Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Славянски

Интересно, че при теб Маринада и Солета цъфтят почти едновременно. При родителите ми сложихме тези два сорта (взети от разсадник "Фантазия"). Етикирането ми липсва, но имам спомен кое дръвче къде сложих и това, което трябва да е Солета, има доста по-буен растеж и цъфти в момента:

IMG-20db92598802af5b5ac95c4546f3c837-V.thumb.jpg.348ea449e9672827648f8dee6b133915.jpg

Другото обаче сякаш е вече прецъфтяло, не се вижда идеално на снимката:

IMG-90a96bd7b62d09050c60abdfedb7c934-V.thumb.jpg.90c1c5a6ca5ed2c4806eb3de1353e2bf.jpg

Те не са обърнали внимание тепърва ли ще цъфти или е прецъфтяло, но имам снимки от началото на март и Маринада имаше доста по-набъбнали пъпки:

IMG-d6d8f9ee9fc8b49a4abc019f53ac8809-V.thumb.jpg.ade69860e4371410bf5b47574ece7805.jpg

Ще видим ще задържат ли нещо. Но нали уж Маринада цъфти след прасковите, а прасковата в момента цъфти. Освен пък още да не е цъфнал бадемът?! Ще видим другата седмица. Аз очаквах да се опрашват един друг.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
преди 15 часа, Славянски написа:

Интересно, че при теб Маринада и Солета цъфтят почти едновременно. При родителите ми сложихме тези два сорта (взети от разсадник "Фантазия"). Етикирането ми липсва, но имам спомен кое дръвче къде сложих и това, което трябва да е Солета, има доста по-буен растеж и цъфти в момента...

Тази година е доста шантава. Две години поред бадемите ми цъфтят една седмица след прасковите, сега заедно поради липсата на зима предполагам. Иначе по книга Солета, Вайро и Маринада ги дават да цъфтят в този ред през седмица, при мен в рамките на някой друг ден.

Разсадник Фантазия не произвежда испанските сортове, купуват ги от Гърция и ги препродават, сигурен съм на 99%. Преди три години взех от тях три Маринада, едната се опита да се разлисти и изсъхна. Преди две години пак взех две, едното изсъхна по същия начин, другото се оказа друг сорт и преди няколко дена го прекръстих. Така че с техните бадеми е Тото.

Солета върви доста по-буйно от Маринада, това е сигурно. 

Ще видим какво ще стане с този раненцъфтеж, в сряда срещу четвъртък прогнозата е за минус 3-4 градуса в нашия край.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Emil

Този бадем е купен за никитски. Още не е цъфнал, а прасковите са на 90%

20230326_155749.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

В коя част на страната?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Не мислех, че бадеми ще виреят на 680 м надморска височина и до сега не съм се интересувал от тях. Но като попрочетох в темата и се чудя дали да не експериментирам.. Та въпросът ми е - Късно ли е вече да поръчам и засадя 2 бадема (примерно един Vairo® и един Маринада®) от разсадник Фантазия?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ако не са се разлистили, може и да не е късно. Аз също се чудих тези дни като видях, че имат и Вайро. Трябва да говориш с тях въобще дали ги има тези дръвчета. Днес в Севлиево видях дръвчета за продан, които бяха с увити корени и не бяха тръгнали да се разлистват. Примерно кайсии. Та може и да не е късно. Не са скъпи.

При мен Маринада мисля ще има два цвята. Но първо да се уверя. Още са зелени пъпките, но не ми изглеждат листни.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
преди 12 часа, Ру® написа:

Не мислех, че бадеми ще виреят на 680 м надморска височина и до сега не съм се интересувал от тях. Но като попрочетох в темата и се чудя дали да не експериментирам.. Та въпросът ми е - Късно ли е вече да поръчам и засадя 2 бадема (примерно един Vairo® и един Маринада®) от разсадник Фантазия?

Не е късно само ако пъпките на са тръгнали, което много ме съмнява, и ще трябва сериозно поливане първите месеци. За Фантазия виж коментара ми за тях по-горе, да имаш едно на ум. Иначе по-скъпия и по-добър вариант е да изчакаш до към Май, тогава Екзотикплантс ще предложат бадеми в контейнер, поне досега винаги са го правили. Така може да се сади по всяко време, но пак със редовни поливки.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
преди 20 часа, Emil написа:

Този бадем е купен за никитски. Още не е цъфнал, а прасковите са на 90%

Или си на по-голяма надморска височина, или на някое традиционно студено място.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Emil

400 м н.в. Предбалкана, до Ябланица. Последния месец по данни от термометъра ми: максималната температура е била +23 на 25 март, минимална -6 на 13 март

viber_image_2023-03-28_09-14-04-435.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 21 часа, Emil написа:

Този бадем е купен за никитски. Още не е цъфнал, а прасковите са на 90%

20230326_155749.jpg

Ако тази му е първата година, може би затова се бави.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

 

преди 1 час, Georgi написа:

За Фантазия виж коментара ми за тях по-горе, да имаш едно на ум. Иначе по-скъпия и по-добър вариант е да изчакаш до към Май, тогава Екзотикплантс ще предложат бадеми в контейнер

Случвало ми се е да вземам растения в контейнер, които да са се оказвали извадени на гол корен и засадени в контейнера непосредствено преди да ми ги пратят.  

Някой да препоръча друг разсадник (освен Фантазия и Екзотикплантс) за бадеми?

Искам да взема само 2 дръвчета от различни сортове и да ги засадя в София (Княжево) на 680 м нмв. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Не познавам фамозните разсадници аз, но тук при нас в групата хора си взеха сорт Аспарух бадем на есен от Комосс - разсадник на моя позната до Дупница, та в сравнително студено подрилско място, което за мен е плюс. Фиданките бяха добре оформени, развити и с приличен корен.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko
преди 23 минути, Ру® написа:

 

Случвало ми се е да вземам растения в контейнер, които да са се оказвали извадени на гол корен и засадени в контейнера непосредствено преди да ми ги пратят.  

Някой да препоръча друг разсадник (освен Фантазия и Екзотикплантс) за бадеми?

Искам да взема само 2 дръвчета от различни сортове и да ги засадя в София (Княжево) на 680 м нмв. 

Аз мисля да отида до Гърция(кактов каза Георги че от там ги внасят) есента-зимата да си взема 10-на ако не си взел до тогава ше ти взема бадемчета

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 22 минути, Боби Димитров написа:

си взеха сорт Аспарух бадем на есен от Комосс - разсадник на моя позната до Дупница, та в сравнително студено подрилско място, което за мен е плюс.

Сега кажи, че и плододават тези бадеми там (до Дупница)? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 48 минути, Ру® написа:

Случвало ми се е да вземам растения в контейнер, които да са се оказвали извадени на гол корен и засадени в контейнера непосредствено преди да ми ги пратят.  

Аз точно от Екзотик плантс бях взел такова паупау с брутално прекъснати корени. Няколко години почти никакъв прираст не прави. Поне го ползвах за подложка. То важно е да се знае какви са корените. Колко време е гледано в тоя контейнер. Определено бодването в саксия позволява да пласираш стоката целогодишно, но и доста оскъпява куриерските услуги. Аз бадем бих взел на гол корен. И по-добре от испанските, които очевидно при @Жоро се представят много добре.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
преди 23 часа, Ру® написа:

Някой да препоръча друг разсадник (освен Фантазия и Екзотикплантс) за бадеми?

Освен тези два разсадника не съм чувал някой да предлага испански сортове. Традиционните сортове ги има всеки.

преди 22 часа, Славянски написа:

Аз точно от Екзотик плантс бях взел такова паупау с брутално прекъснати корени. Няколко години почти никакъв прираст не прави. Поне го ползвах за подложка. То важно е да се знае какви са корените. Колко време е гледано в тоя контейнер. Определено бодването в саксия позволява да пласираш стоката целогодишно, но и доста оскъпява куриерските услуги. Аз бадем бих взел на гол корен. И по-добре от испанските, които очевидно при @Жоро се представят много добре.

Аз не им правя реклама, даже смятам собственика им за арогантен див селянин, но на няколко пъти съм вземал от тях, поради липса на алтернатива, в контейнер и всичко е било ОК. Нектарините от видеото което качих преди няколко дена в темата за праскови са точно такива. Цъфналия Вайро който показах по-напред също е от контейнер. Екзотика доколкото знам не размножават GF677, купуват ги вкоренени в контейнер и тук ги присаждат, имаше някакво видео в което го показваха.  

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo

На 2023-04-16 (16-ти април), тъкмо преди големите дъждове тук, пресадих две бадемови дръвчета 1х Маринада и 1х Солета на отредените им места в зона 330 в моята градина. Докато са стоели преди това във временната дупка, двете дръвчета са започнали да се разлистват, та донякъде се радвам на последвалите обилни дъждове, защото след презасаждането им, сега природата се грижи за поливането на тези дръвчета. Дръвчетата са купени от разсадник Фантазия; подложките им са GF-677 (GF677). Маринада е на по-югозападаната позиция (бившата позиция на Стендесто), Солета е на по-североизточната позиция.

Понеже за пръв път ми се случва да имам и евентуално да се грижа за бадемови дръвчета, съм напълно начинаещ и имам два въпроса:

(1.) Каква е добрата практика и колко високи трябва да станат в дългосрочен план бадемовите дръвчета? Предполагам, че при бадемовите дръвчета общата височина има значение за подрязването но не и за прибирането на реколтата. Предполагам пак, че бадемите се брулят внимателно, когато са готови, а не се берат с чрез откъсване с ръце, но така ли е в действителност? Иначе предпочитам ниски дръвчета, но също така предпочитам около стволовете им да мога да извършвам разни дейности, като плевене (поне на колене) или окопаване с мотика (изправен). Също така, мога да използвам и малко столче при подрязване (или бране), ако се налага, така че ръцете ми достигат спокойно до височина 2.50 метра от повърхността на почвата, за да разреша противоречието с предпочитаната височина (ако има противоречие).

(2.) В момента и двете дръвчета са високи приблизително по 1 метър над присадката, която е долу-горе на повърхността на почвата. На каква височина трябва да ги подрежа сега?

Следва да се има предвид, че дръвчето Солета, може да не остане като Солета в дългосрочен план, в съответствие с практическия опит на @Georgi , т.е. ще следя как се развиват нещата при него със Солета и, най-вероятно, ще постъпя по същия начин както ще постъпи и той (може да се наложи да го преашладисам на Вайро или Маринада).

Маринада, 2023-04-16, четириъгълна дупка:

IMG_20230416_144148s.thumb.jpg.ed3b1d5be0976caf00204d9457349194.jpg

 

Солета, 2023-04-16, триъгълна дупка:

IMG_20230416_144243s.thumb.jpg.a30f7ab57c5b7619b53010cc72651feb.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
На 19.04.2023 г. at 12:08, embedeo написа:

(1.) Каква е добрата практика и колко високи трябва да станат в дългосрочен план бадемовите дръвчета? Предполагам, че при бадемовите дръвчета общата височина има значение за подрязването но не и за прибирането на реколтата. Предполагам пак, че бадемите се брулят внимателно, когато са готови, а не се берат с чрез откъсване с ръце, но така ли е в действителност? 

Добрата практика за домашната градина зависи от желанието на стопанина и от мястото с което разполага. Короната на дървото трябва да бъде толкова висока, че да може да се третира с ПРЗ и да се прави качествена резитба. Така че височина до 3 - 3.5 метра според мен е максимума. Плодовете промишлено ги събират чрез раздрусване на ствола със специална машина. Навремето като бях малко дете събирхме чували кестени чрез раздрусване на отделни клони на дървета с височина 10 и повече метра. Така че това е начина. Бруленето е твърде инвазивно, не бих си го и помислил. Което остане след друсане се събира на ръце. 

На 19.04.2023 г. at 12:08, embedeo написа:

(2.) В момента и двете дръвчета са високи приблизително по 1 метър над присадката, която е долу-горе на повърхността на почвата. На каква височина трябва да ги подрежа сега?

Промишлено ги режат на 90-100 см, за да има ствол от 80 см, който е необходим за машината да прибере плодовете наесен. В домашната градина всеки сам решава, аз предпочитам ниските корони и режа на около 50-60 см, като по-надолу трябва да има здрави пъпки. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo
преди 13 часа, Georgi написа:

Короната на дървото трябва да бъде толкова висока, че да може да се третира с ПРЗ и да се прави качествена резитба.

Ти твоите бадемови дръвчета третираш ли ги с "ПРЗ", какво и защо, ако може да споделиш? Предполагах, че испанските сортове бадеми може да страдат само от някакъв паразит/пробивач по ядките.

В моята градина предпочитам да не третирам с ПРЗ, макар че някои прости вещества, като зеления камък, или по-естествени, като масло от нийм, ми се струват приемливи. Ако някое растение не се развива успешно без химия, в моята градина, то значи "не му е било писано" да расте в моята градина и съм готов да се откажа от него.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
преди 21 часа, embedeo написа:

Ти твоите бадемови дръвчета третираш ли ги с "ПРЗ", какво и защо, ако може да споделиш? Предполагах, че испанските сортове бадеми може да страдат само от някакъв паразит/пробивач по ядките.

В моята градина предпочитам да не третирам с ПРЗ, макар че някои прости вещества, като зеления камък, или по-естествени, като масло от нийм, ми се струват приемливи. Ако някое растение не се развива успешно без химия, в моята градина, то значи "не му е било писано" да расте в моята градина и съм готов да се откажа от него.

Всички дървета две зимни пръскания с мед съдържащи препарати, предцъфтежно и следцъфтежно с фунгицид. После според ситуацията. Специално бадемите и сливите имат сериозен проблем с бадемовия семеяд (паразит/пробивач по ядките) и не може без пръскане, задължително две следцъфтежни пръскания. 

Кой както го чувства. Като създадох градината реших да не пръскам с нищо, чисто производство един вид. Първата година с много цвят и завръз, от седем големи сливови дървета набрах има няма десет килограма плод. Ябълки малко повече, всичките с червеи. Това беше. Сега пръскам, но спазвам всички карантинни срокове и то в запас и нямам притеснения. Много взехме да се филмираме покрай тези препарати. Като вземем нещо от магазина, кой ще гарантира че производителя е спазвал всички срокове?

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване