Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Kalam Mekhar

Смокиня - въпроси и проблеми

Recommended Posts

Боби Димитров

Аз пък открих този спесимен в нашата махала! Нямаше ги стопаните да се разговорим, но много ми хареса, че е възможно да расте такова голямо смокинче изобщо при нас.

20220205_141301.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

Здравейте и честит празник !

Някой купувал ли е и има ли раждащо дърво от сорт Longue d'Aout, която знам, че е внасяна в България под името Perretta ? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Не мога да помогна, @Kalam Mekhar. Дори не съм го чувал този. Но преди да завъдя успешно поне един или два сорта, не бих експериментирал. Особено след като и райски ябълки ми мръзнаха, какво остава за смокини.

Какво знаеш за този сорт и защо ти е интересен?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 14 минути, Славянски написа:

Не мога да помогна, @Kalam Mekhar. Дори не съм го чувал този. Но преди да завъдя успешно поне един или два сорта, не бих експериментирал. Особено след като и райски ябълки ми мръзнаха, какво остава за смокини.

Какво знаеш за този сорт и защо ти е интересен?

Това е много стар и известен сорт. На български се превежда, като "Дълга Августовска" или нещо подобно. В САЩ я наричат Nordland. Води се един от най- добрите сортове за студени райони. Нещо, като кръстоска между Брънсуик и Далматинска. Но, има и разлики. 

Относно вкусовите качества, Кондит пише, че е с беден вкус, но, той е ял прекалено много смокини от всякакви сортове. Поне не съм чул някой да се оплаква от вкуса, дори да не я хвали.

Ето клип, но при Фигахолик-а, всички плодове са опрашени. Все пак, това са типичните плодове.

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

В баухаус са пуснали Brown Turkey за 6.70лв.

https://bauhaus.bg/plodno-dravche-smokinya/p/45293

Дали е това за което я представят? Като чета темите на @Kalam Mekhar явно има доста продукти под това наименование.

Заслужава ли си да се опита, ако и да е някой от мнимите разновидности?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 22 минути, Лозан написа:

В баухаус са пуснали Brown Turkey за 6.70лв.

https://bauhaus.bg/plodno-dravche-smokinya/p/45293

Дали е това за което я представят? Като чета темите на @Kalam Mekhar явно има доста продукти под това наименование.

Заслужава ли си да се опита, ако и да е някой от мнимите разновидности?

Напълно е възможно. Все пак ми показвате само кутия. Ако видя листата ще мога да кажа на 90%. Друг е въпросът, каква точно разновидност на Браун Търки е това. Няма да може да се каже, преди да роди. Хубавото е, че класическият щам на Английската Браун Търки с кехлибарената вътрешност и посредствен вкус е почти изчезнал. Последните две години съм виждал внос на  дръвчета в големи саксии с плодове по тях. Това е доста добър сорт със сравнително едри и вкусни плодове с червена вътрешност.

П.П.: Снимката, предполагам, че е свалена произволно от Интернет. Това не е Браун Търки, а някаква смокиня от семейство Мисия.

Цената е добра. За тези пари можете да я отглеждате само за декорация.  

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Ще мина да взема за опита. Все пак 6,70лв е повече от символично, ако и да е посредствена, но все пак се надявам, да не е :)

Ще снимам, ако има листа, ако не - лятото и дано снимам и плод. Искам и кръгла от Бордо или виолетова от Бордо и въобще всякакви самофертилни, но това с фалшивите сортове е малко обезкуражаващо.

IMG_20220308_212526.jpg

Това са М10 пуснати на 01.03.2022

IMG_20220308_212619.jpg

Подгрявам ги с една 6W лед крушка в тенджерата отдолу

IMG_20220308_212733.jpg

Тези пък са във вода

IMG_20220308_213047.jpg

Това и долното са две годишна дървесина от издънка, като това с най-обилните корени беше най-близо до земята и дори е излязло с едно коренче от старите.

IMG_20220308_213157.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 10 минути, Лозан написа:

Това и долното са две годишна дървесина от издънка, като това с най-обилните корени беше най-близо до земята и дори е излязло с едно коренче от старите.

IMG_20220308_213157.jpg

Това с коренчето е можело директно да се засади и покрие с пръст за през зимата. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан
преди 10 минути, Kalam Mekhar написа:

Това с коренчето е можело директно да се засади и покрие с пръст за през зимата. 

То е вземано сега, в края на февруари. Пусна корени във водичка и вчера го преместих много внимателно в чашка с перлит, като сложих 3 с. лъжици на дъното, после резника и го покрих внимателно с перлит до ниво 2-3см. под ръба на чашката. сега чакам развитие и виждам, че е тръгнала една маааалка зелена точица върху резника.

Останалите резници от едногодишна дървесина още са далеч от корени, но имат листа. Изглежда двугодишната дървесина пуска корени по-бързо, защото са при еднакви условия, дори в общо кенче бяка потопени.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

@Лозан "Подгрявам ги с една 6W лед крушка в тенджерата отдолу"

Свежо! Поне от това разбирам: LED крушката има КПД около 80%, което при 6Вт означава малко над ват топлина, т.е. грънци, особено пък при този топлообмен...

Според мен ще трябва поне 15Вт нормална крушка (с нажежаема жичка), но препоръчвам да се скалъпят две фасунги свързани последователно и за начало да им се завинтят 40Вт обикновени крушки. Последователното свързване намаля мощността почти наполовина и има предимството, че крушките няма да изгарят и че още повече заприличват на реотани.

Друга идея е да се увие с гирлянди от новогодишни лампички, пак не-LED (от най-евтините), ако има контролер се премахва и пак е желателно "клоновете" да се свържат два последователно.

Сега ми хрумна трета идея: има нагреватели за аквариуми с вграден терморегулатор за около 10 пари. Вземаш един 50-100Вт, пълниш тенджерата с водица и пущаш вътре нагревателя. Поне ще е сигурно, че ще топли само колкото трябва.

 

И друго: тази червено-черна жица не е правена за мрежово напрежение, купи си обикновена.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан
преди 11 часа, Лозето ме наби! написа:

...LED крушката има КПД около 80%, което при 6Вт означава малко над ват топлина, т.е. грънци, особено пък при този топлообмен...

Сега ми хрумна трета идея: има нагреватели за аквариуми с вграден терморегулатор за около 10 пари. Вземаш един 50-100Вт, пълниш тенджерата с водица и пущаш вътре нагревателя. Поне ще е сигурно, че ще топли само колкото трябва.

И друго: тази червено-черна жица не е правена за мрежово напрежение, купи си обикновена.

За момента съм доволен. Тенджерата е малка 1,5л и на допир се усеща топла, все пак е покрита плътно с АЛ фолио отгоре и върху него ляга бутилката от минерална вода с резниците - плътно. В къщи е около 20 градуса, а на база прочетеното, оптималната температура е 25, което не е голяма разлика за постигане в толкова малък обем. С по-мощна крушка се опасявам, че ще ги сваря, а и свети 24/7, все пак трябва да е икономически ефективно, нали :)

Мина ми през ума и за тези нагреватели, но ще е за следващия експеримент. Иначе са евтин и надежден вариант и както казваш си имат терморегулатор, та неяма как да предобриш.

Това за жицата не го разбрах. Това си е многожилен кабел 0.75кв. за 6Вт крушка шу му е?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Ъпдейт:

Смокините Brown Turkey от Баухаус за 6.70 са с дебелина на небари (приземната част на ствола на дървото, която преминава в корени и видимо е удебелена) 5-6-7мм., височината им не надхвърля 10-12см при най-развитите. Наблюдава се разлика в листата, не само, като форма, но и цвят и текстура. На една от снимките са до новопокарали резници от М10, чиито листа видимо са по-кадифени и светли. Тези на BT също имат власинки, но са по-тъмно зелени и изглеждат по-лъскави на светлина.

Разбира се, формата, цвета и текстурата на този етап вероятно не са меродавни за сорта предвид размерите и това, че едва ли в последно време са получавали достатъчно светлина...

IMG_20220310_195341.jpg

IMG_20220310_195420.jpg

IMG_20220310_200941.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 1 час, Лозан написа:

 

Смокините Brown Turkey от Баухаус за 6.70 са с дебелина на небари (приземната част на ствола на дървото, която преминава в корени и видимо е удебелена) 5-6-7мм., височината им не надхвърля 10-12см при най-развитите. Наблюдава се разлика в листата, не само, като форма, но и цвят и текстура. На една от снимките са до новопокарали резници от М10, чиито листа видимо са по-кадифени и светли. Тези на BT също имат власинки, но са по-тъмно зелени и изглеждат по-лъскави на светлина.

Разбира се, формата, цвета и текстурата на този етап вероятно не са меродавни за сорта предвид размерите и това, че едва ли в последно време са получавали достатъчно светлина...

Изобщо не се оплаквай. Аз дадох над двадесет лева с доставката за две листенца и след три седмици изсъхнаха. Наистина не може да се каже, какъв сорт е точно. Пускай снимки периодично. Има някаква прилика с млада Калифорнийска Браун Търки и ще си късметлия, ако е такава. По принцип са оскъдни за внос в България. Но, като изкара още няколко листа, пусни пак снимка.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Оо, нямам оплаквания. Супер съм си доволен дори, за тези пари... Дано се окажат от калифорнийските, но каквото и да е, разнообразие е. Ще качвам снимки периодично и ще видим.

Имам въпроси обаче! Видя ми се доста влажен субстрата. Дали да ги отвия от найлона да поизсъхне малко? Една от тях е за мен и мисля да я пресадя в саксия, с колко по-голяма да е от сегашната буца с висчина 10см и диаметър 5-6см? Кога се наторяват смокините и с каква тор е препоръчително?

Благодаря предварително!

ПП: Ако някой иска Браун Търки от тези в Баухаус да казва, наблизо ми е и мога да му взема, ако не ще чака моята да го докара за подстригване :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров

Аз си поръчах миналата година две далматински по 10 лв бройката+ доставката като дойдоха реших да ги пресадя в десет литрови шишета и карго извадих те без корени и изсъхнаха естествено.

  • Объркан 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 2 часа, Лозан написа:

Оо, нямам оплаквания. Супер съм си доволен дори, за тези пари... Дано се окажат от калифорнийските, но каквото и да е, разнообразие е. Ще качвам снимки периодично и ще видим.

Имам въпроси обаче! Видя ми се доста влажен субстрата. Дали да ги отвия от найлона да поизсъхне малко? Една от тях е за мен и мисля да я пресадя в саксия, с колко по-голяма да е от сегашната буца с висчина 10см и диаметър 5-6см? Кога се наторяват смокините и с каква тор е препоръчително?

Благодаря предварително!

ПП: Ако някой иска Браун Търки от тези в Баухаус да казва, наблизо ми е и мога да му взема, ако не ще чака моята да го докара за подстригване :)

Най- добре е да не пипаш и да го оставиш докато изсъхне при досегашното изпарение, без да поливаш. Дотогава ще се затопли времето и ще е подходящо за пресаждане. От опит с такива субстрати, бих ти препоръчал при пресаждането да сложиш пръст и добре отлежал оборски тор, заедно с няколко земни червея (сивкавите). Много скоро, старият торф ще започне да гние и да има, какво да го яде и да осигурява въздушни камери за корените. Излишно е да пиша, че трябва да сложиш някакъв дренаж на дъното на саксията. Малко перлит или дори само шепа чист оборски тор осигуряват добра пропускливост. 

П.П.: Вече ти писах, че това на снимката е плод на Мисия, но и листата приличат на тези на млада Мисия. Както и да е, пожелавам ти късмет.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

@Kalam Mekhar какво мислиш за Трояно-то на палмите?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета
преди 9 часа, Ангел Димитров написа:

Аз си поръчах миналата година две далматински по 10 лв бройката+ доставката като дойдоха реших да ги пресадя в десет литрови шишета и карго извадих те без корени и изсъхнаха естествено.

Аз също се бях заблудила, че от еди кой си разсадник са ми продали набодени небъдни пръчки, но от как разсаждам смокинови резници виждам, че младите корени могат да изгниват много бързо при неблагоприятни условия. Случва се.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета
На 3.03.2022 г. at 13:56, Kalam Mekhar написа:

Здравейте и честит празник !

Някой купувал ли е и има ли раждащо дърво от сорт Longue d'Aout, която знам, че е внасяна в България под името Perretta ? 

@Kalam Mekhar Имам от Германия вкоренен резник, засадено в градината в БГ, лято 2020. От всички измръзнали до земята (мястото ще се окаже инверсионно с късни сслани), само от тя (Перета) и Руж де Бордо върза и узря, но втората незначително, макар и не лош вкус. Тази така наречена Perretta, на 20 сантиметрова пръчица тъничка,  роди 3 големи плода, които узряха и бяха добри на вкус. Писали сме и друг път за набедения сорт, но мисля, че може да се окаже ранен и интересен.
Пробно миналата година нито едно смокинче не е торено изобщо. Имам време и място за експерименти.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 10 часа, Антоанета написа:

@Kalam Mekhar Имам от Германия вкоренен резник, засадено в градината в БГ, лято 2020. От всички измръзнали до земята (мястото ще се окаже инверсионно с късни сслани), само от тя (Перета) и Руж де Бордо върза и узря, но втората незначително, макар и не лош вкус. Тази така наречена Perretta, на 20 сантиметрова пръчица тъничка,  роди 3 големи плода, които узряха и бяха добри на вкус. Писали сме и друг път за набедения сорт, но мисля, че може да се окаже ранен и интересен.
Пробно миналата година нито едно смокинче не е торено изобщо. Имам време и място за експерименти.

Догодина, когато дървото стане по- голямо ще ви пиша за резници, ако не си закупя до тогава.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване