Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

jojkata2000

Великата българо-македонска доматена тема 2022

Recommended Posts

domatin

Не мисля че има смисъл да се тори доматения разсад преди присаждане на постоянно място, защото според мен това ще го накара да расте ускорено, а според мен целта е да е да оформи силно /дебело/ стебло и корени. Като се натори според мен корените няма да се развият достaтъчно, защото "храната" ще е налична и няма да има смисъл да се "напрягат да я търсят" в почвата. Целта, която аз не мога да постигна добре засега, е ниско но дебело и зелено стебло.

Обаче вече като са наторени според мен остава да ги оставиш да се стабилизират сами, освен ако не е много зле положението.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Мии разсада го сея в подходяща почва, например за цъфтящи саксийни (или за разсад, ама ако ми хареса) и никога не го торя. Резервните остатъци си живеят докато не ги унищожи есенната слана.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

Тази година използвах един торф, който преди също съм ползвала, но сега изглежда са му влошили качеството. Бял е, но недобре смлян, с клечки и влакна, и явно не добре обогатен. Тази партида е такава. В Лидъл. Не ми се ходеше до Флориан с колата за щендер. Затова се наложи да подхранвам. Първо използвах Рутмост и се почувстваха добре, но след месец трябваше нещо с фосфор и затова избрах жълт кристалон. Ще се разбере дали съм постъпила правилно.

ПП. Краси Лазаров също тори разсадите, но схемата му е друга- всяка седмица полива с тор:

Цитат

Първо подхранване Рутмост-1 мл. на литър вода, второ подхранване 50 г. мая и лъжица захар в 1,5 л. вода, след като спре да ферментира разтворът от 1 л. вода, мая и захар се разрежда 1към 3 и се полива, трето подхранване хортигроу фосфор тотал 1 гр. на литър вода, четвърто подхранване кристалон 18-18-18 1 гр. на литър вода. Поливането с торовете става в зависимост от обема на съда в който са засадени и съставът на субстрата.

 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

всички излязоха.. само в торф на щендер са.. с поръска поливерзум..

20220319_085224.thumb.jpg.943cf2e59573aa00637e624e62dea551.jpg

20220319_085229.thumb.jpg.0a1b96f1f0c67bb20b98ddbcd537ba19.jpg

едната табличка явно повече съм я зарил отгоре..

20220319_085234.thumb.jpg.5dc0b87d63641c30bff1d3f636e1cf00.jpg

вече са на терасата та да не се издължат прекалено от топлото.. 

20220319_085217.thumb.jpg.84db56f99e06a30ba5f0ff8b952e7b09.jpg

  • Харесвам 7

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Варелски, ако можех, щях да ти дам 10 сърчица, пу-пу, браво!!! :love:

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Аз пък на негово място щях да си купя робот :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

-5 навън.. 8 зад найлона на терасата.. разсада е вътре на 17 градуса..

20220320_070220.thumb.jpg.f6d64fd0674fb8dfb65811a671ccdfbb.jpg

20220320_070240.thumb.jpg.6e75ac1f84da4c28c8b84c00b35e812e.jpg

 

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Направих си лейка :mrgreen: с тръбичка от химикалка. Дупката направих с поялник.

 

IMG_20220321_111529~2.jpg

  • Харесвам 2
  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Мъжът ти видя ли си поялника? :D

Иначе е идея. Ама сипвай водица, не оцет! :) Тук водата е много варовита и поливам с ефтинджос купешка нискоминерална, малко над 2лв за 10л.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

:) Просто ме домързя да ходя до мазето за друга бутилка. Поялникът ми е на разположение, както се казва 24/7. Защо не искаш да поливаш с варовите вода, какво ще им стане на доматите? Защото обичат по-киселко ли? Иначе, ММ като видя лейката, каза, че дори една цяла клиника няма да ни събере (мене и съфорумците имаше предвид). :joy:

  • Ха-ха 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!
Отговорено (Редактирано)

От варовитата вода над почвата става много неприятна коричка. Няма как да се прекопае заради малкия размер.

Редактиране: Жени, не ползвайте поялниците на мъжете си не по предназначение! По-добре си искайте един евтин ваш, пак ще пробива дупки...

Редактирано от Лозето ме наби!
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
преди 5 часа, Лозето ме наби! написа:

Няма как да се прекопае заради малкия размер....

кОпам с клечка за зъби :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

Да кажа как аз пробивам дупки на кофичките от кисело мляко и на разните саксии. Значи вземам един болт (винт + гайка) с подходяща дебелина. Режа главата. Гайката навивам на 1см от края. Махам човката на поялника (лесно е.... не се плашете). Слагам другия край на болта в дупката за човката.  Поялника на макс. Понеже съм нервак ползвам газова горелка тип запалка за междинно подгряване. Ако не сте се сетили гайката служи за ограничител като хлътне рязко инструмента в кофичката. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

1689881234_Tomato2022_page-0001.thumb.jpg.b63ec7eb798641a1339d6e23d70524e6.jpg 1179753168_Tomato2022(1)_page-0001.thumb.jpg.791ed61332e32a05dca6b74ea6de3531.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Въх, @Panik, много сложно ми се вижда. С обикновено обущарско шило за секунди се получават равни дупки с диаметър около милиметър - изпитано върху кофички от кисело мляко, бутилки от течен сапун, от минерална вода...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik
преди 1 минута, Миленка® написа:

Въх, @Panik, много сложно ми се вижда. С обикновено обущарско шило за секунди се получават равни дупки с диаметър около милиметър - изпитано върху кофички от кисело мляко, бутилки от течен сапун, от минерална вода...

Ми като имаш болта.... 10с смяна на накрайника и си ти. Не съм опитвал със шило.... но.... 1мм ми се вижда малко, а и надали работи с големи саксии. И не се ли пукат кофичките от кис. мляко? А и това беше идея за правене на дупки в пластмса без съсипване на поялника. Сега се замислих... защо по дяволите не полвам бормашина??! 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
преди 1 минута, Panik написа:

 Сега се замислих... защо по дяволите не полвам бормашина??! 

Аз този въпрос си зададох още когато прочетох на @alys поста, че ползвала поялник, не мога да си представя, че ще дишам тази смрад да пробивам с поялник. Нищо не се цепи с шилото и ми е бързо и лесно. Големи дупки не ща, че трябва да слагам мрежи и други джуджавки да не ми се сипе пръстта. А с бормашина си правя дупки на пластмасовите капачки на бутилките, които ползвам за пудрене с дървесна пепел - бързо, лесно и не мирише.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik
преди 3 минути, Миленка® написа:

Аз този въпрос си зададох още когато прочетох на @alys поста, че ползвала поялник, не мога да си представя, че ще дишам тази смрад да пробивам с поялник. Нищо не се цепи с шилото и ми е бързо и лесно. Големи дупки не ща, че трябва да слагам мрежи и други джуджавки да не ми се сипе пръстта. А с бормашина си правя дупки на пластмасовите капачки на бутилките, които ползвам за пудрене с дървесна пепел - бързо, лесно и не мирише.

Аз пробивам под аспиратора и не мирише. Дупката е 3-4мм и нищо не се сипе. За много дупки май бормашина е по добре, но за 1-2 дупки май ми е по лесно да хвана 1 пирон (имам си различни размери забити във фибран), да го хвана с клещите, да го нагрея с горелката и да направя дупката дето ми трябва....а с бормашината е едно вадене, едно прибиране.... :)

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Излъгала съм те - 2,5 мм е отворът.

Бе не мож ме убеди, че не мирише, пък и да съм права под абсорбатора ...

Пробвай с шилото, ще забравиш всякакви нагрявания и щуротии. Само ще обадя една тънкост, заточила съм му връо, ама не много, че ако ми го ползва някой дилетант, да не стане уть.

IMG_20220321_214858947.thumb.jpg.ed8514a147583efa649f9e67f5790cfe.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

@Миленка® Ти уби всичко детско в мен с този електронен шублер - шублер и половина :(

Поялникът наистина е най-доброто за пробиване на дупки в пластмаса, особено ако има регулиране на температурата, или ако случайно не я нацелиш на око. Аз ползвам няк'во джилязо загрято на газов котлон.

Обаче: не чакай от нещо пробиващо дупки в пластмаса, да стане отново поялник!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
Темата е заключена. Нямаш право да коментираш в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване