Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

jojkata2000

Великата българо-македонска доматена тема 2022

Recommended Posts

МиХи
преди 27 минути, Venetka написа:

Странно, и ако Сакурата са купешки семена, то чери Индиго ние с ММ сме събирали семената. Ще изчакам още, ама ще е жалко ако загубя Индигото. Много ни харесаха миналата година и ще врънкам тогава Боби пак за някоя семка, ако нашите семена не са ОК. Събирани са по същия начин като от другите сортове... Загадка!

Това чери колко е голямо и какво е на вкус-сладко или с лека кисела жилка? Не че ще сея тази година нещо повече, но пък от любопитство, че харесваме черни домати. Аз сях Черно чери (Black cherry).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Колко е голямо...ами най-големките бяха като топче за пинг-понг, а масово по-дребни от тоя размер. Тъкмо да резнеш на две и готово за залата.. Поне за нас са идеални като размер за похапване разрязани на две. Бих казала, че имат лека, ама съвсем лека жилка на киселко. Абе, харесаха ни много, ама ние не сме кой знае какви претенциозни.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Моите Сакура растат при "моржовете". Поникнаха си добре. 
При тези от вас, при които не са поникнали, полейте отгоре, сложете една прозрачна чашка от 150-180 мл за поддържане на влажността и се надявам да се похвалите скоро. Дори руските семена ми поникнаха на 100%. Имаше такива, които се забавиха (сях ги на 8 март). Днес на последното му намокрих семката и най-после я махнах. От вчера го мокря, че само то беше останало, ама не помръдваше. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Ще чакам тогава Алис за Сакурата. Явно бързам, след ставане и преди лягане ги проверявам. ММ ми се смее, че съм си наглеждала децата защото са в детската стая. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
Отговорено (Редактирано)

И аз най-накрая избрах кои сортове ще сея тая година. И днес или най-късно утре ще го направя.  Понеже ще използвам всичко да засея в една тарелка с 32 гнезда - съответно толкова са ми и сортовете, като от тях 14 са дребни (черита, грозде, слива). 

  1. .аморозо
  2. .бели черешки
  3. .брендиуайн чери
  4. .жълта круша
  5. .жълто чери
  6. .зелена зебра черешки
  7. .зелени черешки
  8. .зелено грозде
  9. .лилаво чери
  10. .оранжеви черешки
  11. .севастопол
  12. .Цзи Би Ю (Виолетов яспис)
  13. .черна слива
  14. .черни черешки
  15. 1884 Пърпъл
  16. Брендиуайн йелоу Платфут
  17. Бяло биволско сърце
  18. Зелен гигант
  19. Златен медальон
  20. Кнежа
  21. Момини сълзи
  22. Наслада F1
  23. Ниагос
  24. Опал БГ F1
  25. Пол Робсън
  26. Розов едър селски
  27. Розова магия
  28. Спекълд роман
  29. Червен крушовиден
  30. Черен ананас
  31. Черно биволско сърце
  32. Яша Югославски

 

PS    Готово! Посях ги! И аз съм в играта - да видим какво ще поникне, че някои семена са на повече от 5 години. 

Редактирано от Ру®
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

А от сортовете, които ще нося на срещата, няма ли да сееш, @Ру®? Много ми е интересно сял ли си Кнежа предишните 2-3 години и какви домати ти се получиха? При мене се получиха розови и червени домати на 3-тата или 4-тата година и се отказах. Защо реши да сееш Опал БГ? По-кисел домат едва ли има. Е, вярно, ражда, ама не ми допада на вкус.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 53 минути, alys написа:

А от сортовете, които ще нося на срещата, няма ли да сееш, @Ру®? Много ми е интересно сял ли си Кнежа предишните 2-3 години и какви домати ти се получиха? При мене се получиха розови и червени домати на 3-тата или 4-тата година и се отказах. Защо реши да сееш Опал БГ? По-кисел домат едва ли има. Е, вярно, ражда, ама не ми допада на вкус.

Ами имам една табла 32 гнезда, в която ще сложа по десетина семенца от тези сортове днес или утре, за да започне да никне нещо.  Пък после какво ще пикирам - ще видим... 
Допълнително от срещата разчитам на 2-3 сорта хубави домати от теб, както и смятам директно (без разсад) да пробвам някакви консервни на по-късен етап. Просто искам да започна вече с разсадите, защото ме пресирате постоянно със снимки и съобщения какво ви е поникнало, пък аз още не съм посял нищо... ;-) 

Имам останали семенца от Опал и Наслада, а по принцип нямам желание да отглеждам хибриди, ама и да ги хвърлям не ми се ще - та ще ги сложа сега и повече няма да се занимавам. 

За Кнежа - гледал съм го 2017 година и съм забравил какво беше - нещо ми се въртеше, че ти си го хвалила и реших да му дам пак шанс.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

alys, аз сях Опал БГ F1 защото за него пише, че е "устойчив на тютюнева мозайка, фузариум, вертицилиум и е високо толерантен на алтернария" и се надявам това да е точно така. При теб спомняш ли си дали е боледувал? Но аз поначало обичам леко кисели домати. Освен това твърдят, че по-дълго време запазват листната си маса и са по-издръжливи на високи температури. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Ето и моите посяти и вече наникнали сортове. 

 

221499072_Tomato2022_page-0001.thumb.jpg.a1e48a6583014cdf2426211abe2572fb.jpg884538378_Tomato2022(1)_page-0001.thumb.jpg.25c824c9409c92e68c24865ca84462b6.jpg

В близките дни ще засея още няколко сорта, но не съм уточнила кои.

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

МиХи, помня, че роди обилно и помня, че го отписах заради вкуса. Навън се тръшна от първите от картофена мана, но беше в една градинка, в която е по-усойно, отстрани разни плодни храсти. Вътре просто не помня дали е останал здрав. Ама то при мене всяка година болестите или проблемите са различни. Първите години нямах проблем с алтернария, имаше върхово гниене, имаше нощенка, после листна плесен и май накрая алтернария. Или пък е имало и алтернария, но не съм обръщала внимание. Всъщност, май му дадох още един шанс и пак не помня дали е боледувал. Опитай, щом харесваш кисели домати.

Ру, Кнежа беше супер, но се оказа хибрид, който се разпадна.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

Какво ще кажете за покриването на домати само с агрил, без найлон. В началото на април, след десети да кажем, да направя тунелче с дъги и агрил, отворено от двете страни или от едната  и да сложа лабрадор и някое друго куче. Другата опция е перфориран найлон и агрил върху него. Миналата година я изпробвах и стана. Но ако става само с агрил , ще използвам найлона за по топлолюбиви сортове. Уточнявам, че там след десети април почти е изключено да падне слана и е сравнително топло /югозападен склон, защитено от ветрове с дървета и дувари/. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Ето Сакура

IMG_20220316_141741.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Аааа, и аз си имам вече Сакури. Вчера сутрин ги нямаше никакви, а вечерта.... та дам наболи якичко и над почвата вече. Грея ги с помощната лампата за рисуване на щерката :tounge_wink:Сигурно затова.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
преди 43 минути, МиХи написа:

Какво ще кажете за покриването на домати само с агрил, без найлон. В началото на април, след десети да кажем, да направя тунелче с дъги и агрил, отворено от двете страни или от едната  и да сложа лабрадор и някое друго куче. 

Да, @МиХи, аз правя така. Сега си погледнах в темата: записала съм, че на 18-ти април съм посадила лабрадор в отворен тунел, покрит с агрил.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

Супер, поръчах си току що агрил и дъги. Ще се прави явно и ще видим какво ще излезе.

Благодаря, Миленка®

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Тунелите с един кат агрил ли покривате, постоянно отворени ли са откъм късите страни, колко са високи? Агрилът - колко грама за кв. м? Имам различни - 17, 19 и 50. Последният е дебеличък. За 17 не съм сигурна, но 19 имам със сигурност. Като вали не е ли проблем?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Да, @alys, постоянно са отворени късите страни, защото живея на 80 км от градината и нямам начина да отварям сутрин и да затварям вечер в слънчеви дни, поради тази причина съм се спряла на агрила, за да е проветриво в тунела и да няма запарване и прекалено вдигане на температурата. Не знам колко са високи тунелите, нито колко грама на квадратен метър ми е агрилът. Всяка година завивам с различен брой катове, нямам обяснение кога колко ката решавам да сложа. Последния ти въпрос за валежа не го разбирам. 

 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи
преди 1 час, alys написа:

Тунелите с един кат агрил ли покривате, постоянно отворени ли са откъм късите страни, колко са високи? Агрилът - колко грама за кв. м? Имам различни - 17, 19 и 50. Последният е дебеличък. За 17 не съм сигурна, но 19 имам със сигурност. Като вали не е ли проблем?

Имаш предвид дали провисва ли? Ами като се намокри вече не е опънат, но не е проблем. 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Като гледам какъв въпрос съм задала, и аз не мога да си го разбера.

Благодаря на двете Миленки. :)

Леополд от ХК показа снимки и писа, че завива изцяло с двоен агрил, 30 г/кв.м, което си е яко. Ама той завива сега, а като се постопли, вероятно ще промени нещо (и е в Свищов). И ползва на макс възможностите на дъгите. Досега не съм правила тунели и доста въпросителни имам. Сигурна съм, че всичко ще си дойде на мястото, когато и ако опитам лично.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

Не знам дали постъпих правилно, но наторих разсадите с жълт кристалон. В торф са и започнаха лекинко да жълтеят. Затова се чудих с какво и имах под ръка жълт кристалон. Заради фосфора в него. Ще се разбере скоро дали не съм ги прецакала.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
Темата е заключена. Нямаш право да коментираш в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване