Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Ру®

Епичната Доматена Тема - 2021

Recommended Posts

Боби Димитров

Не съм сигурен от къде е тази логика? Всеки хибрид се разпада надолу в поколенията. Въпросът е статистически повече.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Моят опит ми е показал, че мога да събирам семена от хибриди първата година. За по-сигурно, сея само от тях, а не продължавам с F3 три и нататък.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Лошото на сгрешеното семе е, че си разбираш грешката чак когато "Марко" вече е умрял, т.е. след около 6 месеца. При положение, че купешките семена струват левче не виждам смисъл да рискувам. Друго е "От баба Добра", която го е сяла поне 10 години, но такива са рядкост.

Баба ми навремето не поддържаше над 3-4  сорта и то защото роднина-агроном редовно я зарибяваше, но на нея все не ѝ харесваха.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Не е заради левчето. Да ти покажа ли колко пакетчета съм купила, колко са ми изпратили, колко аз съм изпратила? Някои съм ги харесала, но се продават само в големи опаковки и не ми се дават 60-70 лв. и нагоре. Десетина години отглеждахме само Розов блян, без да знам, че е Розов блян. Мога ли да мина за баба ти Гица? :mrgreen:

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Може, бабо, що да не може?! Да не ме забравиш на есен! :D

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 1 час, Лозето ме наби! написа:

 При положение, че купешките семена струват левче не виждам смисъл да рискувам. 

То и аз така мислех, до това лято дето мина.

Що ми трябва да събирам семена от директни сортове, като всяка година мога да си купувам нови, свежи, пресни пакетчета.

Обаче през лятото, българските градинари като нададоха вой, че червеният им крушовиден  домат се оказва жълто крушовидно  чери и взеха да пустосват ту Опал зи, ту Флориан разбрах че нещата  са много несигурни и трябва да се събират семена. И сега съм се заредила и всяка година ще ги подменям с нови събрани и така......:smile:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
преди 11 часа, Теди написа:

То не пречи да действаш на сигурно, но след като ти е интересно може да бучнеш 2 кореназа проби :)

При пробата, така както го разбирам, ако има изненади, резултатът няма да е следващото поколение, а по-следващото, което ме смущава и ще ми е трудно да го проследя, защото е много голям период във времето. Освен ако не се подходи много методично и стриктно към нещата, но разпадането може да е и на втората, и на третата година и доста години селекция се рискуват. Тоест, ако ще се прави селекция, така както го разбирам, е ненужно да се рискува, защото цената е много висока - няколко години труд. Трябва да се решим да сеем само директен сорт, което пък е рисково, ако не стане.

преди 10 часа, ivanina написа:

Да ти се разпадне сорта, не е като да ти потъне круиза  насред океана, демек фатално.

От всеки един опит няма да загубиш нищо, само ще научиш. Ако не бях опитала нямаше  как да зная, и сега втора година сея хибрида Афен F1. Миналата година не открих разлика  между събираното семе и оригинала. 

От  самопосяло се Ръгби , брах същите домати.

Говоря за първо поколение.

Голямото ми любопитство сега е с пъпеш Галия. Събрах семена, посях ги в кофички от кисело мляко и тия дни ще ги засадя в земята.

На някой може да му се стори смешно, но за мен този пъпеш е най-вкусния, много сладък и сочен  и не намирам никъде да се предлагат оригинални семена.

Не разчитам само на събираните семена , за това засях  и от купешка  опаковка сорт Кристал.

.... така че, покрай залагането на сигурното което е най-лесно, не пречи  да добием знание и   от  личния  опит.

 

 

Ако се разпадне хибрида Рила Ф1 предполагам няма да е толкова проблематично. Но ако заради кръстосана селекция се образува хибрид с Розова магия и се разпадне примерно след 3 поколения, ще са загубени няколко години селекция /освен ако по някакво стечение не се образува устойчив вид, което е малко вероятно/. Това е, което ме притеснява, ако ще се ходи на селекция.

 

Да обобщя. Интересни са ни вкусни домати. В повечето случаи това са розови големи домати. Подходящи засега са Розова магия. Има и по-вкусни, но Розова Магия засега поне при нас са се оказали като по-жизнеспособни /например от Рила Ф1/. Рила Ф1 е резервен вариант, защото плододава повече. Засега залагаме на сигурно и сеем купени семена, които се предполага, че са селектирани. Не е идеално, но това е положението.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ina

Здравейте,

Случайно открих форума и намирам доста полезна информация , която се опитвам да адаптирам към моите климатични условия.

На кратко за мен. От дълги години изрежем в Южна Калифорния но от миналата година наехме едно малко парченце земя от общината, където искаме да отгледаме органични зеленчуци. Главно домати, краставици и пипер.

За тази година поръчах онлайн около 5-6 сорта домати от Русия от които изникнаха 10-на корена, но тъй като плануваме да пътуваме до България през август бих искала да се посъветвам с вас какви сортове и от къде си заслужава да взема.

Внасянето на семена като цяло може да е проблем, затова ще се опитам да взема малко семена  от директни сортове на които да събирам семената за в бъдеще.

Като цяло предпочитаме сладки, едри домати с малко семки и неправилна форма. Такива съм ги запомнила от моето детство и бих искала и децата ми да опитат този вкус. Приемам всякакви предложения като накрая трябва да сведа избора си до 7-8 сорта.

За сега съм се спряла единствено на Розово Сърце на ИЗК Марица и Момини сълзи.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov

 

преди 1 час, Ina написа:

Приемам всякакви предложения като накрая трябва да сведа избора си до 7-8 сорта.

Трудно се гледат директни сортове вече. Хибридите са с повече устойчивости, а има и много вкусни от тях. Тази година пробвам по препоръки Биг Биф. Някой хора доста си го харесват, а сорта по спомен си е от САЩ. Някой дори вземаха семена от там за да са по-оригинални.

Иначе от директните са си много харни Розов Блян и Розова Магия. Споменатия от вас Момини сълзи също се представя отлично. Двата сорта на Марица ги пробвах две години подред  - домат няма. Не ги опитах даже. Важен е и микроклимата!

По спомен от форумите: един от известните директни сортове внесен в Америка от България се казва Милка - Milka’s Red Bulgarian Tomato. От леля Милка :tounge_wink:

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ina

Единственият директен български сорт който срещнах тук е Дружба , но на вкус нямам идея как е. Климатът е чудесен. Температурите не падат под 10С нощем , но сме близо до океана и е доста влажно , та ще се боря с маната.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди
На 26.02.2021 г. at 8:49, domatin написа:

Здравейте, отглеждам домати от няколко години на едно и също място около 30 квадрата. Понеже мястото е ограничено, сея винаги на едно и също място доматите и не знам дали не се изтощава почвата. Досега слагах по малко компост /2-3 шепи/ под и около корена при пренасяне на доматения разсад в градината. Но не знам дали е достатъчно. Ако някой има подобен случай и иска да сподели как обогатява почвата в такъв случай?

В селото при нас имаме случай на съседи, които гледат домати в тенекии без да сменят почвата и то от няколко години. Наторяват с кокоши шербет т.е. изсъхнали кокоши курешки разтворени във вода. Екстра са им доматите. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ina

Здравейте,

Случайно открих форума и намирам доста полезна информация , която се опитвам да адаптирам към моите климатични условия.

На кратко за мен. От дълги години изрежем в Южна Калифорния но от миналата година наехме едно малко парченце земя от общината, където искаме да отгледаме органични зеленчуци. Главно домати, краставици и пипер.

За тази година поръчах онлайн около 5-6 сорта домати от Русия от които изникнаха 10-на корена, но тъй като плануваме да пътуваме до България през август бих искала да се посъветвам с вас какви сортове и от къде си заслужава да взема.

Внасянето на семена като цяло може да е проблем, затова ще се опитам да взема малко семена  от директни сортове на които да събирам семената за в бъдеще.

Като цяло предпочитаме сладки, едри домати с малко семки и неправилна форма. Такива съм ги запомнила от моето детство и бих искала и децата ми да опитат този вкус. Приемам всякакви предложения като накрая трябва да сведа избора си до 7-8 сорта.

За сега съм се спряла единствено на Розово Сърце на ИЗК Марица и Момини сълзи.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Emil
преди 6 минути, Ina написа:

... Такива съм ги запомнила от моето детство и бих искала и децата ми да опитат този вкус. Приемам всякакви предложения ...

Не разбирам много от отглеждане на домати, но си мисля че освен слънце трябва и още нещо. Ходил съм тук там по света и не съм ял по-вкусни плодове и зеленчуци от българските. Сигурно е заради почвата и водата. Моят съвет е ако искате да ядете вкусни домати идвайте си по-честичко в България с децата :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
преди 34 минути, Emil написа:

 Моят съвет е ако искате да ядете вкусни домати идвайте си по-честичко в България с децата :)

Моят съвет е да си се завърнат окончателно :)

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000

На мен лично от розовите домати най-много ми харесва Розов блян.Иначе тук има хора, които са изпробвали стотици сортове и могат да изкажат по експертно мнение. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Йоско
На 26.02.2021 г. at 8:49, domatin написа:

Здравейте, отглеждам домати от няколко години на едно и също място около 30 квадрата. Понеже мястото е ограничено, сея винаги на едно и също място доматите и не знам дали не се изтощава почвата. Досега слагах по малко компост /2-3 шепи/ под и около корена при пренасяне на доматения разсад в градината. Но не знам дали е достатъчно. Ако някой има подобен случай и иска да сподели как обогатява почвата в такъв случай?

Здравей. Не зная как отглеждаш растенията си. Аз лично се старая целогодишно земята да ми е покрита с органика, за да поддържам почвеният живот. Не изкоренявам доматите в края на сезона (оставям ги за храна), не копая или обръщам земята в лехата (само я аерирам с вилата поне веднъж в годината). Допълнително подхранвам с ферментирали, разложени треволяци - скубя разнообразно каквото има наоколо и го слагам в голяма кофа с вода на слънце и така докато засмърди жестоко; прецеждам, разреждам с вода 1/10 и поливам по лехата (не прекалявам с това, че ми се струва силничко). Това подхранване го правя 1,2 пъти преди още да съм засадил нещата и още толкова макс като са разсадени и още малки. След това си следя растенията и преценявам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз лично в Саадън Каалфоониа последното, което бих гледал, е домат (след бамя де, не понасям бамя). В тоя субтропичен към тропичен пояс имате доста възможности за многогодишни плодни, че и зеленчукови, които ги няма в България. Това ако решите да не приемете съветите на Емо и Миленка ;)

Иначе си е вярно, че дори да се абстрахираме от вътрешното усещане и менталната страна на вкуса, има такова нещо като тероар. Мога да пратя до Оуриндж Каунти семка от домат Баба Ани, селектиран в Сливница Каунти в продължение на 40+ години, но никога няма да има вкуса, какъвто е в Гургулят. Не че ще е по-лош или по-добър, просто ще е различен. Straight Out Of Gurgulyat!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз бих ви препоръчал чери домати. За салата не са приятни за рязане, но пък да си откъснеш и похапнеш в градината са супер. Миналата година пробвах освен червени и черни, и оранжеви и зелени и бяха много хубави. Жълтите са по-блудкави. В сухия климат там предполагам ще имат нужда от сериозен мулч и поливане. Мексиканците нямат ли тамошни сортове или не са по доматите? Аз бих пробвал tomatillos.

Въобще падат ли слани там?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Emil

В Сан Хосе (Ca) опитахме доста видове от местния пазар, докато намерим нещо което се доближава до нашия вкус. Производителите бяха основно мексиканци. Помня че не бяха много едри и с дебела кожа.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
преди 30 минути, Emil написа:

Производителите бяха основно мексиканци. Помня че не бяха много едри и с дебела кожа.

Това е характерно за мексиканците, да, поне тези, които аз познавам :joy:

 

преди 1 час, Славянски написа:

Въобще падат ли слани там?

До колкото помня от познати учили там и живяли между LA/SD, рекордно ниската температура евър е била нещо от типа на -2 и като цяло като наближи 5 градуса дневна обуват апреските...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
Темата е заключена. Нямаш право да коментираш в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване