Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Ру®

Епичната Доматена Тема - 2021

Recommended Posts

Ру®
преди 3 минути, alys написа:

Може би ще пикирам някои до котиледоните.

То не подхожда ние да учим най-големия майстор на доматите, ама знаеш, че можеш и да ги отрежеш и да боднеш връхчетата, можеш да пикираш и над котиледоните до първите листа, че и по-нагоре, ако трябва... Изобщо доматите по отношение на пикиране и пресаждане нямат никакъв проблем...

Проблемите идват после с маните и другите гъбични...,  но до тогава има още много време ... 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys
преди 28 минути, Ру® написа:

То не подхожда ние да учим най-големия майстор на доматите, ама знаеш, че можеш и да ги отрежеш и да боднеш връхчетата, можеш да пикираш и над котиледоните до първите листа, че и по-нагоре, ако трябва... Изобщо доматите по отношение на пикиране и пресаждане нямат никакъв проблем...

Проблемите идват после с маните и другите гъбични...,  но до тогава има още много време ... 

Ру, де да беше вярно това за майсторството. Благодаря за успокоението. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov

Моите засяти на 13 март, вече са над 20 см от кофичката при условие, че дори  досипвах с пръст до горе кофичките. Пикирах преди 2 седмици. Догодина ще сея месец преди да излязат в градината - най рано края на март...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 16 минути, Petar Kirov написа:

Моите засяти на 13 март, вече са над 20 см от кофичката при условие, че дори  досипвах с пръст до горе кофичките. Пикирах преди 2 седмици. Догодина ще сея месец преди да излязат в градината - най рано края на март...

Според мен таймингът ти е екстра. Дръж ги на по-студено и всичко ще ти е наред за началото на май (ми то е само след 2 седмици!).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov
преди 14 минути, Ру® написа:

Според мен таймингът ти е екстра. Дръж ги на по-студено и всичко ще ти е наред за началото на май (ми то е само след 2 седмици!).

Държа ги на студено до колкото позволява времето. През вечерта е по студено, но през деня си е топло. Ако се налага ще ги садя легнали, но по мои сметки са ми достатъчни 40 дена от семе до градината, а и дори да не са станали за това време, винаги можеш да ги полееш и да ги форсираш и да ги засадиш малко по късно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
преди 1 час, alys написа:

До засаждане в градината има месец и половина. А те още отсега са прераснали. Та затова се чудя какво да ги правя. Видяха ми се сухи и полях, а те в знак на благодарност прераснаха. Може би ще пикирам някои до котиледоните.

Нормално ми се струва времето по моите сметки. Освен да им намалиш поливането като спирачка - ние се ориентирахме към поливане веднъж на 6 дни на разсада, като методът на проверка е с дървена клечка - като я набуча в почвата към края на контейнера, за да не повредя корените, ако след като я извадя има мокра пръст, значи не е още време за поливане.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov
преди 10 часа, domatin написа:

Нормално ми се струва времето по моите сметки. Освен да им намалиш поливането като спирачка - ние се ориентирахме към поливане веднъж на 6 дни на разсада, като методът на проверка е с дървена клечка - като я набуча в почвата към края на контейнера, за да не повредя корените, ако след като я извадя има мокра пръст, значи не е още време за поливане.

Поливането съм го намалил до минимум, но си отчетох като грешка обилното поливане по време на пикиране. Полях ги яко, влагата се задържа много и те подлудяха...

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
преди 10 часа, Petar Kirov написа:

Поливането съм го намалил до минимум, но си отчетох като грешка обилното поливане по време на пикиране. Полях ги яко, влагата се задържа много и те подлудяха...

И ние я правим тази грешка, затова последно сме се спрели на метода с клечката.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Изрязах котиледоните и зарових до първи същински лист. Стъблото го понавих.

 

IMG_20210418_154002.jpg

IMG_20210418_170653.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
преди 4 часа, alys написа:

Изрязах котиледоните и зарових до първи същински лист. Стъблото го понавих.

 

IMG_20210418_154002.jpg

IMG_20210418_170653.jpg

За навиването не се бях сещал - творчески подход при решаването на задачата - очаквам мощна коренова система след време. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Каква е идеята на това навиване на стъблото? Няма ли опасност да се счупи?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Идеята е да влезе цялото в почвата при ограничена дълбочина на контейнера. Така или иначе цялото стъбло ще стане корен. При садене на доматите също се практикува закопаване под 45 градуса с такава цел. Жилави са, не се чупят, както се вижда и от това видео.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Боби, твоето видео много ми помогна за осъществяване на пъклената идея :) . Също така бях гледала нещо подобно в едно видео преди време. За да не се чупи стъблото, трябва да са леко засушени преди пикиране или като допълнителна мярка да се оставят за кракто извадени от почвата. Не съм сигурна втората ми мярка дали е била добра, но като пробвах с лек натиск да направя стъблото във вид на U, то се поддаваше, после леко натисках частта с корена надолу и засипвах с почва. Изобщо добре си поиграх. Малко се чудих къде да ги оставя и реших да е на малко по-хладно, но не по-малко от 15 градуса. Не съм сигурна дали първо ще се занимават да пускат корени или ще се юрнат отново да прерастват, ако е влажно и топло. Полях умерено. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, Боби Димитров написа:

Идеята е да влезе цялото в почвата при ограничена дълбочина на контейнера. Така или иначе цялото стъбло ще стане корен. При садене на доматите също се практикува закопаване под 45 градуса с такава цел. Жилави са, не се чупят, както се вижда и от това видео.

А-ха! Аз не разбирах под навиване какво се има предвид. Помислих за усукване като тел и пране. А идеята е да се поберат корените... Не съм имал такъв проблем. Ползвам достатъчно дълбоки съдове, основно кофички от кисело мляко.

Днес пикирах още към 30+ корена, вчера също, и напреднах. Но са дребнички, с по две същински листа. Станаха твърде много от някои сортове (за сметка на други) и ще имам да раздавам. Примерно, Хоумстед 28 корена при четири миналата година и почти никаква реколта... Ама залагам за повече хора и никнаха добре от новото семе. Лабрадорът за съжаление слабо никна и няма за кога да добавям.

Този Змей Пожарево какъв беше? А Яша?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Змей Пожарево е от топ 3 на Боби. Хубав едър червен домат, родлив. А Яша е розов сърцевиден, не много едър, но родлив също. Като минус е това, че понякога завързва по много домати на китка и миналата година се счупи една китка на две. То и аз му помогнах, когато минавах между доматите като слон в стъкларски магазин. 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov
преди 46 минути, alys написа:

Змей Пожарево е от топ 3 на Боби. Хубав едър червен домат, родлив. А Яша е розов сърцевиден, не много едър, но родлив също. Като минус е това, че понякога завързва по много домати на китка и миналата година се счупи една китка на две. То и аз му помогнах, когато минавах между доматите като слон в стъкларски магазин. 

Змей, Яша....абе от де ги намирате тези сортове :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Нека мине благополучно сезонът, да съберем семена и ще разменяме. От размяна са почти всички семена за домати.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, Petar Kirov написа:

Змей, Яша....абе от де ги намирате тези сортове :)

"Яша Югославски" е сортът. Така го имам записан.

Сложих тая година и от един "Алт. Оранжев", което предполагам е "алтайски"? Никнаха добре.

Иначе за "змея", мисля Боби така го беше кръстил. Как змее!

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 57 минути, alys написа:

Нека мине благополучно сезонът, да съберем семена и ще разменяме. От размяна са почти всички семена за домати.

Алис, някоя семка лабрадор ако ми запазиш, ще го пробвам догодина в оранжерия. Евентуално. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Имам семена Лабрадор

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
Темата е заключена. Нямаш право да коментираш в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване