Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Georgi

Това е Солета върху джанка, за която писах по-горе, мястото на присадката почти не си личи. Към момента е на 2 метра, като съм свалил 50-80 см при резитбата.

20230319_151022.jpg

20230319_151058.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko
преди 2 часа, Georgi написа:

Аз още миналата година купих 100 метра нетъкан текстил за мулчиране - Агрол, така и не ми остана време да го сложа. Като гледам как вървят нещата и тази година май ще си стои в гаража. Не съм сигурен дали картона е добра идея, каквото и да са ползва трябва да пропуска водата спокойно.

От къде го купи? Каква е идеята сао около 30-40с около стеблото ли да се положи?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

@Georgi  от таблицата гледам че основно 2019 си засадил бадемите Какви са добивите досега?

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
преди 20 часа, kokorko написа:

От къде го купи? Каква е идеята сао около 30-40с около стеблото ли да се положи?

Взех го от това място: https://semenata.shop/ , 1.2 х 100 м. Мислех квадрат 1.2 х 1. 2 м или двоен слой 60 х 60 см около ствола на дървото да положа.

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
преди 20 часа, kokorko написа:

@Georgi  от таблицата гледам че основно 2019 си засадил бадемите Какви са добивите досега?

Първите два бадема засадих пролетта на 2019, Вайро и Солета, оказаха се два Солета. През 2021 имаха доста цвят, но вързаха единични плодове. Лани имаха много цвят, но пак тук таме плод. Не знам какъв е проблема, просто не правят завръз. Водят ги самоопрашващи, на 5 метра от тях има Маринада, чийто цъфтеж се припокрива. Тази година са фрашкани с цвят и ще ги чакам още малко да видя.

Есента на 2019 засадих Маринада, която лани даде няколко килограма. Още е малко дърво, пък и сорта расте относително бавно. От пролетта на 2020 имам два Вайро, лани имаха цвят сефте и вързаха две-три шепи плод. Имам и още няколко Маринада на по една и две години, които тепърва ще дават плод.

Като цяло не мога да се похваля с кой знае какво към момента, но очакванията са ми след две или три години да имам сериозна реколта.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Няколко килограма от четиригодишно дръвче Маринада?! Това си е за хвалба. Това не е дърво на десет, двайсет или петдесет години. Аз съм удивен от такова количество. Само за сравнение, имаме няколко праскови семенаци на близо десет години. Никога не са имали двуцифрен брой плодове, да не говорим за килограми.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

Търпение се иска също :) В едно книжле за бадемите автора казва: там където нищо друго не расте бадема се чувства добре @Georgi такъв нетъкан текстил съм купувал и от кауфланд но в по-малки размери Конкретно аз ако трябва да го слагам на нивата около стволовете на бадемчетата не знам с какво да го застъпя освен с пръст от самата нива Ще гледам и мойте след месец да видим какво ще има останало след цъфтежа

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
преди 23 часа, Славянски написа:

Няколко килограма от четиригодишно дръвче Маринада?! Това си е за хвалба. Това не е дърво на десет, двайсет или петдесет години. Аз съм удивен от такова количество. Само за сравнение, имаме няколко праскови семенаци на близо десет години. Никога не са имали двуцифрен брой плодове, да не говорим за килограми.

Имах предвид набрани плодове, с черупките. Съжалявам ако съм заблудил някого.

А иначе лани от четиригодишна нектарина набрах 26 кг, от тригодишна праскова около 15 кг и то след старателни резитби и слани края на Април. На подложки GF677.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
преди 21 часа, kokorko написа:

 @Georgi такъв нетъкан текстил съм купувал и от кауфланд но в по-малки размери Конкретно аз ако трябва да го слагам на нивата около стволовете на бадемчетата не знам с какво да го застъпя освен с пръст от самата нива Ще гледам и мойте след месец да видим какво ще има останало след цъфтежа

На същото място продават и специални пластмасови пирони за закрепване на агрила, малко скъпичко излиза. Може да се използват и пластмасови пирони за изолация, те са по евтини. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, Georgi написа:

А иначе лани от четиригодишна нектарина набрах 26 кг, от тригодишна праскова около 15 кг и то след старателни резитби и слани края на Април. На подложки GF677.

Ако имаш някоя снимка на тези отрупани дръвчета, бих се радвал да я пуснеш (в темата за прасковите). За три години при мен не са пораснали много повечето и даже при някои чакам първи плод.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo

Доста полезна дискусия се заформи, в тази тема, с много подробности и снимков материал! :D Благодаря ви!

За протокола, ще добавя и аз няколко снимки, които направих на 19-ти март, 2023-03-19, с цел да са максимално близо до времето на снимките на Георги, от 17-ти март петък, за да мога да сравнявам цъфтежа и да се уча.

Първата снимка е бадемово дръвче, което майка ми е купила дистанционно и засадила преди няколко години. Съответно майка ми не си спомня нито сорт на дръвчето, нито годината в която е купено и засадено :). Дръвчето е цъфтяло и през миналата 2022 година, но никога (досега) не е дало никакъв плод. Поуката, която си извличам аз от тази сника е, че това бадемче цъфти прекалено рано, в сравнение с модерните испански сортове.

IMG_20230319_101343s.thumb.jpg.7330fb06bf3035af8044d8c2e0de72c4.jpg

 

Втората снимка е на саморасла праскова, поникнала от семка близо до бадемчето. Тя цъфти за първи път тази година. Тази праскова трябва да се премахне от там, по поне две причини -- на това място технически не е удачно да има дръвче заради огради и фундаменти, и освен това е прекалено близо до бадемчето. Обаче, най-вероятно, с майка ми ще изчакаме да видим какви са плодовете на тази праскова, преди да я премахнем, от чисто любопитство. Ако случайно се окаже хубава, ще "спася" калеми. Поуката ми е, че при тази (случайна) праскова цветните пъпки са много напреднали, а има и няколко напълно отворени цвята, на съответната дата.

IMG_20230319_101440s.thumb.jpg.80e72d4da1ec761b70797742b5195ce9.jpg

 

Третата снимка е на бялата ни праскова. През 2022 тя даде нормална реколта, въпреки късната пролетна слана. Повече подробности ще дам в темата за прасковите. Моят извод тук е, че на тази дата, бялата праскова все още няма напълно отворени цветове.

IMG_20230319_102012s.thumb.jpg.7ad42da58bf10fa9a790ab12cc6b6702.jpg

 

Четвъртата снимка е на жълтата, или оранжевата, ни праскова. През 2022 тя също даде нормална реколта, въпреки късната пролетна слана. Повече подробности за нея -- в темата за прасковите. Моят извод тук е, че на тази дата и жълтата праскова все още няма напълно отворени цветове.

IMG_20230319_102309s.thumb.jpg.d3dcd318be1c6e17ea333176f4bf5f1d.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 45 минути, embedeo написа:

Дръвчето е цъфтяло и през миналата 2022 година, но никога (досега) не е дало никакъв плод. Поуката, която си извличам аз от тази сника е, че това бадемче цъфти прекалено рано, в сравнение с модерните испански сортове.

Ако е само, има нужда от опрашител. Най-вероятно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
преди 22 часа, Славянски написа:

Ако имаш някоя снимка на тези отрупани дръвчета, бих се радвал да я пуснеш (в темата за прасковите). За три години при мен не са пораснали много повечето и даже при някои чакам първи плод.

Пуснах линк за видео за нектарините, уви на прасковата нямам снимки или видео.

А иначе това е една част след резитбата на Солета тази пролет. Лесно може да се прецени за какъв растеж иде реч, по 2 метра и нагоре имаше рязано. При праскови и нектарини беше по-малко разбира се.

20230319_151121.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
преди 20 часа, embedeo написа:

...За протокола, ще добавя и аз няколко снимки, които направих на 19-ти март, 2023-03-19...

Защо не правиш резитби? Така с нищо не помагаш на дръвчетата и на себе си. 

Бадема го изчакай и тази година. Ако пак няма плод, съм съгласен със Славянски, ще има нужда от опрашител.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo
преди 21 часа, Славянски написа:

Ако е само, има нужда от опрашител. Най-вероятно.

Да, има нужда от опрашител. С изключение на модерните испански сортове, най-продаваните български и американски сортове се нуждаят от опрашител. Всъщност, точно заради липсата на опрашване, отворихме дума с майка ми за това дръвче, и затова то влезе в плановете ми да се погрижа за него. Просто, с моите снимки и подробности се фокусирам върху сравнение на времената на цъфтеж. Оттам следва, че вместо само да присадя опрашител върху това дръвче както смятах първоначално, то по-добре е да "подменя", чрез  присаждане и сорта на самото дръвче с такъв който цъфти по-късно. Отделно от това, още не знам дали ще имам изобщо калеми от бадеми тази година, защото, например, никой от хората които познавам от моето село не гледа бадеми. И като стана въпрос за калеми, например, аз не съм те питал втори път за калеми от твоята ябълка #5, защото знам че си имаш и други грижи, че дървото е високо, старо и т.н. ... т.е. много е трудно да се вземат калеми , но ако все пак се случи да режеш ябълка #5 и ти се получат калеми, разчитам на това ти да си спомниш за мен и да ми пишеш :).

преди 1 час, Georgi написа:

Защо не правиш резитби? Така с нищо не помагаш на дръвчетата и на себе си. 

Няма (зла) умисъл в това, че тези дръвчета, показани на снимките и намиращи се в къщата на родителите ми, са неподрязани. Наскоро почина татко (лека му пръст!) и сега освен малкия ми бизнес и моята собствена градина, тепърва ще трябва да се погрижа и за градината и къщните задачи с които преди се е занимавал татко. След като пусна този мой отговор, понеже си изпих кафето и спря дъждът, например, отивам да работя по най-спешните задачи. Просто така се получи, че подрязването на тези дръвчета има много нисък приоритет сравнено с другите ми задачи.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 2 часа, embedeo написа:

И като стана въпрос за калеми, например, аз не съм те питал втори път за калеми от твоята ябълка #5, защото знам че си имаш и други грижи, че дървото е високо, старо и т.н. ... т.е. много е трудно да се вземат калеми , но ако все пак се случи да режеш ябълка #5 и ти се получат калеми, разчитам на това ти да си спомниш за мен и да ми пишеш :).

Отбрал съм калеми. Мисля, че още са в добро състояние, въпреки че нямам много време да ги наглеждам. От почти всички сортове съм отбрал. Те са три дървета големи.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
преди 22 часа, embedeo написа:

Няма (зла) умисъл в това, че тези дръвчета, показани на снимките и намиращи се в къщата на родителите ми, са неподрязани. Наскоро почина татко (лека му пръст!) и сега освен малкия ми бизнес и моята собствена градина, тепърва ще трябва да се погрижа и за градината и къщните задачи с които преди се е занимавал татко...

Съжалявам за баща ти. Имах предвид, че има хора които не подрязват овошките си, защото мислят че така трябва. Като намериш време тогава.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

В защита на неподрязаните дървета, по дивото сме събирали стотици килограми круши и ябълки от дървета исполини, най-вероятно ашладисани от нашите прадеди по пътищата на стадата. Круша, чиито ствол двама души не могат да обхванат или ябълка, под чиято корона спират 10 коли.

Естествено, това е непрактично за малка домашна градина от шепа квм (аз режа нашите няколко фиданки), но мисълта ми е, че контекстът определя решенията и действията. Аз примерно ако имах на @Любо Д размаха, спокойно освен сладките кестени бих си оставил саморасли череши, ябълки, круши и тн, големи дървета, които в натуралния си хабитус (форма / начин на растеж) могат да станат много големи и да живеят дълго, дори да е ясно, че мнозинството плод няма да бъде обран от мен.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo
преди 15 часа, Georgi написа:

Съжалявам за баща ти. Имах предвид, че има хора които не подрязват овошките си, защото мислят че така трябва. Като намериш време тогава.

Благодаря! Няма проблем. Нали си говорим, та след уточнението ти те разбирам по-добре. Наистина, отначало не се досетих, че имаш предвид хора, които мислят че не трябва да подрязват овошките си. А колкото повече си говорим, то толкова повече научаваме, подобряваме се и се самоусъвършенстваме.

Дори се получи хубав повод да дам пак пример с татко. При все, че беше голям майстор, особено при работа с метали, татко не беше много добър в комуникацията. Например, не умееше да се извинява и не беше напълно отворен да приема обратна връзка, макар и да беше добронамерен. Така някои неща му се получаваха много добре, но пък други неща не му бяха добре обмислени. Хипотетично, ако майка ми беше накарала баща ми да подреже това бадемче, то той щеше да го подреже чудесно, но пък ето -- не е мислил дългосрочно какво трябва да стане със самораслата праскова наблизо, въпреки че я е забелязал още предишната година, и е било очевидно че е прекалено близо до бадемчето и не може да остане там, и е било очевидно че всяка следваща година преместванането или премахването на прасковата от това място ще става все  по-трудно заради плочките, оградата и бордюрите наоколо.

Ако приживе, някой поискаше например от баща ми техническа помощ, да изреже от дебел метал и да завари много труден детайл, то често се оказваше че баща ми е единствения човек наоколо, който е способен да го направи и го прави на практика. Обаче баща ми, въпреки моето и на майка ми несъгласие, беше направил прекалено много асмалъци из цялата къща, и някак не разбираше нашите разумни аргументи: че дори всички заедно никога не изпиваме дори и една трета от виното което прави, че прекалено голяма част от градината е в сянка, че асмалъците му създават и други неудобства за останалите обитатели в къщата. Случвало се е баща ми да помогне на напълно непознати хора, напълно безкористно и безплатно, но също така се е случвало да спори цял час разпалено с мен, как аз трябвало да си мия моята кола за да не си надраскам боята :) -- веднъж ми изгуби цял допълнителен час и ме докара до ярост с твърдоглавието си въпреки, че няколко пъти му казах да спре да ми говори и да се махне докато си мия колата! Искал бил да защити моя материален интерес, един вид :D, въпреки че при други поводи, многократно съм му казвал, че за нещо дето аз съм му изкарал парите и не е нарушена безопасността, то решенията ги вземам аз и няма да търпя баща ми да ми повтаря своите аргументи повече от един път. Понякога пък се сработвахме отлично -- през горещото и сухо лято на 2022, обикновено два пъти всяка седмица, двамата с баща ми заедно напълвахме тубите с вода, общо 60 литра, и ги закарвахме в моята градина да поливаме дръвчетата -- много приятни спомени!

Тези примери ги давам само "за протокола" и за пълнота на разказа ми. Иначе, тук в безмотика, докъдето аз съм наблюдавал, хората са комуникативни и, съответно, тук относително лесно се постига разбирателство. (Понякога аз обръщам внимание на хората за точност на изказа и формулировките, но това е друга тема, по-техническа и по-различна от разбирателството за което споменах.)

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi

От вчера, Солета, Маринада и Вайро в пълен цъфтеж. Дано главния метеоролог бъде благосклонен занапред.

20230324_152050.jpg

20230324_152113.jpg

20230324_152133.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване