Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Kalam Mekhar

Смокиня - въпроси и проблеми

Recommended Posts

Антоанета
преди 1 час, Kalam Mekhar написа:

Догодина, когато дървото стане по- голямо ще ви пиша за резници, ако не си закупя до тогава.

Няма проблем за резник. Опитвам се да захвана на ново Белоне, че я изпуснах, ако стане и от нея ще споделям. :)
А за Трояно-то на палмите някакво инфо или мнение?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 2 часа, Антоанета написа:

Няма проблем за резник. Опитвам се да захвана на ново Белоне, че я изпуснах, ако стане и от нея ще споделям. :)
А за Трояно-то на палмите някакво инфо или мнение?

Ами, не мога да разбера, дали е Трояно. Изисква наблюдение над дървото и да се види плода от всички страни. Това е един от най- фалшифицираните сортове в света. Горната снимка е на неузряла Кадота, а тези на Трояно, които публикува по- късно не ги виждам добре. Трояно е дребна смокиня от адриатически тип (със зеленикава кожа и червен пулп) и доста прилича на Вердино. Люспиците около окото трябва ясно да се виждат, че са розови до червени, както е при Вердино. В никакъв случай кафяви. Листата също са триделни, лъскави и идентични с Вердино. Разликата е, че Трояно е със силен растеж, а Вердино е със слаб до среден. Освен това, Трояно е много склонна да отваря окото при влага, но е с добър вкус и се е ценяла доста. За промишлен сорт не е перспективна и за това се среща рядко.

Ето тази снимка намерих в италиански сайт, за която съм на 99% сигурен, че плодовете са от истинска Troiano.

Trojano.jpg

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
На 12.03.2022 г. at 10:51, Антоанета написа:

А за Трояно-то на палмите някакво инфо или мнение?

Днес видях, че е пуснал и снимка на плод, чието око се вижда, че е с червен цвят. Вероятно, наистина е Трояно, ако плодът е от майчиното растение.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Опитах плод от възрастно Вердино, не "блесна" с вкус. Дали защото имаше доволно Вердоне, а аз я харесвам... Разбира се, вкусове разни. Но от тези две подобни и зелени, четох, че Трояно била далеч по-вкусна и устойчива (каквото и да имат предвид), затова съм й хвърлила око.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 9 часа, Антоанета написа:

Опитах плод от възрастно Вердино, не "блесна" с вкус. Дали защото имаше доволно Вердоне, а аз я харесвам... Разбира се, вкусове разни. Но от тези две подобни и зелени, четох, че Трояно била далеч по-вкусна и устойчива (каквото и да имат предвид), затова съм й хвърлила око.

Истинска Вердоне ли имаш предвид (жълто- зелена) или тъмната, която продава Донов, купена от италианският разсадник ?

Трояно я водят, че е доста вкусна, но за устойчивост нищо не съм чел. Отваря доста лесно окото при влага, което означава, че е по- скоро слабо устойчива на влага. За устойчивост на студ, нямам никакви данни, но, едва ли е с нещо по- различна от останалите адриатики.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nikolay Kolev

Здравейте,

Аз съм нов по темата за смокините, но много искам да си създам едно малко овощно насаждение. Имам наследство едно старо лозе (около 2 дка) и мисля да го ползвам него за целта. Намирам се в Северна България, а имотът има изложение на  запад и север. Какви сортове мога да ползвам? На какво разстояние в реда да ги садя? Откъде мога да намеря резници?   Това е засега :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 44 минути, Nikolay Kolev написа:

Здравейте,

Аз съм нов по темата за смокините, но много искам да си създам едно малко овощно насаждение. Имам наследство едно старо лозе (около 2 дка) и мисля да го ползвам него за целта. Намирам се в Северна България, а имотът има изложение на  запад и север. Какви сортове мога да ползвам? На какво разстояние в реда да ги садя? Откъде мога да намеря резници?   Това е засега :)

Къде точно в Северна България ? Това изложение предполага ли поне 8 часа пряко слънчево греене ?  Имаш ли водоизточник и възможност за поливане ?

Ако поддържаш дърветата малки, схема 4м./4м. е добре. Но, не ти  препоръчвам да се изхвърляш с големи масиви в Северна България, ако не е някой наистина топъл район. Засади няколко дървета за себе си. 

Достъпни сортове, подходящи за северна България са :

1. Мичуринска 10 и Кръгла от Бордо - това са основните производители в студени райони.

2. За среден сезон - Далматинска и Брънсуик (не е устойчива на влага), Виолетова от Бордо (Negronne), Noire de Caromb и Калифорнийска Браун Търки (San Piero). Евентуално, някоя друга адриатика (зелена отвън и червена отвътре), като Зелена Исхия или Вердино. Чикаго Харди ще изчакам няколко години да се докаже, преди да я препоръчвам.

Смокини от късен сезон не препоръчвам на никой от северна България.

Относно резниците - за сега аз не мога да ти дам. Покрих две дървета есента и раздадох резниците. Останалите ще режа, когато се затопли времето. Засега няма такива изгледи.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nikolay Kolev

Много благодаря за отговора! Като експерт твоето мненеие е много ценно за мен.

Имотът е в вилната зона на Враца. Но имам и наследство 25 дка изоставени ниви в Средна гора (на 10 км от Стара Загора), така че след някоя година и там мисля да пробвам.

По отношение на греенето - със сигурност има поне 8 часа греене, макар, че имотът от двата си края (изток и запад) граничи с гора, така че там на разстояние от поне 5 метра няма да ги садя :) 

 По отношение на водата - нямам водоизточник. То и затова се насочвам към смокините, които мисля, че са доста издръжливи на засушаване (особено както е при нас през август и септември -  нито капка дъжд не падна миналата година).

Ще съм благодарен, ако изпратиш някой резник от тези подходящи за северна България - Мичуринска и Кръгла от Бордо. А от другите, които имаш, може би Далматинска или някоя по твой избор.  През април е добре, то при нас смокините се разлистват чак през май.

А какво би препоръчал за село Борилово, Стара Загора? Там също мисля да почвам със смокините ;)

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 12 минути, Nikolay Kolev написа:

Имотът е в вилната зона на Враца. Но имам и наследство 25 дка изоставени ниви в Средна гора (на 10 км от Стара Загора), така че след някоя година и там мисля да пробвам.

По отношение на греенето - със сигурност има поне 8 часа греене, макар, че имотът от двата си края (изток и запад) граничи с гора, така че там на разстояние от поне 5 метра няма да ги садя :) 

 По отношение на водата - нямам водоизточник. То и затова се насочвам към смокините, които мисля, че са доста издръжливи на засушаване (особено както е при нас през август и септември -  нито капка дъжд не падна миналата година).

Ще съм благодарен, ако изпратиш някой резник от тези подходящи за северна България - Мичуринска и Кръгла от Бордо. А от другите, които имаш, може би Далматинска или някоя по твой избор.  През април е добре, то при нас смокините се разлистват чак през май.

А какво би препоръчал за село Борилово, Стара Загора? Там също мисля да почвам със смокините ;)

 

Без вода няма да стане. Ако смятате да отглеждате дървета без поливка на тези 25 декара, директно се обричате на неуспех. Няма значение, дали дървото ще издържа на суша, защото то няма да ражда в суша. Ще роди един завръз от плодове, които са се формирали, когато е имало влага и е дотук. Кръгла от Бордо, както и всички сортове на които има "Бордо" в името не понася суша.

За лозето, достатъчни са ви Мичуринска 10 и Брънсуик. При неполивни условия, това е положението. Ако не карате вода всяка седмица, докато се развият корените, младите дръвчета ще загинат в жегите. Поне по 30 литра на дръвче на еднократно поливане. 

Ще ви дам резници, когато режа дърветата. Мичуринска 10, мога да ви нарежа и по- скоро от чужди дървета. В Монтана растат навсякъде.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nikolay Kolev

Много благодаря за съвета. Така и очаквах... Значи остават само тези два сорта - Мичуринска 10 и Брунсуик... Всъщност, има едно старо дърво смокиня в имота (което е с много разклонения и почти не е рязано през годините) и моите наблюдения са, че то ражда достатъчно добре и при това доста сладки плодове. Миналата година от това дърво поне 5 кг мисля, че имаше реколта. Така че не  мисля, че ще има проблем с предложените сортове от Вас сортове. Все пак, бих искал и един-два резника от Далматинска, просто за проба :)

 Благодаря предварително!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 20 минути, Nikolay Kolev написа:

Много благодаря за съвета. Така и очаквах... Значи остават само тези два сорта - Мичуринска 10 и Брунсуик... Всъщност, има едно старо дърво смокиня в имота (което е с много разклонения и почти не е рязано през годините) и моите наблюдения са, че то ражда достатъчно добре и при това доста сладки плодове. Миналата година от това дърво поне 5 кг мисля, че имаше реколта. Така че не  мисля, че ще има проблем с предложените сортове от Вас сортове. Все пак, бих искал и един-два резника от Далматинска, просто за проба :)

 Благодаря предварително!

Имай предвид, че това дърво е с огромна коренова система, независимо, че издънките може да са подтиснали растежа на надземната част. А, пет килограма е нищожен добив, равняващ се на дневният добив от голямо дърво или седмичният от малко дръвче, поддържано на метър височина. Гошев ми беше казвал, че в градината му в Гърция, където са с капково напояване получава по 16 килограма дневен добив от дърво. 

Ще пиша, когато режа дърветата. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Аз съм в североизтока, Силистренско. По нашенско единствено Мичуринска 10 и Брънсуик оцеляват и дават плодове, но ако не са в града и на завет не успяват да станат големи дървета защото измръзват през някоя петилетка. Затова ги отглеждат под формата на "храсталак", т.е. ред невисоки смокини.

Обаче цяло лозе със смокини в северна България ще е мъка. Какво им е на сините сливи? Може и ябълки.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nikolay Kolev

Вие, там в Силистра, сте добре пък с някои други овошки, като например кайсии. Тук при нас имам една стара кайсия на вилата, ама за последните 10-15 години май един или плод да съм хапнал. И това е заради късните снегове.

А за старото лозе - разбира се, че ще има и малко ябълки, и малко сливи, но ще заложа на смокините предимно (поне 50 % от цялата площ).  Плодовете на смокинята са много полезни и вкусни, а и трудно се намират нанашите пазари, да не говорим, че са и доста по-скъпи. Ябълки и сливи - колкото искаш. Другото, което ще засадя са камчатски боровинки и хинап. Това са  все култури, които не искат много грижи :), а пък са много полезни и вкусни. 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 6 часа, Nikolay Kolev написа:

Вие, там в Силистра, сте добре пък с някои други овошки, като например кайсии. Тук при нас имам една стара кайсия на вилата, ама за последните 10-15 години май един или плод да съм хапнал. И това е заради късните снегове.

А за старото лозе - разбира се, че ще има и малко ябълки, и малко сливи, но ще заложа на смокините предимно (поне 50 % от цялата площ).  Плодовете на смокинята са много полезни и вкусни, а и трудно се намират нанашите пазари, да не говорим, че са и доста по-скъпи. Ябълки и сливи - колкото искаш. Другото, което ще засадя са камчатски боровинки и хинап. Това са  все култури, които не искат много грижи :), а пък са много полезни и вкусни. 

 

Имах три големи кайсии и отрязах последната преди месец. Няма смисъл да се мъча да ги режа за едното нищо. Под въпрос са ми двата дряна, но те поне са с компактни размери. Може да се режат и през година. За каква площ всъщност става въпрос? Колко декара е това лозе? Не знам за камчатските, но, нашенските боровинки растат в почва с висока киселинност.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nikolay Kolev
преди 1 час, Kalam Mekhar написа:

Имах три големи кайсии и отрязах последната преди месец. Няма смисъл да се мъча да ги режа за едното нищо. Под въпрос са ми двата дряна, но те поне са с компактни размери. Може да се режат и през година. За каква площ всъщност става въпрос? Колко декара е това лозе? Не знам за камчатските, но, нашенските боровинки растат в почва с висока киселинност.

Ами и аз точно това искам - да засадя фиданки, които да им добре и да не се мъчат. А разбира се, и да дават плод. Кайсии, бадеми, и подобни тук просто не стават...

Обаче на селото ми в Старазагорско имахме няколко бадема преди години и раждаха много добре.  Там, когато му дойде времето, ще пробвам с бадеми, орехи и подобни. 

Освен смокини, и други обмислям (например райска ябълка, хинап и др.). Мястото до Враца е около 6 декара, но два от тях са всъщност лозе, а останалата част е свободна за овощна градина (повечето е ливада, има и издънки на всякакви храсти дървета, но ще се справя с тях - изваждам ги и ги пренасям на друго място). Боровинките (американските) не стават тук, но покрай гората, където е по-влажно) успях да установя десетина храста и виждам, че се справят. Камчатските засега се справят доста по-добре и нямам проблем с тях, освен че много рано цъфтят и при снежна пролет няма да има много плод. Издържат на сушавите месеци без никакво поливане за разлика от американските!

 Твоята овощна градина къде се намира? Да не си някъде наблизо до Враца?

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 3 часа, Nikolay Kolev написа:

Ами и аз точно това искам - да засадя фиданки, които да им добре и да не се мъчат. А разбира се, и да дават плод. Кайсии, бадеми, и подобни тук просто не стават...

Обаче на селото ми в Старазагорско имахме няколко бадема преди години и раждаха много добре.  Там, когато му дойде времето, ще пробвам с бадеми, орехи и подобни. 

Освен смокини, и други обмислям (например райска ябълка, хинап и др.). Мястото до Враца е около 6 декара, но два от тях са всъщност лозе, а останалата част е свободна за овощна градина (повечето е ливада, има и издънки на всякакви храсти дървета, но ще се справя с тях - изваждам ги и ги пренасям на друго място). Боровинките (американските) не стават тук, но покрай гората, където е по-влажно) успях да установя десетина храста и виждам, че се справят. Камчатските засега се справят доста по-добре и нямам проблем с тях, освен че много рано цъфтят и при снежна пролет няма да има много плод. Издържат на сушавите месеци без никакво поливане за разлика от американските!

 Твоята овощна градина къде се намира? Да не си някъде наблизо до Враца?

 

 

Сравнително близо. На около 40 километра от Враца. Бадемът цъфти заедно с кайсията, така, че, по- добре не се занимавай. Имах и бадем и го отрязах преди кайсиите. Преди години е минало време. Райска ябълка е засадил баща ми. Ще видя, какво ще излезе от нея. При парцел 6 декара, ако не е на хълм си заслужава да направиш сондаж за вода. Аз имам една ливада от 15 декара за която не вземам и един лев субсидия или рента, и през която минава рекичка. Но не искам да правя любителска градина извън населено място.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko
преди 6 часа, Nikolay Kolev написа:

(повечето е ливада, има и издънки на всякакви храсти дървета, но ще се справя с тях - изваждам ги и ги пренасям на друго място)

Не забравяй ,че може да ги хашладисаш , ако имаш диви круши,джанки,глог... След 1-2 седмици времето ще е много подходящо. 

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nikolay Kolev
преди 3 часа, kokorko написа:

 

Именно, това е много добра идея. Тези които ще ашладисам (предимно издънки круши) ще ги оставя тая година. А тези от издънките, които ще извадя и пресадя на друго място, ще ги ашладисвам догодина. Всъщност, досега само круши съм успял да ашладисам, но те са за начинаещи. Тая година ще пробвам със джанки и сливи. Дано се получи

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nikolay Kolev
преди 6 часа, Kalam Mekhar написа:

Сравнително близо. На около 40 километра от Враца. Бадемът цъфти заедно с кайсията, така, че, по- добре не се занимавай. Имах и бадем и го отрязах преди кайсиите. Преди години е минало време. Райска ябълка е засадил баща ми. Ще видя, какво ще излезе от нея. При парцел 6 декара, ако не е на хълм си заслужава да направиш сондаж за вода. Аз имам една ливада от 15 декара за която не вземам и един лев субсидия или рента, и през която минава рекичка. Но не искам да правя любителска градина извън населено място.

Твоето място е просто идеално - не е голямо, а в същото време може да стане много рентабилно, ако го направиш овощна градина, особено предвид и това, че имаш постоянно течаща вода. Това за мен е лукс, но мисля по въпроса за водоизточник, макар че сме на хълм. Съседи до мен имат кладенци (герани) на не повече от 8 метра дълбочина, така че и аз ще пробвам някой ден. С какво мислиш да залесиш твоята ливада?

По отношение на бадемите и кайсиите - за района на Средногорието, където имам ливади около 25 декара, мисля, че там ще станат. А иначе съм съгласен с теб, че тук в Северозапада - просто няма смисъл от подобни овошки.

Целта ми е да засадя плодни дървета и храсти, които могат да издържат горещините през юли и август без никакво поливане. Основен дял ще заемат смокините (40%), канадска боровинка (20 %), камчатски боровинки (20 %) хинап (10 %) и круши (10 %). Това съм избрал, да развивам, но ако имаш някаква друга идея за сухоустойчиви култури, ще ми е интересно да обсъдим.

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 4 минути, Nikolay Kolev написа:

 С какво мислиш да залесиш твоята ливада?

 

По принцип, изобщо не мисля да я залесявам. По- скоро ще я дам на някой да я коси срещу част от субсидията, която взема, за да не се залеси. За овощна градина, става официално, ако засадиш само 1,5 декара от нея с дървета. Иначе, вероятно ще трябва смяна на предназначението. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване