилника. Впрочем силния разтеж за мен не е голям плюс, повече работа покрай резитбите. Затова миналата есен засадих две Маринади на подложка семенак, мое производство на будна пъпка, ще видя как ще е разтежа. Сега са по 30-40 см и единия има плодни пъпки вече. 

Тези от снимките са купувани от Екзотикплантс. Имам други по-малки от Фантазия. Честно казано имам резерви и към двата разсадника, но нямах избор, само те предлагат тези сортове. 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 26 минути, Georgi написа:

първите две години поливам всички овошки. Не много, по 10 литра на дръвче на всеки 7-10 дена през лятото, че и до листопада ако е сухо. 

Това си е доста поливане. Аз моите да съм ги полял, освен при посаждането, още един-два пъти лятото с по няколко литра и това първата година. Втората максимум веднъж си мисля. Но мястото е отдалечено и няма вода. На 150 метра да ми е най-близката чешма и карам с количка бутилки или на ръка с кофи. И почвата не е богата и всичко върви бавно, дори неща, които виждат повече поливки. Но определено твоето поливане е дало резултат и чак изглежда нереално колко много си ги кастрил. Аз кастря само сухи клончета на този етап. Просто няма какво да кастря. Дано направят повече от пет сантиметра прираст тая година.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

GF677 абсл нещо не ми говори е то не съм и специалист де но примерно си мисля че вероятно е див бадем А дали ако е джанка ще издържа на неполивни условия си мисля?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo
преди 4 часа, kokorko написа:

GF677 абсл нещо не ми говори е то не съм и специалист де но примерно си мисля че вероятно е див бадем А дали ако е джанка ще издържа на неполивни условия си мисля?

GF-677 (GF677) е хибрид, кръстоска между праскова и бадем. Подложките от този хибрид са вегетативни (клонови).  Изглежда, че GF-677 са най-често използваните подложки в Европа, в бизнеса, т.е. от разсадниците, за бадеми, праскови и нектарини.

Аз мисля, че семкова подложка от джанка е добра идея за бадем, но може да ти трябва и междинник, защото се срещат мнения, че бадемът директно върху джанкова подложка може да прояви късна несъвместимост, примерно 5 години след присаждането. Обаче тук @Georgi , като експерт, трябва да каже как се развиват бадемите върху джанкови подложки в дългострочен план. Както вече прочетохме, той има успешно прихващане на бадеми върху джанка, но колко години и как по-точно са се развивали присадените дръвчета, през следващите години?

От друга страна, ако тепърва ще си приготвяш семеначета от джанка, то вероятно ще е също така ефективна и семенна подложка от бадем. Тук аз опростявам прекалено много нещата, защото приемам, че на първо място теб те интересува присадените бадеми да се развиват колкото се може по-добре при неполивни условия. Съответно корените на дървета поникнали от семки са най-добри, при равни други условия -- сравняваме семенни и клонови подложки само от един и същ вид. Значение има и почвата в твоята градина.

По нашия край, Търговищки окръг и специално в моето село, почвата е типичен чернозем с тлъст слой от 80 см черна, мазна пръст и аз много си я обичам (свикнал съм с нея от детството ми). Обаче тази черна тлъста пръст идва малко тежка и лесно се сбива ако няма някакво редовно и адекватно разрохкване (например изораване). Съответно, по моя субективна преценка, корените на джанките се справят отлично с тази пръст и в най сбитото ѝ състояние. Отделно от това, когато мога да избирам между семенни и вегетативни (издънки) джанки, бих предпочел семенни джанки за подложки в моята градина.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
преди 22 часа, Славянски написа:

... На 150 метра да ми е най-близката чешма и карам с количка бутилки или на ръка с кофи. И почвата не е богата и всичко върви бавно, дори неща, които виждат повече поливки...

И при мен няма вода, на път за село има една чешма с голям дебит и пълня 6 туби от 10 л и с тях поливам. На 4-5 дена ходя и гледам едногодишни и двугодишни да не пропускам. Голям хамалък си е, но нямам шанс иначе. Почвата е песъклива и колкото и да вали, след няколко дена е сухо. По-големите дървета да се спасяват, само от валежи, но се предполага че вече са изградили добра коренова система.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
преди 8 часа, embedeo написа:

...Обаче тук @Georgi , като експерт, трябва да каже как се развиват бадемите върху джанкови подложки в дългострочен план. Както вече прочетохме, той има успешно прихващане на бадеми върху джанка, но колко години и как по-точно са се развивали присадените дръвчета, през следващите години?..

Нямам голям опит с писаждане на бадем върху джанка. Правил съм няколко присадки на Маринада и всичките проявиха късна несъвместимост. Имам успешна присадка на Солета (по-рано мислех че е Вайро, но се оказа че са ми продали Солета), която навлиза в третата си година и върви много добре. Мястото й не е добро, на края на имота, следобеда е на сянка, но стигна 3 метра и има доста плодни пъпки. Днес ще ходя там и ще кача снимка.

Ако има избор, не бих препоръчал джанкова подложка. По-добре бадем семенак, издържа на суша. Праскова също става добре, но си иска редовно поливане и няма дълг живот. Най-добре GF677, но се намира доста трудно, все на едро се предлага.

На прозореца съм подготвил четери бадемчета от костилки, Юни ще ги подкарам на будна пъпка. Присадката с бялата превръзка е Солета върху джанка, за един съсед е подарък.

20230319_090028.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

Започнах подготовката за сухия сезон. Слагам картон, дървени трици, а отгоре следва да се положи дебел слой сено, оплетено на венец. Идеята е почвата отдолу да остава влажна максимално дълго и да намаля или елиминирам нуждата от ръчно поливане.
image.thumb.png.c079c665fd08e0c7a33455bdee3acc59.png

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi

Аз още миналата година купих 100 метра нетъкан текстил за мулчиране - Агрол, така и не ми остана време да го сложа. Като гледам как вървят нещата и тази година май ще си стои в гаража. Не съм сигурен дали картона е добра идея, каквото и да са ползва трябва да пропуска водата спокойно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване