Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Georgi
преди 5 часа, Славянски написа:

Как да разпозная, че материалът е некачествен? 

Не можеш. Разбираш по-късно и почваш да споменаваш нечии роднини. Калеми от Вайро мога да ти пратя ако желаеш.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi

Най-нетърпеливия покълна. Още пет чакам.

20231111_084926.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Какъв е произходът на ядката? Вайро, Маринада?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
преди 7 часа, Славянски написа:

Какъв е произходът на ядката? Вайро, Маринада?

Маринада. От десет дръвчета 6 ядки само, Маринада. Вайро и Солета = 0. Толкова реши Главния метеоролог. И шесте костилки ще са за подложки.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 8.11.2023 г. at 19:57, Georgi написа:

Според мен Фантазия препродават не така разпространените сортове за нашата страна, с произход Гърция и с недобро качество

...

Не можеш. Разбираш по-късно и почваш да споменаваш нечии роднини. Калеми от Вайро мога да ти пратя ако желаеш.

Ами прав излезе. Както и да го гледам, взех още два бадема Вайро от разсадник Фантазия и особено единият - надземната част е супер - но коренът е яко осакатен. Поне според моя милост.

IMG_20231115_174735.thumb.jpg.d60f85d3c41521a9810789483c723e44.jpg

Може да се мери с едното паупау от Гошев и едни нещастни пекани от разсадник Ямбол. Иначе другите растения - лози, малини и касис - са съвсем добре, с хубави корени, но бадемите, които бяха може би основното нещо в поръчката, с тия корени, разочароват.

Сега единия с по-хубав корен ще го садя при мен. Другия мислех да е при баща ми, но с тоя корен почти сигурно ще изсъхне на неговите грижи и ще го доотглеждам при мен идната година. Чудя се какво да режа по корените. Тези зачупени дебели корени да ги махам ли?

Поне някой калем ще отбера от горе, да не е хептен бадева работата, ако не се хванат. Тъй че некачествен материал в следствие на ламерско вадене. Материалът очевидно от Фантазия са го внесли и са им го сервирали с такива корени. Може и това да определя по-ниската цена.

Аз вадих тия дни един бадем, който бях ашладисвал и се тюхках, че малко подцених ваденето и централният корен дойде по-къс отколкото трябваше, но в сравнение с тези онзи е направо първокласен. Лошото е, че гошевите бяха перфектни растения и едвам кретат, та тези ли ще прокопсат?

  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
преди 14 часа, Славянски написа:

Ами прав излезе...

Вече няколко пъти ми се случва, няма как да не съм прав. Последно една череша взех, корените бяха малко по-добре от твойте, но за един сезон изкара два леторасла по 15 см. 

В твоя случай бих ги засадил в контейнери по 3 три литра, от тези по-високите които се водят за рози. Редовно поливане с малко подхранка на хладно място със слаба светлина като мазе например, до пролетта и после на слънце. Да се стабилизират до следващата есен, ако уцелеят де, тогава ги сади на постоянно място. Не знам колко са високи в момента, но ги подрежи на 40-50 см и да има здрави пъпки надолу.  Корените леко опресни, ако махнеш дебелите няма да остане нищо, особено на дясното дръвче.

И аз вадих един бадем преди няколко дена, бях го обещал на съсед. Имаше корени по 40-50 см развити във всички посоки.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 3 часа, Georgi написа:

Вече няколко пъти ми се случва, няма как да не съм прав. Последно една череша взех, корените бяха малко по-добре от твойте, но за един сезон изкара два леторасла по 15 см. 

Да, тъжно. Обърнаха го на търговия. Вместо да вложат повече усилия във ваденето на материала с хубав корен. Как се държат клиенти така? Щом има прецедент, рецидив. Ако ме бяха предупредили, че корените са лоши, щях да предпочета твоите калеми. В интерес на истината предните бадеми от Фантазия бяха с прилични корени и се хванаха. Но очевидно няма как да знаеш какво ще получиш - от добро до лошо. Щото изборът е техен какво пращат. Може да доотглеждат те още една или две години, не аз! Но дано съм лош пророк и да се хванат. При все че това с по-хубавия корен на пръв поглед има много сухо и май стана като другото след махане на сухото.

Цитат

В твоя случай бих ги засадил в контейнери по 3 три литра, от тези по-високите които се водят за рози. Редовно поливане с малко подхранка на хладно място със слаба светлина като мазе например, до пролетта и после на слънце. Да се стабилизират до следващата есен, ако уцелеят де, тогава ги сади на постоянно място. Не знам колко са високи в момента, но ги подрежи на 40-50 см и да има здрави пъпки надолу.  Корените леко опресни, ако махнеш дебелите няма да остане нищо, особено на дясното дръвче.

Аз вече го посадих единия (левия) на постоянно (уж) място. Добавих пясък и тор малко. Другия го боднах на временно място като добавих доста торф, нали има торове в него, дано тръгне. За саксия са широчки корените.  Каква е идеята да се гледат в мазе зимата? Че ще направят корени или какво? Иначе са дебели като палеца ми и са скъсени може би на 80-100 см с по три-четири странични клонки и те скъсени. Не ми се ще толкова ниско да ги скъсявам. То по дебелото стъбло са спящи пъпки. Това няма ли да ги изтормози съвсем?

Но като цяло много малко корен остана. Едвам се държат прави. Защо да третираш дръвчето по такъв начин, освен ако нямаш хиляди или десетки хиляди бройки и никой няма да ти ги гледа едно по едно. Пасивът остава за крайния клиент.

Цитат

И аз вадих един бадем преди няколко дена, бях го обещал на съсед. Имаше корени по 40-50 см развити във всички посоки.

С такива корени предполагам, че няма да усети пресаждането почти. Красота. Но аз ще си играя на оцеляване за спорта. Калеми обаче ще отбера. Имам млади джанки. Та да не е съвсем напразно упражнението.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
преди 8 часа, Славянски написа:

 Ако ме бяха предупредили, че корените са лоши, щях да предпочета твоите калеми.

Не е късно.

 

преди 8 часа, Славянски написа:

Аз вече го посадих единия (левия) на постоянно (уж) място.

Не е добра идея. 

 

преди 8 часа, Славянски написа:

Каква е идеята да се гледат в мазе зимата? Че ще направят корени или какво?

Корените за разлика от надземната част продължава да се развиват. Ако е в саксия, обема на почвата е много малък и лесно би замръзнал. Затова на място с температура над 0 градуса. 

 

преди 8 часа, Славянски написа:

Иначе са дебели като палеца ми и са скъсени може би на 80-100 см с по три-четири странични клонки и те скъсени. Не ми се ще толкова ниско да ги скъсявам. То по дебелото стъбло са спящи пъпки. Това няма ли да ги изтормози съвсем?

Като няма корен кое ще храни останалото нагоре? Трябва баланс между надземна и подземна част.

Вложих много време и усилия в годините да се справям с проблеми, с които друг е трябвало да се справи и аз съм платил за това. В повечето случаи без резултат. Сега не правя така, ако не ми хареса това което съм купил, просто го изхвърлям. По-евтино е да хвърлиш нещо за 10-20 лева отколкото да блъскаш година и пак да го изхвърлиш.

 

  • Тъжно 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 2 часа, Georgi написа:

Корените за разлика от надземната част продължава да се развиват. Ако е в саксия, обема на почвата е много малък и лесно би замръзнал. Затова на място с температура над 0 градуса. 

Интересно. Ами аз в земята ги сложих. Нямам много място за прибиране на саксии зимата и да ги поливам после лятото. Но викаш за временно? Ако е така, по-лошия да го извадя и да го сложа в саксия вътре за зимата? Не знам дали си струва усилието. По-скоро да присадя две джанки и ще тръгнат много по-силно от тези дръвчета.

За калемите кога ще отбираш материал? Предполагам март ще се присажда, или края на февруари.

Като цяло времето за градината ми е силно ограничено, имам да садя лози, няколко дръвчета да местя, храсти да разсаждам, дръвчета да увивам, цитруси да прибирам, а снегът чука на вратата. Агнета се раждат и не питат имаш ли време точно сега да им обръщаш внимание. Но поне са корави.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Само да добавя: според теб шансът им прибрани на температура над нулата в саксии зимата е по-голям отколкото сложени в земята сега?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi

 

преди 18 часа, Славянски написа:

Само да добавя: според теб шансът им прибрани на температура над нулата в саксии зимата е по-голям отколкото сложени в земята сега?

Да, според мен е така. При сухо време нямат шанс. Растения с такива корени искат постоянна влага. В саксии ще ти са под ръка и ще можеш да ги поливаш често. Моите презимуват на стълбището пред входната ми врата. Аз съм си направил една поставка побираща 8 саксии от 2 л, от пролетта нататък я закачам на един южен прозорец и там ги държа, поливам когато е необходимо. През горещите летни месеци всеки ден. На есен засаждам. Градината ми е на 20 км от дома, не мога да ходя постоянно. 

Ако не ти се занимава ги оставяш както си ги насадил и кавото стане.

Калемите ги вземам началото на Февруари обикновено и присаждам според прогнозата. Не е добре след присаждане да има отрицателни температури за по-дълго време. Иначе бадема лесно прихваща, слагал съм калеми със силно набъбнали пъпки със зелен връх в началото на Април и пак става.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

За първа година(вече са на 6-7г. събирам толкова много (за мен са много хах:) ). Опитах ги , вкусни , меки черупки, и сладнят което е яко :)

viber_image_2023-09-05_19-15-13-682.jpg

viber_image_2023-09-05_19-15-13-808.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov

Обичам бадемите зелени веднага след цъфтеж, не бих засадил в двора си понеже наоколо има в изобилие диви и изоставени опитни полета с бадеми. Всяка пролет с един поход събирам една торба зелени за готвене.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov

Изоставено опитно поле, много сорт бадем, череши и др. Обаче това чудо ги напада

606172726_.jpg.1b74221d45c681cf3ee84cdb7692621d.jpg423619654_6596857650417716_2729716450378499406_n.jpg.a9fb2334a70c4105829a293a08c078f3.jpg423454310_300496099380095_1008858042481311772_n.thumb.jpg.76a4f8b5184659401458adbdfb68ac79.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Сухи ли са дърветата? Нещо не виждам пъпки. Това са лишеи, но не мисля, че те ги убиват.

Има ли цъфнали вече?

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
преди 5 минути, Славянски написа:

Сухи ли са дърветата? Нещо не виждам пъпки. Това са лишеи, но не мисля, че те ги убиват.

Има ли цъфнали вече?

Да, намират се няколко нацъфтели бадема 

423105940_2282590135465397_6577283743728088991_n.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

@Боби Димитров ти каза, че при теб бадеми не виреели, загивали дръвчетата (говоря на собствен корен). Според теб каква е причината? Дали е кисела почва или просто твърде тежка? При мен дръвчетата на тази хибридна подложка бадем-праскова не вървят добре, а при родителите ми, където са варовикови скали отдолу, си вървят съвсем добре. Това значи ли, че трябва да направя почвата алкална и това може да им помогне? Или бъркам някъде в разсъжденията? За момента залагам на дръвчета на подложка джанка, но купешките тъй или иначе съм ги взел. Как да им помогна?

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Този бадем Солета при родителите ми за пореден път много малко цвят. Основно е на листа, а не е толкова малък. Какъв му е проблемът?

IMG-6e8e3c2d753ee9bcc17d7c48d04bd7d7-V.thumb.jpg.bdc0130450c982483791dbf2d6953732.jpg

Докато при мен Маринада, не по-голям, е заложил много цветни пъпки.

Редактирано от Славянски
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Маринада при мен цъфна, горе-долу наравно с по-късните круши:

Photo1274.thumb.jpg.8a1518a7186c9c576de3cc625f5e5aa8.jpg

Photo1275.thumb.jpg.cb0fc09107969c28730b35aacfc94e24.jpg

Вайро от Фантазия с по-хубавия от двата лоши корени още не е мръднал грам. Очевидно малко го поливам ;) Повече поливки и гарантирано се хваща викат. Малко го подрязах за импулс.

Photo1276.thumb.jpg.e0015123723d419af82045effd1699f4.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
Отговорено (Редактирано)

За разлика от миналогодишния Вайро от Фантазия, който така и не се разлисти и си умря, този, който ми донесе @kokorkoот Гърция и насадих есента - вече цъфти...

20240405_110531.jpg

Редактирано от Ру®

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване