Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

jojkata2000

Великата българо-македонска доматена тема 2022

Recommended Posts

Лозето ме наби!

Моят котарак на к'во ми направи орхидеите, пък тук голяма драма за две бъдещи доматчета :D

  • Тъжно 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
преди 11 часа, alys написа:

Отглеждам си две доматчета в чашка. Тези дни напече слънцето и по-голямото през деня провесва котиледоните надолу, а не е сухо. Вечер изглежда добре. Днес проверих температурата в торфа и се оказа 40,3 градуса. Реших, че това не е добре за корените на растението и ще сложа чашката в една купа с пясък, който сега е влажен, ще видя дали така ще го поддържам. Оставих да се темперира, че беше в мазето, а там е около 9-10 градуса. На снимката още не го е напекло слънцето.

 

IMG_20220206_080230~2.jpg

Да направя и аз предположение - може би да се загрява толкова, защото торфът е малко и защото слънчевите лъчи може би преминават през прозрачните стени на чашката. Ако преместиш растението в кофичка от кисело мляко, торфът ще е повече и стените предполагам ще пропускат по-малко светлина, очаквам температурата да е по-ниска.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димо
На 5.02.2022 г. at 22:43, alys написа:

Що пък и аз да не дам един сайт. Днес поръчах оттам. 

https://shop.allatomatiki.ru/semena-tomatov

@alys как доставят и на какви пари?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Горе вляво пише Валюта и като кликнеш там на , цените излизат в евро. Доставят с препоръчано писмо по пощата. Плаща се в евро. Минималната поръчка трябва да е 10€. Доставката до България е 7,50 €. В 1 пакетче има 5 или 7 семена. Цената на един пакет е от 1,00 € до 1,50 €. Плащането може да стане с банков превод или през системата на PayPal. След като бъде прието плащането от тяхна страна, пускат имейл, че ще изпратят в рамките на 8 - 15 дни. След потвърждаване на поръчката също изпращат имейл със сметката, на която може да бъде направено плащането, съответно името, по което да се преведе сумата през PayPal, като в двата случая в забележка се пише номерът на поръчката. Това е обяснено, ако кликнеш на info for EU.

Редактирано от alys

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Късно ми е вече за поръчка на семена, но все пак благодаря Алис. Записах си сайта, на пръв поглед харесах няколко неща, ама ще си ги взема догодина чрез руския ни офис

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Поръчах си мини парник за разсади за допълнително укритие в оранжерията. Дали има смисъл, ще стане ясно. 

https://www.vidaxl.bg/e/parnik-za-razsad-s-4-kapaka-108x41x110-sm./8718475802006.html

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ти нямаше ли обръчи с агривело? За 130 лв можеш да покриеш целия парник вътре с 2 слоя агрил + найлон + пвц обръчи? Това има ли някакви скрити полезни функции?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

От доста време си мечтая за нещо подобно (няма да се обяснявам защо не съм си го направила сама). Сега съм си наумила да направя нещо като ястък вътре в оранжерията и да се опитам да отгледам по-закален разсад. Харесаха ми размерите на парничето, би трябвало да събере 8 разсадни табли. Това е ориентир за количеството семена, които мога да засея. Да видим дали ще ми го доставят. Дъгички ще ползвам навън за всички лехи с пипер, ще покрия с найлон. Поне това е по план-програма. Имаше много идеи за разсадната леха. Ако стане изобщо, ще е гъст разсад без пикиране. Първоначално ще е за ранните зеленчуци. Би трябвало да е по-топло с такова парниче или поне да се задържа по-дълго температурата. Изглежда ми по-лесно обслужването, вместо с дъги. А и с агривелото не постигнах кой-знае каква защита от студ. 

Всъщност приемам всякакви съвети относно бъдещото отглеждане на закален разсад изцяло в оранжерията под парничето. Може би трябва да започна още като ми го доставят, дано всичко е по план.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

@alys, как си представяш разсад в неотопляем парник при минусови температури навън?! Не говоря за марулки и други студоустойчиви. По нашенско последните две години доматите измръзваха и през април, бабата успя да ги запази миналата година като освен с найлон вечер ги завиваше и с черги. Просто парникът не осигурява нужната изолация.

Навремето за разсада копаеха поне две педи трап в градината, но когато вече температурите рядко стигаха до нулата. Отгоре стъкло / найлон, а вечер стар юрган или дюшек.

А това парниче пак ще свърши работа, но по-късно, и пак вечер ще е добре да го завиваш. Не знам няколко пласта найлон с "пуканки" дали ще върши работа, аз съм си заделил.

Всъщност може да топлиш само парничето с духалка на слабо или гирлянда от крушки, с термостат да не се допуска под 5-10 градуса. Крушките две по две последователно.

Редактирано от Лозето ме наби!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Алис, честита нова придобивка!   Преди време видях такова  парниче в неотопляемата  оранжерия  от клипчетата на един сърцат градинар в нета.  Неговото е самоделка , но забележи - с електрическа крушка за отопляване нощем.

Не пречи, да използваш идеята https://www.facebook.com/100011174222773/videos/1319317025117426

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Щото стана дума за крушки: не вярвам, че само една ще стигне, но то зависи от парничето, а вече е трудно да се намерят повече от 60Вт (всъщност са "забранени"). Освен това не случайно казах да са по две последователно: това им удължава мнооого живота, освен това спектърът се премества още повече към топлина. 

Не съм пробвал, но като видях този ентусиаст бих сложил две двойки по 60Вт и бих икономисал термостата: разсадът няма да се прегрее, а разходът на ток не е огромен, по бакалска сметка около 0,15кВт на час по двайсет и нещо стотинки е доста под лев за денонощие, а ще е включено само в студеното.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
На 5.02.2022 г. at 22:43, alys написа:

Що пък и аз да не дам един сайт. Днес поръчах оттам. 

https://shop.allatomatiki.ru/semena-tomatov

Мдааам, ми напоръчах и аз баш ей ся :D Подвеждачка, алисче, такваз :love:... Бях поръчала през ноември от един поляк, така и не дойде поръчката, днес ми пратил писмо, че в Полша са ги натиснали да не продават семена, върнали са му няколко поръчки и сега бил под наблюдение, върна ми човекът парите и аз що да не ги похарча пак за домати ... :D

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Да не продават семена?! Че какво продават тия поляци? Бива, бива...

Аз за съжаление не мога да отделя пари за семена от чужбина към момента. И без това нищо не съм подкарал да сея още.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

@Миленка®, имай предвид само, че тези домати са торени сериозно, според моите скромни познания. :) 

Не е казано, че веднага ще сея под парничето. Очаквам да го доставят в сряда, после ще мисля. Мога да завивам с обикновен найлон с агривело в няколко ката и от двете, мога да се разтърся да купя и найлон с балончета. Без завиване няма да мине, но така искам хубав разсад, без да е прераснал, че ще положа усилия да се получи.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
преди 4 минути, alys написа:

@Миленка®, имай предвид само, че тези домати са торени сериозно, според моите скромни познания. :) 

Нищо де, семената, които купуваме от магазина вероятно и те са торени сериозно.

Поръчах си и дървени табелки, като пристигнат, започвам да си пирографирам сортовете :D

HTB1C6m.o9YH8KJjSspdq6ARgVXat.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Имах предвид, че поне при мене не очаквам чак такива добиви, каквито показват на снимките и във видеото. Избрах си четири сорта, но ако другарчетата ми останат доволни от своя избор, догодина може да пробвам нещо и от техните сортове.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Избраниците за тази година:

За оранжерията
1 Круша бърза Клеър
2 Розов издължен Краси
3 Вкусен
4 Радуйски червен
5 Аметистово бижу
6 Оаксаканско бижу
7 Червено сърце Чакал
8 Золотой Кьонигсберг НАМ
9 Раиран устойчив НАМ
10 Яша Югославски
11 Ърлиана Клеър детерм.
12 Бъкби Клеър детерм.
13 Димероса F1 Клеър
14 Чери Сакура F1
15 Чери Кроха
16 Чери червено Жожката
17 Леля Буба Жожката
18 Ранен розов Жожката

За градината
19 Германска ягода Жожката
20 Дес Андес
21 Черен ананас Лазара
22 Кумато (мой нов)
23 Кумато Клеър
24 Жълт Де Барао Клеър
25 Колхозная королева красная Клеър
26 Болгарское чудо Клеър
27 Квадратен Клеър
28 Българско червено сърце Ивко
29 Змей
30 Каспийски розов
31 Розово с картофени листа
32 Влахова
33 Шест ръба розов Жожката
34 Червен Жожката
35 Розов плътен Жожката, Плевен
36 Розов Малинов Жожката, Пловдив
37 Розов надиплен сърцевиден Лидия Мацка
38 Розово сърце Лесново Лидия Мацка
39 Розов огромен Лидия Мацка
40 Селско чудо Лидия Мацка
41 БГ Фантазия НАМ
42 Розов гигант Суходол НАМ
43 Розов гигант Лесново НАМ
44 Червен гигант Суходол НАМ
45 Червен гигант Лесново НАМ
46 Португалски НАМ
47 Бычок розовый allatomatiki
48 Щека Кёртис allatomatiki
49 Команда мулов allatomatiki
50 Айсберг allatomatiki

  • Мерси 1
  • Тъжно 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

@alys, свят ми се завива само при мисълта да напиша табелките! :)

Табелки: сетих се, че в Лидл периодически пускат Уред за гравиране. На вибрационен принцип е и става за фина работа, пробвал съм. Значи: нарязва се тънка пластмаса, става дори от прозрачна опаковка, при желание се пробива дупка за конец (дори с перфоратор за хартия) и с гравировачката се надписва. За по-голям контраст може да се повтори с перманентен маркер.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000

Алис какво е това "НАМ"?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Жожка, ти не четеш ли в Хобикафето? Това е никът на наша съфорумка.

Лозе, ама аз "етикетите" съм ги решила, надписала и пробила. С поялника за нула време стана, с маркера надписах. Това е наааай-малкият ми проблем. :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
Темата е заключена. Нямаш право да коментираш в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване