Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Ру®

Епичната Доматена Тема - 2021

Recommended Posts

alys

Обрах ги, ще ги наблюдавам. Дано не са се маносали, че един има подозрителен. Беше ми по-лесно да обера на китки. И аз не знам какво искам. :mrgreen:  Дали няма да се задържи повече влага?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000

Ако искаш да се задържи влага и хранителни вещества с цел да доузреят ги извади с корените, изчисти болните листа и ги закачи някъде с корените нагоре и върха надолу...

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov
Just now, jojkata2000 написа:

Ако искаш да се задържи влага и хранителни вещества с цел да доузреят ги извади с корените, изчисти болните листа и ги закачи някъде с корените нагоре и върха надолу...

Това пробвано ли е?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
преди 13 минути, Petar Kirov написа:

Това пробвано ли е?

Да, дядо правеше така, татко като беше по-млад също.

Редактирано от Миленка®
Аз пък така си съхранявам мушката в мазето.
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

За мушкато гарантирано, че така можеш да съхраниш до следващата пролет. Многократно пробвано. 

Сега ме провокирате да пробвам и с доматените корени

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

СвършИ тая с изкореняването. Чела съм го, но нямам подходящо място, а и не си заслужава разправията.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov

Интересно ми е трябва ли да са избистрени доматите или...? Че ги изкорених моите иначе щях да пробвам :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

То като е лоша прогнозата, нямаш избор - каквито са, такива. :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik
преди 1 час, Venetka написа:

За мушкато гарантирано, че така можеш да съхраниш до следващата пролет. Многократно пробвано. 

Сега ме провокирате да пробвам и с доматените корени

Доматените КОРЕНИ така няма да ги съхраниш до напролет :tounge_wink:. За доматите....не съм пробвал, но......

а) опитвал съм с физалис който не успя да узрее...оскубах го и го прибрах.....нито едно плодче не успя да доузрее.

б) тази година по някаква причина един корен умря все едно отдолу го е подкопала къртица. Доматите (зелени) доста време седяха на него и не само че не узряха, ами и взеха да се спаружват все едно растението ги "изсмуква"....а според мене биха узрели ако ги бях откъснал.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov

Аз за това питах дали е проверено, защото като захладнее и се скъси деня, растенията започват да изтеглят хранителни вещества към корените и се предполага, че домата ще започне да се спаружва...Пример както гроздето като се остави на лозата или като се окачи в мазата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik
преди 4 минути, Petar Kirov написа:

Аз за това питах дали е проверено, защото като захладнее и се скъси деня, растенията започват да изтеглят хранителни вещества към корените и се предполага, че домата ще започне да се спаружва...Пример както гроздето като се остави на лозата или като се окачи в мазата.

Никога досега не съм виждал спаружен домат щото е студено и щото деня е къс! И на лоза не съм виждал спаружено грозде. Предполагам  соковете все пак се движат нагоре през времето когато доматите и гроздето все още не са обрани/замръзнали/изкълвани. Когато соковете почнат да се движат надолу така или иначе всичко е обрано/замръзнало :)

Но не знам какво бистанало ако вместо надолу вземеш че виснеш доматите "нагоре" а корените сложиш във вода. Ако имаш място и си любопитен не пречи да експериментираш с по 1-2 корена различни варианти и да сравниш с обраните на зелено домати :)

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov
преди 1 минута, Panik написа:

Никога досега не съм виждал спаружен домат щото е студено и щото деня е къс! И на лоза не съм виждал спаружено грозде. Предполагам  соковете все пак се движат нагоре през времето когато доматите и гроздето все още не са обрани/замръзнали/изкълвани. Когато соковете почнат да се движат надолу така или иначе всичко е обрано/замръзнало :)

Но не знам какво бистанало ако вместо надолу вземеш че виснеш доматите "нагоре" а корените сложиш във вода. Ако имаш място и си любопитен не пречи да експериментираш с по 1-2 корена различни варианти и да сравниш с обраните на зелено домати :)

 

Соковете (хранителните вещества) започват да се движат към корена доста преди замръзване, това е естествено за всяко растение за да запази корена ако все пак замръзне надземната част....Иначе за домата за това питах, защото не знам, но тази година вече са оскубани и няма как да разбера. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

Аааа.....сега се сетих че преди години когато бях склонен да експериментирам взех че изскубах няколко корена отрупани черешки, натиках ги в кофи с пръст, полях ги и ги мушнах в бараката (над нулата, и сравнително тъмно). Честно казано не помня добре какво стана, ама надали е било много успешно след като никога вече не си и помислих да го правя отново :mrgreen:

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
преди 2 часа, Petar Kirov написа:

Това пробвано ли е?

При едни сортове се получава при други не, но колкото са по-светли доматите, толкова е по-голям шанса да узреят...

Тези, които са с по-дебела ципа имат по-голям шанс.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik
преди 2 минути, jojkata2000 написа:

При едни сортове се получава при други не, но колкото са по-светли доматите, толкова е по-голям шанса да узреят...

Тези, които са с по-дебела ципа имат по-голям шанс.

Е те ако са (из)светл(лел)и и с дебела ципа така или иначе ще си узреят след като ги откъснеш стига да са на сравнително топло и сухо място. Въпроса е дали ще спечелим нещо ако ги държим на корена?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov
преди 1 минута, Panik написа:

Е те ако са (из)светл(лел)и и с дебела ципа така или иначе ще си узреят след като ги откъснеш стига да са на сравнително топло и сухо място. Въпроса е дали ще спечелим нещо ако ги държим на корена?

Ей туй ме интересува и мен :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
преди 17 минути, Panik написа:

Е те ако са (из)светл(лел)и и с дебела ципа така или иначе ще си узреят след като ги откъснеш стига да са на сравнително топло и сухо място. Въпроса е дали ще спечелим нещо ако ги държим на корена?

Честно казано не съм го пробвал специално, но понеже при мен са на телове и няколко просто ги оскубах и видях, че след това са узрели, а имаше паднали зелени по земятаq които ги оставих на една кофа и изгниха.По други групи обаче четох, че дори и зелени оставени така узрявали.Имам още няколко за скубане и може да пробвам този път с особено внимание :-)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Само да направя едно уточнение, че като се сложат доматите с корените нагоре, целта не е да се съхранят до пролетта, а да узреят доматите с по-малко загуби, отколкото, ако се наредят по щайги.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ch Petrov

Узряването на откъснати домати е по-интензивно в тъмно помещение

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
преди 2 минути, Ch Petrov написа:

Узряването на откъснати домати е по-интензивно в тъмно помещение

За тъмно помещение говорим де.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
Темата е заключена. Нямаш право да коментираш в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване