Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Kalam Mekhar

Смокиня - въпроси и проблеми

Recommended Posts

Гост
преди 1 час, Лозето ме наби! написа:

@Jessy James тази страничка я зърнах преписана къде ли не в интернет, но без да се посочват авторски права :)

Страничката не е преписана, а е снимана. Не е променено, изопачено съдържанието или използвано в друго произведение. Упоменаването на авторските права няма никакво значение, ако авторът не е съгласен да се публикува.

С публикуваната снимка не се заявява авторство от публикувалия.

Ако се чувствате морално задължен, докладвайте за нарушени авторски права навсякъде, където убеждението ви води.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

То оставаше и с една снимка на хартиена страница някой да заявява авторство върху съдържанието... Очевидно полезна за нас, според закона тази снимка е нарушение, освен ако нямаш изричното съгласие на автора или издателя на книгата. Няма да те докладвам по убеждение, но да посочиш автора е елементарна коректност към труда на човека, и ако някой ще има проблеми от тази снимка (за щастие малко вероятно) това ще си не ти, а собственика на форума - тоест пак опираме до елементарна коректност.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 14 минути, Котарак без чизми написа:

То оставаше и с една снимка на хартиена страница някой да заявява авторство върху съдържанието... Очевидно полезна за нас, според закона тази снимка е нарушение, освен ако нямаш изричното съгласие на автора или издателя на книгата. Няма да те докладвам по убеждение, но да посочиш автора е елементарна коректност към труда на човека, и ако някой ще има проблеми от тази снимка (за щастие малко вероятно) това ще си не ти, а собственика на форума - тоест пак опираме до елементарна коректност.

Усещам, че си душата на всяка компания. Няма нищо вярно в казаното по отношение на собственика на форума или в споменаването на автора, който е ясен от контекста на написаното. Коректността ми ще е спрямо моето убеждение, че нямам място в такава компания. Извинявам се на останалите за натрапеното присъствие и публикуване.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

За съжаление, проблемът няма нищо общо с това чия душа съм, нито дали си се натрапвал на някой (не, не си) - https://postimg.cc/62Hx9Tp4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Лелеее, ама какво ви става, бе хора??? Във всяка тема ли ще се заяждате? Голяма работа като публикувал някой снимка на страница от книга и не посочил източника. Та нали мнозина от нас го правят, включително и аз, що не ме докладвате и мен? Копираме текстове от други сайтове/форуми/блогове, също не посочваме източника - ама запрете се вече от всяка дума да вихрите проблеми ...

  • Харесвам 1
  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Понеже аз започнах (май) държа да уточня какво имах предвид: въпросното инфо го има преписано със запетайките, но с прескочени имена, в камара мъдри и всезнаещи сайтове.

А Jessy James просто публикува снимка на първоизточника без да се прави на Велик агроном.

PS Предполага се, че книгата е достатъчно древна за да не се търсят строги авторски права, но е въпрос на честност да споменеш източника, а не да плагиатстваш. Това не се отнася за нашия случай - от снимката всичко става ясно.

Намалете ваксините, ей!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 8 часа, Лозето ме наби! написа:

Понеже аз започнах (май) държа да уточня какво имах предвид: въпросното инфо го има преписано със запетайките, но с прескочени имена, в камара мъдри и всезнаещи сайтове.

А Jessy James просто публикува снимка на първоизточника без да се прави на Велик агроном.

PS Предполага се, че книгата е достатъчно древна за да не се търсят строги авторски права, но е въпрос на честност да споменеш източника, а не да плагиатстваш. Това не се отнася за нашия случай - от снимката всичко става ясно.

Намалете ваксините, ей!

Изданието е от 1980г. Има го във всяка библиотека. Самата Серафимова е толкова зависима от работата на Кондит (без тази част за резниците), че е ползвала дори името на една от книгите му от 47г. за име на своята. По- скоро, проблемът е в това, че не е преписвала достатъчно, а , само каквото е успяла да намери или да ѝ преведат. Така, че по отношение на авторските права не се притеснявай. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 11 часа, Гост написа:

Усещам, че си душата на всяка компания.

Коректността ми ще е спрямо моето убеждение, че нямам място в такава компания. Извинявам се на останалите за натрапеното присъствие и публикуване.

По- скоро е цирея на форума, но тук смятат, че ако не си гьон-сурат, значи не си екомен...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Emil

Познанието трябва да е достъпно до всеки и тези, които го разпространяват не трябва да бъдат преследвани. В противен случай рискуваме да вкараме учителите в съда.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

@Kalam Mekhar, от чисто любопитство искам да те попитам имаш ли любим сорт смокиня (за ядене, консервиране, отглеждане) и яко да, кой е той?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 2 часа, Теди написа:

@Kalam Mekhar, от чисто любопитство искам да те попитам имаш ли любим сорт смокиня (за ядене, консервиране, отглеждане) и яко да, кой е той?

Засега, мисля, че е Кръгла от Бордо. Свикнал съм от малък да я ям. Отчитам, че май изобщо не трябваше да садя Мичуринска 10 и ще се наложи поне една да махна. Иначе е добре да има разнообразие. Чикаго Харди е много вкусна. Добре узряла Далматинска е много вкусна. Ако не е добре узряла е гадна. Кадота е много вкусна, когато има достатъчно слънце. Със застудяването, вкусът рязко се влошава. Надявам се за в бъдеще да си увелича асортимента и да си обогатя гастрономическата култура. Всички дребни смокини с висока захарност са подходящи за сушене.

Относно отглеждането, най- безпроблемните при мен са М10 и калифорнийската Браун Търки (Сан Пиеро). Среден растеж, студоустойчиви, клоните са балансирани между здравина и еластичност. Направо се отглеждат сами. Но и двете не са нищо особено на вкус. Приятни, но не чак толкова богати на вкусови нюанси. Но и двете са по- добри от Кадота в студено време и Далматинска, узряла на сянка.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 2 часа, Emil написа:

Познанието трябва да е достъпно до всеки и тези, които го разпространяват не трябва да бъдат преследвани. В противен случай рискуваме да вкараме учителите в съда.

Мисля, че по този повод, имаше доста старо решение на една от европейските иституции. Споделянето на книги да не се преследва. Но, нашенските издатели хич не са на това мнение. Доста книги блокираха в Читанка.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!
преди 41 минути, Kalam Mekhar написа:

..... Споделянето на книги да не се преследва. Но, нашенските издатели хич не са на това мнение. Доста книги блокираха в Читанка.

Докато Читанка не ги разблокира, за щастие :) Как може да искат 20-на лева за книжле, което след като го прочета ще отиде за разпалване на печката?! Мии то ксерокопието ще ми излезе по-евтино. И да не се оправдават с авторски права - този филм го знаем.

Иначе всяка вечер се приспивам със заредени на телефона книжки от Читанката.

За втора поредна година над 200лв изхвърчават за 2-3 гимназиални учебника. Бамааму! А мен ме е яд, че си подарих Висшата математика (за под 10лв навремето) и вече я няма, само простотии няк'ви.

Уф, осрахме смокините :grimace:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
run.

Наакахте се още вчера, един потребител се изтри...щото много ви сърбят пръстчетата да тропкат по клавишите....

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
mphenix
преди 2 часа, Kalam Mekhar написа:

Засега, мисля, че е Кръгла от Бордо. Свикнал съм от малък да я ям. Отчитам, че май изобщо не трябваше да садя Мичуринска 10 и ще се наложи поне една да махна. Иначе е добре да има разнообразие. Чикаго Харди е много вкусна. Добре узряла Далматинска е много вкусна. Ако не е добре узряла е гадна. Кадота е много вкусна, когато има достатъчно слънце. Със застудяването, вкусът рязко се влошава. Надявам се за в бъдеще да си увелича асортимента и да си обогатя гастрономическата култура. Всички дребни смокини с висока захарност са подходящи за сушене.

Относно отглеждането, най- безпроблемните при мен са М10 и калифорнийската Браун Търки (Сан Пиеро). Среден растеж, студоустойчиви, клоните са балансирани между здравина и еластичност. Направо се отглеждат сами. Но и двете не са нищо особено на вкус. Приятни, но не чак толкова богати на вкусови нюанси. Но и двете са по- добри от Кадота в студено време и Далматинска, узряла на сянка.

Аз лятото бях на море в един комплекс в Созопол с много видове смокини.

Най - ми хареса на вкус бяла кадота. Дървото е с големи красиви листа. Взех си два резника и ги вкорених. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 47 минути, mphenix написа:

Аз лятото бях на море в един комплекс в Созопол с много видове смокини.

Най - ми хареса на вкус бяла кадота. Дървото е с големи красиви листа. Взех си два резника и ги вкорених. 

Когато е опрашена, Кadota е нещо много различно. Два пъти по- едра и розова отвътре. Моите, вече стигнаха тези на Брънсуик, но, разликата с опрашените е огромна.

kadota-in-hand2.jpg

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
mphenix
преди 19 минути, Kalam Mekhar написа:

Когато е опрашена, Кadota е нещо много различно. Два пъти по- едра и розова отвътре. Моите, вече стигнаха тези на Брънсуик, но, разликата с опрашените е огромна.

kadota-in-hand2.jpg

 

Кадота в Созопол беше бреба много едри и с вкус на мед. 

IMG_20210718_112524720.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Вчера шляпайки из прахоляка във фирмата се добрах най-накрая до корена смокиня. Вече е 2 метра висок и си имам смокини... Урааа! Листата поизядени от гъсеници, смокинята явно изобщо не е това дето трябваше да е, ама аз съм особено горда. Имам някакъв напредък със смокините.. Процент напредък няма да смятам... От 3 посадени, едното не се хвана, второто се оказа орех, а прихванатото изобщо не е исканата жълта, плоска, узбекска смокиня, която тук ползват за сушене... Узбекски неволи..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Викам и аз да споделя, че съм много благодарна и тази година на смокинята си. Голямо изобилие на плод, без да е зазимявана под завивка през зимата- първа зима без завивка,  от почти десетгодишният ѝ живот в  градината.

При това изобилие на плод бях почнала да съжалявам за двете нови смокини, които засадих преди две години щото виждам че тази ми е предостатъчна.

Но сега като ви чета, че различните сортове са с различен вкус ми стана някак драго и даже любопитно, какви ли ще са на вкус другите ми два сорта?

Ще се поровя  в тефтерчето с поръчките, че им  забравих имената.

А тази стана толкова мощна, че ми се струва ще задуши черешата и крушката в близост до нея. Три пъти и правихме беритба това лято. 

Останалите дребни по нея сигурно няма вече да узреят.

 

TimePhoto_20210915_095441.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
На 17.09.2021 г. at 19:05, mphenix написа:

Аз лятото бях на море в един комплекс в Созопол с много видове смокини.

Най - ми хареса на вкус бяла кадота. Дървото е с големи красиви листа. Взех си два резника и ги вкорених. 

Относно Кадота, бях добил лоши впечатления при застудяването през миналата есен. Вчера, набрах над килограм само от нея и бяха страшно вкусни. А, предишната сутрин, температурата падна до 3 градуса и почти цяла седмица беше хладно. Имат си и аромат, но и тази година не мога да кажа какъв. Нямам толкова богат опит с екзотични плодове, нито фантазия на сомелиер. Да си измисляш и да го казваш убедено си трябва дългогодишен опит. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване