Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Kalam Mekhar

Смокиня - въпроси и проблеми

Recommended Posts

Александър Ал

Исус хвърли жребия. Утре ще бучна моите две варненски красавици по местата им. Дано да не им е рано.

2х1.jpg

2х3.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кр.Николов

Недей утре,защото е разпети петък,на този Ден каквото и да съм правил не ми се е получавало.Изчакай за къде бързаш?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал
преди 16 минути, Кр.Николов написа:

Недей утре,защото е разпети петък,на този Ден каквото и да съм правил не ми се е получавало.Изчакай за къде бързаш?

Днес котките пак наръбаха едно листо. Пълно е с растителност. Те ядат смокинови листа.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ядат зелено ако нещо не им е добре на стомаха. Рядко се случва.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал
преди 2 минути, Славянски написа:

Ядат зелено ако нещо не им е добре на стомаха. Рядко се случва.

Пълно е със зеления край смокините. Виж на снимките.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 18 минути, Александър Ал написа:

Пълно е със зеления край смокините. Виж на снимките.

Кучето му също оскуба листата на няколко смокини, като две не се възстановиха и умряха. Мисля, че целта е да се предизвика повръщане, когато го боли стомаха.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Да, мисля, че е така. Последно котака като видях да яде трева беше после повърнал. С животните е тегаво. Гледат едно, виждат друго. На мен що разсади и фиданки са ми похабили...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Затова- в Майката земя. Хубавите сортове не свършват.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Хайде- ГОТОВО. Смокините са на Бановска територия.

fig1.jpg

fig2.jpg

fig3.jpg

fig4.jpg

fig5.jpg

fig6.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

Даи питам знаещите. Имам смокиня 1м висока, разклонена, разлистена, в саксия. Ще я пресаждам в нова много голяма саксия. Ако искам да я засадя под сегашното ниво... колко надълбоко е допустимо да я закопая? Искам да го направя защото основното стъбло е разклонение на резника а и расте под наклон, а искам да я изправя. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov
преди 7 часа, Panik написа:

Даи питам знаещите. Имам смокиня 1м висока, разклонена, разлистена, в саксия. Ще я пресаждам в нова много голяма саксия. Ако искам да я засадя под сегашното ниво... колко надълбоко е допустимо да я закопая? Искам да го направя защото основното стъбло е разклонение на резника а и расте под наклон, а искам да я изправя. 

Мисля, няма да има проблем с това, което си намислил. Винаги си садя и режа както на мен ми харесва. А колко на дълбоко едва ли би оказало голямо влияние. Ще си пусне корени и от там де е под нивото на почвата. Само внимавай да не разбутш корените. Ако се случи компенсира се с резитба на короната.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 20 часа, Panik написа:

Даи питам знаещите. Имам смокиня 1м висока, разклонена, разлистена, в саксия. Ще я пресаждам в нова много голяма саксия. Ако искам да я засадя под сегашното ниво... колко надълбоко е допустимо да я закопая? Искам да го направя защото основното стъбло е разклонение на резника а и расте под наклон, а искам да я изправя. 

Ако, имаш предвид да закопаеш  част от стъблото, можеш да закопаеш, колкото ти е удобно. Аз съм го правил доста пъти, точно, за да го изправя при пресаждане. Дървото ще пусне корени от закопаната част. Има си цена. Растения с така закопани стъбла пускат издънки несъразмерно повече с тези, на които е запазена първоначалната ниво след вкореняването. В саксия, това не те засяга. Там издънки ще се появяват по 2-3 на година.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
zloster
Отговорено (Редактирано)

Тук-там из темата мернах снимки на смокини в градска среда. Ето още една от София (550 метра надморска височина според meteoblue.com):

1) в момента (началото на м.май 2023 година) изглежда така:

2061259997_IMG_1-.thumb.JPG.aaa14cee9ef7a63d2badc2542f61c22e.JPG

2) А ето я и на картата на Гугъл: https://goo.gl/maps/BdqYuZu1gdKV8fYU8

Прикачил съм и изображението с времето през февруари 2023. Студено с доста вятър имаше в началото му и според прегледаните данни е месецът с най-ниски температури тази зима (2022-2023). Да отбележа, че кокичетата в района цъфнаха точно за Нова Година (1-ви януари 2023).

IMG_6-смокиня.JPG

IMG_5-смокиня.JPG

IMG_4-смокиня.JPG

IMG_3-смокиня.JPG

IMG_2-смокиня.JPG

2023-february-weather.png

Редактирано от zloster
добавен текст за кокичетата
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

В град Монтана са отворили напълно листата, но в градината ми, която е извън града, още не са се развили. Почнало е отваряне на пъпките и дотук. Студено е и се очертава сухо, което не е добре. Растенията нямат жизненост и изглеждат, като някакви зомбита. Дори в оранжерията имаше забавяне на развитието. Заложил бях няколко резника за вкореняване и през последната седмица, развитието им е почти нулево. Общо взето, тягостна картинка и много не се усеща запролетяването. 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nikolay Kolev
преди 1 час, Kalam Mekhar написа:

В град Монтана са отворили напълно листата, но в градината ми, която е извън града, още не са се развили. Почнало е отваряне на пъпките и дотук. Студено е и се очертава сухо, което не е добре. Растенията нямат жизненост и изглеждат, като някакви зомбита. Дори в оранжерията имаше забавяне на развитието. Заложил бях няколко резника за вкореняване и през последната седмица, развитието им е почти нулево. Общо взето, тягостна картинка и много не се усеща запролетяването. 

И при мен във Враца е така. Повечето ми вкоренени фиданки още не са се разлистили, а някои дори не са и напъпили. Но забелязал съм, че така беше и миналата година - все след Гергьовден се развиват смокините при нас (което за мен лично е добре). И тази година сложих двайсетина резника, но само от един сорт. Засега наблягам само на количеството, но есента живот и здраве ще питам някой тук във форума за някой по-деликатесен сорт. Ако има желание някой за бартер с доплащане:)

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

Залагането на количество е сигурна стратегия. Но, когато някой ти е дал 2-3 клончета от саксийното си растение (не може да отдели повече), това е неприложимо. Правилото е, че най- добре се хваща това, което не ти трябва и най- трудно това, което най- много искаш.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Вкоренен резник от миналата пролет, висок 30-35 сантиметра. Да прищипя ли връхчето, за да започне да се разклонява и кога се прави това?

20230530_090849.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

@Ру® : Нисичко ми се вижда. Не знам, колко предпочитате да е високо стъблото. Аз, предпочитам да е около 80 см., преди да му огранича растежа и да оставя клони за формиране на корона. 

  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ivaylo Bogomilov

Здравейте,

да се включа и аз с един въпрос относно смокините. От 12-13 години съм засадил няколко сорта "студоустойчиви" смокини (в момента май са 7). В началото ги завивах, заривах и всички останали тарикатлъци, за да ги спася от студената зима. Първите няколко години редовно измръзваха и след това тръгваха отново. Да вметна, че температурите под минус 20 са си редовни, 550 м.н.в. между Осогово и Влахина, село Ваксево. След това избиват наново, лятото е сравнително късо, късни майски и ранни септемврийски слани.

Последните няколко години дали заради глобалното затопляне или привикване, смокините изкарват зимата. Около април-май повечето леторасли са жизнени и създават надежди, че може и да завъдя другодишни клони, но...

"Нещо" изгризва кората на всички оцелели от зимата клонки и всичко започва отново.

Обвинили съм голите (стриптизьорите) и облечените охлюви, но засега не мога да се справя с тях. Възможно е и други да са виновниците, но само охлювите съм ги хващал на местопресъплението. Има доста котки, посещаващи ни редовно, чат пат жълтоухи водни змии, имаме си и таралежи, така че заплахите за мишките са реални.

Въпросите ми са: Какво може да върши тези бели? и Как да се справя с проблема?

Прегледах предните коментари, но не видях да е ставало въпрос за такива неща (освен поблемите при зимната защита и гризачите).

Благодаря

DSC_1813.JPG

DSC_1812.JPG

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Охлювите ядат листа, не кора. На смокини - само в краен случай. Ако считаш че е от животно - според мен това е животно със зъби. Срещу такива животни бих варосал или напръскалнамазал кората с нещо миризливо.
Снимките от кой месец са?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване