Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Kalam Mekhar

Смокиня - въпроси и проблеми

Recommended Posts

Александър Ал

Да скрием младите смокини от студения бановски вятър.spacer.pngspacer.pngspacer.png

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

Александър Ал : А, отгоре, какво ще поставиш?

Моите са с по- зелени върхове от твоята и тази зима със сигурност ще измръзнат. Смятам, поне шест дървета да оставя без покритие, че ми идват в повече.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Това чудо да не е Лейт Блу в гъстака? ;)

И аз ще трябва да увивам моите две в земята подобно. Най-вероятно с папрат, треви и чували сезал. Две са в контейнери и засега ще ги прибирам като падне под минус пет. Едната миналата зима нощува на -12 в саксията без поражения. Напролет в земята. От френската поръчка имам Noire de Caromb, ама дали въобще ще дойде...

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал
преди 1 час, Kalam Mekhar написа:

Александър Ал : А, отгоре, какво ще поставиш?

Моите са с по- зелени върхове от твоята и тази зима със сигурност ще измръзнат. Смятам, поне шест дървета да оставя без покритие, че ми идват в повече.

То само тая от Пенков има корона. Ще и облека някоя фанелка отгоре.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Да видим дали съм разбрала - да кажем че съм получила резници от смокиня в началото на декември. Слагам ги в пластмасова чашка с торф, похлупвам с друга чашка и от време на време отхлупвам (или не отхлупвам ако не се забелязва влага?). Чашката стои на светло без преки слънчеви лъчи. Така до пролетта, а когато температурите остават положителни и през деня, и през нощта, чашката може да бъде оставена някъде навън при същите условия, да кажем на шарена сянка. През есента може да се пресади вкоренената ризница в градината. Може би в някакъв момент е добре да се пресади в по-голяма чашка или саксия, защото навън много бързо ще се изпарява влагата и има опасност да изсъхне торфът в чашката?image.png.01d5d5d113a82412b9879a727344ec94.png

  

image.png

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

@alys : Рано е през Декември за мен. Ако получите резниците през декември ги увивате в найлонов плик и ги оставяте в мазето. Началото на Март ги вадите и ги поставяте в чаша или направо в саксия. Горната чаша или найлоновия плик, ако ползвате саксия,  няма нужда да се сваля. На нея ще пробиете няколко дупки. Конденза не пречи. Тъкмо няма да се налага да поливате допълнително.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Ясно, благодаря! Толкова се заинтригувах от тези смокини, че вече почти искам и аз един-два резника за проба. (оф, не ме слушайте :) ). Стигнах до 10-та стр. на темата, макар че понякога съм прочитала по нещо. Винаги съм си мислила, че отглеждане на смокиня в климат като нашия е мисия невъзможна и не съм проявявала интерес към смокините. Извадих си няколко цитата, за да са на едно място важните неща. Само резитбата още не я разбрах, може би сте писали и ще прочета.

Тук е обяснена резитбата http://forum.palmi.bg/viewtopic.php?f=14&t=750

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Аз метнах на 3те смокини по едно костюмче от агривело и като ви чета сега взех да се чудя дали е достатъчно.photo_2020-11-25_08-47-25.thumb.jpg.a0e08f4c917a5b59103549905a88c373.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Я да попитам... Късна есен пръскате ли смокините с бордолезов?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 11 часа, Venetka написа:

Аз метнах на 3те смокини по едно костюмче от агривело и като ви чета сега взех да се чудя дали е достатъчно.photo_2020-11-25_08-47-25.thumb.jpg.a0e08f4c917a5b59103549905a88c373.jpg

Само да кажа, че съм впечатлен какви триъгълни и с неправилна форма камъни имате! Хората май са ползвали всичко!

Такъв висок зид, ако е от север, трябва да върши добра работа.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 17 часа, Александър Ал написа:

Я да попитам... Късна есен пръскате ли смокините с бордолезов?

Може и да е добра идея, но не го правя. От към гъбични заболявания по листата нямам проблеми. Растенията, които се покриват, сигурно е добре да се напръскат с нещо противогъбично преди това.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

Някой закупувал ли е от фиданките Черна Мисия на гол корен, които се внасят от Гърция ? Или познава ли човек, който е закупил такива и да има наблюдение над тях? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

Понеже един човек се оплака, че смокините Виолетов Дофин, които е купил са се оказали тип Сан Педро и основната реколта пада без опрашване, погледнах в монографията на Кондит. Оказа се, че наистина е така. Тези, които купуват този сорт и не са в зона с Бластофага да го имат предвид.

Качвам монографията и си проверете сами на стр.365.

 

 

Figs_varieties.pdf

  • Харесвам 3
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

Някой до момента поръчвал ли е (дори предишни години) смокиня Bellone (unifere) от Plandorex или познава ли някой, който е закупил такава ? Благодаря предварително за отговорите !

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

@Kalam MekharАз правих таблиците на няколко поръчки от Пландорекс. След обед ще поровя да видя кой е поръчвал такава смокиня и ще ти пиша. Можеш да ги питаш на лични в другия форум, доколкото видях имаш регистрация там.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

@Kalam MekharПоръчвали сме в Пландорекс 16, но не са я потвърдили тая смокиня. Назад във времето в Март 2017 е поръчвана и потвърдена. Трябва да сме я и получили тогава. Трима от цветарския форум я имат в таблиците- azalia, Petrov89 и Д. Чанева. За съжаление никой от посочените не познавам лично.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 3 часа, Venetka написа:

@Kalam MekharАз правих таблиците на няколко поръчки от Пландорекс. След обед ще поровя да видя кой е поръчвал такава смокиня и ще ти пиша. Можеш да ги питаш на лични в другия форум, доколкото видях имаш регистрация там.

Благодаря ! Ще питам и там. Това не е Noire de Bellone (Sultane), но, също е много добър сорт.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

Имам доста резници от  Наполитана Негра и Чикаго Харди (с опция да е Югоизточна Браун Търки). От Кадота имам много малко, защото не съм рязал и покривал голямото дърво, а само засаденото тази година, което също роди и даже плодовете успяха да узреят с голямо закъснение. От М10 съм отделил една шепа, колкото да изпратя на някакъв познат на Alys. Пролетта, ако не измръзнат ще имам доста RdB, но, сега няма да ги режа.

Който иска N Negra и Ch H (евентуално и 2-3 резника Кадота) да ми изпрати на съобщение, какви иска и до кой офис на куриер. Ще ги пратя, когато мога, защото с тази коронка не ми се ходи през ден в мизерни офиси. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Резниците не трябваше ли пролетта да се вкореняват, или и сега може? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys
На 24.11.2020 г. at 20:27, Kalam Mekhar написа:

@alys : Рано е през Декември за мен. Ако получите резниците през декември ги увивате в найлонов плик и ги оставяте в мазето. Началото на Март ги вадите и ги поставяте в чаша или направо в саксия. Горната чаша или найлоновия плик, ако ползвате саксия,  няма нужда да се сваля. На нея ще пробиете няколко дупки. Конденза не пречи. Тъкмо няма да се налага да поливате допълнително.

За Ру е горният цитат.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване