Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Kalam Mekhar

Смокиня - въпроси и проблеми

Recommended Posts

Kalam Mekhar
преди 1 час, Боби Димитров написа:

Сподели повече за проблемите с тъканната култура и как би предпочел ти да бъде размножена една черница за продан?

Официално, предимството на размножените от тъканни култури растения е, че се избират здрави тъкани и не се предава FMV. Това предимство приключва с първият акар, който прескочи на младото растения и пренесе вируса. По- важното е сортът да е устойчив на него. Черна Мисия не можеш да я опазиш, каквото и да правиш, но тя пък си ражда и с нашарени листа.

Така, че остава само второто предимство, което е за търговците. Създаването на такива растения е много евтино.

Тези растения имат характеристики на семеначета, но напълно сбъркани. Клони изникват от всяка част на стъблото, като метла и освен това, растат във всички посоки. Все още имам неотрязани клони от голямата Кадота, които растат надолу, към земята. Влизат бавно в плододаване, като семенаци. Има случаи, когато растения, отгледано от резник, взет от майка от ТК, дава плодове преди нея. При мен, даде плодове с майката, но все пак, първото дърво си е по- старо и узряха повече и по- рано.

Така, че, ако имате възможност да вземете растение, вкоренено от резник, изберете него. Ако е някой рядък сорт, който не може да се придобие по друг начин, освен от ТК, бих го купил, но ще го държа в саксия една година, да го оформя малко и да го науча, че е дърво.

За черници не мога да ти кажа. Имали сме много черници и сме отглеждали копринени буби, но сме вземали облагородени фиданки.

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 1 час, Kalam Mekhar написа:

Много е важно, какви растения предлагат. Ако са от тъканна култура им тегли една майна на френски и не се занимавай с тях.

Тези предполагам са т.н. инвитро размножени?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 42 минути, Боби Димитров написа:

Сподели повече за проблемите с тъканната култура и как би предпочел ти да бъде размножена една черница за продан?

Ние смокини обсъждаме само да вметна. ;)

Мерси за отговора, @Kalam Mekhar!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 34 минути, Jessy James написа:

Тези предполагам са т.н. инвитро размножени?

Като не съм ги виждал, не знам. Растенията от ТК са с тънки стъбла, като семеначета. На размножените от резник, резника няма как да го скриеш. Чуканчето си остава една година, докато изгние напълно.

RdB-1.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Kalam Mekhar

На една от снимките видях част от резник, но това може да са снимки от къде ли не. Виолетова от Солие, категорично не може да даде узрял плод в средата на Август. Или не е този сорт, или не е вярно описанието. Но е вярно, че е сорт с една култура (основна).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 1 час, Славянски написа:

Ние смокини обсъждаме само да вметна. ;)

Мерси за отговора, @Kalam Mekhar!

чш, от едно семейство са, даже по листата им личи!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 3 минути, min-4o написа:

чш, от едно семейство са, даже по листата им личи!

От семейство Черница са. Род Фикус, ако не се лъжа за йерархията.  Боледуват от едни и същи болести и затова, близостта на черница е, като чума за смокинята.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, Kalam Mekhar написа:

От семейство Черница са. Род Фикус, ако не се лъжа за йерархията.  Боледуват от едни и същи болести и затова, близостта на черница е, като чума за смокинята.

Не го знаех това. На мен и двете ми смокини са недалеч от голяма черница. Десетина-петнайсет метра.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ъм, ех че приятно се получи :flushed::relaxed::tounge_wink:

Горе беше мойто съвсем обикновен лапсус и написах черница вместо смокиня (и без това предпочитам черници). Но е вярно, че са от едно семейство - Черничеви (Moraceae). Едните са род Черница (Morus), другите са род Смокиня (Ficus).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

@Славянски, за Леденият кристал съм чела в швейцарски форуми, че не боледува, не се напада от неприятели и е студоустойчив (за мен, относително понятие). Като недостатък посочват, че плодът е дребничък, но вкусовите му качества са добри. 
Аз съм си записала (не знайно от къде), че е естествена кръстоска между Carica и Johannis, но навсякъде я изписват като Carica. Съжалявам, че не съм запазила източникът на информация.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 3 часа, Антоанета написа:

@Славянски, за Леденият кристал съм чела в швейцарски форуми, че не боледува, не се напада от неприятели и е студоустойчив (за мен, относително понятие).

Няма нещо, което да не се напада от неприятели в този глобален свят.  Невиждани до момента  гадове пристигат с кораби и самолети всеки ден.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 3 часа, Антоанета написа:

@Славянски, за Леденият кристал съм чела в швейцарски форуми, че не боледува, не се напада от неприятели и е студоустойчив (за мен, относително понятие). Като недостатък посочват, че плодът е дребничък, но вкусовите му качества са добри. 
Аз съм си записала (не знайно от къде), че е естествена кръстоска между Carica и Johannis, но навсякъде я изписват като Carica. Съжалявам, че не съм запазила източникът на информация.

Ами ще го пробваш. Аз поръчах една Noire de Caromb. Ще се чудя къде да й намирам място.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 30 минути, Славянски написа:

Аз поръчах една Noire de Caromb. Ще се чудя къде да й намирам място.

Колко излиза едно такова дръвче с доставката до България ?

Ако не е достатъчно развито, мястото може да бъде саксия до следващата година.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Да, и Noire de Caromb поръчах също. Ще се дундуркат в домашни условия за сега. @Kalam Mekhar, не знам колко ще са с транспорта, но и без това поръчвам други неща та... Изглеждат прилични цените.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Около 4 лв. някъде излизат. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

Доста евтино е. Ще почна да преглеждам списъците при следващата доставка.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Да, защото е оферта за търговци. 

Но по- добре се регистрирай и се записвай директно. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 2 часа, Kalam Mekhar написа:

Колко излиза едно такова дръвче с доставката до България ?

Ако не е достатъчно развито, мястото може да бъде саксия до следващата година.

Да, първата година ще е в саксия и евентуално пролетта на 2022 г., живот и здраве, в земята. Дотогава може и да има място. Сега търся такова за холандската и жълтата студоустойчива за след зимата. Ще ги прибера за големите студове. Мичуринските ще ги поовия, надявам се.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 1 час, Kalam Mekhar написа:

Доста евтино е. Ще почна да преглеждам списъците при следващата доставка.

Нямаше кой знае какво налично при този доставчик.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване