Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Ру®

Епичната Доматена Тема - 2021

Recommended Posts

Лозето ме наби!

Не ми е работа, но скоро четох/гледах някъде за манията на унгарците да отглеждат, макар само на 10кв.м., "български" сортове домати, Дори панаири си организират, за да се изфукат.

А тук: Лабрадор, Розова зебра, Калифорнийска уйня и т.н.

Отделно дето на мястото на местните овошки се сади Камчатско туй и Перуанско онуй. Бих го разбрал, но в ботаническа градина.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Имаш ли предвид, някой ранен български сорт? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
преди 1 час, Лозето ме наби! написа:

Не ми е работа, но скоро четох/гледах някъде за манията на унгарците да отглеждат, макар само на 10кв.м., "български" сортове домати, Дори панаири си организират, за да се изфукат.

А тук: Лабрадор, Розова зебра, Калифорнийска уйня и т.н.

Отделно дето на мястото на местните овошки се сади Камчатско туй и Перуанско онуй. Бих го разбрал, но в ботаническа градина.

Аз мога да предложа български сорт Розова магия - доколкото си спомням класически български сорт, запазен и съхраняван / и предполагам селектиран/ от земеделец от Пловдивско. Хората дори се изхранват с това. Големи плодове, респективно голямо растение с големи листа и респективно малко повече време до бране, но най-добри вкусови качества според мен.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
преди 1 час, Лозето ме наби! написа:

Отделно дето на мястото на местните овошки се сади Камчатско туй и Перуанско онуй. Бих го разбрал, но в ботаническа градина.

Ахахаха, е добре ве маняче, пак обади лаф, евала :D

Все едно доматите са български... или чушки... или картофи... :D:D:D Перуанския физалис е толкова "местен" колкото и домата.  Кои са тия местни овошки, дай да ги изброим?! Прасковка, Prunus persica от Китай? Кайсийка, Prunus armeniaca от централна Азия? Ябълка, дошла от Malus sieversii, Азия? То не може само на джанки да се кара... Що се мръщиш на Lonicera caerulea (която расте ендемично навсякъде по студеното) само щото й викаме камчатка, а тя се казва майска боровинка...?

Global-Footprint.png

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 1 час, domatin написа:

Аз мога да предложа български сорт Розова магия - доколкото си спомням класически български сорт, запазен и съхраняван / и предполагам селектиран/ от земеделец от Пловдивско. Хората дори се изхранват с това. Големи плодове, респективно голямо растение с големи листа и респективно малко повече време до бране, но най-добри вкусови качества според мен.

Основно розова магия гледаме. За сега нямам забележки. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Всеки има различен вкус. Розова магия бързо омеква, не ми допада достатъчно като вкус. По-ранен домат от Лабрадор досега не съм отглеждала и по-устойчив на студ. Също така всеки има право да си има своя ботаническа градина и да отсее сам какво му харесва и какво не, какво вирее, кое след кое зрее и да има всеки месец различен плод. Свърши времето, когато се редяхме на опашки за банани по Коледа.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
преди 38 минути, alys написа:

Всеки има различен вкус. Розова магия бързо омеква, не ми допада достатъчно като вкус. По-ранен домат от Лабрадор досега не съм отглеждала и по-устойчив на студ. Също така всеки има право да си има своя ботаническа градина и да отсее сам какво му харесва и какво не, какво вирее, кое след кое зрее и да има всеки месец различен плод. Свърши времето, когато се редяхме на опашки за банани по Коледа.

Този Лабрадор колко е студоустойчив - на каква минимална температура понася без да се стресира? Кога го сеете и кога го местите в градината?

Индетерминантен ли е?

Предполагам не е хибрид?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
  1. Лани издържа на -2 на 7 май без никаква защита. Опадаха му повечето листа, но брахме домати. Хем беше под 15 см голям към момента.
  2. Не е.
  3. Не е.

Розова бангия е еталон по пазарите за "розов домат селски". Хубав е, ядем го, но определено ако трябваше да избера само 5 сорта, вместо 20, не бих избрал него.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 50 минути, alys написа:

Също така всеки има право да си има своя ботаническа градина и да отсее сам какво му харесва и какво не, какво вирее, кое след кое зрее и да има всеки месец различен плод. Свърши времето, когато се редяхме на опашки за банани по Коледа.

Че малък ли е изборът на домати в Кауфланд?! Има по няколко (гумени) сорта за всеки вкус! Последно бях пробвал едни черита, май през юли... Няколко цвята. Ами безвкусни.

Иначе, @Лозето ме наби!, никой не е длъжен да гледа по много сортове или да му бъдат от Лабрадор или Алтай. Ако има запазени местни сортови с превъзходни качества. И то тук-там има, но специално за оранжеви, черни и зелени сортове не съм видял у нас традиционно разнообразие. Тъй че човек - като има тази възможност в тоя интернет свят на лесни покупко-продажби и развит транспорт - може да пробва. Рано или късно ще се спре на по-доброто.

Но и традиционно шопът е минималист и едно си знае. Добре установени методи на работа с едни и същи сортове (или сорт) всяка година... Вярно, всяко нещо може да прерасне в глезотия. Но и каква толкова е разликата като труд между садене на два и двайсет сорта? Основно в етикиране и отбиране на семето.

А култури, които виреят успешно в нашия климат, са плодовити, вкусни, полезни - защо да ги бойкотираме?

Между другото, ако бях успял да запазя повече от десет сорта дини от баба ми, едва ли щях да търся повече... Но така стана,че запазих един и пак семето ми е старо и може и да съм го изгубил... Та подобно е и с доматите.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov
преди 7 часа, alys написа:

Нека мине благополучно сезонът, да съберем семена и ще разменяме. От размяна са почти всички семена за домати.

Само където аз няма какво да предложа. Вие сте напред с доматите, аз сея каквото има на магазина....Тук няма от кого да взема нещо старо и изпитано...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Е, аз така го казах, нямам предвид, че някой трябва да ми даде, за да му дам. Сега от някои сортове нямам нито една семка. Просто не останаха. Нали се хваля, винаги има на кого да дам. :D 

Доста сортове ми харесаха и тази година са само най-по-по-най и пак са много. Някои умишлено ги пропуснах, не, че не са вкусни. От цветните само един черен сорт сложих, всичко друго е розово и червено. Дадено ми е като "Черно малко" без наименование на сорта, но като пробвах, се оказа, че са еднакви с Черен на фирма Флориан. И все пак, си оставих от безименния. 

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov

Я да попитам този Лабрадор как е на вкус?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Тези, които пробвах от декември, са кисели и ципести, така че зависи от условията. При слънце са си добри. Е, като има едроплодни, никой не ги поглежда Лабрадорите. Но за ранен за мене е супер. Това е много ниско растение, повече за кеф, отколкото за наяждане. 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 2 минути, Petar Kirov написа:

Я да попитам този Лабрадор как е на вкус?

зле

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Ето снимка от 11 март, тоест три месеца след засяване, но това е вкъщи. Навън щеше да се забави с месец и половина.

IMG_20210311_201749.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
преди 8 минути, Petar Kirov написа:

Я да попитам този Лабрадор как е на вкус?

На фона на Розова магия е много зле даже. НО когато има Лабдарор, има САМО Лабрадор. Демек сравнението не е между Розова бангия и Лабрадор, а между Лабрадор и НИЩО. Beggar can't be choosers.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 9 минути, Petar Kirov написа:

Я да попитам този Лабрадор как е на вкус?

Вкусът е посредствен, нищо особено. Но ако зрее месец и половина преди другите по-ранни...

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov

По ранен ли е от Паулина и Сияна примерно?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Лабрадор е супер ранен. Единствено "42 дена" и "Ябълки на снега" са подобни (от тези, които аз съм гледал).

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Добре, де, кой сорт домати ви е узрял за 3 месеца? Ябълки на снега ми завърза и узря едно доматче като първо, но после се забави с останалите и Лабрадорите го изпревариха.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
Темата е заключена. Нямаш право да коментираш в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване