Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

jojkata2000

Великата българо-македонска доматена тема 2022

Recommended Posts

jojkata2000

Моят пипер поникна на 10-ия ден

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

табадабадам.. 2 денонощия са преди стартовите пакети..20220314_102136.thumb.jpg.2501e92235526396fc2f8e0debb91031.jpg

20220314_102152.thumb.jpg.184f366876ed4e79832538e1da2a6135.jpg

20220314_102210.thumb.jpg.a1c02b974f4e6be230fb85ace2b15c31.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Сега си отворих схемите - доматитУ е почнало да никне, пиперЯ няма хабер още :D :D И все руските сортове са първи ;) 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Та дам... Два дена и половина след засяването се появи първия домат. Моят фаворит-Златен медал.

photo_2022-03-14_11-10-00.thumb.jpg.3df0f4a0646445304176f71a8aa081b4.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
преди 22 часа, Миленка® написа:

Да, @alys, леко бяха засушени, защото пътувах и бяха оставени на самоотглеждане, днес ги навлажних, дано поникнат.

Нашите ги завиваме с найлон отгоре първите няколко дни и така се запазва влагата в контейнера като кондензира на капки отгоре. Гледаме да не слагаме много вода, за да не започнат да загниват семената.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди
преди 1 минута, domatin написа:

Нашите ги завиваме с найлон отгоре първите няколко дни и така се запазва влагата в контейнера като кондензира на капки отгоре. Гледаме да не слагаме много вода, за да не започнат да загниват семената.

Ние също така правим. Получава се.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
преди 1 час, domatin написа:

Нашите ги завиваме с найлон отгоре първите няколко дни 

И аз правя така, когато съм си вкъщи. В случая, след като ги насях, се наложи да отсъствам за седмица, предпочетох да засъхнат, отколкото да изгният. :) Вече са наболи във всички гнезда, тези дни ще сложа и лампите.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

@Миленка®, кажи какви лампи имаш?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

@alys https://www.aliexpress.com/item/1005002516500850.html?spm=a2g0o.order_list.0.0.21ef1802usOCIZ нямам впечатления, тепърва ще ги включвам, купих ги есента.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

Ама сте бързи.Отдавна не съм влизала тук, но успях да ви изчета. И аз търсих македонската връзка, ама разбрах все пак каква е.

Олях се тази година. Засях 71 сорта и ще имам и аз оранжерия /полусглобена е още, но се надявам тази неделя да я довършим и поставим, че другата имам намерение да садя/ . Надявам се не е рано, нито късно и го дават времето да е подходящо https://www.gismeteo.ru/weather-kilifarevo-15263/2-weeks/ , ако са подходящи 12-13 градуса, де. Нямам опит с оранжерии. Найлон. Зелен. И едни тънки тръбички, но ще ги закрепим някакси. 4.5/2/2 м - малка е, но не посмях да купя по-голяма, защото не знам как ще е и дали си струва да влагам повече средства.  Нещо като експеримент от разстояние. 

Разсада на ранните е готов . Заложих на ранни хибриди /Парис,Паулина, Опал, Елена, Ръгби / и  директни /лабрадор, ябълки на снега, ит.круша, черен Крим, ранен жълт, чери Хилдарес /  общо 11 сорта. Сега се чудя лабрадора дали да не го оставя за навън, а вътре да сложа Биг бийф и Алианс. Мисля да засадя  22 корена общо- по 11 от двете страни и ще се паднат на 40 см един от друг в реда. До пътеката ще сложа салата /разсада е готов/ , лук , босилек и подобни.

 

 

20220313_113538.jpg

20220313_113549.jpg

20220313_113554.jpg

20220313_113614.jpg

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

@МиХи , сухички ми се виждат, да няма парно / климатик наблизо? Иначе са жизнени. По агро-магазините продават отделно тавички за под формите за разсад - ще си спасиш плота и като наливаш вода ще има повече влага.

За парника не бързай, той топли само при слънце, вечер температурите падат, а ти си в Балкана. На село ги садят началото на април, но под тунел и до края на април вечер ги завиват допълнително с черги например. Април също е опасен, понякога и началото на май.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи
преди 1 час, Лозето ме наби! написа:

@МиХи , сухички ми се виждат, да няма парно / климатик наблизо? Иначе са жизнени. По агро-магазините продават отделно тавички за под формите за разсад - ще си спасиш плота и като наливаш вода ще има повече влага.

 

Нарочно ги държа сухи защото са на топло. Парно има и слънце от прозореца. Западен е. Поливам по малко почти през ден-два да навлажня торфа. Не искам да им угаждам да не изцулеят. Тавичките и подложките ми заемат много място, а то е точно 2.40м на 60 см и на него трябва да побера всичко, включително е някои стайни цветя. Затова са в картонени чашки от кафе /от по-големите/, които не са пробити. Този метод го използвам вече пета година и е успешен. Цяла зима на работа събираме картонени чашки от кафемашината ;)

Друга година по това време са вече на балкона и само вечер ги завивам, но при тези температури сега е невъзможно. Ще изтраят още седмица. Може би трябваше да уточня, че на първата снимка са ранните. Сети от 31.01 до 3.02.2022 г. Другите са от края на февруари и току-що пикирани. На последната е едно интересно чери, с необичаен вид, поникнало скоро. Последните сях сега в неделя, но са на още по топло докато поникнат :)

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Сложи един термометър в парника да видиш какви са минималните и максималните температури. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров
преди 1 час, alys написа:

Сложи един термометър в парника да видиш какви са минималните и максималните температури. 

При тебе колко беше в малкото парниче с бутилките? Тая сутрин -7 беше в София

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Тази сутрин не се брои много, защото вчера ММ затваря и завива, но не следва моите инструкции, а когато му е било удобно. Съответно завих както трябва чак към 20:30 и минималната е била 7 градуса. Пак добре. Иначе държи около 10 и нещо, но трябва да започна затваряне и завиване по-рано. Около 16:00 трябва да се затвори прозорецът на оранжерията, да се затворят капаците на парничето, а завиването трябва да е около 17:00 часа, защото вече започва да изстива по малко. Тоест идеята е да се запази максимално топлината и да не се завива прекалено рано, за да не се отнема светлината. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

Лабрадорчетата са готови за навън. Само да се затопли. Реших да ги сложа под навес и тунел от перфориран найлон и агрил.

20220315_194504.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Всички домати са изкарали с изключение на чери Индиго и Сакура. Взех да им се чудя ще ги бъде ли.

Който друг си взе от семената Сакура да сподели моля имал ли е проблеми с покълването.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
преди 13 минути, Venetka написа:

Всички домати са изкарали с изключение на чери Индиго и Сакура. Взех да им се чудя ще ги бъде ли.

Който друг си взе от семената Сакура да сподели моля имал ли е проблеми с покълването.

При мен Сакурата тръгна.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko
преди 1 час, Venetka написа:

Всички домати са изкарали с изключение на чери Индиго и Сакура. Взех да им се чудя ще ги бъде ли.

Който друг си взе от семената Сакура да сподели моля имал ли е проблеми с покълването.

И при мен сакурата НЕ. Но здраве да е:)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Странно, и ако Сакурата са купешки семена, то чери Индиго ние с ММ сме събирали семената. Ще изчакам още, ама ще е жалко ако загубя Индигото. Много ни харесаха миналата година и ще врънкам тогава Боби пак за някоя семка, ако нашите семена не са ОК. Събирани са по същия начин като от другите сортове... Загадка!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
Темата е заключена. Нямаш право да коментираш в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване