Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Ру®

Епичната Доматена Тема - 2021

Recommended Posts

Лозето ме наби!

А бе и аз слънцезащитна сложих веднъж, пък то нямаше градушки и я махнах.

Но като имаш покрив един найлон се опъва за нула време, с обтяжки отгоре, с тежести... За зимата се маха обаче.

По нашенско проблемът е в мръсния дъжд.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ch Petrov
Отговорено (Редактирано)

Доматът от Елешница/Западни Родопи е най-напред с материала.

IMG_20210525_204139.thumb.jpg.87712a928ca1b0b4e9944f48083b70e7.jpg

Най-напред в сравнение с другите домати в градината.

 

Редактирано от Ch Petrov
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Тоз чесън кой му изял листвята? :D Да питам аз като едно секюритате :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ch Petrov

Това е т.н. воден лук, засаден днес от разсад купен на пазара. Листата са пооскубани в съответствие с инструкциите на продавача. 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Интересно... точно както се сади празът. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

При нас първите два корена домати с цвят са черитата от леля. То и е очаквано, щото тая жена има както казват зелени пръсти. Камък да посади и той ще се хване и цъфне. Та и семената и съответно растенията от нея са най-упорити и устойчиви. 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Йоско

Имам първи цвят едва 3 дни след като засадих палмите в земята. Вероятно е чери и при мен. Тотално замесих сортовете и ше имам шарени лехи, друг е въпроса какво семе ще събирам евентуално.. ама каквото дойде. За мен е по важно че събирам семе от растения расли в моите условия. Гоня памет и устойчивост. Другото е да ни е шарена салатата всякак. Садя в некопано и глинесто като внасям оборска тор премесена със земя при заравянето на разсада... понеже иначе няма как да го закопая иначе. Копането на дупките е най големия зор генерално. Това е 2ра пилотна година и нещата се получават добре, освен ако не оцеля камънак някъде. Садя на гъсто, защото съм на южен склон в югозапада и плевя сериозно. Мулчирам задължително с косена трева или нещо от сорта. Не ползвам агро аптека, не пръскам.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

@Ру® @Боби Димитров , пичуви ква беше хавата с английската сол.. Поправете ме ако греша:

..1 кофичка от кис. мляко на 15 литра вода?

..и не се пръскаше докато цъфтят, нали?

Дописано: а защото не са цъфнали едновременно мога ли да добавя избирателно по 1 супена лъжица във корена или само хабя мат'риала?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 1 час, Варела написа:

ква беше хавата с английската сол

Аз, честно казано съм забравил каква беше хавата, миналата година не съм пръскал. Помня само, че една година пръсках и предозирах жестоко (10 пъти) - доматите побеляха като изсъхна, но после им нямаше нищо и си се чувстваха много добре. 

Иначе в нета има инфо, избираш си някое и действаш по него - ето примерно това:

https://harvesttotable.com/epsom-salt-tomato-and-pepper-growing/

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

@Варела Магнезият не е проблем да се метне като цъфтят, аз обикновено не сколасвам преди първа китка вързала, защото по-рано не виждам и смисъл - всъщност го ползвам точно с идеята за добро формиране на плода. Слагам по 20 грама на литър, което в моята 16 литрова пръскачка за улеснение го меря с 1 ккм.  Обаче често се случва тъй, че го комбинирам със шупналата зелена смрад - разтварям 1 ккм английска сол в купа с топла вода за по-бързо, после в пръскачката добавям на око 1-2 литра цедена смрад и допълвам с вода.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin

Като сме на тема плодообразуване не е ли по-добре първо да привлечем опрашители /за да подпомогнат полинацията/ например с ароматни растения и после да полеем с йодов разтвор или да напръскаме с доматин, за да се задържи плода и чак след седмица или две като вече знаем че има плод да се грижим за изхранването му?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

При нас опрашители не липсват, защото градината ни е дива и навсякъде в лехите има цветя, билки (обикновено са пореч, невен, тагетес, космос оранжев и друг, зиния, нигела, чубрица и тн, а отделно са глухарчета, оман и прочее). Доматин не ползваме. Йод в прясно мляко (или в суроватка, или в айрян, според какво сме правили) мятам веднъж като напредне сезона, против потенциални гъбични. А листното торене е след първа китка завръз. То при нас рядко дават над 3та китка доматите, така че може да се каже усреди на сезона.

original_5f454b74-8c77-4d71-bfc9-db5251f87ca0_IMG_20190817_121224.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Доматине, ти да не си Оранжев агент? :)

@Боби Ъмчи вземи мерки де, покривче отгоре, завет от единия край...  Моите още не съм ги садил, но се надявам в края на юни да са в това положение, все пак...

Домати не съм пръскал, покривът им стига, но напоследък фсички ривът от някакъв доматен вирус и там става слооожно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 16 минути, Лозето ме наби! написа:

Моите още не съм ги садил, но се надявам в края на юни да са в това положение, все пак...

Ако още не са посадени - трудна работа. Евентуално края на юли... 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Мии част от тях имат завръз... Просто си стоят в кофичките от кисело мляко, а аз се оправдавам с възможните градушки, а истината е, че нямам покрив.

Миналата година садих такива за Първи май и те се закучиха да чакат Първи юни...

Някои хора казват (и аз включително), че не е важно седмицата по-рано, а крайният резултат. Друг е въпросът ако имах изцяло закрит парник и то отопляем... ама някой друг път.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
преди 1 час, Боби Димитров написа:

При нас опрашители не липсват, защото градината ни е дива и навсякъде в лехите има цветя, билки (обикновено са пореч, невен, тагетес, космос оранжев и друг, зиния, нигела, чубрица и тн, а отделно са глухарчета, оман и прочее). Доматин не ползваме. Йод в прясно мляко (или в суроватка, или в айрян, според какво сме правили) мятам веднъж като напредне сезона, против потенциални гъбични. А листното торене е след първа китка завръз. То при нас рядко дават над 3та китка доматите, така че може да се каже усреди на сезона.

original_5f454b74-8c77-4d71-bfc9-db5251f87ca0_IMG_20190817_121224.jpg

Добре изглеждат, особено тези най-близките.

Като гледам какво изобилие от домати е си мисля че ще трябва доста тор и защита отгоре да изхранят и четвърта китка.

Йодения разтвор като поливка го знам като средство за задържане на завръза, ама така както гледам вие прекрасно се справяте с тези всичките цветя /Тагетис ли е това?/, пчеличките и другите опрашители вършат задачата вместо вас. Впрегнали сте природата да свърши работа.

С какво торите листно?

преди 1 час, Лозето ме наби! написа:

Доматине, ти да не си Оранжев агент? :)

@Боби Ъмчи вземи мерки де, покривче отгоре, завет от единия край...  Моите още не съм ги садил, но се надявам в края на юни да са в това положение, все пак...

Домати не съм пръскал, покривът им стига, но напоследък фсички ривът от някакъв доматен вирус и там става слооожно.

Не съм, ама е добре да кажеш какъв е тоя агент?

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

@domatin Снимката на Боби е от края на август 2019г., а Оранжевият агент е онова с което хамериканците са обезлесявали Витнам, пък после измрели от рак. Монсанто!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin

Ау, как можа така да ме наплюеш? :open_mouth:

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

 

1520636513_.thumb.jpg.5404d8af94f9d386af8489bcd2640b44.jpg

Така и си останаха без колове и връзки, а и мрежата против градушки не успяхма да сложим. Кучето беше по-важно. Започнахме първата година с 20 корена, миналата не съм ги бройла, тая година са 74 корена. И какво ще ги правим толкова не е ясно, но лакомията да пробваме и тоя и оня сорт е голяма.

 

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Уау! Ако имах такава конструкция щях през половин час да си удрям д-то в тавана! :)

Бих сложил капково и един найлон отгоре, но липсват надлъжните.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
Темата е заключена. Нямаш право да коментираш в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване