Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Kalam Mekhar

Смокиня - въпроси и проблеми

Recommended Posts

Kalam Mekhar
преди 1 час, Mincho Georgiev написа:

....и Ронд де Бордо....

 

IMG_20200821_120003.jpg

Типична RdB. Със сигурност няма да узрее дървесината, защото, този сорт расте, като бамбук през първата година. Вероятно си забелязал. колко вода му трябва още от малко. Ако ще го засадиш в земята, търси място на което можеш да го поливаш. Много е зависима от вода.

Това е стара снимка на втората ми RdB ( в този двор). Сега си е раждащо дръвче.

RdB-New.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Тук почвата е глинеста и водата е  в изобилие(виж видеото). Не се налага да поливам овошки. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 28 минути, Mincho Georgiev написа:

Тук почвата е глинеста и водата е  в изобилие(виж видеото). Не се налага да поливам овошки. 

Щом е така, засади и една Кадота, защото и тя е много водолюбива. Този сорт е по- добре да не се засажда, ако нямаш възможност да го поливаш. Само с много вода, плодовете имат добро качество. Миналата година си съсипах реколтата, защото четох глупости, колко е издръжлива на жега. Може и да е издръжлива на жега, но без вода - няма реколта. Има някакъв дребен и дебелокож боклук.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Благодаря, ще потърся.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

Да няма объркване по въпроса за Виолетов Дофин. В България, всеки, който има някакъв щам на Браун Търки го обявява за Виолетов Дофин, а и при търговците е каша.

Това е истинският Виолетов Дофин (Руж дьо Аржентьой) с всичките ѝ синоними.

http://www.galgoni.com/ENG/Fotos_Maxi/015.htm

Плодовете на Бреба реколтата са по- едри и много по- светли. Зеленикави с кафяв или лилав тон.

Всеки друг Дофин, не е виолетов Дофин. Японците наричат Муцу Дофин (или нещо подобно) калифорнийската Браун Търки.

 

 

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Малко пресни смокини от колекцията на бай Райчо от Карлово:

http://forum.palmi.bg/viewtopic.php?f=16&t=1005&p=123281#p123251

Видеата са две.

Тези дни и на мен ми донесоха смокини и са много сладки, зелено-кафеникави. Не знам колко по-вкусни може да стават... Ще видя да ги снимам преди да сме ги изяли.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 8 часа, Славянски написа:

Малко пресни смокини от колекцията на бай Райчо от Карлово:

http://forum.palmi.bg/viewtopic.php?f=16&t=1005&p=123281#p123251

Видеата са две.

 

Май ще се наложи да завъждам Бластофага върху мъжко дърво в саксия. По- старата ми Кадота още не е узряла, а в топлите региони берат от доста време. Почвам да се чудя, дали и опрашването не оказва влияние върху времето на узряване. Върху размера и формата на плода е общоизвестно, че оказва влияние.

Вчера за пореден път видях, колко несигурен е сорта Брънсуик. Откъснах си няколко смокини от една съседка и всяка, напълно узряла, беше развалена. Не е валяло от седмица и валежа беше за десет минути. Ако вали, плодовете се вкисват още преди да узреят.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Благодаря, че сподели за Брънсуик. Аз съм останала с други впечатления, а и понеже ми е много вкусна, бях и отредила най-хубавото място за засаждане. Сега обаче, ще отиде на по-заден план.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza

Саморасла,без никакви грижи,вече е с височина към 2 м.Ако може определяне на сорта от познавачите,моля!

IMG_20200830_224418.jpg

IMG_20200830_224314.jpg

IMG_20200830_224245.jpg

IMG_20200830_224156.jpg

IMG_20200830_224112.jpg

IMG_20200830_224012.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Прилича ми на моята Вердино/ Поморийска 24, но познавачите да кажат.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

На мен също ми прилича на Зелена Иския/Verte/Verdino.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
На 19.08.2020 г. at 13:35, Ру® написа:

Това оформено листо ли е? Може ли вече по-точно да се определи сортът? 

20200819_123508.jpg

20200819_123549.jpg

 

Това е Napolitana Negra. В края на юли си разчистих боклука от мазето и гледам, че тази гад, която сложих в края на една саксия не умира. Листата доста се променят спрямо количеството вода, но винаги са с декорация с формата на коронка върху централния дял. Никога не правят лопатка, като Мичуринска, понякога RdB, Мисия и др. сортове.

Napolitana-Negra-1.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Продаваш ли я?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Az nqma da widq zreli smokini tazi esen. И двете фиданки, които завързаха, засушиха малки плодчетата, въпреки поливките, които осигурих през ден. Станаха, колкото едри череши, с лек руменец отгоре.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 1 час, min-4o написа:

Продаваш ли я?

Ако не ми я поиска никой до пролетта, мога да ти я подаря. Или да ти дам резници. На мен, проблемът ми е изпращането, а не толкова даването. Тази зима подарих няколко килограма резници, но изпращането на много хора ми се видя малко в повече, като ангажимент. Опаковане, надписване, бележки с получатели във всеки плик. За това, последните резници просто ги събрах в един плик и да ги дадох всички на един познат. Каза, че повечето са се хванали, което е доста по- добър резултата от мен самия.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 33 минути, Александър Ал написа:

Az nqma da widq zreli smokini tazi esen. И двете фиданки, които завързаха, засушиха малки плодчетата, въпреки поливките, които осигурих през ден. Станаха, колкото едри череши, с лек руменец отгоре.

Слаб е корена и не може да ги поддържа. Аз пропуснах поливане само две седмици и част от плодовете на Чикаго Харди започнаха да се спаружват и да падат.

https://i.postimg.cc/13bXtwTm/ChHardy.jpg

Това е много гаден период, ако не знаеш, каква смокиня си засадил. Личи си, че е женска, но не можеш да разбереш, дали падат, защото е тип Смирна или просто дървото не може да ги поддържа и само ги отхвърля. Трябва да чакаш още една година, за да разбереш, какво да я правиш.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

Изгърбих се от чистене и печене на чушки, и варене на буркани, но направих бърз преглед на градината и останах приятно изненадан. 

80 дни след формирането на плодовете (при 62 за М10 и RdB), имам първите узрели Dottato (Kadota) и Chicago Hardy. Всички дървета бяха орязани до основата на клоните на височина 60-80 см. Плодовете са от вътрешността на короната и са доста бледи при всички сортове, докато не почнат да зреят тези на слънце от по- високите части на короната.

Kadota не посмях да ги късам, а и нямах много време. Прекалено лъскави и красиви бяха. Ще почакам да погрознеят. Размерът им е среден, както ги описват. Малко по- едри от Mичуринската, но, огромен брой. По един или два на всеки възел. Дръвчето е внос от Италия и плодовете са точно, като на снимката от рекламата. Окото, което личи на снимката е бутафорно при този сорт. То е затворено отвътре и няма никаква връзка с вътрешността на плода.

Dottato1.jpg

 

Dottato2.jpg

 

Чикаго Харди, расла на сянка. Щамът е с по- едри (грубо, около 35 грама) и по- продълговати плодове, внос от Холандия.  Сложих до тях една Мичуринска да се видят разликите. Мичуринската беше малко под среден размер, но друго е важно. Три дни, преди това валя дъжд, Мичуринската е отворила окото, докато и трите узрели Чикаго Харди бяха с напълно затворено око. От плодовете бях очарован. Плод на дърво на година и половина беше с качество на 2-3 годишна Кръгла от Бордо. Подобен вкус, но по- плътна текстура и с по- малки семки. Съжалявам, че светкавицата ми изтощи батерията и не можах да направя снимки. Майка ми също ги хареса много, като нейната оценка винаги е пречупена през опцията от тях да се прави сладко. Почвам да се чудя, коя смокиня да извадя, за да си засадя още една от този сорт. Тези 80 дни на съзряване, вероятно ще се съкратят догодина, когато дървото е с по- мощен корен. Ако не се кастри  до основата на клоните, както правя аз, вероятно до 10 Август ще е узряла при нормална пролет.

M10-ChH.jpg

 

M10vsChH.jpg

Ако съм жив и здрав и не се случи някой катаклизъм до края на есента, ще пусна снимки на плодове от по- горните клони, които са по- тъмни. Няма сорт, който да изкара черни плодове, при тези условия - жестоко кастрене и сянка.

 

  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

Който гледа клипа (за нервните е от 3мин. и 30сек.) да обърне внимание на характерните увреждания от мозаечен вирус (FMV), върху листата на дръвчето. Черната Мисия е известна с ниската си устойчивост към вируса и почти няма дърво без увреждане. Съседните растения са еднакво изложени на вируса, защото няма начин насекомите и акарите да не го пренесат между растенията, но имат по- висока устойчивост.

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Миналата неделя вече нямаше накъде и засадихме 3те смокини, които дондурках в туби от вода. За голяма изненада / де съм бляла не знам /, но на едното дръвче има смокиня колкото орех и още една дребосъчка. Видяхме зор доде изкопаем дупките, голям камънак и се наложи с лост да изкарва ММ огромен камък. Наполяхме обилно, мулчирахме с окосена трева наоколо , за да се задържи влагата и сложихме по една голяма туба с вода на всяка смокиня, с дупка в долната част на тубата. Колко дълго ще се поливат така.. не ми е ясно. Дано да издържат до тая неделя и да не прегорят, че много си ги харесвам и не искам да ги загубя. Ама.. Божа работа. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 5 часа, Venetka написа:

Миналата неделя вече нямаше накъде и засадихме 3те смокини, които дондурках в туби от вода. За голяма изненада / де съм бляла не знам /, но на едното дръвче има смокиня колкото орех и още една дребосъчка. Видяхме зор доде изкопаем дупките, голям камънак и се наложи с лост да изкарва ММ огромен камък. Наполяхме обилно, мулчирахме с окосена трева наоколо , за да се задържи влагата и сложихме по една голяма туба с вода на всяка смокиня, с дупка в долната част на тубата. Колко дълго ще се поливат така.. не ми е ясно. Дано да издържат до тая неделя и да не прегорят, че много си ги харесвам и не искам да ги загубя. Ама.. Божа работа. 

Сега не е време за засаждане. Колко дълго ще се поливат е ясно. Докато е сухо. Като завали, няма да се поливат. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване