Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Славянски

Че и в розово?! Какъв е сортът? Но го щадиш с резитбата, 'начи :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 28 минути, Славянски написа:

Че и в розово?! Какъв е сортът? Но го щадиш с резитбата, 'начи :)

Мислех, че съм написал - Вайро. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Да, правилно си написал. Като се вгледах в детайлите, на които очевидно си обърнал внимание. Обаче Вайро мисля, че цъфти в бяло - това ме озадачи.

"Бадемовите дървета се делят на две категории - сладки и горчиви. Сладките бадеми раждат леко зачервени бели пъпки, които се отварят в предимно бял цвят, докато горчивите бадеми раждат поразителни светло- до яркорозови пъпки, които в центъра преливат в наситено пурпурно. Горчивите бадеми съдържат високо съдържание на цианид. Розовите пъпки се използват за етерични масла или за украса. Цветовете на сладките бадеми се използват за различни кулинарни цели."

Източник: https://specialtyproduce.com/produce/Almond_Blossoms_10156.php

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 5 часа, Славянски написа:

Обаче Вайро мисля, че цъфти в бяло - това ме озадачи.

Ами за такъв ми го е продал @kokorko, а пък какъв е в действителност ... Ако не става за ядене - поне ще цъфти красиво...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

:anguished: Освен гърка да е дал нещо който е ... праскова ?! Егати, съжалявам @Ру® мойте са на морето, трябва и аз да видя какво ще излезе

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

И на мен ми мяза на праскова, но не съм виждал бадем с розови цветове. Ру ще си го проследи. Ако роди праскови, значи е праскова :) То и без това трябва втори бадем за опрашване, ако не е самоплоден сорт.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Всъщност не зная тая GF-677 подложка какъв плод дава. Тя е кръстоска между праскова и бадем. Ако това е подложката.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Моят единствен бадем (крив калем на крив клон на крива джанка дива) също цъфти розово. Всъщност лани цъфна сефте (на втората му година, тая му е трета). Тая година, обаче, гледам има завръз. Демек или е самоплоден, или нямам идея как ще стане, най-близкият не е особено близко, освен ако някой не е посадил нещо ново наоколо...

20240402_101301(1).jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
LyubS

Някои от моите. 6 и 20ти април 

IMG_20240406_095223.jpg

IMG_20240406_095653.jpg

IMG_20240406_095848_cr.jpg

IMG_20240420_183104.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, LyubS написа:

Някои от моите

Какви са сортовете, ако не е тайна? Добре ли вървят? От кой сте най-доволен?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

При мен има първи завръзи на бадем Маринада, което си е исторически момент:

Photo1328.thumb.jpg.a6e2c5eeff3178629d5fec86ac38a31d.jpg

Photo1329.thumb.jpg.05afee3a7b11a50fd983e7663fc85b2e.jpg

Photo1330.thumb.jpg.9b0f8b6a602c677b9b162e84f490319f.jpg

Цъфти за втора година. Преброих поне 27. Поне да има за опитване, да видим какво е аджеба бадем. През живота си никога не съм брал бадем от дърво 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
LyubS

Браво. Голяма тръпка си е нов плододаващ вид. За сорта повече сигурност след като родят, големички ми изглеждат за късно цъфтящ Маринада, отглеждан на север.
 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
LyubS
Отговорено (Редактирано)
преди 20 часа, Славянски написа:

Какви са сортовете, ако не е тайна? Добре ли вървят? От кой сте най-доволен?

Сортове, селектирани от баща ми със 70+ години опит, както и някои по-общоизвестни.

Супер вървят, дори повече от супер, като се вземе пред вид, че ги отглеждам био-, в почва и условия, където се счита(ше), че не виреят въобще.

Най-доволен съм от разнообразието. Всяка година, в съответствие със спецификите, различни се представят най-добре. Т.г. съм най-доволен от най-рано цъфтящият, които не само, че има най-много плод, но и се научи /адаптира в течение на промененият климат последните години да цъфти много разтеглено-продължително. Освен това е едър, с мека черупка и ранно зреене, т.е., икономически е по-изгоден за отглеждане и последваща обработка. 

Редактирано от LyubS

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Интересно. Ранен цъфтеж и задържа. Не ги ли поразяват късни мразове? И кое на мястото е карало хората да считат, че бадеми не стават? Доколкото видях надморската височина не е много голяма.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 9 часа, Славянски написа:

Интересно. Ранен цъфтеж и задържа. Не ги ли поразяват късни мразове? И кое на мястото е карало хората да считат, че бадеми не стават? Доколкото видях надморската височина не е много голяма.

Тази година, късните мразове бяха временно изместени от сахарски пясък. Иначе, тенденцията през последните години е мека зима и студена пролет. Това, което наскоро видяхме (при мен имаше слана миналата седмица)  е краят на един нормален студен пролетен цикъл, който беше прекъснат извънредно. Тази слана си беше нормална, защото в предишните години, при мен имаше отрицателни температури до третата седмица на Април. 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
LyubS
На 21.04.2024 г. at 23:00, Славянски написа:

Ранен цъфтеж и задържа. Не ги ли поразяват късни мразове?

1) Завръзът е по-устойчив на студ от цветовете.

2) В последните години ранната част на сезона често е по-благоприятна за опрашване и въобще.

3) Писах по-горе за адаптация, която наблюдавам при бадем, а също и кайсии.

(Средно-)Ранно цъфтящи сортове се приспособяват със значително удължаване на цъфтежа, до 40 и повече дни. (някои)
При такова удължаване, късната фаза на цъфтежа им се припокрива с цъфтежа на късно-цъфтящи, като цяло цъфтежа протича в много по-голямо разнообразие от условия за опрашване, и вече частично е приключил със завръз, когато условията са били по-благоприятни.

В допълнение към ползите от т.1) и 2), това дава значително предимство.

4) Предимството на късно цъфтящите сортове от най-ранно цъфтящите видове като бадем и кайсия е преувеличено, на практика е според условията на конкретната година, но често е незначително или никакво.
В залагане на (средно-)ранно цъфтящи (с повишена устойчивост на завръза на застудяване) сортове има смисъл. 

5) В разнообразието е истината.

Редактирано от LyubS
  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

В последните години наблюдавам по-добър добив именно от ранно цъфналите бадеми(и други видове с ранен цъфтеж като дрянът например). Джанка, малко по-късно, хоп - много по-големи щети.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 15.11.2023 г. at 18:03, Славянски написа:

Ами прав излезе. Както и да го гледам, взех още два бадема Вайро от разсадник Фантазия и особено единият - надземната част е супер - но коренът е яко осакатен. Поне според моя милост.

IMG_20231115_174735.thumb.jpg.d60f85d3c41521a9810789483c723e44.jpg

Те ме компенсираха с един нов и новият се е разлистил. Тия двата не аберисват. По-зле отколкото очаквах. Няма дори една пъпка да се развие. Не че съм очаквал да оцелеят, но поне че ще покарат пролетта. Поне дъждът ме отмени за поливките, които уж гарантирали прихващане. Излагация отвсякъде.

От единия взех поне клонка и присадих на две джанки да не съм валат. Ще ми обясняват, че корените били "по-слаби". Не слаби, а очевидно никакви. Посадил съм ги средата на ноември. По-добре от това накъде? Че и зимата мека.

@Ру® твоите миналата година въобще покараха ли?

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 1 минута, Славянски написа:

По-зле отколкото очаквах. Няма дори една пъпки да се развие. Не че съм очаквал да оцелеят, но поне че ще покарат пролетта.

Хем изрично казах, че от там ми продадоха два умрели бадема, които не се разлистиха... Интересно какви очаквания си имал...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Е, ти го каза след това според мен.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване