Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Боби Димитров
преди 1 час, Georgi написа:

Много взехме да се филмираме покрай тези препарати. Като вземем нещо от магазина, кой ще гарантира че производителя е спазвал всички срокове?

Никой не гарантира, но ако ще е същото като от магазина, защо да го гледаш, купи си го :) Иначе и аз смятам, че трябва да се търси баланс между двете неща, крайностите не са на добро. Сподели ти какво ползваш, за да има все пак обмен на опит?

А за филмирането, доста хора от филмиране стигнаха до сериозни дела против фирмите за препарати, които дела взеха, че спечелиха, с което реално потвърдиха вредата и отделно има достатъчно научен труд по темата за натрупването в природата, периода на разпад и непросинергичните ефекти от миксовете от препарати. Умереността е важна и нужна, защото склонът е много хлъзгав и дълъг и е все нанадоле.

И друго е интересно за мен, макар да не е точно по темата. В едно пост-индустриално бъдеще (или в едно пре-индустриално минало) няма да има плод ли, щото не се пръска? Дядо ми е разказвал как с неговия дядо карат двете каруци под една ябълка на полето дето пладнуват овцете, брулят с пръта и се пълнят каруците с ябълки... зимата е уредена.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Тук ябълките по къра си раждат. И щайги с диви круши събрах от млади дървета. За бадеми не зная. Има едни сливи дето сливовата оса ги оставя без реколта всяка година. Но пък по-дребните "маджаркини" и Стенли си раждат. Тях не ги предпочита толкова осата. Е, да, някои имат червеи. Но нали и те станаха модерни?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

Следете канала на колегата https://www.youtube.com/@bulgarianorchard/videos  (благодаря му че го е направил) там е обяснил доста неща ... и да ако не се пръска (който каквото иска да разбира под пръскане) целия труд отива на кино

  • Харесвам 2
  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
преди 2 часа, Боби Димитров написа:

Никой не гарантира, но ако ще е същото като от магазина, защо да го гледаш, купи си го :) Иначе и аз смятам, че трябва да се търси баланс между двете неща, крайностите не са на добро. Сподели ти какво ползваш, за да има все пак обмен на опит?

А за филмирането, доста хора от филмиране стигнаха до сериозни дела против фирмите за препарати, които дела взеха, че спечелиха, с което реално потвърдиха вредата и отделно има достатъчно научен труд по темата за натрупването в природата, периода на разпад и непросинергичните ефекти от миксовете от препарати. Умереността е важна и нужна, защото склонът е много хлъзгав и дълъг и е все нанадоле.

И друго е интересно за мен, макар да не е точно по темата. В едно пост-индустриално бъдеще (или в едно пре-индустриално минало) няма да има плод ли, щото не се пръска? Дядо ми е разказвал как с неговия дядо карат двете каруци под една ябълка на полето дето пладнуват овцете, брулят с пръта и се пълнят каруците с ябълки... зимата е уредена.

Не агитирам, не убеждавам и не споря с никого относно употребата с ПРЗ. Всеки сам да си решава какво да прави с градината си. Аз съм взел решение за себе си, с което се чувствам отговорен към всеки който опитва от плодовете ми.

Спомените за дядовците и бабите ни, с респект към мнението ти, ми са меко казано несериозни. Помня дворовете и на двете страни, от към зеленчуци го докарваха, но плодовете бяха трагедия. Ябълките дето пълнят каруцата само прасето ги ядеше, черешите никой не ги ядеше щото бяха пълни с червеи, и т.н. Кайсиите окапваха скоропостижно и като останеха 20-30 плода и всички бяха щастливи. Не ми се говори за онова време, който както иска да живее, важно е да не пречи на останалите. 

  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo

Темата за или против употребата на Препарати за Растителна Защита (ПРЗ) е много благодатна! И за никоя от опониращте страни не е проста или еднозначна. Например, аз не смятам че хората, които предпочитат да (опитват) градинарство без химия се "филмират", както и допускам (хипотетично), че може да има химически ПРЗ които нямат вредни ефекти.

Отделно от това, аз съм късметлия, заради доброто образование и разнообразен опит, които придобих благодарение на моите роднини, приятели, колеги и съфорумци. Благодаря на всички! Така се случи, че моята прехрана не зависи от градината ми, от моите градинарски умения и моите градинарски предпочитания. Затова мога да си позволя да избирам и аз просто си избирам да опитвам и експериментирам без химия, без ПРЗ. Бих го направил дори и ако съществуваше напълно безвредна група химически ПРЗ.  Примерно, бих го направил заради: принципа; за стрес тест на икономическия интерес на големите химически концерни [1]; заради опита ми и последващите ми лекции пред сина ми и племенниците ми; защото за да го има тоя баланс, за който говори Боби, трябва да има хора, които правят нещо различно и то отвъд икономическия интерес, както своя така и този на големите бизнеси.

Просто казано, в (опитите за) чисто и органично градинарство,  аз виждам една екологична, социална и дори ботаническа и зоологическа [2] ниша, която аз се чувствам задължен да заема, защото се чувствам подготвен и защото съвпада с предпочитанията ми (комбинацията от двете представлява необходимо и достатъчно условие НДУ). Сега, това че се "чувствам задължен" може да ви звучи малко странно, но на практика е точно така. Поставете себе си в подобна песпектива и тогава ще видите, че не е никак странно. Например Някой е пробвал да отглежда органично бадеми, но не му се е получило по конкретни и логически причини. Този Някой няма нищо против да опита с ПРЗ, опитва и вижда че с ПРЗ реколтата му от бадеми е много по-добра и той продължава да отглежда бадеми с ПРЗ. Този Някой изпълнява НДУ и (образно казано) "се чувства задължен" да заеме тази еко-социо-ботаническо-зоологическа ниша, където си третира бадемите с ПРЗ.

Моля забележете, че този Някой не ми е враг, ами много полезен опонент. Аз и Някой ще увеличим общата статистическа база на експериментите и ще се научим нещо ново от опита на другия (опонента). Полза ще има за всички.

И един дребномащабен пример от моето село... В продължение на години, в разговори, хората тук ме убеждаваха, че грозде без "пръскане" няма как да се отгледа, каквото и да е грозде. И така до миналата година, когато едно приятелско семейство, ни разказаха, че те от десетилетия си гледат някакво бяло грозде, най-вероятно плевенски сорт, без никакво пръскане. Опитах го -- вкусът му беше чудесен и напълно сравним с нашето, дето татко (лека му пръст!) го пръскаше няколко пъти в годината. Докато съм живял на село, почти всеки ден съм миналвал покрай тяхната ограда, но просто не съм знаел за това грозде.

[1] Аз не мразя големите химически корпорации, като например Байер или, в миналото -- Монсанто. Аз не държа непременно те да изчезнат. Но бих се борил, например, против юридическото предимство на Монсанто с патентованите сортове соя и глифозата, защото това тяхно предимство е за сметка на моите (и вашите) граждански свободи. Ако не разбирате този текст, не се притеснявайте, аз така или или иначе ще правя това, което смятам за правилно включително и от ваше име, защото "се чувствам задължен" , защото ако не вие, то може би вашите деца или внуци ще създадат нов сорт соя, или бадеми, или нов летателен апарат за който ще им трябва "чиста писта без препятствия".

[2] Тъй както ние хората правим изкуствен подбор (селектираме) на полезни за нас растителни видове, също така (условно) може да се каже, че и растенията донякъде упражняват естествен подбор върху нас хората, като помагат за това само най-умните или най-приспособимите представители на хомо сапиенс да просперират.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo
преди 1 час, Georgi написа:

Спомените за дядовците и бабите ни, с респект към мнението ти, ми са меко казано несериозни. Помня дворовете и на двете страни, от към зеленчуци го докарваха, но плодовете бяха трагедия. Ябълките дето пълнят каруцата само прасето ги ядеше, черешите никой не ги ядеше щото бяха пълни с червеи, и т.н. Кайсиите окапваха скоропостижно и като останеха 20-30 плода и всички бяха щастливи. Не ми се говори за онова време, който както иска да живее, важно е да не пречи на останалите. 

;) Този твой пример, за да го дадеш на мен, на Славянски или на Боби, ще трябва доста да го доразвиеш с повече подробности. Ти си отличен овощар и аз лично много научавам от теб (Благодаря за подробните ти отговори!), но тук има още неизказани подробности:

(1.) Твоите прадеди не са успявали да отгледат много кайсии, но ти не днешно време, май, изобщо не гледаш кайсии, заради уязвимостта им от късни пролетни мразове, нали?

(2.) Черешите са имали червеи. Вярвам ти, че така е било. Но какви сортове са били тогава и кои сортове имаш предвид сега? Моята черешка (неизвестен сорт), зрееща в началото на юни, например, няма никакви червеи, а аз не използвам ПРЗ. Значи това трябва да се "разчепка" в детайли, а отделно, че ако някоя късна череша има червеи трябва да се види, примерно, дали стопаните ѝ са пробвали да решат проблема с капани за черешова муха.

(3.) Ябълките на прадедите ти са били пълни с червеи, отново ти вярвам, но пак трябва да се сравни подробно -- какви сортове са били тогава и кои сортове имаш предвид на днешно време? Славянски не пръска неговите ябълки и все пак яде хубави ябълки, като изключим проблема му с брането, защото неговите дървета са много високи. Моите дядовци и баби (лека им пръст!) също бяха зле с ябълките, ама  бяха само две- три дървета с неизвестни сортове и, въпреки това, от едното дърво помня, че се ядяха ябълки през зимата, и един ошав правеха бабите. Този ошав, пък, ако се правеше по-старателно, ставаше също много хубав. 

(4.) Нашите баби и дядовци нямаха Интернет и трудно обменяха информация, дори хубавите книги бяха кът! Е, все пак се купуваха книги за овощарство и лозарство, ама сега ние имаме огромно предимство за сортово разнообразие! Само тази пролет съм разменил калеми с трима души от далечна дистанция и съм получил достъп до няколко растителни видове, дето дядо ми, по бащина линия, дето беше много интелигентен пич, не ги е чувал изобщо. (Благодаря на всички които ми изпратихте калеми! :) ) Така че, сега, всички ние имаме по-големи възможности, и ако временно се абстрахираме от промените в климата, можем да кажем, че сега няма как да бъде по-зле отколкото по времето на прадедите ни, независимо дали сме привърженици на ПРЗ или на органично градинарство.

(5.) Дори ПРЗ, разгледани поотделно, на днешно време са по-добри от ПРЗ от времето на дядовците и бабите ни. Просто няма как да "забравим" научените уроци. Например, вече никой не използва или произвежда ДДТ, а и няма нужда. Т.е. според мен не бива с горчивина да гледаме на реколтите на прадедите ни, защото те според тогавашните оскъдни възможности са се справяли доста добре, а пък ние сега имаме определено по-добър избор. Тази точка, я добавих като контра на твоите думи "Не ми се говори за онова време", защото няма причини да не искаме да говорим за нещо. Според мен, обсъждането с подробности е много хубаво нещо, тук и сега.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
преди 5 часа, kokorko написа:

Следете канала на колегата

Канала го следим всички, мисълта ми да пише с 2-3 думи кое как, защото каналът не се индексира, докато форумът се индексира по думи, сешсе?

Целта не е била обвинителна и се извинявам ако така си ме разбрал @Georgi - мисля ще е полезно да се сподели и тук.

В градината на моите баба и дядо се ползваше основно син камък и сяра и плодовете не бяха трагедия. 900 квм градина хранеше с плод и зеленчук 3 семейства. Черешите съм ги брал в кошници по-тежки от мен и дядо ги сваляше от дървото, а около дървото всичко в дръжки и костилки :) Кайсиите и прасковите правиха 100 компота всяка година освен че бяха ежедневен плод за като идем на плажа. Ябълките и крушите държаха до април месец на тавана на вестници, а от гредата висяха гроздове с дръжките... Бадемът беше на ограда с комшите и 3 етажа висок - платнището при бруленето 3 мъже го дигаха едвам. Та може и да е било несериозно моето детство, но аз и не претендирам да е било сериозно ;)

Просто искам да има повече от един начин, благодаря.

И както пише ембедео, определено има смисъл да се обсъжда. Защото основният смисъл на форумите като цяло е да се изложат различни гледни точки и да може всеки (не само регнатите и пишещите потребители) да видят това многообразие.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi

Съжалявам ако съм засегнал или обидил някого. Мнението ми за онова време няма как да променя, но не искам и да убеждавам никого. Няма да коментирам повече темата. Но няма и да спра да споделям опита си, макар честно казано понякога да е доста обезкуражително. Който иска може да възприеме, друг да подмине. Все пак темата е за бадеми.

P.S. Някой може ли да каже защо неандерталците, човешкия вид живял най-дълго на Земята, не е претърпял почти никакво развитие?

  • Мерси 1
  • Объркан 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Според мен, най-значимата причина е че са живеели твърде малко - средната продължителност на живота им се изчислява на 25-40 години. От това следват както по-малко генетични промени (съответно по-малък шанс за генетичен "пробив" в поколението), така и големи трудности за натрупване и предаване на знания към наследниците, тъй като с живот 30 години кое по напред. Дори студена поредица години, от рода на 5-10, напълно възможна при сблъсък с комета или изригване на вулкан, за тях е означавало половин съзнателен живот почти само борба за оцеляване.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo
преди 2 часа, Georgi написа:

Съжалявам ако съм засегнал или обидил някого.

Не си засегнал или обидил някого, или поне аз не се чувствам засегнат или обиден. И дори бих предпочел да дадеш малко повече подробности, макар че, както ти каза "темата е за бадеми", а пък и щом не ти е по сърце -- значи няма как. Но при всички положения аз се радвам да чета написаното от теб, както и от другите съфорумци. Струва ми се, че се получи хубава дискусия тук.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

Има малко завръз, ама много малко, фрезовах ги с тракторчето, напръсках с Дека Ек+азотен листен тор... пък да видим

viber_image_2023-04-29_21-06-44-980.jpg

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Този бадем е в третата си година. Личи ли му? Имам присаден на джанка, който прави по 60 см прираст, ако не и горница. А този на хибридната подложка така върви трета година.

Photo1041.thumb.jpg.f884dc27f469036db507b818597f7725.jpg

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен

Здравейте. Имам 6 годишен бадем закупен за Вайро от Екзотик плантс. Има много силен растеж. Тази година за разлика от друг път задържа доста плод въпреки късните слани. Започнах да го бера на етапи - първите преди десетина дни, последните ненапълно отворени още ще обера след 2-3 дни. Това е в района на Ямбол. Може би ще се съберат общо десетина кг както е с черупката. За мен е супер. Прави ми впечатление, че други години черупката беше много твърда, а тази с малко повече усилие може да се счупи с ръце. Дали сортът отговаря на закупения?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
На 11.10.2023 г. at 22:28, Пламен написа:

Здравейте. Имам 6 годишен бадем закупен за Вайро от Екзотик плантс. Има много силен растеж. Тази година за разлика от друг път задържа доста плод въпреки късните слани. Започнах да го бера на етапи - първите преди десетина дни, последните ненапълно отворени още ще обера след 2-3 дни. Това е в района на Ямбол. Може би ще се съберат общо десетина кг както е с черупката. За мен е супер. Прави ми впечатление, че други години черупката беше много твърда, а тази с малко повече усилие може да се счупи с ръце. Дали сортът отговаря на закупения?

За Вайро е типичен буйния растеж, предполагам на подложка Garnem, въпреки че от Екзотик ще ти кажат че е GF677. Не е подходящ за домашната градина, където всичко е по-сгъстено. Черупката му е доста твърда, щом предни години е била такава, би трябвало всичко да е наред. Най-много да е Солета. Екзотик не продават мекочерупчести сортове.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Георги, при теб как е бадемовата реколта тая година? С присадките получиха ли се нещата?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
преди 15 часа, Славянски написа:

Георги, при теб как е бадемовата реколта тая година? С присадките получиха ли се нещата?

Уви бадемова реколта нямаше. В пълен цъфтеж, някъде края на Март беше, температурата падна до -6,1 градуса. Всичко замина разбира се. Иначе до към -3 градуса издържат, но явно там им е границата. Поне от към сливи и ябълки не мога да се оплача, предоволно беше.

А присадките се получиха, бадема е сравнително лесен за присаждане.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

При мен купешката Маринада, която се мъчеше две години, тази даде фира, очаквано. Пента и той не върви много по-добре. Прави по 5-10 см прираст, има съхнещи клонки. Пък върху джанка присадих и върви задоволително. Не знам в подложките ли е проблемът. Вайро, след хубаво окопаване и торене зимата, имаше най-добър прираст, но въпреки това за дръвчета, които отглеждам три години след посаждането - жалка работа. И не зная какъв е проблемът. Маринада и Пента върху джанка вървят супер (в пъти по-големи са), а върху хибридната подложка едвам оцеляват. Почвата нещо да не им понася?

С оглед на опита с Маринада очаквам и купешкия (от Гошев) Пента да свърши скоропостижно курса. Същевременно сложих един Маринада от Фантазия миналата зима и за първа година изглеждаше добре. Сега предлагат и Вайро и мисля да взема още един.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
На 6.11.2023 г. at 23:11, Славянски написа:

Почвата нещо да не им понася?

 

Имам доста горчив опит от Фантазия. Първо от три бадема, единия тъкмо почна да се разлиства и изсъхна, втория имам съмнение за сорта. На следващата година взех още два, единия изсъхна преди да се разлисти, другия беше сгрешен сорт. Същия опит с праскови, нектарини и череши. Според мен Фантазия препродават не така разпространените сортове за нашата страна, с произход Гърция и с недобро качество. Вече сам ги правя бадемите, на бадемова подложка. От Гошев купувам само дръвчета в контейнер.

Мисля, че проблема ти е в некачествен изходен материал. Затова присадките вървят добре, имаш добе развита коренова система. Иначе Маринада като цяло расте бавно, за Пента не знам.

 

  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

И двата ми бадема от Фантазия (Вайро и Маринада) изобщо не се разлистиха... 

  • Тъжно 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 5 часа, Georgi написа:

Имам доста горчив опит от Фантазия. Първо от три бадема, единия тъкмо почна да се разлиства и изсъхна, втория имам съмнение за сорта. На следващата година взех още два, единия изсъхна преди да се разлисти, другия беше сгрешен сорт.

Само да уточня, че моите са от Екзотик плантс. И за мен бяха много хубави растения като ги посадих. С хубави корени. От Фантазия сложих при родителите ми и там вървят добре, три растения (не може да се сравняват с буйния растеж при теб, но са доста по-прилични от моите). Миналата година добавих още един при мен и имаше нелош прираст. Трябва да е Маринада.

Цитат

Същия опит с праскови, нектарини и череши. Според мен Фантазия препродават не така разпространените сортове за нашата страна, с произход Гърция и с недобро качество.

Да, там по веригата може да има неуредици. Върви доказвай какво са ти продали.

Цитат

Вече сам ги правя бадемите, на бадемова подложка. От Гошев купувам само дръвчета в контейнер.

И аз сях бадеми, но не съм очарован. Някои загинаха, един успях да облагородя, един загина в контейнера, а като го присаждах беше добре уж. Дори единият върху джанка, който присаждах, после го местих и пак върви добре. Не е просто заради силния установен корен.

Цитат

Мисля, че проблема ти е в некачествен изходен материал. Затова присадките вървят добре, имаш добре развита коренова система.

Как да разпозная, че материалът е некачествен? За мен си бяха съвсем прилични бадеми. И първата година тръгнаха, но всяка следваща забавят темпото. Уж хибридната подложка трябваше да им даде добър старт, но май се оказаха празни надежди. Добре, поне че запазих сортовете на джанка. Без Вайро. От него мисля да взема пак да подменя една измръзнала райска ябълка.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване